Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Πρόγραμμα σε C++

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Όλες οι γλώσσες έχουν δυνατότητα να "χτίσεις" GUI. Ο Γιάννης σου είπε να παρατήσεις την C++ και να ασχοληθείς με κάποια άλλη, τελείως διαφορετική γλώσσα από αυτή που ξέρεις. Γιατί όμως, δε μας είπε... μου κάνει εντύπωση κιόλας όταν αντιπροτείνει κάποια άλλη γλώσσα έναντι της C++, η οποία δεν "χάνει" πουθενά... να είχες μάθει καμιά "περίεργη," να πω οκ...

    Εφόσον δουλεύεις C++ καλό θα ήταν να δεις το Qt της Nokia. Εξαιρετικό framework, cross-platform, εύκολο στην εκμάθηση και με φοβερό support / documentation.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spiroslouis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavros_97s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ θα το ψάξω..
    Σε c++ δεν παιζει..?
    Κοίτα το παραθυρικό περιβάλλον μπορεί να είναι σε μια άλλη γλώσσα και τον core να τρέχει σε c++. I strongly suggest που λένε και οι αγγλοσάξονες, να ασχοληθείς με το Qt. Μια πλατφόρμα για παραθυρικό περιβάλλον που μπορεί να τρέχει σε linux, *BDS, windows, Mac έχοντας γράψει τον κώδικα σου μόνο μια φορά!

    Αν δεν ψήνεσαι τόσο τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Visual C++ των windows(μάλλον πρέπει να το αγοράσεις).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spiroslouis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ninetie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι γλώσσες έχουν δυνατότητα να "χτίσεις" GUI. Ο Γιάννης σου είπε να παρατήσεις την C++ και να ασχοληθείς με κάποια άλλη, τελείως διαφορετική γλώσσα από αυτή που ξέρεις. Γιατί όμως, δε μας είπε... μου κάνει εντύπωση κιόλας όταν αντιπροτείνει κάποια άλλη γλώσσα έναντι της C++, η οποία δεν "χάνει" πουθενά... να είχες μάθει καμιά "περίεργη," να πω οκ...

    Εφόσον δουλεύεις C++ καλό θα ήταν να δεις το Qt της Nokia. Εξαιρετικό framework, cross-platform, εύκολο στην εκμάθηση και με φοβερό support / documentation.
    Με πρόλαβες Qt και ξερό ψωμί :P 0xa0xa0ax0

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ninetie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι γλώσσες έχουν δυνατότητα να "χτίσεις" GUI. Ο Γιάννης σου είπε να παρατήσεις την C++ και να ασχοληθείς με κάποια άλλη, τελείως διαφορετική γλώσσα από αυτή που ξέρεις. Γιατί όμως, δε μας είπε... μου κάνει εντύπωση κιόλας όταν αντιπροτείνει κάποια άλλη γλώσσα έναντι της C++, η οποία δεν "χάνει" πουθενά... να είχες μάθει καμιά "περίεργη," να πω οκ...

    Εφόσον δουλεύεις C++ καλό θα ήταν να δεις το Qt της Nokia. Εξαιρετικό framework, cross-platform, εύκολο στην εκμάθηση και με φοβερό support / documentation.
    μου κάνει εντύπωση κιόλας όταν αντιπροτείνει κάποια άλλη γλώσσα έναντι της C++, η οποία δεν "χάνει" πουθενά... να είχες μάθει καμιά "περίεργη," να πω οκ...

    ε καλα δεν εχει γινει και expert.. μια αλλαγη στο σταδιο που θα βρισκεται δεν θα ειναι και το πιο δυσκολο πραγμα στο κοσμο... για μετριο επιπεδο προγραμματισμου αν μπορεις να παραγεις αλγοριθμους δεν εχεις προβλημα σε οποια γλωσσα και να γραψεις.. του ειπα την αποψη μου,δεν του εβαλα και το μαχαιρι στο λαιμο.. δεν βρισκω λογο να μην δοκιμασει και αλλη γλωσσα που του προτεινα,ειδικα αν δεν θελει να ασχοληθει με game development(c++/c) . Εγω τις βρηκα πολυ πιο κατανοητες και ασχοληθηκα με αυτεςUntitledc.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν βρισκω λογο να μην δοκιμασει και αλλη γλωσσα που του προτεινα,ειδικα αν δεν θελει να ασχοληθει με game development(c++/c). Εγω τις βρηκα πολυ πιο κατανοητες και ασχοληθηκα με αυτες
    Τώρα το game development τι σχέση μπορεί να έχει; Υπονοείς ότι η C++ χρησιμοποιείται (ή θα έπρεπε να) για game dev και μόνο; Με τέτοιες δηλώσεις θα έλεγα ότι περισσότερο τον μπλέκεις τον άνθρωπο, παρά τον βοηθάς. Η C++ είναι general-purpose γλώσσα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ότι θέλεις. Κάτι τέτοια ακούω κι από φοιτητές στη σχολή μου (του στυλ "καλή η ANSI-C αλλά παλιά, τώρα μόνο για drivers χρησιμοποιείται, τι μας τη μαθαίνουν...) και μου πέφτουν τα μαλλιά... Όταν μια γλώσσα διαπρέπει σε έναν τομέα (π.χ. την ανάπτυξη game engines) δε πάει να πει ότι έχει σχεδιαστεί γι αυτό, ούτε και το ότι δε κάνει καλά οτιδήποτε άλλο...

    Εάν πάντως δε του αρέσει το Qt (δύσκολο βέβαια) μπορεί να επιλέξει και το δρόμο της MS με το .net και το WPF. Υπάρχουν bindings για πολλές γλώσσες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ninetie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα το game development τι σχέση μπορεί να έχει; Υπονοείς ότι η C++ χρησιμοποιείται (ή θα έπρεπε να) για game dev και μόνο; Με τέτοιες δηλώσεις θα έλεγα ότι περισσότερο τον μπλέκεις τον άνθρωπο, παρά τον βοηθάς. Η C++ είναι general-purpose γλώσσα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ότι θέλεις. Κάτι τέτοια ακούω κι από φοιτητές στη σχολή μου (του στυλ "καλή η ANSI-C αλλά παλιά, τώρα μόνο για drivers χρησιμοποιείται, τι μας τη μαθαίνουν...) και μου πέφτουν τα μαλλιά... Όταν μια γλώσσα διαπρέπει σε έναν τομέα (π.χ. την ανάπτυξη game engines) δε πάει να πει ότι έχει σχεδιαστεί γι αυτό, ούτε και το ότι δε κάνει καλά οτιδήποτε άλλο...

    Εάν πάντως δε του αρέσει το Qt (δύσκολο βέβαια) μπορεί να επιλέξει και το δρόμο της MS με το .net και το WPF. Υπάρχουν bindings για πολλές γλώσσες.
    περισσοτερο στα game χρησιμοποιειται... Εγω λεω αν προκειτε να ασχοληθεις επαγγελματικα γινεσαι αριστος σε μια αντε 2 γλωσσες,δεν γινεται να μαθεις πολλες! ολες οι γλωσσες χρειαζοντε,αλλα σε αυτες που εχουμε αναφερει ,μπορεις να ασχοληθεις αποκλειστικα πχ. game developer,c# developer,java κλπ ... σωστα τα λες για την ansi αλλα και prolog μαθαινω,αλλα δεν νομιζω οτι θα την χρησιμοποιησω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavros_97s
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    292

    Προεπιλογή

    Λοιπόν επειδή έχω μπερδευτεί. C++ γνωρίζω λίγο, τα βασικά. Θέλω να ασχοληθώ με προγραμματισμό μικρο-ελεγκτών, τι έχετε να μου προτείνετε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavros_97s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν επειδή έχω μπερδευτεί. C++ γνωρίζω λίγο, τα βασικά. Θέλω να ασχοληθώ με προγραμματισμό μικρο-ελεγκτών, τι έχετε να μου προτείνετε;
    για microcontrollers c++ και c

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavros_97s
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    292

    Προεπιλογή

    Ωραία...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavros_97s
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    292

    Προεπιλογή

    Επίσης βλέπω πως υπάρχουν πολλοί τύποι avr, arm, pic, picaxe με ποιον να ξεκινήσω, ποιες είναι οι σημαντικότερες διαφορές;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavros_97s : 29-05-13 στις 17:28

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ψάχνω πρόγραμμα
    By giannis - IKARIA in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-12, 01:46
  2. σχεδιαστικό πρόγραμμα
    By Panοs in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 23:13
  3. Πρόγραμμα
    By kratinos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-11, 16:19
  4. Πρόγραμμα χημείας.
    By karion in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-07, 11:40
  5. Πρόγραμμα....ευκολία!!!!!!
    By giannakopoulos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-06, 22:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας