Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 42

Θέμα: Πόσα Amber αντέχει το καλώδιο ηχίων;

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hurt30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να πεις τώρα; Να τον στείλεις να διαβάσει τι είναι το επιδερμικό φαινόμενο και ποιά η αλλαγή συμπεριφοράς στα 0-100kHz;
    Ο μόνος λόγος που τα τριχίδια είναι μικρότερα και πιο πολλά είναι για να έχουν μεγαλύτερη αντοχή σε μικρότερες ακτίνες στροφής και σε πολλές κινήσεις. Ήμαρτον...
    Τουλάχιστον τα μάζεψε με το ότι δεν είναι αντιληπτά από το αυτί....
    +1...

    Αν το κανανε για το επιδερμικο φαινομενο (που ειναι πρακτικα ανυπαρκτο στις ακουστικες συχνοτητες) θα επρεπε ο καθε κλωνος να ειναι μονωμενος (βλ litz wire).

    3 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    εριξα μια ματια στον καταλογο παρπανελλα,αλλα δεν αναφερει καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστηκα.Μονο παχος καθε συρματος!!! εξ.και εσ.διαμετρος και φτανει μεχρι 2Χ10!!!!!!!!

    οποτε παπα...ρια ειναι αυτο που εχει κανει με τα συνεστραμενα??

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.037

    Προεπιλογή

    Σαφώς το πολύκλωνο μεταφέρει περισσότερο ρεύμα από το μονὀκλωνο.

    Επίσης έχει πολύ μεγαλύτερη αντοχή στην κάμψη αλλά είναι και ευκολότερο στον χειρισμό του κατά την εγκατάσταση.

    Σχετικά με τις αποσβέσεις και τα επιδερμικά φαινόμενα, στις ακουστικές συχνότητες ουδεμία επίδραση έχουν.

    Όπως και στα φάρμακα έτσι και εδώ ο παράγοντας placebo παίζει τον σημαντικότερο ρόλο. Ειδικά αν το πληρώνεις πανἀκριβα. Είναι εκπληκτικό πόσο πολύ επηρεάζονται οι άνθρωποι μόνο από τον ψυχολογικό παράγοντα (και εμού συμπεριλαμβανόμενου).

    Έχω στήσει δοκιμαστικά ηχείο (Vivace 87, Ελέκτορ 12/1992) με ένα cross-over όπως της φωτό, και όσοι το άκουσαν έστειλαν τα ΤΑΝΝΟΥ Mercury M1 (Monitor ηχεία) πίσω στα κουτιά τους. Όταν είδαν τί ψήφισαν έπεσε το μεγάλο γέλιο...

    Όπως φαίνονται τα καλώδια από το cross over προς τα Vivace είναι μια μίξη από ηχείου και ηλεκτρολογικό.

    Τέλος πάντων, το ρεύμα είναι ρεύμα και περνάει από τον χαλκό. Αν θα έχει μεγάλη ή μικρή αντίσταση το καλώδιο, απλά θα παίξει ρόλο σε μια μικρότερη ή μεγαλύτερη απώλεια οφέλιμης ισχύος, μη ακουστής κατά την άποψή μου. Να αλλοιώσει τον ήχο όμως, όχι. Σε καμία περίπτωση.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 744 : 04-06-13 στις 11:27

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς το πολύκλωνο μεταφέρει περισσότερο ρεύμα από το μονὀκλωνο.

    Επίσης έχει πολύ μεγαλύτερη αντοχή στην κάμψη αλλά είναι και ευκολότερο στον χειρισμό του κατά την εγκατάσταση.

    Σχετικά με τις αποσβέσεις και τα επιδερμικά φαινόμενα, στις ακουστικές συχνότητες ουδεμία επίδραση έχουν.

    Όπως και στα φάρμακα έτσι και εδώ ο παράγοντας placebo παίζει τον σημαντικότερο ρόλο. Ειδικά αν το πληρώνεις πανἀκριβα. Είναι εκπληκτικό πόσο πολύ επηρεάζονται οι άνθρωποι μόνο από τον ψυχολογικό παράγοντα (και εμού συμπεριλαμβανόμενου).

    Έχω στήσει δοκιμαστικά ηχείο (Vivace 87, Ελέκτορ 12/1992) με ένα cross-over όπως της φωτό, και όσοι το άκουσαν έστειλαν τα ΤΑΝΝΟΥ Mercury M1 (Monitor ηχεία) πίσω στα κουτιά τους. Όταν είδαν τί ψήφισαν έπεσε το μεγάλο γέλιο...

    Όπως φαίνονται τα καλώδια από το cross over προς τα Vivace είναι μια μίξη από ηχείου και ηλεκτρολογικό.

    Τέλος πάντων, το ρεύμα είναι ρεύμα και περάνει από τον χαλκό. Αν θα έχει μεγάλη ή μικρή αντίσταση το καλώδιο, απλά θα παίξει ρόλο σε μια μικρότερη ή μεγαλύτερη απώλεια οφέλιμης ισχύος, μη ακουστής κατά την άποψή μου. Να αλλοιώσει τον ήχο όμως, όχι. Σε καμία περίπτωση.
    Για ισχυος καλωδια δεν ισχυει κατι τετοιο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη geostrom
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hurt30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να πεις τώρα; Να τον στείλεις να διαβάσει τι είναι το επιδερμικό φαινόμενο και ποιά η αλλαγή συμπεριφοράς στα 0-100kHz;
    Ο μόνος λόγος που τα τριχίδια είναι μικρότερα και πιο πολλά είναι για να έχουν μεγαλύτερη αντοχή σε μικρότερες ακτίνες στροφής και σε πολλές κινήσεις. Ήμαρτον...
    Τουλάχιστον τα μάζεψε με το ότι δεν είναι αντιληπτά από το αυτί....
    Κάθε καλώδιο κατασκευάζετε για μια δουλειά φίλε μου , δεν θα σου αναλύσω τίποτα παραπάνω γιατί τα ξέρεις όλα , αλλα θα σου πω ότι η γραμμή μεταφοράς ενός σήματος είναι πιο πολύπλοκη από ότι νομίζεις εγώ είμαι διατεθειμένος να διαβάσω αν κάπου εχω λάθος αλλά διάβασε και εσύ κάτι όπως π.χ. χάρτης smith.

    Επίσης τα καλώδια ρεύματος έχουν χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής από τα ηχείου συνήθως , χωρίς αυτό να αποκλείει και το αντίθετο κάποιες φορές .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geostrom : 03-06-13 στις 15:52

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.
    Θέλω να περάσω ρεύμα 6Α AC συχνότητα 78ΚHz.
    Απόσταση 1 με 2 μέτρα.
    Θέλω να χρησιμοποιήσω εύκαμπτο καλώδιο.

    Τι καλώδιο προτείνετε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ geosrtom, δυστυχώς συνεχίζεις να εκτίθεσαι στο πόσο μπλεγμένα τα έχεις στο μυαλό σου.
    Σε παρακαλώ σταμάτα να εκτίθεσαι, κρίμα είναι. Είσαι και επαγγελματίας.
    Εδώ μιλάμε για ακουστικές συχνότητες και για τις γραμμές μεταφοράς τους (βλ. καλώδια ισχύος μεγαφώνων).

    Ειδικά αυτό για τα smith chart με τελείωσε, αλήθεια στο λέω. RIP από εμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    現御神

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη geostrom
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    δηλαδή εσύ τώρα μου λες οτι όλες οι εταιρίες ηχητικον συστημάτων και pa στον κόσμο έχουν ξοδέψει σαν βλάκες υπερδιπλάσια χρήματα για να αγοράσουν καλώδιο ηχείου ενο μπορούσαν να κάνουν την ίδια δουλεια με καλώδιο ρεύματος που είναι και κατα πολύ φτηνότερο.

    παγκόσμια πρωτοπορια λεμε θα ενημερώσω τον πλανήτη για την ανακάλυψη σου .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Αυτοί είναι άσχετοι Γιώργο, τη ξέρουν κάποιες ομάδες επιστημόνων που ασχολούνται αποκλειστικά με αυτά.

    Να πω και εγώ την γνώμη μου, τα καλώδια είναι για μεταφορά ισχύος ΚΑΙ φυσικά ισχύουν τα χαρακτηριστικά των γραμμών μεταφοράς (οπωσδήποτε σε αρκετάαα μικρότερα μεγέθη μιας και οι συχνότητες στο παράδειγμα μας είναι ακουστικές και όχι rf).

    Το λοιπόν τα καλώδια έχουν κάποια χαρακτηριστικά (ακόμη και αυτά των ηχείων)
    πχ. αυτεπαγωγή, χωρητικότητα κ.α.
    Αν κάποιος τώρα χαλάσει 10κ για να πάρει έναν ενισχυτή 1000W σε τάξη Α και άλλα 8κ για δυο ηχεία, τότε θα βάλει καλώδιο από θερμοσίφωνα ???

    Μάλλον όχι, γιατί όμως.
    Όντως η ακουστική διαφορά που μπορεί να ακούσει από το hi-end καλώδιο με αυτό του θερμοσίφωνα, μπορεί να είναι απειροελάχιστη ή και καθόλου,
    αλλά αυτός χάλασε κάποια χιλιάρικα για να πιάσει το περίπου τέλειο ακουστικό αποτέλεσμα στα 1-2κ θα κολλήσει.

    Νομίζω πως αν κάνουμε ένα test με αναλυτή φάσματος και με thd meter, όντως θα δούμε διαφορές στις μετρήσεις μεταξύ των καλωδίων αλλά κατά πόσο αυτές μπορεί να είναι ακουστές είναι άλλο θέμα.

    Η γενική σούμα λοιπόν είναι "τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς κόλ@υς"


    edit:
    δείτε και αυτό http://www.shrani.si/f/n/8C/UiucvDd/...rcabletest.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη mpex2006km
    Όνομα
    Κωσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και από εμένα . +1 Από εμένα hurt30. Ο πρώτος παράγοντας που παίζει ρόλο είναι το αυτί. Ένα παιδί μπορεί να ακούσει από ~10 Hz μέχρι μάξιμουμ ~ 19kHz ... Ένας ενήλικας μπορεί κατά μέσο όρο να ακούσει από 20Ηz μέχρι 15 (το πολύ) kHz. Οπότε τα datasheet με εξωφρενικές μετρήσεις του στυλ 0-30kHz είναι όλες "ΜΟΥΦΑ" (μουφα εννοώ δεν χρησιμεύουν πουθενά).

    Τώρα για το contest καλύτερου αγωγού ψηφίζω καλώδιο από ηλιακό ή ακόμα από μίζα αυτοκινήτου (αντιστάσεις την τάξεως των μΩ)
    Υγ μην ξεχνάμε τον αγγλικό όρο για τους Hi-εντιδες... Audiophools ( μάλλον έμεινε η λάθος εκδοχή της λέξης Audiofool)

    0 Not allowed! Not allowed!
    PMR CH:6 - Διαμόρφωση :FM - 500 mW - Περιοχή:Παστίδα ,Ρόδος - ΣΥΝΔΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ FRN
    Ήμερες-Ώρες :
    Κάθε Απόγευμα - Σκοπός :Συνομιλία - Ανταλλαγή Ιδεών & Γνώσεων

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πόσα ampere αντέχει ένα βύσμα RCA;
    By Hary Dee in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-13, 16:54
  2. Πόσα watt αντέχει η κεραία
    By nikos78152 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-13, 00:07
  3. πόσα amber καταναλωνει ο ενισχυτης 7 watt της σμαρτκιτ;
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-12, 09:59
  4. Test-Πόσα watt αντέχει μία αντίσταση?
    By selectronic in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-11, 16:25
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-11, 23:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας