Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: μετατροπή ηλεκτροποντας από 1Φ σε 3Φ

  1. #1
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή μετατροπή ηλεκτροποντας από 1Φ σε 3Φ

    καλημέρα σε όλους.
    εχω το εξής θέμα. έχουμε μια ηλεκτροποντα σε συνεργείο που είναι μονοφασική. το πρόβλημα είναι ότι θέλει μέχρι και 60Α για να δουλέψει σωστά.
    οπότε την άνοιξα να δω μήπως μπορούμε να την μετατρέψουμε σε 3Φ.
    περίμενα να δω κάτι πιο εξελιγμένο από αυτό που αντίκρισα(τίποτα με πυκνωτές και τέτοια κόλπα)αλλά τελικά αυτό που είδα είναι έναν μεγάλο μετασχηματιστή με τυλίγματα αλουμινίου και με ένα ρελε οδηγεί το πρωτεύων για κάποιο χρόνο ανάλογα με την ισχύ που έχουμε επιλέξει.
    εν πάση περίπτωση δεν ενθουσιάστηκα για ένα μηχάνημα που υποτίθεται κοστίζει 4-5 χιλιάρικα.
    το ερώτημα. μπορεί να φτιαχτεί μετασχηματιστής που να τροφοδοτείτε 3φασικα και στην έξοδό του να παίρνουμε μονοφασικό το ρεύμα? το κύκλωμα μέσα είναι σχεδιασμενο (μετασχηματιστές και λοιπά) να μπορούν να συνδεθούν και με 380 βολτ (το μηχάνημα αυτό βγαίνει και 3Φ)άλλα όταν απευθυνθήκαμε στον προμηθευτή, δεν ξέρει ούτε το εργοστάσιο ούτε έχει τεχνικά εγχειρίδια κλπ του μηχανήματος (ούτε οδηγίες χρήσης του μηχανήματος δεν είχε, τεχνικά εγχειρίδια ήθελα εγώ?)και λέει ότι και αυτός τα αγοραζει από έναν άλλο εισαγωγέα που θα δει μήπως ξέρει εκείνος ποιος το κατασκευάζει.

    οπότε αυτό που ψάχνω είναι αν μπορεί να γίνει μετασχηματιστής με είσοδο 3Φ, και δεύτερον αν ξέρετε κανέναν να του δώσουμε τα στοιχεία (που θα μετρήσω )του μετασχηματιστή (έξοδο τάσης, Αμπέρ ) να μας τον κατασκευάσει.
    ότι απορία έχετε να την απαντήσω.
    και μερικές φώτο από μέσα.
    DSC04587a.JPGDSC04589a.JPGDSC04590a.JPGDSC04591a.JPGDSC04592a.JPGDSC04593a.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη θοδωρης ποντιος
    Όνομα
    θοδωρης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα σε όλους.
    εχω το εξής θέμα. έχουμε μια ηλεκτροποντα σε συνεργείο που είναι μονοφασική. το πρόβλημα είναι ότι θέλει μέχρι και 60Α για να δουλέψει σωστά.
    οπότε την άνοιξα να δω μήπως μπορούμε να την μετατρέψουμε σε 3Φ.
    περίμενα να δω κάτι πιο εξελιγμένο από αυτό που αντίκρισα(τίποτα με πυκνωτές και τέτοια κόλπα)αλλά τελικά αυτό που είδα είναι έναν μεγάλο μετασχηματιστή με τυλίγματα αλουμινίου και με ένα ρελε οδηγεί το πρωτεύων για κάποιο χρόνο ανάλογα με την ισχύ που έχουμε επιλέξει.
    εν πάση περίπτωση δεν ενθουσιάστηκα για ένα μηχάνημα που υποτίθεται κοστίζει 4-5 χιλιάρικα.
    το ερώτημα. μπορεί να φτιαχτεί μετασχηματιστής που να τροφοδοτείτε 3φασικα και στην έξοδό του να παίρνουμε μονοφασικό το ρεύμα? το κύκλωμα μέσα είναι σχεδιασμενο (μετασχηματιστές και λοιπά) να μπορούν να συνδεθούν και με 380 βολτ (το μηχάνημα αυτό βγαίνει και 3Φ)άλλα όταν απευθυνθήκαμε στον προμηθευτή, δεν ξέρει ούτε το εργοστάσιο ούτε έχει τεχνικά εγχειρίδια κλπ του μηχανήματος (ούτε οδηγίες χρήσης του μηχανήματος δεν είχε, τεχνικά εγχειρίδια ήθελα εγώ?)και λέει ότι και αυτός τα αγοραζει από έναν άλλο εισαγωγέα που θα δει μήπως ξέρει εκείνος ποιος το κατασκευάζει.

    οπότε αυτό που ψάχνω είναι αν μπορεί να γίνει μετασχηματιστής με είσοδο 3Φ, και δεύτερον αν ξέρετε κανέναν να του δώσουμε τα στοιχεία (που θα μετρήσω )του μετασχηματιστή (έξοδο τάσης, Αμπέρ ) να μας τον κατασκευάσει.
    ότι απορία έχετε να την απαντήσω.
    και μερικές φώτο από μέσα.
    DSC04587a.JPGDSC04589a.JPGDSC04590a.JPGDSC04591a.JPGDSC04592a.JPGDSC04593a.jpg
    το θεμα ειναι αν αξιζει να κανεις ενα νεο μ/τη,εκει ειναι ολο το κοστος,καλυτερα να παρεις μια νεα η/ποντα 3φασικη.απο πειρα σου λεω οτι θα σου βγει πιο φθηνα η αγορα νεας.

    για δες πισω το ταμπελακι μηπως και γινεται και αυτη διφασικη?ειναι αρκετα μεγαλη για να ειναι μονοφασικη,μηπως ο διακοπτης εχει δυο θεσεις εργασιας,δεξια 220,και αριστερα 380 δυφασικο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Θοδωρή όχι δεν έχει τέτοια δυνατότητά. δηλαδή μπορεί να κοστίσει 5.000 ευρώ ο μετασχηματιστής? μάλλον μου φαίνονται πολλά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    ναι θα γίνεται, αλλά το θέμα ειναι να χωράει ο τριφασικός μετασχηματιστής, φαντάσου 3 τυλίγματα.
    Βλέπω γέφυρα ανόρθωσης ή μου φαίνεται ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    όχι Ακη δεν εχει ανόρθωση.αυτό είναι κατά κάποιον τρόπο το ρελε που τροφοδοτεί το πρωτεύον. και μάλιστα διακοπτη τον ουδετερο και όχι την φάση. αυτό που με προβληματίζει είναι ότι κάνα δυο 3Φ ηλεκτροκολλησης που άνοιξα είχανε ανόρθωση όταν ενώνονταν τα τυλίγματα από τα δευτερεύον. και σκέφτομαι αν γίνετε ή υπάρχει χωρίς ανόρθωση ή είναι μονοδρομοσ στις 3φασικες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Ριτα. Μετασχηματιστες.κανε μια ερωτηση.400ν εισοδο 230 εξοδο οσα va θες π

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει χωρίς ανόρθωση ή είναι μονοδρομοσ στις 3φασικες.
    Δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά νομίζω πως χωρίς κάποιο κύκλωμα ελέγχου ισχύος θα είναι δύσκολο να παντρέψεις τις φάσεις.

    Τη ηλεκτροπόντα είναι αυτή με 60Α κατανάλωση (αλλά jack norris ), πόσα Α δίνει στο δευτερεύων 1000.
    Την ποιο απλή λύση τη βλέπω και εγώ με μ/σ 380 σε 220.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    άσε Σπύρο πονεμένη ιστορία. τα παιδί στο συνεργείο είναι ξαδερφακια και δεν ξέρανε. έκατσε μια ευκαιρία και αγοράσανε ολόκληρο τον εξοπλισμό από ένα φαναρτζίδικο που έκλεισε και την έχουν και κάθετε αμανάτι. μου φαίνεται και η δικιά σου λύση όπως και του Βασίλη είναι καλή με το σκεπτικό ότι μιλάμε για 2φασικο μετασχηματιστή φυσικά(γιατί σε 3φασικο δεν βγαίνει). οπότε και 30Α να τραβήξει από την κάθε φάση δεν θα έχουμε πιστεύω πρόβλημα(κανονίζετε να μην έχουν καταναλώσεις όταν χρειαστεί να δουλέψει το μηχάνημα).
    θα πάρω τηλέφωνο από αύριο και Ριτα και ΑΤΜΑΝ(μιας και έχω και κάποια συνεργασία μαζί του) να μου πούνε τι και πως και τιμές. οπότε σας ενημερώνω όταν εχω νέα. ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    άσε Σπύρο πονεμένη ιστορία. τα παιδί στο συνεργείο είναι ξαδερφακια και δεν ξέρανε. έκατσε μια ευκαιρία και αγοράσανε ολόκληρο τον εξοπλισμό από ένα φαναρτζίδικο που έκλεισε και την έχουν και κάθετε αμανάτι. μου φαίνεται και η δικιά σου λύση όπως και του Βασίλη είναι καλή με το σκεπτικό ότι μιλάμε για 2φασικο μετασχηματιστή φυσικά(γιατί σε 3φασικο δεν βγαίνει). οπότε και 30Α να τραβήξει από την κάθε φάση δεν θα έχουμε πιστεύω πρόβλημα(κανονίζετε να μην έχουν καταναλώσεις όταν χρειαστεί να δουλέψει το μηχάνημα).
    θα πάρω τηλέφωνο από αύριο και Ριτα και ΑΤΜΑΝ(μιας και έχω και κάποια συνεργασία μαζί του) να μου πούνε τι και πως και τιμές. οπότε σας ενημερώνω όταν εχω νέα. ευχαριστώ.
    γιατι δεν βγαινει Γιαννη?
    ριξε μια ματια εδω http://www.rita-group.gr/images/prod...-A%20MEROS.pdf
    στην σελιδα 5.εχει και διαστασεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ναι Βασίλη το είδα. αυτό που με προβληματίζει και το είχαμε συζητήσει σε κάποιο άλλο θέμα είναι πως θα πάρεις από έναν 3φ είσοδο μετασχηματιστή, έξοδο 1φ. αλλά δεν θέλω να αντιλέγω διότι είναι και ένα θέμα που δεν το γνωρίζω καλά οπότε μπορεί να λέω και βλακείες. δεν εχω να χάσω τίποτα πάντως. θα τηλεφωνήσω αύριο και θα μάθω. σε ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-22, 21:52
  2. από stereo μετατροπή σε 5.1
    By finos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-16, 14:17
  3. Μετατροπή από ac σε dc
    By Παρασκευή in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-14, 11:09
  4. Μετατροπή από βενζινοκίνητο σε ηλεκτροκίνητο
    By TESLA POWER in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-11, 20:09
  5. Μετατροπή από 24v σε 12v
    By chrome in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-10, 19:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας