Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Καμερα ασφαλειας σε σπιτι.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Καμερα ασφαλειας σε σπιτι.

    Καλησπερα σε όλους.
    Ειναι νεο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας αν γινεται. Φανταζομαι θα τα εχετε πει πολλες φορες αλλα ψαχνοντας βρηκα καποιες πληροφοριες χωρις ομως να μπορεσω να καταλαβω τελικα πως θα φτιαξω ενα συστημα παρακολουθησης με καμερα στο σπιτι μου.
    Να σας εξηγησω λοιπον πως θα ηθελα να με βοηθησετε-καθοδηγησετε. Ειμαστε δυο σπιτια σε πολυκατοικια το ενα διπλα στο αλλο. Οι πορτες των σπιτιων ειναι σε Γ σχημα και σκεφτομαστε να βαλουμε μια καμερα και να βλεπουμε και απο τα 2 σπιτια τι γινεται απ'εξω και φυσικα να μπορουμε να βλεπουμε μεσω net τι γινεται ανα πασα στιγμη απο τα κινητα μας. Πισω απο την δικη μου πορτα εχω το router μου και απ'οτι καταλαβα αυτο βολευει παρα πολυ. Επισης πανω απο την πορτα εχω κατι σαν παταρακι, που και αυτο βολευει για να βαλω οτι μηχανηματα χρειαζονται. Μεχρι στιγμης γνωριζω οτι χρειαζομαι ενα καταγραφικο, μια καμερα που να μπορουν να την βλεπουμε και απο τα 2 σπιτια (αν γινεται), υπαρχει και μια σκεψη για οθονες διπλα απο την πορτα για να βλεπεις ποιος ειναι και απε'ξω οταν εισαι μεσα, ενα σκληρο δισκο που αυτος υπαρχει και ενα τροφοδοτικο. Ομως δεν γνωριζω τι ακριβως πρεπει να παρω και πως να τα συνδεσω. Επισης καπου διαβασα οτι πρεπει να εχω και static ip για να μπορω να δω μεσω internet την καμερα.
    Η βοηθεια που θα ηθελα απο εσας θα ηταν, να μου προτεινεται καποιο καταγραφικο, καποια καμερα (σκεφτομουν και για κρυφη αν ειναι δυνατον) ενα τροφοδοτικο και αν ειναι δυνατον πως πρεπει να συνδεσω τι με τι. Ισως ειναι δυσκολο ολο αυτο που ζηταω, αλλα να πω οτι γνωριζω καποια πραγματα απο υπολογιστες οποτε δεν θα ειναι τοσο δυσκολο να κατανοησω καποια πραγματα που θα μου πειτε. Αλλα ας αρχισουμε απο τα μηχανηματα και την συνδεσμολογια και το setαρισμα το βλεπουμε στο τελος. θεωρω οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο. Να ενημερωσω οτι μπορω να αγορασω και απο εξωτερικο αν υπαρχει κατι σε αξιολογη τιμη σε σχεση με την Ελλαδα.
    Σας ευχαριστω πολυ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Καπου πηρε το ματι μου αυτο το καταγραφικο που το προτεινε καποιος σε ερωτηση καποιου φιλου στο forum http://lentzco.gr/index.php/cctv/dvr...-4-camera.html. Κανει για την περιπτωση που το θελω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Derizio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπου πηρε το ματι μου αυτο το καταγραφικο που το προτεινε καποιος σε ερωτηση καποιου φιλου στο forum http://lentzco.gr/index.php/cctv/dvr...-4-camera.html. Κανει για την περιπτωση που το θελω?
    Μια χαρα σου κανει αν και ειναι τελευταιας ποιοτητας με οτι αυτο συνεπαγεται.Δες και σε avtech -επωνυμο κινεζικο .Για συνδεση των μονιτορ μπορεις να βαλεις και στα δυο σπιτια,πες μας μονο αν υπαρχει δυνατοτητα να ριξεις καλωδιο ποσα μ κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Δεν χρειαζεται καν μετρα. Στο δικο μου θα μπουν ολα ακριβως πισω απο την πορτα, στο παταρακι και στο διπλανο ισως ενα μετρο καλωδιο για την οθονη, αντε 2 το πολυ.
    Τετοιο καταγραφικο εννοεις?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Derizio : 08-06-13 στις 20:57

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    http://www.emimikos.gr/shop/product....at=1005&page=1

    το πηρα πριν λιγες μερες...

    full D1 σε ολα τα καναλια στα 25 frames...το μονο μειονεκτημα του ειναι οτι δεν τριγκαρεται απο συναγερμο αλλα μαλλον αυτο δεν σε ενοχλει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    τοτε αναλογα την θυρα που θα χρησιμοποιησεις ,μπορεις να συνδεσεις και τις δυο οθονες..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stinger Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.emimikos.gr/shop/product....at=1005&page=1

    το πηρα πριν λιγες μερες...

    full D1 σε ολα τα καναλια στα 25 frames...το μονο μειονεκτημα του ειναι οτι δεν τριγκαρεται απο συναγερμο αλλα μαλλον αυτο δεν σε ενοχλει..

    Μια χαρα φαινεται, με καλη τιμη και βασικο (μου φαινεται) "Δωρεάν DNS Server για σύνδεση σε Internet μέσω δυναμικής IP διεύθυνσης."

    Προταση για καμερα? Βασικο να ειναι μικρη μηπως μπορω να την κρυψω καπως ή και κρυφη θα ηταν ακομα καλυτερα. Δεν γνωριζω ομως απο τιμες και ποιοτητες.
    Τροφοδιτικο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    οσο για καμερα σου προτεινω αυτην http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=476&page=1
    την οποια την εχω και ειναι πολυ καλη και καθαρη σε νυχτερινη ληψη.προσεξε μονο αν σε καλυπτει ο φακος τως 3.6mm
    τροφοδοτικο αυτο σου κανει
    http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=732&page=1

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και απο εμένα,

    εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να βάλεις IP Camera. Εφόσον έχεις Η/Υ Ι3 και πάνω για να μην σέρνεται και μια καλόυτσικη καρτα γραφικών. Ακόμα θα χρειαστείς ένα Access Point. Οσον αφορά την στατική IP, αυτή δεν χρειάζεται. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις με την δυναμική σου απλώς θα πρέπει να δημιουργήσεις έναν free λογαριασμό στο NOIP.com.

    Αυτά είναι όλα.

    Με εκτίμηση

    Βασίλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttoni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο εμένα,

    εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να βάλεις IP Camera. Εφόσον έχεις Η/Υ Ι3 και πάνω για να μην σέρνεται και μια καλόυτσικη καρτα γραφικών. Ακόμα θα χρειαστείς ένα Access Point. Οσον αφορά την στατική IP, αυτή δεν χρειάζεται. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις με την δυναμική σου απλώς θα πρέπει να δημιουργήσεις έναν free λογαριασμό στο NOIP.com.

    Αυτά είναι όλα.

    Με εκτίμηση

    Βασίλης

    Βασιλη ηθελα να αποφυγω να δουλευει ο υπολογιστης συνεχεια. Θελω να ειναι ανεξαρτητο το ολο συστημα. Το σκεφτηκα και εγω αλλα το απέρριψα για τους λογους που σου εγραψα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cmos ή CCD για καμερα ασφαλειας
    By DJman in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 18:16
  2. ΠΟΛΥΠΡΙΖΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
    By RNR in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 10:54
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 09:43
  4. Καμερα ασφαλειας...Εικονα σε Pc
    By kokoblue in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 19:18
  5. Προταση αγορας για καμερα ασφαλειας
    By leeperik in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-10, 22:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας