Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ερώτηση για ηχεία creative

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή Ερώτηση για ηχεία creative

    Γεια σας παιδιά. Καιρό τώρα παρακολουθώ διάφορες κατασκευές και συζητήσεις στο φόρουμ και φαντάστηκα οτι θα μπορείτε να με βοηθήσετε στο θέμα μου.
    Λοιπόν. Έχω κάτι ηχεία (της κοπέλας μου βασικά και τα καβάτζωσα :P ) creative τα οποία έχουν την εξής δομή. Στο ένα ακριανό υπάρχουν 2 καλώδια, το ένα που συνδέεται στην πηγή ήχου (3.5mm) και ένα πιο χοντρό που πηγαίνει στο γούφερ, και πάνω του έχει τον ρυθμιστή έντασης και το on/off. Στο γούφερ συνδέεται ο μετασχηματιστής (τροφοδοσία) και απο το γούφερ φεύγει ένα καλώδιο για το άλλο ακριανό ηχείο το οποίο δεν έχει τίποτα άλλο πάνω του.
    Το πρόβλημα μου λοιπόν είναι οτι στο ακριανό ηχείο (σ αυτό που είναι πάνω ο ρυθμιστής έντασης) είχε σταματήσει να δουλεύει το ηχείο και δεν ακουγόταν. Το άνοιξα, μέτρησα με ενα πολύμετρο την αντίσταση του ηχείου και είναι κομπλε (Κάπου 7Ω νομίζω). Η τροφοδοσία του όμως ενώ μου έδειχνε κάποια milivolt όταν δουλεύαν τα ηχεία, δεν το έκανε να ακούγεται. Το σύνδεσα παράληλα λοιπόν στο άλλο ηχείο και δουλεύουν κανονικά και τα 2. Η ερώτηση μου είναι για πόσο θα δουλεύουν. λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα με τον ενισχυτή τους? μην τον κάψω κιόλας κρίμα είναι...
    Συγνώμη αν σας κούρασα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Καταρχήν καλώς ήλθες.Κατά δεύτερων,θα σου πω δυο λόγια ,για τον τρόπο που ένωσες τα δύο ηχεία:
    α)ξεχνάς την στερεοφωνία,
    β)μειώνεται ( στην περίπτωσή σου στο μισό) η συνολική αντίσταση του φορτίου εξόδου, στο ένα κανάλι του ενισχυτή και αυτό μπορεί να σημαίνει, κάτω από προϋποθέσεις, ακόμα και καταστροφή του ενισχυτή.
    γ) Αν τώρα έχεις και άλλες απορίες,όσο αφορά την βλάβη, μάλλον θα πρέπει να ανοίξεις καινούργιο θέμα στο www.howtofixit.gr

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 13-06-13 στις 02:30

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    επειδή απο ηλεκτρονικά είμαι λίγο άσχετος, ηλεκτρολόγος σπουδάζω και ξέρω μόνο τα βασικά, αν βάλω σε σειρά στην έξοδο του ενισχυτή που πηγαίνει στα ηχεία 1 αντίσταση 4Ω πχ, δεν θα ναι σαν να δουλεύει ο ενισχυτής με 1 ηχείο? οπότε λογικά δεν νομίζω να χει θέμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Και σε αυτήν την περίπτωση όμως θα ισχύει το α) στο ποστ#2.
    Εκτός αυτού θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποια αντίσταση, με κατάλληλη τιμή σε ισχύ ,ώστε να αντέξει και να μην καεί.Άσε που θα καταναλώνεις και κάποια ισχύ ,η οποία θα γίνεται θερμότητα και όχι ήχος,Υπάρχει και η λύση της συνδεσμολογίας των ηχείων σε σειράς,αλλά έτσι μειώνεται η ισχύς του ενισχυτή (θεωρητικά στο μισό).
    Όλα αυτά βέβαια ,κατά την γνώμη μου ,δεν είναι σωστές λύσιεις , ή έστω είναι μεσοβέζικες λύσεις ,ή λύσεις ανάγκης και δεν θα έπρεπε να είναι οι αρχικές σκέψεις - επιλογές σου.Γιατί δεν προσπαθείς, αρχικά, να επισκευάσεις τα ηχεία;
    Άνοιξε καινούργιο θέμα στο www.howtofixit.gr ,ανέφερε το μοντέλο των ηχείων,ανέβασε και μερικές φωτογραφίες και σίγουρα θα πάρεις κάποιες απαντήσεις, που πιθανώς να σε βοηθήσουν να επισκευάσεις τα ηχεία.
    Φιλικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Οκ φίλος. Καταρχάς ευχαριστώ και μόνο που ασχολήθηκες με το θέμα, και κατα δεύτερον λέω να ακολουθήσω τη συμβουλή σου και να ανοιξω ενα θέμα και βλέπουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    στο ηχειο που λειτουργει εκανες μετρησεις??? ειναι διαφορετικες με αυτες αυτου που δεν λειτουργει??? αν ναι αωοιξε το woofer και δες αν πεζει κατι...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για ηχεία
    By tesla005 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-17, 17:11
  2. Επισκευη ηχειων Creative
    By fysis88 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-13, 20:07
  3. Ερώτηση για ενισχυτή + ηχεία
    By makatas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-10, 21:44
  4. Ερώτηση για ηχεία
    By pas2007 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-09, 17:03
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-08, 18:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας