Σελίδα 1 από 17 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 168

Θέμα: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ SIEMENS IC 60.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ SIEMENS IC 60.

    Ανοίγω το παρόν θέμα, όπου θα αφορά την εγκατάσταση και τον προγραμματισμό του συναγερμου IC 60.

    Θα αναφέρω εδω όποιοδήποτε πρόβλημα,μ απορία ή δυσκολία αντιμετωπίσω κατά την εγκατάσταση ή τον προγραμματισμό του. (Εαν υπάρχει κάτι παρόμοιο, παρακαλώ πολύ να διαγραφεί απο τους διαχειριστές ώστε να μην γεμίζουμε με ίδια θέματα).

    1) Οι μπαταρίες του συναγερμού μπορούν να συνδεθούν κατα την εγκατάσταση ή πρέπει να τελειώσουν οι συνδέσεις και μετά να συνδεθούν? Αφορά και την μονάδα και την σειρίνα. (έχει να κάνει με το εαν είναι φορτισμένες? εαν τις μετρήσω και δείχνουν 12 βολτ, σημαίνει ότι πχ. η σειρίνα θα ηχήσει αφου δεν θα έχει κλείσει το TAMP της).

    2) Συνηθως στα εσωτερικά ραντάρ PIR, βάζετε αντίσταση για παρακολούθησει TAMP, ή δεν χρειάζεται να κάνω συνδεση ΤΑΜΠ και είναι περιττό?

    Αυτά, (προς το παρόν)

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παίδες.

    Θέλω βοήθεια, προσπαθω να συνδέσω την μπαταρία στην εξωτερική σειρήνα και χτυπάπει, έτσι γίνεται? Πώς θα την κούμπωσα χωρίς να χτυπάει, πρέπει πρώτα να ενεργοποιήσω των συναγερμό??? Έχω συνδέσει τα καλωδια πάνω στον πίνακα.

    Ευχαριστώ και αναμένω κάποια βοήθεια.

    ,Εντάξει,'έπρεπε να ανοίξω τον συναργερμο.

    (μονος γραφω, μονος απαντάω...μια χαρα ) για το τρελάδικο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNR : 24-06-13 στις 20:10
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ 2
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ=ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    χτυπαει διοτι εινε ανοικτο το καπακι κλειστο και θα δεις οτι θα σταματισει αν οχι τοτε κλειστο και πηγενε αφοπλισε τον συναγερμο με τον κωδικο και θα σταματιση να χτυπαει

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Έδωσα ρευμα στον συναγερμο, και μετά μπορούσα να τοποθετήσω την μπαταρία χωρίς να χτυπάει. Μια χαρά, Ευχαριστώ Δημήτρη

    Τώρα είμαι έτοιμος στημένος και μένει μονο ο προγραμματισμός, έχει προγραμματίσει κάποιος τον συναγερμο αυτόν να μου πεί με ποια σειρά πρέπει να κάνω τα πράγματα???

    Πχ πρώτα πρεπει να δηλώσω τις ζωνες στην περιοχή που θέλω, ή να δηλώσω πρώτα τις αντιστάσεις που θα βλέπει στις ζώνες??? Γενικά τέτοια τιps εαν έχει κανένας εμπειρία, ας μου γραψει.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RNR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έδωσα ρευμα στον συναγερμο, και μετά μπορούσα να τοποθετήσω την μπαταρία χωρίς να χτυπάει. Μια χαρά, Ευχαριστώ Δημήτρη

    Τώρα είμαι έτοιμος στημένος και μένει μονο ο προγραμματισμός, έχει προγραμματίσει κάποιος τον συναγερμο αυτόν να μου πεί με ποια σειρά πρέπει να κάνω τα πράγματα???

    Πχ πρώτα πρεπει να δηλώσω τις ζωνες στην περιοχή που θέλω, ή να δηλώσω πρώτα τις αντιστάσεις που θα βλέπει στις ζώνες??? Γενικά τέτοια τιps εαν έχει κανένας εμπειρία, ας μου γραψει.

    Ευχαριστώ
    Το σύστημα Sintony 60 έχει εννέα(9) προγραμματιζόμενες και επιτηρούμενες
    αναλογικές εισόδους:
    8 x Προγραμματιζόμενες, πολλαπλών καταστάσεων εισόδους ανίχνευσης
    1 x Προγραμματιζόμενη είσοδο tamper (με προαιρετική λειτουργία κλειδοδιακόπτη).
    Για την διάκριση μεταξύ διαφορετικών τύπων συναγερμού (Συναγερμός, Tamper,
    Διεύθυνση ανιχνευτή) πάνω από το ίδιο καλώδιο, ο Sintony 60 είναι εφοδιασμένος
    με μετρητή αντίστασης για κάθε είσοδο. Για να επιτηρεί καλωδίωση και
    εγκατεστημένα περιφερειακά συνεχώς (όπως περιπτώσεις δολιοφθοράς κατά την
    διάρκεια που το σύστημα δεν είναι ενεργοποιημένο) κάθε είσοδος πρέπει να
    διαθέτει κατά ελάχιστο μια από τις περιγραφόμενες Αντιστάσεις, που ονομάζονται
    EOL – τερματικές αντιστάσεις.
    Οι ακόλουθες διαφορετικές Αντιστάσεις, που παραδίδονται με το σύστημα,
    χρησιμοποιούνται τυποποιημένα.
    Τερματικές Αντιστάσεις Διευθυνσιοδότησης Ζώνης
    Η Τερματική αντίσταση με αυτή την τιμή πρέπει να τοποθετηθεί στον ανιχνευτή
    ώστε να επιτηρείται η ζώνη του συγκεκριμένου ανιχνευτή.
    Ζώνες 1-8 (οι οποίες επίσης ονομάζονται χαμηλές ζώνες)
    4k7Ω (Κίτρινο, Βιολετί, Κόκκινο) για Ανιχνευτές σε ζώνες 1-8
    Ζώνες 9-16 (οι οποίες επίσης ονομάζονται υψηλές ζώνες) οι οποίες
    επιτυγχάνονται με διπλασιασμό της ζώνης, τοποθετώντας στις εισόδους των
    Ζωνών 1-8 αντίσταση με διαφορετική τιμή.
    8k2Ω (Γκρι, Κόκκινο, Κόκκινο) για Ανιχνευτές σε ζώνες 9-16 (υψηλές ζώνες)
    Τερματικές Αντιστάσεις Διευθυνσιοδότησης διακόπτη Tamper
    Η τερματική αντίσταση με αυτή την τιμή χρησιμοποιείται για την συνεχή επιτήρηση
    της εγκατάστασης ανεξάρτητα αν το σύστημα είναι ενεργοποιημένο ή όχι, (για
    ανοιχτά κυτία, κομμένα καλώδια κλπ). Πρέπει να εγκαθίσταται στον Ανιχνευτή.
    2k2Ω (Κόκκινο, Κόκκινο, Κόκκινο) για διακόπτη αυτοπροστασίας (Tamper)
    Για την πρόληψη υπαρχόντων εγκαταστάσεων που κάνουν χρήση διαφόρων τιμών τερματικές
    αντιστάσεις, το Sintony 60 δύναται να προγραμματιστεί στην υποδοχή αντιστάσεων διαφόρων τιμών

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους.

    Μόλις εχτες τελείωσα τον προγραμματισμό, και είμαι οκ. Ομολογώ ότι διάβασα το οδηγό εγκατάστασης πάρα πολλές φορές και βέβαια με την σημαντική βοήθεια του ioannischristo όπου μου έδωσε να καταλάβω αρκετες λειτουργίες του συστήματος ώστε να μπορέσω να τον προγραμματίσω με ορθό τρόπο και να τον κάνω grade 3 (πλέον δεν μπορώ να τον αγγίξω ούτε εγω ο ίδιος) χα χα χα.

    Ομολογώ ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο το πακέτο και την ποιότητα κατασκευής αλλά και την λειτουργικότητα, καθώς και για τις τόσες επιλογές που έχει (μονο καφέ δεν μου φτιάχνει)...σημειώστε ότι δεν έχω κανένα συμφέρον για αυτά που λέω, απλά ήταν η πρώτη φορά που ασχολήθηκα με μία τέτοια εγκατάσταση και είμαι χαρουμενος που απέκτησα μία τέτοια εμπειρία και που τα πήγα καλά.

    Αυτο που δεν με εντυπωσίασε τόσο πολύ είναι τα ραντάρ του, είναι της SIEMENS ADM-Q12. Έλεγε να τοποθετηθούν απο 2,10m minimum έως 2,4m maximum. Εγω τα έβαλα στο 2,20 στην μέση περίπου, όταν είμαι λοιπόν απο κάτω ακριβώς δεν με πιάνουν, δεν ξέρω εαν είναι όλα έτσι... αλλά τέλος πάντων χτυπανε μακριά τουλάχιστον. με αποτέλεσμα να πιάνουν και κάποιους εισοδους των μπαλκονιών (έτυχε) δεν το είχα υπολογίσει.

    Τώρα για ότι προκύψει θα σας γράψω, για να έχετε υπόψη σας.

    Τέλος, κοιτάζω για SIGMA APOLLO και βλέπω ότι η τιμή του για σχεδόν ότι έχω και εγω φτάνουν την ίδια αξία, αυτο σημαίνει φαντάζομαι ότι είναι του ίδιου επιπέδου??? ή κάποιος είναι υπερεκτιμημένος (ρωτάω εντελώς ενημερώτικά, εαν κάποιος επαγγελματίας έχει βάλει και απο τις δύο μαρκες και θα μπορούσε να μου πεί καποιες διαφορές ή + και -.

    Αυτά απο μένα...
    Καλή συνέχεια σε όλους

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Vassilis
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    sh
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και από μένα,
    θα μπορούσες να με βοηθήσεις και εμένα λίγο?

    Μπαίνω κατευθεία στο ψητό
    1. Το ταμπερ το σύνδεσες στα ρανταρ?
    2. Εάν συνδέσεις το ταμπερ στα ραντάρ πως μετά το ανοίγεις για να κάνεις τυχόν ρυθμίσεις που χρειάζονται? Υπάρχει κάποιος τρόπος που απενεργοποιήσεις?
    3. Μπορείς να μου πεις με ποιό τρόπο σύνδεσες την τηλεφωνική γραμμή? έχει rj11 και επίσης line in και line out πώς γίνετε η σύνδεση?

    Θα με βοηθούσες πολύ να μου πεις και εμένα την σειρά που τα έκανες και γενικά τα tips για την συνδεσμολογία και τον προγραμματισμό.

    Σε ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shobu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από μένα,
    θα μπορούσες να με βοηθήσεις και εμένα λίγο?

    Μπαίνω κατευθεία στο ψητό
    1. Το ταμπερ το σύνδεσες στα ρανταρ?
    2. Εάν συνδέσεις το ταμπερ στα ραντάρ πως μετά το ανοίγεις για να κάνεις τυχόν ρυθμίσεις που χρειάζονται? Υπάρχει κάποιος τρόπος που απενεργοποιήσεις?
    3. Μπορείς να μου πεις με ποιό τρόπο σύνδεσες την τηλεφωνική γραμμή? έχει rj11 και επίσης line in και line out πώς γίνετε η σύνδεση?

    Θα με βοηθούσες πολύ να μου πεις και εμένα την σειρά που τα έκανες και γενικά τα tips για την συνδεσμολογία και τον προγραμματισμό.

    Σε ευχαριστώ
    ΤΑΜΠΕΡ
    Όταν θέλουμε να ανοίξουμε ένα ραντάρ, για σχεδόν όλους τους συναγερμούς ισχύουν:

    1) Απομόνωση ζώνης (bypass) με κωδικό χρήστη
    2) Εισαγωγή σε κατάσταση προγραμματισμού με κωδικό τεχνικού

    Κάποιοι συναγερμοι μπορούν να προγραμματιστούν και για διαφορετικά για μεγαλύτερη ασφάλεια (πχ ο χρήστης να μη μπορεί να κάνει bypass τα ταμπέρ ή ο τεχνικός να μην μπορεί να μπει στο πρόγραμμα αν δεν του το επιτρέψει ο χρήστης με τον κωδικό χρήστη).

    ΤΗΛΕΦΩΝΑ
    line-in -> Συνδέεις τη γραμμή που έρχεται από την πρίζα του τοίχου σου ή από το adsl splitter

    line-out -> Η επιστροφή τηλεφώνου. Κανονικά εδώ συνδέεις τις τηλεφωνικές συσκευές της υπόλοιπης εγκατάστασης.

    Η χρήση και των τεσσάρων καλωδίων προτείνεται για μια σωστή και πιο ασφαλή εγκατάσταση επειδή αποφεύγεται ο κίνδυνος του να έχουμε ξεχάσει το τηλέφωνο ανοιχτό και να μη μπορεί να μας καλέσει ο συναγερμός.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Vassilis
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    sh
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση nestoras,

    Ξεκινάω σήμερα την εγκατάσταση και ο θεός βοηθός....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Vassilis
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    sh
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Οκ, πρώτη απορία, μπορεί κάποιος να μου πει πως συνδέουμε τα ραντάρ? Έχω τα bosch blue line.
    Επαφές που έχει:
    T - + NC NC DA T

    Ποιά από αυτά πρέπει να συνδέσω?
    Το + - είναι η τροφοδοσία τα άλλα πως τα συνδέω?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 17 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 14:24
  2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ SIEMENS LOGO V8
    By saik in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-15, 11:55
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 13:12
  4. ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΣΕ SIEMENS IC-60 MODULAR
    By pkounopoulos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 12:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας