Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: πτυχιακη εργασια inverter

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή πτυχιακη εργασια inverter

    γεια σας φιλοι ηλεκτρονικοι..ειμαι φοιτητης ηλεκτρολογιας και στα πλαίσια τις πτυχιακής μου εργασίας ανέλαβα να κατασκευάσω ένα φωτοβολταϊκό panel που θα φορτίζει μια μπαταρία 12volt-7,2Ah.σκέφτομαι να βγάλω μια έξοδο για φωτισμό (12v) και μια παροχή 220 volt για μικρές καταναλώσεις σύνολο δηλαδή περιπου στα 300 watt. προφανώς χρειάζομαι ένα μετατροπέα από 12volt dc σε 230 ac..ξέρω ότι κυκλοφορούν στην αγορά με περίπου 30 euro ακόμα και το lidl έχει αυτή την περίοδο..αλλα σκεφτόμουν μήπως το κατασκευάσω μονος μου..τι λέτε μπορώ? από ηλεκτρονικά δεν το κατέχω πολύ αλλα ένα σχέδιο ασπουμε μπορώ να το ακολουθήσω και να το κατασκευάσω.ξέρω ότι είναι μπλέξιμο αλλα και το 10 θέλει θυσίες ξέρετε κάπου που μπορώ να βρω πληροφορίες να διαβάσω η να βρω κάποια σχέδια για κάτι τέτοιο?σκευτηκα να παρω ενα ετοιμω να το διαλυσω για να το μελετησω αλλα εσεις ειστε πιο φθηνοι ευχαριστω προς το παρον και περιμενω τις προτασεις σας!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη sabouras
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    137


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Με αυτό που θα σου πω εγώ μπορεί κάποιοι να φέρουν αντίρρηση αλλά είναι προσωπική μου γνώμη και άμα θες την ακούς. εγώ θα σου συνιστούσα να μην ασχοληθείς με ένα τέτοιο εγχείρημα γιατί το μόνο που θα σου προσφέρει θα είναι μπελάδες στο κεφάλι σου για την πτυχιακή σου. Σε μία πτυχιακή ότι διάταξη σχεδιάσεις δεν πρέπει απλώς να την παρουσιάσεις αλλά και να γνωρίζεις πλήρως τα κατασκευαστικό της κομμάτι. οπότε θα πρέπει να ρίξεις αρκετό διάβασμα στην προετοιμασία για την περίπτωση που θα αρχίσουν να σου κάνουν ερωτήσεις πάνω στην ανάλυση του κυκλώματος. Επίσης επειδή είναι πτυχιακή σου δεν μπορείς να δώσεις ένα απλό inverter το οποίο θα φτιάξεις με 4 διακοπτικά χωρίς να αναφέρω τις παραμέτρους για καθαρού ή τροποποιημένου ημιτόνου οπότε σίγουρα ανεβαίνεις και στο κόστος και στο επίπεδο δυσκολίας. Μήπως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς? στην εντέλει αν θες να φτιάξεις inverter μπορείς να ασχοληθείς εκτός σχολής. Ξανατονίζω ότι αυτή είναι προσωπική μου γνώμη. Όσο για το 10 αυτό μπορείς να το συζητήσεις με τον καθηγητή σου για το πως μπορείς να εμπλουτίσεις την πτυχιακή σου. Μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος
    Φιλικά

    -1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας φιλοι ηλεκτρονικοι..ειμαι φοιτητης ηλεκτρολογιας και στα πλαίσια τις πτυχιακής μου εργασίας ανέλαβα να κατασκευάσω ένα φωτοβολταϊκό panel που θα φορτίζει μια μπαταρία 12volt-7,2Ah.σκέφτομαι να βγάλω μια έξοδο για φωτισμό (12v) και μια παροχή 220 volt για μικρές καταναλώσεις σύνολο δηλαδή περιπου στα 300 watt. προφανώς χρειάζομαι ένα μετατροπέα από 12volt dc σε 230 ac..ξέρω ότι κυκλοφορούν στην αγορά με περίπου 30 euro ακόμα και το lidl έχει αυτή την περίοδο..αλλα σκεφτόμουν μήπως το κατασκευάσω μονος μου..τι λέτε μπορώ? από ηλεκτρονικά δεν το κατέχω πολύ αλλα ένα σχέδιο ασπουμε μπορώ να το ακολουθήσω και να το κατασκευάσω.ξέρω ότι είναι μπλέξιμο αλλα και το 10 θέλει θυσίες ξέρετε κάπου που μπορώ να βρω πληροφορίες να διαβάσω η να βρω κάποια σχέδια για κάτι τέτοιο?σκευτηκα να παρω ενα ετοιμω να το διαλυσω για να το μελετησω αλλα εσεις ειστε πιο φθηνοι ευχαριστω προς το παρον και περιμενω τις προτασεις σας!!
    Respect, μόνο και που θέλεις να ψαχτείς! Ότιδήποτε λιγότερο από respect θα ήταν άδικο.

    Να ξέρεις ότι μπορείς να κάνεις ότιδήποτε θέλεις φτάνει να βάλεις το μυαλό σου στον στόχο σου. Αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι απόλυτα εφικτό και πραγματοποιήσιμο.
    Για την πλευρά του inverter μπορείς να βρεις άπειρα πράγματα στο internet ψάχνοντας με τον όρο "simple modified sine inverter". Όταν θα θελήσεις να κάνεις κατασκευή βρες ένα μικρό Ups με μια μπαταρία και πάρε εξαρτήματα (βασικά τον μετασχηματιστή και τα τρανζίστορ ισχύος) από εκεί. Αν δεν βρίσκεις στείλε μήνυμα και θα σου δώσω εγώ.
    Ότι χρειαστείς ρώτα, θα σε βοηθήσουμε πιστεύω

    Όσο για το παραπάνω μήνυμα του kontras δεν έχω λόγια, και εγώ την προσωπική μου γνώμη εκφράζω.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hurt30 : 18-06-13 στις 21:35
    現御神

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    μπαταρία 12volt-7,2Ah και θες 300w

    η μπαταρία ίσως αντέξει 5 λεπτά….

    Μελέτησε καλύτερα την κατασκευή σου, και όσο για inverter υπάρχει και το παρακάτω
    http://www.smartkit.gr/inverter-12vdc-220-vac-50hz.html

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για τις απαντησεις και για την βοηθεια!! kontra μη νομιζεις..για εμενα θα το φτιαξω πιο πολυ τελειωνω με τη σχολη σιγα σιγα και προσπαθω να βγω απο τα χαρτια και να παω στην πραξη που με ενδιαφερει..ο καθηγητης μονο που του ειπα για κατασκευη πεταξε την σκουφια του..οσο για την παρουσιαση και τις ερωτησεις ειναι πραγματικα το μικροτερο μου προβλημα αυτη τη στιγμη hurt ευχαριστω παρα πολυ ειμαι στην αρχη ακομα οποτε δεν εχω ψαχτει αρκετα..αλλα αρχιζω να μαζευω υλικα και γνωμες!! κυριε granazi λαθος εκανα..72 Αh εννοω αυτοκινητου το ξερω οτι δεν ειναι ο καταλληλοτερος τυπος μπαταριας λογω των εκφορτησεων αλλα ειναι ο πιο τζαμπα (απο τρακαρισμενο αυτοκινητο για να ειναι σχετικα σε καλη κατασταση):P

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Αχαχα 72Ah. Πάντως πριν πληρώσεις κάτι ρώτα πρώτα. Ίσως μεγαλύτερη τάση να είναι πιο εύκολη στην διαχείρηση. Ίσως λέω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    現御神

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    τι εννοεις μεγαλυτερη ταση? την ταση θα την παραγει ενα φωτοβολταικο πανελ περιπου 20 v δηλαδη..γιατι θα ειναι πιο ευκολη?? και γιατι οχι 72 Αh??:P δεν την πληρωσα μου την εδωσαν..την εχω δουλεψει ηδη με ενα ελαιοραβδιστικο και με εβγαλε ασπροπροσωπο!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Δεν είπα όχι στο 72Ah! Μια χαρά είναι. Αφού την έχεις κράτα την και με αυτή θα παίξεις. Ξέχνα τι έγραψα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    現御神

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για τις απαντησεις και για την βοηθεια!! kontra μη νομιζεις..για εμενα θα το φτιαξω πιο πολυ τελειωνω με τη σχολη σιγα σιγα και προσπαθω να βγω απο τα χαρτια και να παω στην πραξη που με ενδιαφερει..ο καθηγητης μονο που του ειπα για κατασκευη πεταξε την σκουφια του..οσο για την παρουσιαση και τις ερωτησεις ειναι πραγματικα το μικροτερο μου προβλημα αυτη τη στιγμη hurt ευχαριστω παρα πολυ ειμαι στην αρχη ακομα οποτε δεν εχω ψαχτει αρκετα..αλλα αρχιζω να μαζευω υλικα και γνωμες!! κυριε granazi λαθος εκανα..72 Αh εννοω αυτοκινητου το ξερω οτι δεν ειναι ο καταλληλοτερος τυπος μπαταριας λογω των εκφορτησεων αλλα ειναι ο πιο τζαμπα (απο τρακαρισμενο αυτοκινητο για να ειναι σχετικα σε καλη κατασταση):P
    Οκ τότε πάω πάσο. Εγώ απλώς στο πρότεινα γιατί είχα ξεκινήσει και γω πτυχιακή με την δική σου νοοτροπία αλλά λίγο το επίπεδο δυσκολίας στον κλάδο λίγο ο χρόνος λίγο διάφορα προσωπικά προβλήματα που μου έτυχαν αναγκάστηκα να την παρατήσω. Μετά απο καιρό πήρα θέμα και έφτιαξα ενα φωτοβολταϊκό σαν βάση απλώς έπαιξα με ένα arduino για να το εμπλουτίσω λίγο και να πάρω το πολυπόθητο 10ράκι όπως λες και εσύ. Όσο για την μπαταρία όπως λένε και παραάνω μια χαρά είναι. Σκέψου ότι σε ενδιαφέρει να λειτουργείσει πλήρως για κάνα μισάωρο το πολύ και αυτό μία φορά. οπότε δεν θα την ζορίσεις και πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ-ΡΟΜΠΟΤΙΚΟ ΧΕΡΙ-ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
    By thabibikas in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-14, 05:28
  2. ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ
    By xrusec13 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-12, 23:42
  3. ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
    By salex21r in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-11, 20:49
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
    By hadjaki in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-10, 11:31
  5. Πτυχιακη εργασια
    By xrhstosaig in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-06, 15:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας