Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 84

Θέμα: Ποσο χαλια πηγε η εγκατασταση του κλιματιστικου μου...?

  1. #71
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα φρέον R32 και για περίπου 20 μέρες το κλιματιστικό δούλευε κανονικά (νομίζω) πάντως πάγωνε το δωμάτιο. Από χθες παπαλα, πετάει ζεστό αέρα.

    Πέταξα το παλιό μηχάνημα που είχε R410 και έβαλα νέο με R32 σε ήδη εγκατεστημένους σωλήνες. Μήπως ήθελαν οι σωλήνες ξανά εκχύλωση;

    Για ποιο λόγο να χάσει το φρέον μετά από 20 περίπου ημέρες.

    Έκανα κενό με αντλία και έβαλα φρέον 20 γραμμάρια περισσότερο από ότι λέει το ταμπελάκι.
    Μπορεί να έχεις κάποια πολύ μικρή διαρροή που φυσικά δεν θα φαίνεται εύκολα αν χρειάζεται 20 μέρες για να αδειάσει το σύστημα. Και προφανώς δεν το έχασε μετά από 20 μέρες αλλά σταδιακά.
    Πρόσεξε την εγκατάσταση γιατί μπορεί να χάσεις και το τωρινό φρέον. Με ένα πινέλο με σαπουνόνερο "βάψε" τα επίφοβα σημεία και αν δεις φυσαλίδες έχεις διαρροή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #72
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα φρέον R32 και για περίπου 20 μέρες το κλιματιστικό δούλευε κανονικά (νομίζω) πάντως πάγωνε το δωμάτιο. Από χθες παπαλα, πετάει ζεστό αέρα.

    Πέταξα το παλιό μηχάνημα που είχε R410 και έβαλα νέο με R32 σε ήδη εγκατεστημένους σωλήνες. Μήπως ήθελαν οι σωλήνες ξανά εκχύλωση;

    Για ποιο λόγο να χάσει το φρέον μετά από 20 περίπου ημέρες.

    Έκανα κενό με αντλία και έβαλα φρέον 20 γραμμάρια περισσότερο από ότι λέει το ταμπελάκι.
    Εφόσον έκανες κενό ,έπρεπε να αντιληφθείς την διαρροή .ξανακάνει και άσε το μια ώρα τουλάχιστον να παρακολουθήσεις το μανομετρο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #73
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Έλυσα τα ρακόρ και η μικρή σωλήνα ήταν άστα να πάνε, φαγωμένη. Πώς δεν το είδα την πρώτη φορά;

    Έκανα καινούργια εκχύλωση και στις 2 σωλήνες, έκανα κενό και έβαλα φρεόν όπως λέει ο κατασκευαστής.

    Περιμένω τώρα πάλι γύρω στις 20 μέρες να δω εάν πέτυχε.

    Στην διάρκεια του κενού το μανόμετρο σε μία ώρα έδειξε 100 mbar, μου είπανε καλά είναι.

    Να το άφηνα και άλλο; δεν ξέρω.

    Όλοι οι κατασκευαστές των μηχανημάτων στα προσπέκτους λένε 15 λεπτά.

    Με σαπουνάδα είναι πολύ δύσκολο να ανιχνευτή γιατί είναι πολύ μικρή η διαρροή και δεν φαίνεται.

    Αυτό είναι το μανόμετρο που έχω στη φωτογραφία, είναι αποσυνδεδεμένο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #74
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    μια ωρα κενο????
    10 λεπτα χρειαζεται για να κανει απολυτο κενο μια αντλια. 100mbar ελπιζω να ειναι αστοχεια του μανομετρου.
    οταν κανουμε κενο μετα κλεινουμε την βανα των μανομετρων διοτι οταν σταματαει η αντλια υπαρχει μια μικρη επιστροφη αερα μεσα απο την αντλια προς το κυκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #75
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Έκανα 15 λεπτά κενό. Το άφησα το κύκλωμα για καμμιά ώρα και ο δείκτης πήγε στο 100 mbar.

    Δεν περίμενα άλλο και έβαλα φρέον τα γραμμάρια που λέει ο κατασκευαστής.

    Στο κύκλωμα άφησα τους σωλήνες, μια διπλή κάσα μανομέτρων και την αντλία. Με λίγα λόγια το άφησα όλο το σύστημα συνδεδεμένο, δεν έκλεισα τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #76
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Ανάφερα χαρακτηριστικά.ξανακανε κενό(όση ώρα απαιτεί η εγκατάσταση συ και η αντλία σου) και άσε το μια ώρα να δεις αν εξακολουθεί να υφίσταται κενό στις ίδιες τιμές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Έχω ένα κλιματιστικό noname δεν είναι ινβερτερ , 9αρι. Σαν απόδοση βγάζει 60 βαθμούς + στην έξοδο . Αλλά παρατήρησα ότι το χειριστήριο έχει τεράστια διαφορά από τη πραγματική θερμοκρασία .
    Δηλαδή για να έχει μια συνεχόμενη λειτουργία πρέπει να το έχω στους 26 βαθμούς(ζεστό ) . Αλλιώς σταματάει τελείως και ανεβάζει πάνω τα πτερύγια , και μετά από λίγο ξαναρχίζει .
    Επειδή ήταν παλιό και έγινε νέα εγκατάσταση είπα να γεμίσει το φρέον από την αρχή με ζυγαριά.
    Από καθάρισμα είναι σε καλή κατάσταση καθαρίστηκε το καλοκαίρι .
    Τι μπορώ να κοιτάξω.? Να βάλω δικό μου αισθητήριο στο σημείο που είναι το δικό του αισθητήριο για σύγκριση ? Να βγάλω το δικό του αισθητήριο εκτός πλαστικού ?

    Στάλθηκε από το M2007J22G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα κλιματιστικό noname δεν είναι ινβερτερ , 9αρι. Σαν απόδοση βγάζει 60 βαθμούς + στην έξοδο . Αλλά παρατήρησα ότι το χειριστήριο έχει τεράστια διαφορά από τη πραγματική θερμοκρασία .
    Δηλαδή για να έχει μια συνεχόμενη λειτουργία πρέπει να το έχω στους 26 βαθμούς(ζεστό ) . Αλλιώς σταματάει τελείως και ανεβάζει πάνω τα πτερύγια , και μετά από λίγο ξαναρχίζει .
    Επειδή ήταν παλιό και έγινε νέα εγκατάσταση είπα να γεμίσει το φρέον από την αρχή με ζυγαριά.
    Από καθάρισμα είναι σε καλή κατάσταση καθαρίστηκε το καλοκαίρι .
    Τι μπορώ να κοιτάξω.? Να βάλω δικό μου αισθητήριο στο σημείο που είναι το δικό του αισθητήριο για σύγκριση ? Να βγάλω το δικό του αισθητήριο εκτός πλαστικού ?

    Στάλθηκε από το M2007J22G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    χρόνια πολλά.
    ο θερμος αέρας παει πανω. Οποτε αν ειναι και ψηλοταβανο το δωματιο εκει ψηλα πιθανόν να εχει την θερμοκρασια που του λες εσυ αλλα εσυ στα χαμηλά να κρυώνεις!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον aris285 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    pstratos (25-12-21), vasilllis (25-12-21)

  10. #79
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρόνια πολλά.
    ο θερμος αέρας παει πανω. Οποτε αν ειναι και ψηλοταβανο το δωματιο εκει ψηλα πιθανόν να εχει την θερμοκρασια που του λες εσυ αλλα εσυ στα χαμηλά να κρυώνεις!!!
    Το ξέρω αλλά ανοίγει για 2 λεπτά , και κλείνει πάλι και ξανά μάνα . Έριξα τις γρίλιες αριστερά και κάπως βελτιώθηκε .
    Χρόνια πολλά merry Christmas

    Στάλθηκε από το M2007J22G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #80
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρόνια πολλά.
    ο θερμος αέρας παει πανω. Οποτε αν ειναι και ψηλοταβανο το δωματιο εκει ψηλα πιθανόν να εχει την θερμοκρασια που του λες εσυ αλλα εσυ στα χαμηλά να κρυώνεις!!!
    Τώρα που σε βρήκα εύκαιρο χαχα.
    Για εντοπισμό διαρροής ο τεχνικός , τι εργαλεία ρέπει να έχει ? Χρώμα ? Ηλεκτρονικό όργανο ?
    Με άζωτο μόνο κάνεις δουλειά για μικρή διαρροή ?

    Στάλθηκε από το M2007J22G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκατασταση Κλιματιστικου
    By ioannis48 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-15, 18:38
  2. Βοηθεια στην εγκατασταση του arduino
    By αλπινιστης in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-14, 21:15
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 10:18
  4. πηγε απο πεσιμο το N70 μου :(
    By Nemmesis in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-08, 15:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας