Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: noise isolator

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή noise isolator

    Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.

    ¨ηθελα μία βοήθεια για το τι είναι το noise isolation που πρέπει να χρησιμοποιήσω ενδιάμεσα απο την ARDUINO και το controller μου.

    Απο όσο μπορώ να καταλάβω κόβει τον θόρυβο απο το τροφοδοτικό, σωστά?

    Μπορώ να κατασκευάσω εγω ένα, υπάρχουν κάποια σχέδια/υλικά?

    Παίζει ρόλο πόσο μεγάλο είναι το τροφοδοτικό μου όσο αναφορά το ρευμα και την ισχύει?

    Εγώ έχω ένα (2Χ12volt 90Α).

    Αυτά πρός το παρόν.
    Ευχαριστώ έκ των προτέρων.

    Σας στέλνω και αυτο εαν και είναι μπλέξιμο για κάποιον να διαβάσει όλο αυτό. http://www.x-sim.de/forum/viewtopic.php?f=39&t=695

    Η όλη κατασκευή μας αφορά έναν εξομειωτή αγωνιστικής οδηγήσης... χρωστάω φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω πώς να κατεβάσω photos.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNR : 01-07-13 στις 13:47
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Υπάρχει κάποιο κύκλωμα με φίλτρα ή οτιδήποτε αλλο να βάλω διάμεσα στον controller και στον πλακέτα που έχω τον ATMEGA ώστε να μην περνάνε οι θορύβοι του τροφοδοτικού απο τον controller προς τον επεξεργστή. ???

    Εαν καποιος γνωρίζει και θα ήθελε περισσότερα στοιχεία μπορω να δώσω.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Αν το τροφοδοτικό τρελαίνει τον επεξεργαστή το πιο απλό είναι να πάρεις ένα τροφοδοτικό της προκοπής. Ειναι πιο φτηνό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    φίλε το τροφοδοτικό για να το φτιάξω χάλασα πολλα λεφτα, βέβαια ειναι εντελώς απλό, απλά είναι πολύ δυνατο (η αλήθεια ειναι ότι υπέρβαλλα λιγο).

    Χρησιμοποιώ μεταχσηματιστή που βγάζει δυο κανάλια των 12volt και είναι 45 Α σε κάθε κανάλι στο σύνολο 90 (απο AMARAD). Δυο γεφυρες η πιο μεγάλες τις αγοράς 50Α σε κάθε κανάλι και υπάρχει και ένας πυκνωτής σε κάθε κανάλι 2,4F αυτοκινήτου, γιατι χρειαζόμασταν ανα πασα στιγμή άμεσα μεγάλο ρευμα για τα 2 motors που καταναλώνουν στην καθισιά τους 25Α. Φαντάσου λοιπόν ότι τα motors πρέπει να κανανε μία σιδηροκατασκευή τουλάχιστον 50 κιλά με το bucket κάθισμα και το άτομο που θα είναι πάνω απο 60 έως 100 κιλά. Κατλαβαίνεις λοιπον ότι δεν μπορούσα να κάνω δουλειά με τροφοδοτικα τυπου switching και λοιπά. Κάποια στιγμή είχα βάλεις παράλληλα δύο switching τα οποία έβγαζαν 25Α και δεν το κάναγαν κάν, εννοείτε χωρίς κάν το gear πάνω στο μοτερ...

    Αρα έπρεπε να φτιάξω ένα τροφοδοτικό που θα συπεριφέρεται σαν μία μπαταρία αυτοκινητου.

    Και το ερώτημα είναι αυτο που έχω μπορώ να το κάνω??? Θέλετε να κατεβάσω ένα σχέδιο να με βοήθησετε???

    Εαν μου πεί κάποιος μπορώ να κατεβάσω την κατασκευή και είμαι σίγουρος ότι οι λατρεις των αυτοκινητων θα παθουν πλάκα. Το θέμα είναι ότι μας έχει πάρει με τον κολλητο μου πάνω απο έναμιση χρόνο και έχουμε χαλάσει κοντά στα 2000ευρώ σταδιακά και πειραματίζοντας οπότε θελουμε πολύ να δουλέψει, είχε δουλέψει κάποτε αλλά εμείς είχαμε την ιδέα να το κάνουμε ακόμα πιο real και εκεί πέσαμε στα βαθεια νερα.
    Ευχαριστω για την απάντηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Τα μοτέρ τι είναι
    Αν μπορείς βάλε φώτο
    Έχεις βάλει τους πυκνωτές στους πόλους?
    Ένας πυκνωτής 2.4F όσο και αν σου φαίνεται παράξενο δεν είναι φίλτρο για το τροφοδοτικό Βάλε παράλληλα ένα 10uF 100n 10n.
    τη σταθεροποίηση πώς τη κάνεις?
    Το κάθισμα θα ήταν καλύτερο να το κάνετε με πνευματικό τρόπο
    Είναι καλύτερο ευκολότερο και γρηγορότερο στη κίνηση. Άσε που η αντλία δεν θέλει τόσο μεγάλο ρεύμα.
    Για να αποφύγεις τους τεράστιους πυκνωτές και να έχεις τα αποτελέσματα τις μπαταρίας αυτοκινήτου όσο και αν σου φαίνεται παράξενο
    βάλε στην έξοδο μια μπαταρία Αυτή θα λειτουργήσει και ως απομονωτής και σαν τεράστιο φίλτρο.
    το τροφοδοτικό θα φορτίζει τη μπαταρία και αυτή θα τροφοδοτεί την όλη κατασκευή
    Στην έξοδο του ελεγκτή έχετε βάλει απομονωτές?
    περιέγραψε λίγο την κατασκευή εδώ info@kalarakis.com

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μοτέρ τι είναι
    Αν μπορείς βάλε φώτο
    Έχεις βάλει τους πυκνωτές στους πόλους?
    Ένας πυκνωτής 2.4F όσο και αν σου φαίνεται παράξενο δεν είναι φίλτρο για το τροφοδοτικό Βάλε παράλληλα ένα 10uF 100n 10n.
    τη σταθεροποίηση πώς τη κάνεις?
    Το κάθισμα θα ήταν καλύτερο να το κάνετε με πνευματικό τρόπο
    Είναι καλύτερο ευκολότερο και γρηγορότερο στη κίνηση. Άσε που η αντλία δεν θέλει τόσο μεγάλο ρεύμα.
    Για να αποφύγεις τους τεράστιους πυκνωτές και να έχεις τα αποτελέσματα τις μπαταρίας αυτοκινήτου όσο και αν σου φαίνεται παράξενο
    βάλε στην έξοδο μια μπαταρία Αυτή θα λειτουργήσει και ως απομονωτής και σαν τεράστιο φίλτρο.
    το τροφοδοτικό θα φορτίζει τη μπαταρία και αυτή θα τροφοδοτεί την όλη κατασκευή
    Στην έξοδο του ελεγκτή έχετε βάλει απομονωτές?
    περιέγραψε λίγο την κατασκευή εδώ info@kalarakis.com

    Συγγνωμη, αλλα γιατι τον καθοδηγεις εξω απο το forum?
    Γιατι δηλαδη να περιγραψει σε εσενα προσωπικα την κατασκευη του, απο την στιγμη που ζηταει βοηθεια απο ολη την κοινοτητα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Καλημέρα φίλε μου.

    Ήδη το κατέβασα σε όλους, δεν υπάρχει θέμα, ίσως ο Μιχάλης το έκανε για να κατανοήση την κατασκευή προσωπικά και να βοήθήσει, δεν υπάρχει λόγος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Λοιπόν ΜΙχάλη για να μιλάς για πνευματικό τρόπο καταλαβαίνω ότι έχεις ήδη κατανοήση την κατασκευή και είσαι γνώστης.

    Πάμε λοιπόν απο την αρχή, παραθέτω μερικές φώτογραφίες.
    Τα βολτ στην παρακάτω φωτογραφία ήταν πρίν μειώση την Τάση, τώρα είναι 12,6volt. Σταθεροποίηση όχι δεν κάνω, είναι 45Α σε κάθε κανάλι, δέν έχω κάποιο σχέδιο κυκλώματος ώστε να σταθεροποιήσω αυτά τα A.













    Στοn controller έχω βάλει φίλτρο στην έξοδο 470 nf.

    Φίλτρο στο τροφοδοτικό δεν έχω βάλει, θα βάλω όμως όπως λές, ένα φίλτρο μετά την ανόρθωση.

    Το επόμενο test θα το κάνουμε με μπαταρία, απλά θέλαμε να προσαρμόσουμε αυτο το τροφοδοτικό μιάς και δώσαμε λεφτά αλλά και να μην φαίνετε και η μπαταρία (εξαρχής σκεφτόμασταν να βάλουμε μπαταρία και φορτιστή μπαταρίας) θα είχαμε ξεμπερδέψει τώρα, αλλά δεν το κάναμε.

    Ο controller μας είναι αυτος
    http://www.ebay.com/itm/60A-Dual-Mot...item35c6976ea0

    ΜΙχάλη το σχέδιο του τροφοδοτικού φαντάζομαι καταλαβαίνεις πώς είναι (μετασχηματιστής -ανόρθωση-πυκνωτής)

    Ευχαριστώ για την προθημεία σου να βοηθήσεις, ότι άλλο θέλεις ώστε να κατανοήσεις πές μου να σου στείλω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Και μερικές ακόμα PHOTOS






    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Θα μπορούσε σας παρακαλώ κάποιος Διαχειριστής να αλλάξει τον τίτλο μιάς και μπαίνουμε απο την αρχή σε όλη την κατασκευή?

    νέος τίτλος: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΞΟΜΕΙΩΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

Παρόμοια Θέματα

  1. HUB2 isolator Paradox
    By skipper1 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-15, 19:55
  2. acpl c87 voltage isolator
    By pizza1993 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-15, 14:19
  3. noise filter
    By dellis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-13, 15:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας