Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Λαμπάτος ενισχυτής 2A3 Push Pull 2x15W

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη toliis69
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    173

    Προεπιλογή Λαμπάτος ενισχυτής 2A3 Push Pull 2x15W

    Επιτέλους τελείωσε !!! Και όχι μόνο τελείωσε αλλά παραδόξως έπαιξε κιόλας.Με την πρώτη...χωρίς εκρήξεις,βόμβους,κ.τ.λ...Για να εξηγούμε απο την αρχή δεν είμαι ηλεκτρονικός και δεν έχω ιδέα απο ηλεκτρονικά,εκτός ίσως απο κάποιες βασικές αρχές.Ολα ξεκίνησαν όταν το μάτι μου έπεσε σε ένα κιτ της Analog Metric,το οποίο είχε μόνο την πλακέτα και τα υλικά της(χωρίς λάμπες φυσικά) στην δελεαστική τιμή των 118$.
    http://www.analogmetric.com/goods.php?id=1690 Απο την ίδια εταιρεία πήρα και ALPS ποτενσιόμετρο με 10$.
    Ετσι λοιπόν παραγγέλθηκε αρχικά η πλακέτα και συναρμολογήθηκε.Κουτί θα κατασκεύαζα εγω απο ξύλο,έτσι έπρεπε να βρώ αλουμινένιες πλάκες για πάνω κάτω.Αυτές τις παρήγγειλα απο http://www.vt4c.com/shop/program/main.php μαζί με μπόρνες κόσες διακόπτες κ.τ.λ
    Μετασχηματιστής ρεύματος παραγγέλθηκε στον Αντωνιάδη,όπωε επίσης και μετασχηματιστές εξόδου με κόστη 40 ευρώ για τον ρεύματος και 80 ευρώ για τους εξόδου.Οσον αφορά τους εξόδου έφτιαξε ότι καλύτερο μπορούσε (με τον καλό πυρήνα).Δύο τσοκ 10Η επίσης απο τον ίδιο με κόστος 20 ευρω.
    Και πάμε στις λυχνίες....εκεί που πόνεσα περισσότερο....Γύρω στα 270 ευρώ κοστίζουν οι 9 λυχνίες με ακριβότερες τις 2Α3(200 ευρά οι 4).Ευτυχώς οι 4 λυχνίες απο τις 9 ήταν ευγενική χορηγία του Δάσκαλου (θα αναφερθω στο τέλος σε αυτόν).
    Επίσης το κόστος ανεβαίνει αρκετά όταν δεν μπορείς να παραγγείλεις όλα τα υλικά μαζί (όπως εγώ) και πληρώνεις διπλά και τριπλά μεταφορικά.
    Τ ο συνολικό κόστος ανήλθε περίπου στα 700 ευρώ αν θυμάμαι καλά μιας και μου πήρε περίπου ενάμιση χρόνο να τον τελειώσω.
    Τ ο αποτέλεσμα όμως πολύ καλό. Απο την αρχή ο ενισχυτής έπαιξε χωρις τον παραμικρό βόμβο,με καταπλκτικό ήχο και συνδιάστηκε με ένα ζευγαρι ηχείων Bose 301
    Παραθέτω πιο κάτω μερικές φώτο και θα επανέλθω μόλις τον βάλουμε και σε παλμογράφο.
    Τέλος θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον καλό φίλο και ΔΑΣΚΑΛΟ Βαγγέλη (ikaros197,γιατί χωρίς αυτόν...ακόμα θα έφτιαχνα.... ))))
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  001.jpg Εμφανίσεις:  762 Μέγεθος:  146,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  009.jpg Εμφανίσεις:  645 Μέγεθος:  141,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  017.jpg Εμφανίσεις:  679 Μέγεθος:  148,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  018.jpg Εμφανίσεις:  642 Μέγεθος:  151,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  024.jpg Εμφανίσεις:  613 Μέγεθος:  151,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  132.jpg Εμφανίσεις:  753 Μέγεθος:  140,9 KB  


    9 Not allowed! Not allowed!

  2. 11 μέλη ευχαρίστησαν τον toliis69 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (05-07-13), AKHS (05-07-13), angel_grig (07-07-13), billisj (05-07-13), GiwrgosTH (05-07-13), Hulk (05-07-13), jami (05-07-13), p.gabr (05-07-13), primeras (06-07-13), usa (08-07-13), vasilllis (05-07-13)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    πολύ ωραίος.... και καλοδουλευτος.....πες μας ακουστικές εντυπώσεις αν θες σε σύγκριση με τους τρανζιστορικους.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη toliis69
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    173

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ ωραίος.... και καλοδουλευτος.....πες μας ακουστικές εντυπώσεις αν θες σε σύγκριση με τους τρανζιστορικους.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Σίγουρα ο ήχος δεν συγκρίνεται. Αν και παίζει τελείως φλατ,χωρίς equalizer,και χωρίς ρυθμίσεις σε πρίμα μπάσα, ο ήχος είναι πεντακάθαρος,γεμάτος,και χώρις να νοιώθεις ότι θα ήθελες να αλλάξεις κάτι σε ρυθμίσεις.
    Εχει αυτήν την γλύκα πού μόνο εάν έχεις ακούσει λαμπάτο να παίζει θα καταλάβεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toliis69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ.
    Σίγουρα ο ήχος δεν συγκρίνεται. Αν και παίζει τελείως φλατ,χωρίς equalizer,και χωρίς ρυθμίσεις σε πρίμα μπάσα, ο ήχος είναι πεντακάθαρος,γεμάτος,και χώρις να νοιώθεις ότι θα ήθελες να αλλάξεις κάτι σε ρυθμίσεις.
    Εχει αυτήν την γλύκα πού μόνο εάν έχεις ακούσει λαμπάτο να παίζει θα καταλάβεις.

    ναι το ξερω γιατι εχω φτιαξει εναν με 4 6146 με τα bose 901 series 3. για να πω την αληθεια εχω βαλει εκουαλαιζερ επανω γιατι φλατ δεν εχω μπορεσει ποτε μου να ακουσω....θελω ενισχυμενες υψηλες και τις πολυ χαμηλες οταν ειναι σε χαμηλη ενταση. πολυ ωραια η δουλεια σου. καλα ακουσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη AKHS
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    391

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραία δουλειά μπράβο Αποστόλη σου εύχομαι να τον χαιρεσαι να τον ακούς και να τον βλέπεις

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    όμορφη κατασκευή αλλά τα 2χ15w πολύ αισιόδοξα μου ακούγονται !

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη toliis69
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    173

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    όμορφη κατασκευή αλλά τα 2χ15w πολύ αισιόδοξα μου ακούγονται !
    και εμένα,έτσι έλεγε τουλάχιστον ο κατασκευαστης της πλακέτας. Και 10 να έχουμε πάρει καλά είναι

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toliis69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Για να εξηγούμε απο την αρχή δεν είμαι ηλεκτρονικός και δεν έχω ιδέα απο ηλεκτρονικά,εκτός ίσως απο κάποιες βασικές αρχές.
    Κατ αρχην ολοι πρεπει να σταθουμε σε αυτο

    Αποστόλη συγχαρητήρια για την απόφαση σου να ασχοληθείς με άγνωστα αντικείμενα
    τα χρηματα μην τα σκέφτεσαι γιατί έτσι και αλλιώς εισαι χομπιστας και κάπου άλλου θα τα σκόρπαγες
    ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΣ

    φρόντισε μονο γιατι δεν φαίνεται ,να εχει απο κατω και στο πίσω μέρος δυο τρυπούλες για εσωτερικό εξαερισμό

    Τιποτα αλλο συγχαρητηρια και σε εσένα και στον δασκαλο σου

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Απόστολε απλά ΜΠΡΑΒΟ!!!!
    Βάζεις τα γυαλιά σε πολλούς από εμάς, που αν και δηλώνουμε "ηλεκτρονικοί" δε σε πλησιάζουμε!
    Καλές ακροάσεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Μπραβο κι απο μενα και καλες ακροασεις.......Αν δεν ειχαμε και τον Βαγγελη στο φορουμ τι λαμπατα θα φτιαχναμε????(εγω ακομα το φτιαχνω.........)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τελικός ενισχυτής stereo EL34 PUSH PULL
    By sv9dri in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-16, 21:33
  2. Ενισχυτής με Λυχνίες 2χ50W EL-34 Ultra Linear Push-Pull
    By apog in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-13, 21:39
  3. Push or Pull? Μπα... καλύτερα όλα, σε ένα... Push Pull!!!
    By SRF in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-11, 11:13
  4. Ενισχυτής για μπουζούκι ή κιθάρα 6V6 push pull
    By sv9dri in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 03:57
  5. Ενισχυτής HF-6146 push pull
    By SV1EDG in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-11, 11:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας