Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: Μικρό φωτοβολταϊκό.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Scotty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλως και κανει , να σου φερω παραδειγμα το δικο μου , εχω βαλει 4 φωτιστικα για τον κηπο που τραβανε συνολικα 320ma και τα τροφοδοτω με μια μπαταρια 8Ah για 9 ωρες ημερησιως . Αν εχει τουλαχιστον 2 ημερες ηλιο ειναι οκ...την φορτιζει το 50αρι πανελ μια χαρα , αν οχι , εκει απλως μειωνεται ο χρονος φωτισμου αναλογα την ταση της μπαταριας .
    Εσυ εχεις καταναλωση δηλαδη 3,84W και κραταει 9 ωρες? εγω που θα εχω 10W το κοβω για κανα 2ωρο, σωστα?
    Αν παρω πιο μικρο πανελ γυρο στα 20w ( επειδη το 50αρι ειναι ακριβο) θα εχω προβλημα στη φωρτηση, δεν θα προλαβαινει να την φορτησει?
    Ποια ειναι ομως καλυτερα σε αποδωση πανελ ,τα μονοκρυσταλικα η τα πολυκρυσταλικα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kotsos : 09-12-13 στις 08:13

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Scotty
    Όνομα
    Σωτηρης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    ΟΧΙ , μπορει να φωτίσει μεχρι και 12 ωρες , αυτα τα "κανονιζει" ο ρυθμιστης φορτισης κατοπιν επιλογης . Αν εχεις μεγαλη μπαταρια θα εχεις την επιθυμητη διαρκεια φωτισμου ,αλλα αν δεν εχει ηλιο μετα για 2 ημερες , και εχεις μικρο πανελ η μπαταρια θα αρχιζει να "πεφτει" . Γιαυτο λεμε να εχεις τουλαχιστον ενα 100σταρι πανελ και μια 60αρα μπαταρια το λιγοτερο για να μπορεις να παρεχεις καποιο φωτισμο σε συνεφιασμενες μερες , χωρις η μπαταρια να ζορίζεται. Το καλοκαιρι δεν εχεις προβλημα για το θεμα φορτιση , μιας και ο ηλιος ειναι συνεχόμενα και για πολλες μερες. Το θεμα ειναι τον χειμωνα χωρις ηλιοφανεια .
    Συνηθως τα μονοκρυσταλλικα εχουν καλυτερη αποδοση αλλα ειναι και αρκετα ακριβοτερα στα ιδια w , απο τα πολυκρυσταλλικα .
    Επισης στην αποδοση παιζει ρολο ο καλος προσανατολισμος του πανελ με τον ηλιο για να αποδοση τα μεγιστα .

    Ριξε μια ματια εδω>> http://www.iqsolarpower.com/pvpanels.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα.
    Μου εδωσαν ενα φωτοβολταικο πανελ STP280 - 24/Vd . θα ηθελα βοηθεια να μου πειτε με τι ρυθμιστη φορτισης μπορω να το συνδεσω με μια μπαταρια αυτοκινητου που εχω (12v 45ah) και αργοτερα ισως να βαλω και δευτερη ωστε να παιρνω 12v για καποια φωτακια που θελω να δουλεψω..
    Το προβλημα ειναι οτι αυτο το πανελ βγαζει 44v και μερικους ρυθμιστες που βρηκα ειναι πανακριβοι.........

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Φιλε Τασο στην αρχη λες οτι ειναι 24 volt και μετα 44 μαλλον το πρωτο ειναι ....θα παρεις ενα φορτιστη 12/24 volt στα 20 Α και για μελλοντικη χρηση αν θες ...αλλα μπαταριες θα χρειασθεις 2 σε σειρα .....ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

    -1 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Τασο στην αρχη λες οτι ειναι 24 volt και μετα 44 μαλλον το πρωτο ειναι ....θα παρεις ενα φορτιστη 12/24 volt στα 20 Α και για μελλοντικη χρηση αν θες ...αλλα μπαταριες θα χρειασθεις 2 σε σειρα .....ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
    Φιλε Samios60 ευχαριστω για την απαντηση..
    Το θεμα ειναι οτι ο κωδικος του πανελ ειναι STP280 - 24/Vd αλλα τα χαρακτηριστικα ειναι αυτα :

    STC STP280-24/Vd

    Optimum Operating Voltage (Vmp) 35.2 V
    Optimum Operating Current (Imp) 7.95 A
    Open Circuit Voltage (Voc) 44.8 V
    Short Circuit Current (Isc) 8.33 A
    Maximum Power at STC (Pmax) 280 W
    Module Efficiency 14.4%
    Operating Module Temperature -40 °C to +85 °C
    Maximum System Voltage 1000 V DC (IEC) / 600 V DC (UL)
    Maximum Series Fuse Rating 20 A
    Power Tolerance 0/+5 %

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Τάσο, στο panel μετριέται υψηλή τάση όταν βρίσκεται χωρίς φορτίο (τα 44.8V), αλλά μειώνεται δραστικά όταν αρχίσει να τροφοδοτεί κάποια συσκευή.
    Για φόρτιση, η τάση πρέπει να είναι υψηλότερη από την ονομαστική της μπαταρίας, γι αυτό και το panel βγάζει παραπάνω από τα 24V που είναι ο τύπος του.
    Θα χρειαστείς είτε 24άρα μπαταρία και τον ανάλογο ρυθμιστή, είτε για πρόχειρα θα βάλεις και μία δεύτερη 12άρα μπαταρία εν σειρά (και πάλι 24άρη ρυθμιστή), που όμως θα σου δημιουργήσει στο μέλλον άλλα προβλήματα λόγω ανομοιομορφίας των μπαταριών και δεν συνιστάται ως μακροπρόθεσμη λύση.
    Γνώμη μου είναι οτι με το συγκεκριμένο panel και τον ανάλογο ρυθμιστή, η μπαταρία σου θα πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τάσο, στο panel μετριέται υψηλή τάση όταν βρίσκεται χωρίς φορτίο (τα 44.8V), αλλά μειώνεται δραστικά όταν αρχίσει να τροφοδοτεί κάποια συσκευή.
    Για φόρτιση, η τάση πρέπει να είναι υψηλότερη από την ονομαστική της μπαταρίας, γι αυτό και το panel βγάζει παραπάνω από τα 24V που είναι ο τύπος του.
    Θα χρειαστείς είτε 24άρα μπαταρία και τον ανάλογο ρυθμιστή, είτε για πρόχειρα θα βάλεις και μία δεύτερη 12άρα μπαταρία εν σειρά (και πάλι 24άρη ρυθμιστή), που όμως θα σου δημιουργήσει στο μέλλον άλλα προβλήματα λόγω ανομοιομορφίας των μπαταριών και δεν συνιστάται ως μακροπρόθεσμη λύση.
    Γνώμη μου είναι οτι με το συγκεκριμένο panel και τον ανάλογο ρυθμιστή, η μπαταρία σου θα πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας.
    Ωραια ευχαριστω και παλι και μια τελευταια ερωτηση γιατι ειμαι εντελως αρχαριος .
    1) μπορω να μειωσω τα βολτ του πανελ μου στα 12 ωστε να μην χρειαστει να βαλω 2 μπαταριες σε σειρα για να παω στα 24 βολτ ?
    και 2) αν οχι και χρειαστει να δουλεψω στα 24 βολτ ,οταν θα μου γεμισει το πανελ τις μπαταριες μου εγω θα εχω αποθηκη 24 βολτ. μετα θα θελω να τροφοδοτισω 2 προβολακια led 12 βολτ... θα μπορω ? η θα πρεπει το ρευμα που θα εχω να το μετατρεψω σε 12 βολτ ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια ευχαριστω και παλι και μια τελευταια ερωτηση γιατι ειμαι εντελως αρχαριος .
    1) μπορω να μειωσω τα βολτ του πανελ μου στα 12 ωστε να μην χρειαστει να βαλω 2 μπαταριες σε σειρα για να παω στα 24 βολτ ?
    και 2) αν οχι και χρειαστει να δουλεψω στα 24 βολτ ,οταν θα μου γεμισει το πανελ τις μπαταριες μου εγω θα εχω αποθηκη 24 βολτ. μετα θα θελω να τροφοδοτισω 2 προβολακια led 12 βολτ... θα μπορω ? η θα πρεπει το ρευμα που θα εχω να το μετατρεψω σε 12 βολτ ....
    Αυτο φιλε Τασο το εχω σκεφθει και εγω μιας και εχω ενα 24αρι νομιζω οτι μπορεις αλλα θελει δουλεια το ψαχνω και εγω

    -1 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη elettronica
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Χρόνια πολλά. Βάλε κάτι τέτοιο που προσαρμόζει και φορτίζει την 12αρα μπαταρία από το 24αρι πάνελ αυτόματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όσοι το χάλκεον χέρι
    βαρύ του φόβου αισθάνονται,
    ζυγόν δουλείας ας έχωσι·
    θέλει αρετήν και τόλμην
    η ελευθερία
    Εδώ ‘ναι η στάχτη ενός λαού, που είταν αιώνια φλόγα.

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elettronica Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά. Βάλε κάτι τέτοιο που προσαρμόζει και φορτίζει την 12αρα μπαταρία από το 24αρι πάνελ αυτόματα.
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Δεν θα λειτουργήσει ο ρυθμιστής με 24αρι πάνελ και 12 βολτ συσσωρευτή (μπαταρία). Ο μικροελεγκτής του ρυθμιστή βλέπει και προσαρμόζει στα δεδομένα που έχει προγραμματιστεί. Δοκιμασμένο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψάχνω μικρό διακόπτη on-off
    By Panoss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 17:11
  2. Μικρό Ψυγειάκι
    By arch_! in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-11, 13:19
  3. Μικρό τροφοδοτικό...
    By psomaras in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-10, 21:17
  4. 200 μικρά κυκλώματα....
    By KOKAR in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-09, 23:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας