Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: Μικρό φωτοβολταϊκό.

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Καλημερα και καλη χρονια...αυτο που προτεινει ο Βασιλης (να χαιρεσαι το ονομα) μια χαρα ειναι ...μολις αναγνωρισει την μπαταρια ο φορτιστης...βαζεις το πανελ και καθαρισες..αν θελεις κατι ακομα ποιο καλο εχει στην ιδια εταιρια φορτιστη τεχνολογιας ΜΡΡΤ 12/24 V 20 Α με ταση εισοδου μεχρι 150 V DC ειναι λιγο αλμυρουτσικο στην τιμη ...αλλα οτι πληρωσεις παιρνεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα στην παρεα. θα ηθελα τη γνωμη σας μιας και δεν εχω ασχοληθει καθολου με φωτοβολταικα.
    Θελω να τροφοδοτισω καποια LED για φωτισμο γυρο στα 10w 12v , και η διακεια φωτισμου να ειναι γυρο στισ 5 ωρες κατα τη διαρκεια της νυχτας.
    Τι θα μπορουσατε να μου προτηνετε?
    Ευχαριστω.
    ένα πανελάκι 10-40W μια μπαταρία 20Ah και ρυθμιστή φόρτισης 5Α . Κόστος περίπου 60-80 ευρώ. Κάνει και μεταχειρισμένη μπαταρία αυτοκινήτου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lampaki : 01-01-14 στις 12:58

  3. #23
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Notios38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα και καλη χρονια...αυτο που προτεινει ο Βασιλης (να χαιρεσαι το ονομα) μια χαρα ειναι ...μολις αναγνωρισει την μπαταρια ο φορτιστης...βαζεις το πανελ και καθαρισες..αν θελεις κατι ακομα ποιο καλο εχει στην ιδια εταιρια φορτιστη τεχνολογιας ΜΡΡΤ 12/24 V 20 Α με ταση εισοδου μεχρι 150 V DC ειναι λιγο αλμυρουτσικο στην τιμη ...αλλα οτι πληρωσεις παιρνεις...
    Αυτο που λετε δεν παιζει ο φορτιστης προσαρμοζετε συμφωνα με το πανελ οποτε μολις δει 24 εισοδο περιμενει και 24 εξοδο (μπαταριες)

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και καλη χρονια..Πλουταρχε για δες www.greenenergyparts.com..εχει οδηγιες εγκαταστασης των προιοντων νομιζω χαμηλα στην σελιδα τους.
    εχω τον tracer-20A MPPT και εχω μια μπαταρια 12V-200 AH Και το πανελ μου ειναι 44 V στα 5Α...πιθανον να εχω κανει λαθος..οπως λες παραπανω, για πες μου τι θα προτεινες εσυ σε μια τετοια διαταξη.. υποψη οτι σε εγκαταστασεις με φωτοβολταικα πρωτα συνδεουμε τον φορτιστη με τις μπαταριες και μετα τα πανελ με τον φορτιστη..πολυ σημαντικο νομιζω...ετσι λενε οι κατασκευαστες των προιοντων αυτων

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Γεια σου Δημητρη θες αλλη μια μπαταρια σε σειρα για να καμεις δουλεια ...αυτο το προβλημα το ειχα και εγω με ενα πανελ 32volt (με φορτιο) και μια μπαταρια 12 βολτ με ρυθμιστη φορτισης 12/24 βολτ συνδεοντας τη μια μπαταρια στο ρυθμιστη και με το πανελ πανω εβγαζε alarm δεν δουλευε μολις του εβαλα σε σειρα αλλη μια μπαταρια τοτε ολα καλα ....ειχα κανει τοτε ολους τους συνδιασμους και πειραματισμους και το κακο ειναι οτι ειχα αγορασει και 24 βολτ inverter ......το μονο ειναι αν μπορεις να πειραξεις την συνδεσμολογια του πανελ ( σε αυτο το σταδιο ειμαι τωρα )

    -1 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Πλουταρχε..η φιλοσοφια των φορτιστων με PWM k MPPT ειναι να εχουμε μεγιστη μεταφορα ισχυος με ελαχιστες απωλειες..το συστημα που εχω ειναι στα 48 Vdc με inverter 230 VAC 1.5 K 3 KVA...Αναλογα τα φορτια που εχω ...Υπαρχει ενα συστημα τωρα μικρο στα 12 VDC μονο για φωτισμο ασφαλειας..καμερες κτλ εκει δεν μπορει να βαλω κ δευτερη ,,,δεν θελω 24...δουλευει αψογα σχεδον 1 χρονο ...εχει αλλη φιλοσοφια το ΜΡΡΤ...Ειναι ακριβα σε σχεση με τα συμβατικα..αλλα αξιζει τα χρηματα του

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.εχω ενα μικρο φωτοβολταικο το οποιο αποτελειται απο ενα πανελ 24 volt 280w ,ενα ρυθμιστη φορτισης (solar 30 ) kαι 2 μπαταριες αυτοκινητου 12 volt 45 ah η μια (ολοκαινουργια) και 60 ah η αλλη (μεταχειρισμενη )συνδεδεμενες παραλληλα μεταξυ τους.
    το προβλημα ποιο ειναι λοιπον ? εχω συνδεση 2 προβολια led 12v 10 α το καθενα τα οποια τα αναβω για 7 ωρες περιπου το βραδυ. αυτα καταναλωνουν περιπου στα 22 ah απο οτι γραφει ο ρυθμιστης φορτισης. Στα ορια βγαζω τισ 7 ωρες γιατι ο ρυθμιστης με κοβει οτι αδειασαν οι μπαταριες. την ημερα ομως με ηλιοφανια καλη θα μου δωσει περιπου στα 20 ah kai μετα παλι με κοβει οτι οι μπαταριες γεμισαν...τι γινεται ? για 20 ah παιζω μονο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.390

    Προεπιλογή

    εφ οσον το πανελ ειναι 24v γιατι εχειs συνδεσει τιs μπαταριεs παραλληλα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφ οσον το πανελ ειναι 24v γιατι εχειs συνδεσει τιs μπαταριεs παραλληλα?
    Δεν θελω να δουλεψω 24 v.Ο ρυθμιστης φορτισης αναγνωριζει τα volt απο τισ μπαταριες και δινει αυτο που πρεπει . το αρνητικο ειναι οτι με αυτη την επιλογη παιρνεις τη μιση αποδοση του πανελ. θελω να ρωτησω , ο ρυθμιστης ειναι προγραμματισμενος να κοβει τη φορτιση στις μπαταριες στα 12,7 v και να κοβει το φορτιο εξοδου , προσ τα φωτα δηλαδη οταν η ταση πεσει στα 10,7 v. ειναι σωστες οι ρυθμισεις αυτες η μπορω να τις αλλαξω χωρις να κανω ζημια στις μπαταριες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Καταρχας μονος σου καταλαβαινεις οτι ειναι βλακεια με 24 βολτ να φορτιζεις 12 βολτ μπαταρια.
    2ον οι μπαταριες θα πρεπει να ειναι ιδιες και σε χωρητικοτητα και σε παλαιοτητα.
    3ον η ταση φορτισης ειναι γυρω στα 14 βολτ χωρις το φορτιο.
    4ον αφου τραβαν 10 Α !!! τοτε σε 7 ωρες εχεις καταναλωση 2x10x7 140 Ah !!!! Μηπως καπου κανεις λαθος?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψάχνω μικρό διακόπτη on-off
    By Panoss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 17:11
  2. Μικρό Ψυγειάκι
    By arch_! in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-11, 13:19
  3. Μικρό τροφοδοτικό...
    By psomaras in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-10, 21:17
  4. 200 μικρά κυκλώματα....
    By KOKAR in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-09, 23:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας