Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 63

Θέμα: Το νερό είναι δημόσιο αγαθό, όχι εμπόρευμα!

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Γιατι το πολυ αλατι δεν κανει κακο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Με το θέμα του νερού παίζεται ένα πολιτικό παιχνίδι εντυπώσεων στις ΗΠΑ μεταξύ liberals (αμερικάνικος ευφημισμός για τους κομμουνιστές) και παραδοσιακών κομμάτων (υποστηρικτές κεφαλαιοκρατών - μεγαλοεργολάβων κλπ). Όπως καταλαβαίνετε η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο και από τις δυο πλευρές και στο τέλος φθάνει αλλοιωμένη, αποσπασματική και κακομεταφρασμένη και στην ελληνική μπλογκόσφαιρα.

    3 Not allowed! Not allowed!


  3. #43
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι το πολυ αλατι δεν κανει κακο;
    Αντίστοιχο με τη δηλητηρίαση απο νερό, ακόμα και από αυτό χωρίς χλώριο

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Λέγεται ακόμη ότι ρίχνουν Φθόριο στο νερό για να είναι πιο πειθήνιοι οι άνθρωποι & να χειραγωγούν έτσι τις συνειδήσεις τους. Αυτό το κάνανε οι ναζί κατά τη διάρκεια του δεύτερου παγκόσμιου πολέμου & τώρα λένε το κάνουν & στις ΗΠΑ εδώ και πολλές δεκαετίες με τη δικαιολογία ότι η φθορίωση του νερού βοηθά στην καλύτερη υγεία των δοντιών (περισσότερο από τα 2/3 του πόσιμου νερού στις ΗΠΑ φθοριώνεται). Η φθορίωση γίνεται με φθοριούχο νάτριο, ένα συστατικό που περιέχουν οι οδοντόκρεμες, αλλά & το ποντικοφάρμακο επίσης. Η ευρωπαϊκή ένωση είναι κάθετα αντίθετη στην φθορίωση του νερού καθώς είναι γνωστό ότι το φθόριο προκαλεί σοβαρές βλάβες στον οργανισμό.
    https://vickytoxotis.blogspot.gr/2009/04/2.html
    https://eleftheri-epistimi.blogspot....blog-post.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή


    3 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον finos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-11-16)

  7. #46
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    εδω θα δειτε τι και πως για το νερό. καθαρο νερο, καλυτερη υγεια και λειτουργια. Ο εγκέφαλός μας αποτελείται κατά 80% από νερό.

    http://www.q-lab.gr/water-treatment.html



    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε θα πρέπει ολοι όσοι δουλεύουν στην ΕΥΔΑΠ να δουλεουν τσάμπα. Προτείνω αν δεν θέλουν αυτοί να δουλέψουν αφιλοκερδώς να πάτε εσείς εθελοντές ....
    έχω τρομερά περιορισμένο ελεύθερο χρόνο τελευταία, για να σπαταλώ αυτόν σε επεξηγήσεις των ΑΥΤΟΝΟΗΤΩΝ ενός κράτους, και το τι θα πρέπει να παρέχει μέσω της φορολογίας στους πολίτες του!
    Φαίνεται ότι δεν είναι αυτονόητο για πολλούς ότι το να ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ένας πολίτης, ΔΕΝ ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ ότι θα εργάζεται "τσάμπα" !
    ΊΣως είναι δύσκολο να το αντιληφθείς... αλλά το να παρέχει ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ δωρεάν το νερό στους ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ, δεν σημαίνει ότι οι εργαζόμένοι στις θέσεις που εξυπηρετούν την δυνατότητα παροχής αυτου, θα παρέχουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ!
    Αν ΔΕΝ το έχεις αντιληφθεί, ακόμα... για ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ, έχουν δημιουργηθεί συνταγματικά οι όροι της ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ, ΚΑΙ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΕΞΟΔΩΝ!

    Δύσκολο? Εεε... ναι... αν δεν μπορείς να καταλάβεςι ότι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο συμβαίνει με κάθε δημόσια υπηρεσία που σου παρέχει "δωρεάν" το κράτος σου. Π.χ. τον εφοριακό ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ "ΤΣΑΜΠΑ" αν δεν το γνωρίζεις! Παρ' όλα αυτά εσύ πας στην εφορία ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΔΩΡΕΑΝ τις υπηρέσιες του ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ!

    Θέλεις και άλλα παραδείγματα, που ΙΣΩΣ σε βοηθήσουν να αντιληφθείς ότι η άλλο η "βούρτσα" και άλλο η όποια συναφωμόηχη με ομοιοκατάληξη σε "ούτσα" λέξη σκεφτείς!
    Έχω όσα θέλεις... αρκετά έξυπνότερα της προτάσεώς σου πάντως!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 14-11-16 στις 01:45
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (14-11-16)

  10. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια από τις πιο σωστες τοποθετήσεις εως τωρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #49
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω τρομερά περιορισμένο ελεύθερο χρόνο τελευταία, για να σπαταλώ αυτόν σε επεξηγήσεις των ΑΥΤΟΝΟΗΤΩΝ ενός κράτους, και το τι θα πρέπει να παρέχει μέσω της φορολογίας στους πολίτες του!
    Φαίνεται ότι δεν είναι αυτονόητο για πολλούς ότι το να ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ένας πολίτης, ΔΕΝ ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ ότι θα εργάζεται "τσάμπα" !
    ΊΣως είναι δύσκολο να το αντιληφθείς... αλλά το να παρέχει ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ δωρεάν το νερό στους ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ, δεν σημαίνει ότι οι εργαζόμένοι στις θέσεις που εξυπηρετούν την δυνατότητα παροχής αυτου, θα παρέχουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ!
    Αν ΔΕΝ το έχεις αντιληφθεί, ακόμα... για ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ, έχουν δημιουργηθεί συνταγματικά οι όροι της ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ, ΚΑΙ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΕΞΟΔΩΝ!

    Δύσκολο? Εεε... ναι... αν δεν μπορείς να καταλάβεςι ότι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο συμβαίνει με κάθε δημόσια υπηρεσία που σου παρέχει "δωρεάν" το κράτος σου. Π.χ. τον εφοριακό ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ "ΤΣΑΜΠΑ" αν δεν το γνωρίζεις! Παρ' όλα αυτά εσύ πας στην εφορία ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΔΩΡΕΑΝ τις υπηρέσιες του ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ!

    Θέλεις και άλλα παραδείγματα, που ΙΣΩΣ σε βοηθήσουν να αντιληφθείς ότι η άλλο η "βούρτσα" και άλλο η όποια συναφωμόηχη με ομοιοκατάληξη σε "ούτσα" λέξη σκεφτείς!
    Έχω όσα θέλεις... αρκετά έξυπνότερα της προτάσεώς σου πάντως!

    Ο σύντροφος εξεγείρει. Μολις έμαθε οτι για να προσφέρει κατι τσάμπα πρέπει να δουλέψει κάποιος άλλος τζάμπα και του ζητήθηκε να δώσει πρώτος το παράδειγμα αυτός. Ούπς!

    "ΟΟΟΟΟΧΙ" μου λέει. Εγω μιλάω για δωρεάν νερό, αλλα ΕΓΩ ΤΑ ΜΙΣΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΘΕΛΩ. θα δουλεύετε εσείς οι άλλοι τζάμπα πληρώνοντας φόρους. Γιατι είπαμε ειμαι φιλεύσπλαχνος, οχι και μ@λ@κ@ς. Κάνω μεν αγαθοεργίες αλλα με τα λεφτα των άλλων. Ούπς...(και πάλι)

    Τα πράγματα λοιπόν ειναι πολυ απλά...
    Προτιμώ να απολυθούν ολοι οι δημόσιοι κοπρίτες και να αναλάβουν τα πάντα, εκτος απο στρατό και αστυνομία ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ εταιρίες και να γλύτωσω έτσι χρήματα απο φόρους και να αύξησω το πραγματικό μου εισοδήμα. Και αντί για νερό να πίνω καθε μέρα σαμπάνια για να ξεδιψάω! Τι λες το κατάλαβα? Η να το αναλύσω περισσότερο?

    ΥΓ:Αφού πληρώνω φόρους για το νερό, γιατι πληρώνω ΚΑΙ λογαρισμους? Οέο? Αν γινει "απολύτως" δωρεάν οπως λες εσυ μάλλον θα πληρώνουμε περισσότερους φόρους ε? Ε?
    ΥΓ 2: Με ποια λογική θα πρέπει να δουλεύουμε 9 μήνες τον χρόνο να πληρώνουμε φόρους για να εχει η ΕΥΔΑΠ 5000 Αργόσχολους τεμπελοχαναδες με μέσο μισθό 3500 ευρώ? Οέο?
    Με τι προσόντα μπήκε ο ΓΚΟΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΔΟΥΡΟΥ πρόεδρος της ΕΥΔΑΠ? Για να ελεγχει που δορίζει κρατικά χρήματα για διαφημίσεις? Γιατί η Ευδαπ κάνει διαφημίσεις? Πλήρωνε μ@λ@κα φορολογούμενε. Ιδιωτικοποίηση τωρα για φθηνότερο και καλύτερο νερό για όλους...
    ΥΓ 3: Απο την μια μιλάς για δωρεάν αγαθό. Απο την άλλη μιλάς για φόρους που πρέπει να πληρωθούν για να παραχθεί αυτο το αγαθό. Άρα μόνος σου παραδέχεσαι οτι ΔΩΡΕΑΝ ΓΕΥΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ όπως λένε και οι οικονομολόγοι. "Αρχή διατήρηση της ενέργειας" το λένε αλλιώς οι ηλεκτρονικοί στο forum αυτό...
    ΥΓ4: Το προβλημα των ΤΖΑΜΠΑ αγαθών ειναι οτι τα λεφτα των κορόιδων (φορολογουμένων) κάποτε τελειώνουν.
    ΥΓ5: Σαχλαμαρίες για δήθεν δωρεάν νερό και τέτοια μπορει στο πόπολο και στον καθε άσχετο να ειναι ωραία και πιασάρικα. Εγω ξέρω όμως οτι οταν εσυ η ο οποιοςδηποτε άλλος μιλάει για δωρεάν (my ass), ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΦΟΡΟΥΣ (σε σύγκριση με όσα θα πλήρωνα για κατι αν δεν ηταν "δωρεαν") ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΡΠΩΘΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΣ ΩΦΕΛΟΣ ΤΟΥ. Αλλίως, θέλει να με ληστέψει. Για αυτο σου λεω σύντροφε. Άλλου αυτές οι ΜΠΟΥΡΔΕΣ μπορει να πιάνουν. Οχι σε μένα!
    ΥΓ6: Χαίρομαι που ΕΣΥ ο ίδιος βάζεις την λέξη δωρεάν σε εισαγωγικά στην απάντηση σου σε μένα. Για να εισαι σωστός όμως θα πρέπει να βάλεις την λέξη δωρεάν σε εισαγωγικά και στο ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΣΤ σου.
    ΥΓ 7: Η προταση μου παραμένει η μοναδική ρεαλιστική λύση να προσφέρεις στους συναθρωπους σου πραγματικά δωρεάν λίγο νερό, αγάπη, στοργή, προδέμ. Take it or leave it.....χα χα χα χα

    Ευχαριστώ λοιπόν, δεν θα πάρω. Ειναι λίγο ακριβό το δωρεάν σου. Οπως ηταν κάποτε και το τηλέφωνο με τον κρατικό ΟΤΕ. Με την κατάλληλη μίζα πάντως θυμάμε σου βάζανε γραμμή σε λιγότερο από 3 μήνες. Τι παω και θύμαμε τωρα ε? χα χα χα χα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 14-11-16 στις 09:27

  12. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εγκέφαλός μας αποτελείται κατά 80% από νερό.
    Με αυτά που διαβάζω και ακούω εδώ και αλλού, είμαι πεπεισμένος ότι ο εγκέφαλος των νεοελλήνων αποτελείται κατά 99,3% από νερό.

    1 Not allowed! Not allowed!


Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-16, 15:05
  2. Υδρογόνο από νερό
    By GR_KYROS in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-15, 16:52
  3. Μεταφορά π.μ. στο δημόσιο forum
    By theotyflos in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-14, 00:48
  4. Απαγορεύεται το δημόσιο ξύσιμο!!
    By aeonios in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 16:06
  5. FeCl3 με ζεστό νερό;
    By kopla in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-06, 00:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας