Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: 74AC04 & 74AC08 Μπερδεμα...

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή 74AC04 & 74AC08 Μπερδεμα...

    Παιδιά θα σας ενοχλησω για αλλη μια φορα...

    Εχω φτιάξει το κυκλωμα της φωτογραφιας... Παιρνει 2 τασεις α) 220VAC και β) 24VDC απο μπαταριες.
    Με τις πυλες απλα θελω να αναβουν καποια led που να δηλωνουν οτι κοβεται η μια απο τις 2 και να βαραει ενα buzzer.
    Το κύκλωμα δουλευει κανονικα εκτος απο την περιπτωση που κοβεις την DC ταση. Την στιγμη που θα κοψω την DC ταση θα εμφανιστει μια ταση 1.3V περιπου στα ποδαρακια 3 & 13 του 74AC04 και φυσικα και στο ποδαρακι 2 του 74AC08 με αποτελεσμα να αναβει ελαφρος το πρασινο (normal) led και να ηχει λιγο και το buzzer.

    Σηκωσα τα ολοκληρωμενα στον αερα και δεν υπαρχει αυτο το φαινομενο... Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δημιουργειται αυτη η ταση στα ποδαρακια αυτα και μπερδευει ολο το κυκλωμα.

    Ευχαριστω.Untitled.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    έχεις κοιτάξει για κομμένες γραμμές στο Pcb ή γραμμές που βραχυκυκλώνουν μεταξύ τους?
    Για βάλε μια φωτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    πραγματικά μου φαίνεται πολύ μπερδεμένο... και πιθανόν όχι όπως πρέπει να δουλεύει ένα ψηφιακό κύκλωμα....
    Αφού η τροφοδοσίες έχουν κοινή γείωση θα έδινα τάση στα ψηφιακό κύκλωμα μέσα από δύο διόδους που θα έπερναν τάση η μια από τα 5V που προέρχεται από τα 24 και η άλλη απο τα 5V που προέρχονται από τα 220. Έτσι το ψηφιακό κύκλωμα θα είχε πάντα τροφοδοσία (όχι μεταγωγή με ρελε).
    Οι είσοδοι από το ψηφιακό κύκλωμα που ελέγχει αν υπάρχει τάση η όχι θα επαιρνε μεσα από διοδάκι που θα ερχόταν απο την τάση που θα έπρεπε να ελεγχθεί ενώ στην είσοδο της πύλης θα υπήρχε 10K Pull down αντίσταση.
    Έτσι όταν θα ειχε τάση η τροφοδοσία που θα ελεγχε αν υπάρχει στην είσοδο του το κύκλωμα θα είχε high και όταν θα ηταν κομένη η τροφοδοσία αυτή θα είχει low (από την Pull down).
    Η έξοδος της πύλης θα τροφοδοτούσε led με αντίσταση χωρις να υπάρχει κύκλωμα με τρανζίστορ.

    (φυσικά ο έλεγχος τροφοδοσίας συνήθως γίνεται με συγκριτές (Lm311-339-393) η απλά με τρανζίστορ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις κοιτάξει για κομμένες γραμμές στο Pcb ή γραμμές που βραχυκυκλώνουν μεταξύ τους?
    Για βάλε μια φωτο
    Οχι φιλε μου οι πιστες ειναι μια χαρα τις εχω κοιταξει πολυ προσεκτικα... σ'ευχαριστω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματικά μου φαίνεται πολύ μπερδεμένο... και πιθανόν όχι όπως πρέπει να δουλεύει ένα ψηφιακό κύκλωμα....
    Αφού η τροφοδοσίες έχουν κοινή γείωση θα έδινα τάση στα ψηφιακό κύκλωμα μέσα από δύο διόδους που θα έπερναν τάση η μια από τα 5V που προέρχεται από τα 24 και η άλλη απο τα 5V που προέρχονται από τα 220. Έτσι το ψηφιακό κύκλωμα θα είχε πάντα τροφοδοσία (όχι μεταγωγή με ρελε).
    Οι είσοδοι από το ψηφιακό κύκλωμα που ελέγχει αν υπάρχει τάση η όχι θα επαιρνε μεσα από διοδάκι που θα ερχόταν απο την τάση που θα έπρεπε να ελεγχθεί ενώ στην είσοδο της πύλης θα υπήρχε 10K Pull down αντίσταση.
    Έτσι όταν θα ειχε τάση η τροφοδοσία που θα ελεγχε αν υπάρχει στην είσοδο του το κύκλωμα θα είχε high και όταν θα ηταν κομένη η τροφοδοσία αυτή θα είχει low (από την Pull down).
    Η έξοδος της πύλης θα τροφοδοτούσε led με αντίσταση χωρις να υπάρχει κύκλωμα με τρανζίστορ.

    (φυσικά ο έλεγχος τροφοδοσίας συνήθως γίνεται με συγκριτές (Lm311-339-393) η απλά με τρανζίστορ)


    Εχεις δικιο... η αληθεια ειναι πως ειναι μπερδεμενο... (και εμενα αυτο το ρελεδακι μου εχει κατσει στο λαιμο) ειναι το τριτο κυκλωμα μου μετα απο πολλα πολλα χρονια συν του οτι μαθαινω και το altium παραλληλα και η υπομονη εξαντλειται ποιο γρηγορα... anyway...

    Εφτιαξα το κυκλωμα ετσι οπως μου λες και θα ηθελα να το δεις για να μου πεις την γνωμη σου...

    Σε ευχαριστω...Untitled.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Ναι, κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου αλλα δεν θα εβαζα τρανζιστορ για να οδηγώ τα led. Θα τα οδηγουσα απ ευθειας απο την εξοδο των 74AC με μια αντισταση σε σειρα με το led.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Φίλε μου το εφτιαξα και παιζει μια χαρα... σε ευχαριστω πολύ...
    Τα τρανζιστορακια τα εβαλα με την προοπτικη να οδηγησω καποια αλλα λαμπακια που είναι περισσοτερα watt... Αλλα ναι εχεις και παλι δικιο δεν χρειαζεται για τα led.

    Σε ευχαριστω πολυ...

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-16, 13:24
  2. Ρελε φλας συναγερμου λιγο μπερδεμα!
    By Panos140 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-13, 17:17
  3. [αγορά & tips] Φυσερό & Πινέλο
    By Linkin in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-11, 15:51
  4. Αγορά UPS | TV-Monitor & PC & Router & Laptop-if_possible
    By abstract3d in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-10, 23:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας