Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: συνδεσμολογια διακοπτη

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    alex
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Παιδια την βοηθεια σας θελω,εχω δυο διακοπτες rocker on off 250v με τρια ποδια και θελω να τους αντικαταστησω με τους υπαρχων διακοπτες του λεβητα,η χρηση του ενος διακοπτη ειναι σβηνει τον λεβητα και τον καυστηρα ταυτοχρονα και η χρηση του αλλου διακοπτη ειναι να σβηνει μονο τον καυστηρα,αλλα οταν τον συνδεω οπως τον αντιστοιχο μου πεφτει η ασφαλεια.
    Ο διακοπτης rocker που θελω να βαλω ειναι αυτος:Συνημμένο Αρχείο 55144Συνημμένο Αρχείο 55145\
    Λογικα το χρυσαφι ειναι γειωση και τα αλλα δυο ειναι ρευμα.Το προβλημα ειναι οτι στους υπαρχων διακοπτες του λεβητα σε κανεναν απο τους δυο δεν συνδεεται η γειωση,πωσ μπορω να συνδεσω τους δυο rocker που εχω;2015-02-14 15-00-40.505.jpg2015-02-14 15-00-43.447.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη toalex : 14-02-15 στις 22:33

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν τον συνδεω οπως τον αντιστοιχο μου πεφτει η ασφαλεια.
    Τότε τον έχεις συνδέσει λάθος, με αποτέλεσμα να προκαλεί βραχυκύκλωμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικα το χρυσαφι ειναι γειωση και τα αλλα δυο ειναι ρευμα.
    "Λογικά"; Αλήθεια σου φαίνεται λογικό να πηγαίνει γείωση στον διακόπτη;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα ειναι οτι στους υπαρχων διακοπτες του λεβητα σε κανεναν απο τους δυο δεν συνδεεται η γειωση,πωσ μπορω να συνδεσω τους δυο rocker που εχω;
    Φυσικά και σε κανέναν δεν υπάρχει γείωση, αν και τα λινκ που έβαλες δεν ανοίγουν, καταλαβαίνω πώς μοιάζει ο διακόπτης που έχεις. Το λαμάκι διαφορετικού χρώματος που έχει στην άκρη είναι ο ουδέτερος για το εσωτερικό λαμπάκι φωτισμού, ενώ τα άλλα δυο ιδίου χρώματος που περισσεύουν είναι η είσοδος της φάσης (ακριανό) και η έξοδος της φάσης ή επιστροφή όπως λέγεται στην πιάτσα (μεσαίο). Αν τα συνδέσεις έτσι, θα διαπιστώσεις ότι το λαμπάκι ανάβει όταν ο διακόπτης είναι ON και σβήνει όταν ο διακόπτης είναι OFF. Αν αντιμεταθέσεις την είσοδο και την έξοδο της φάσης μεταξύ τους, ο διακόπτης θα κάνει κανονικά ON - OFF την ελεγχόμενη συσκευή αλλά το λαμπάκι θα είναι μονίμως αναμμένο. Αυτό που έπρεπε πραγματικά να προσέξεις είναι να μην βάλεις τη φάση και τον ουδέτερο στα δυο λαμάκια ιδίου χρώματος πράγμα που μάλλον έκανες, και γι' αυτό μόλις πάταγες τον διακόπτη στο ON σου έκανε βραχυκύκλωμα και σου έριχνε την ασφάλεια. Αν έκανες όντως αυτό, θα σου συνιστούσα να πετάξεις τον διακόπτη αυτόν και να βάλεις καινούριο, σωστά αυτή τη φορά. Επίσης θα πρέπει να προσέξεις ο διακόπτης που θα βάλεις να έχει λαμπάκι 230V και όχι π.χ. 12V.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-15, 18:56
  2. κλεισιμο με διακοπτη
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-15, 01:47
  3. Αλλαγη διακοπτη
    By thanasis 1 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-15, 11:01
  4. Συνδεσμολογια φωτοηλεκτρικου διακοπτη
    By Αλεξανδρος 1985 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-14, 12:14
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-11, 17:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας