Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Βοήθεια για αυτοματισμό θεατρικής μηχανής

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Domenikos
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    15

    Lightbulb Βοήθεια για αυτοματισμό θεατρικής μηχανής

    Γεια σας!
    Αυτό είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ σας. Δεν έχω καθόλου πείρα σχετική με ηλεκτρονικά συστήματα. Σπούδασα μόνο θέατρο. Ωστόσο τους τελευταίους μήνες προσπαθώ να φτιάξω ένα μηχάνημα που απαραίτητο για την επόμενη παράσταση που θα σκηνοθετήσω. Παρακαλώ να με βοηθήσετε με τις συμβουλές σας. Θέλω να φτιάξω μια μηχανή που θα απελευθερώνει αρώματα στους θεατές. Η μηχανή είναι σχεδόν έτοιμη. Το μόνο που λείπει είναι να αντικαταστήσω τους διακόπτες με μία κονσόλα ή ένα μικροελεγκτή, ή μια έτοιμη αναπτυξιακή πλατφόρμα (πχ Αρντουίνο).

    Λίγα λόγια για το μηχάνημα: Τοποθέτησα 20 στεγανοποιημένα δοχεία με 20 διαφορετικά αρώματα στο καθένα. Σε κάθε δοχείο υπάρχει ένας πιεζοηλεκτρικός μηχανισμός που ατμοποιεί το περιεχόμενο του δοχείου όταν αυτός είναι ενεργός (δηλαδή HIGH, με την wiring ορολογία). Επίσης, υπάρχει ένας ανεμιστήρας που στέλνει τον παραγόμενο αρωματισμένο ατμό στους θεατές.
    Στόχοι-Απορίες:
    1)Να μπορούν να ελεγχθούν όλα αυτά ξεχωριστά μέσω υπολογιστή, κονσόλας, ασύρματα η ενσύρματα.
    2)Ο ανεμιστήρας να μπορεί να ντιμάρεται (Δεν ξέρω πως. Ίσως με τρανζίστορ η με ντίμμερ)
    3)Να είναι όλα συνδεδεμένα σε μία μπαταρία. (Τι μπαταρία πρέπει να χρησιμοποιήσω

    Κάθε συμβουλή σας θα είναι χρήσιμη.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Δομήνικος

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Πότε έχετε πρεμιέρα????????


    ------------------------------------

    ένας (1) ανεμιστηρας για όλα τα δοχεία ή ένας για κάθε δοχείο?
    Ανεμιστήρα μπορεις να βαλεις DC (σαν βεντιλατερ αυτοκινητου). Θα δουλεύει στα 12ν (μπαταρια) και ντιμαρεται και ευκολα. Τα υπολοιπα, (pc , κονσολες κτλ), αφου τα σεταρεις να δουλευουν, δες τι ρευμα τραβανε και πόσο χρονο θες να λειτουργουν και θα υπολογισεις πόσα ΑΗ μπαταριας χρειαζεσαι.

    Πρωτοποριακη παρασταση παντως θα ειναι. Αν η τεχνοτροπια σου προωθηθει και στην τηλεοραση, με τοσες εκπομπες μαγειρικης θα χορταινουμε χωρις καν να τρωμε...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Domenikos
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Σ' ευχαριστώ Παναγιώτη για την έγκαιρη ανταπόκριση.

    Θα χρησιμοποιήσω έναν ανεμιστήρα για υπολογιστή 12V Phobya αδιάβροχο, για να μη γίνει βραχυκύκλωμα λόγω του ατμού. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να χρησιμοποιήσω ρελέ ή ssr ή pwm. Αν πρέπει να χρησιμοποιήσω ac ή dc, μπαταρίες ή μετασχηματιστή. Τι πλατφόρμα χρειάζομαι; Υπάρχει κάτι έτοιμο στην αγορά; Πώς θα ρυθμίζω την ταχύτητα του ανεμιστήρα; Επίσης, αν χρησιμοποιήσω Arduino, πώς θα μπορέσω να έχω 21 διαφορετικά κανάλια όταν το Arduino έχει μόνο 13;

    Αρχικά σκέφτηκα να κατασκευάσω μια μηχανή αντίστοιχη της Odoravision. http://www.dailymotion.com/video/xr0...n-4d_lifestyle Όμως αυτή είναι πανάκριβη, λειτουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο και το άρωμα φτάνει το πολύ τα 6 μέτρα. Αποτελείται από 200 περίπου ανεμιστηράκια πίσω από μουλιασμένα με άρωμα "σφουγγάρια" που λειτουργούν με τεχνολογία παρόμοια των εντομοκτόνων. Άλλες μηχανές λειτουργούν σαν fog-machine και απελευθερώνουν ένα μόνο άρωμα. Θα έπρεπε δηλαδή να πάρω γύρω στις 20 για να κάνω αυτό που θέλω. Δεν έχω όμως τόσα λεφτά!

    Αν τα καταφέρω, η πρεμιέρα θα γίνει στη Χίο τον Δεκέμβρη. Φυσικά, θα χρησιμοποιήσω το μηχάνημα σε επόμενες παραστάσεις. Φαντάσου μια παράσταση που να μπορείς να τη μυρίσεις. Να μπορείς να μυρίσεις το φρεσκοκομμένο γρασίδι, το βρεγμένο χώμα μετά τη βροχή, ένα λιβάδι με λεβάντες ή χαμομήλι, έναν υπόνομο, μια ψαραγορά, ή ακόμα και... συναισθήματα, όπως η νοσταλγία. Πώς θα ήταν η Πολίτικη Κουζίνα αν είχε άρωμα από μπαχάρι και κανέλα; Ή το θεατρικό έργο "Βασιλικός" του Μάτεση, αν είχε άρωμα βασιλικού. Το άρωμα είναι συνδεδεμένο με τη μνήμη κι έχει τη δύναμη να δημιουργεί έντονες συγκινήσεις. Σκέψου μόνο ένα άρωμα που είχες ξεχασμένο στο ντουλάπι σου, που φόρεσες πριν 5 χρόνια. Μόλις το μυρίσεις πόσες μνήμες ζωντανεύουν...

    Ας, μην ξεφύγω όμως από το θέμα, γιατί τέτοια πράγματα δεν απασχολούν νομίζω τους ηλεκτρονικούς και το πολύ χρήσιμο φόρουμ σας.
    Θα γλίτωνα πολύ χρόνο και κόπο, αν μου λύνατε τις απορίες μου.

    Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη!

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Το 21 είναι συγκεκριμένος αριθμός; Έχεις αποφασίσει πως θα κατανεμηθούν χωροταξικά στο θέατρο; Θα είναι όλα μαζί τοποθετημένα σε ένα σημείο και θα μπορέσουν να καλύψουν όλο το θέατρο;

    Με πρόχειρες σκέψεις και επειδή φαντάζομαι ότι τελικά θα τοποθετηθούν περιμετρικά στις θέσεις των θεατών η απόσταση μεταξύ των δυο άκρων θα είναι αρκετά μέτρα. Άρα θα χρειαστείς κάτι ευρύτερο από ένα αρντουίνο. Πιθανότατα περισσότερα από ένα. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να σχεδιάσεις μια αποτύπωση του τί θα μπει που. Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα γίνονται.

    Η άποψή μου είναι ότι στο τέλος θα δημιουργηθεί ένα υποτυπώδες δίκτυο όπου ένας κεντρικός σταθμός (ίσως μόνο υπολογιστής ή ένα αρντουίνο ή και τα δύο) θα στέλνει εντολές σε μικρότερους τερματικούς σταθμούς που θα ελέγχουν τους ανεμιστήρες/νεφελοποιητές/προθερμάστρες. Με αυτό τον τρόπο είναι το ίδιο απλό να έχεις 10 σταθμούς με το να έχεις 110 σταθμούς. Εφόσον σκέφτεσαι να βάλεις χαμηλής τάσης και ισχύος dc ανεμιστήρες τα ssr μάλλον δεν σου κάνουν, εν τω μεταξύ είναι πολύ εύκολο να κάνεις PWM.

    Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι έχοντας βρεθεί στην Αγγλία σε παράσταση με παρόμοια τεχνολογία, είναι άλλη η αίσθηση και απορώ πως δεν γίνονται συνεχώς τέτοιες παραστάσεις. Τότε από ότι θυμάμαι δεν είδα κανένα ειδικό μηχανήματα (μπορεί να κάνω και λάθος όμως), συμπέρανα ότι αρώματα περνούσαν από το σύστημα του κλιματισμού. Επίσης η παράσταση απέκλειε άτομα που είχαν αναπνευστικά προβλήματα.

    Καλή επιτυχία.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hurt30 : 14-07-13 στις 07:39
    現御神

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Domenikos
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Πραγματικά δεν περίμενα τέτοια άμεση ανταπόκριση.

    Αγαπητέ hurt, θα ήθελα να μου μιλήσεις περισσότερο για την εμπειρία σου στο θέατρο της Αγγλίας. (Ξέρω ότι είναι εκτός θέματος του φόρουμ, γι' αυτό μπορείς να μου στείλεις σε inbox)
    Γνωρίζω για την τεχνική με τον κλιματισμό. Δε μπορεί να λειτουργήσει σε πολλά θέατρα γι αυτό την αποκλείω. Η αρχική μου σκέψη ήταν να φτιάξω μία μόνο συσκευή. Δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορεί να φτάνει μεχρι τις τελευταίες θέσεις. Με ενδιαφέρει να φτάνει τις πρώτες 10 σειρές, έστω και καθυστερημένα. Νομίζω ότι το cfm του phobya ειναι αρκετό. Ίσως να προσθέσω μία δεύτερη ή και τρίτη μηχανή.
    Όμως, πόσο εύκολο είναι να το κατασκευάσω μόνος μου; Υπενθυμίζω ότι δεν είμαι αρχάριος. Είμαι τελείως άσχετος.
    Υπάρχει κάποιος στο φόρουμ σας που θα μπορούσε έναντι πληρωμής να μου δώσει υπεύθυνα συμβουλές μέσω e-mail;

    Σας ευχαριστώ και τους δύο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Επί των ηλεκτρονικών μπορεί να βρεθεί λύση.
    Στο πρακτικό της υπόθεσης, πόσες μηχανες, πόσο δυνατά, που κλπ φοβάμαι αλλά μάλλον δεν θα πάρεις απάντηση. Για αυτά μόνο δοκιμές μπορείς να κάνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    現御神

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Πολλές εταιρείες πειραματίζονται σε τέτοια μηχανήματα
    http://www.designbuzz.com/the-screen...h-the-smellit/
    http://www.hdtvuk.tv/2011/10/smell-o-vision.html
    κυρίως για home cinema που είναι ποιο μικρός ο χώρος δωματίου….

    Για μεγάλες αίθουσες χρειάζονται ποιο δαπανηρά συστήματα, ίσως και μέσω κλιματισμού όπως αναφέρθηκε.
    Εφόσον έχεις φτιάξει το κυρίως σύστημα χειροκίνητο από ότι κατάλαβα, είναι (εύκολο) να το κάνεις αυτόματο μέσω http://www.usb-relay.org/page23.php
    Με πρόγραμμα χρόνων που θα ορίσεις κάθε άρωμα

    Αυτό βέβαια είναι εύκολο για ταινία DVD που έχει σταθερούς χρόνους….
    Αλλά σε θεατρική παράσταση δεν νομίζω να είναι σταθεροί αυτοί οι χρόνοι….
    Ίσως θα ήταν καλύτερα να χειρίζεται το σύστημα ο σκηνοθέτης….

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Domenikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Να μπορούν να ελεγχθούν όλα αυτά ξεχωριστά μέσω υπολογιστή, κονσόλας, ασύρματα η ενσύρματα.
    Ναι με κάποιο μικροελενκτή είναι η καλύτερη λύση.
    Για ασύρματα http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...9QEwAQ&dur=386
    Είτε με καλώδιο είτε χωρίς καλό είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρωτόκολο που υποστηρίζει το arduino πχ rs232

    Αν θες από υπολογιστή θα πρέπει να φτιάξεις και κάποιο πρόγραμμα σε υπολογιστή πράμα λίγο δύσκολο εάν δε ξέρεις, αλλά αφού λες πως δεν ασχολήσε τόσο με ηλεκτρονικά και έχεις μια εμπεριστατωμένη άποψη πάνω σε αυτά δε θα σου είναι και τόσο να ψαχτείς και στα προγράμματα για υπολογιστές. Δες ένα παράδειγμα για visual basic και επικοινωνία με σειριακή
    http://www.serialporttool.com/NCD/ProXR_VB2008.htm

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Domenikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2)Ο ανεμιστήρας να μπορεί να ντιμάρεται (Δεν ξέρω πως. Ίσως με τρανζίστορ η με ντίμμερ)
    Με τρανσίστορ εάν είναι ανεμιστήρας συνεχούς τάσης(dc) με dimmer εάν είναι εναλασώμενη(ac). Οπότε στη δική σου περίπτωση τρασνίστορ. Σου προτείνω κάποιο Mosfet δες αυτό
    http://grobotronics.com/mosfet-irf52...l#.UeOrdY3ZZCc
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την pwm που έχει το arduino αλλά θα χρειαστείς πολλές. Ο arduino νομίζω έχει 4 εξόδους pwm ενώ εσύ θες 21. Μπορείς απλά να φτιάξεις συναρτήσεις που ανοιγοκλείνουν τις εξόδους του arduino γρήγορα και να μη πας με pwm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Domenikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    3)Να είναι όλα συνδεδεμένα σε μία μπαταρία. (Τι μπαταρία πρέπει να χρησιμοποιήσω
    Ανάλογα με τη μέγιστη τάση των φορτίων σου πρέπει να έχει την ίδια ή μεγαλύτερη τάση η μπαταρία σου.
    ΠΧ το arduino δουλεύει στα 5 volt οι ανεμιστήρες σου στα 12 Τότε μια 12 volt μπαταρία είναι οκ.
    Και ανάλογα με το ρεύμα που θα τραβάν οι ανεμιστήρες θα πρέπει να έχει η μπαταρία μεγαλύτερα αμπερόρια για να μπορεί η μπαταρία να δουλεύει πολλές ώρες.

    Παρακάτω ρωτάς για τα κανάλια του μικροελενκτή που είναι 13 και εσύ θες 21.
    Δες αυτό https://www.sparkfun.com/products/9519
    ή να βάλεις 2 arduino

    Πάντως όπως είπαν και τα παιδιά πρέπει να δεις εάν οι μυρωδιές φτάνουν σε όλο το θέατρο και μπορεί να πρέπει να βάλεις περισσότερα από ένα τέτοια συστήματα.
    Καλή επιτυχία

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Domenikos
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Κύρο, με τα ρελέ μπορώ να ελέγξω στροφές του ανεμιστήρα; Αν όχι, δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα. Αλλά πόσο εύκολο είναι με το συγκεκριμένο σύστημα να προγραμματίσω cues, όπως γίνεται με το φωτισμό, η τη μουσική;

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Domenikos
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Δημήτρη σ' ευχαριστώ πολύ. Το φόρουμ σας είναι υπέροχο. Μακάρι να το έβρισκα πριν 3 μήνες!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια με αυτοματισμό ρολών
    By κολας in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-17, 11:18
  2. Βοήθεια για επιλογή παιχνιδομηχανής
    By toni31 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-15, 12:43
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-12, 16:33
  4. Βοήθεια για έναν απλό αυτοματισμό
    By dimos23 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-12, 13:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας