Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 35

Θέμα: Βοήθεια για αυτοματισμό θεατρικής μηχανής

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Δομενικε εγω θα αναφερθω στο πρωτο σου μυνημα που γραφεις οτι εχεις τη συσκευη ετοιμη και θα σε ρωτησω αν μπορεις να μου δωσεις μια πληροφορια. Θελω μονο να ξερω τα τεχνικα στοιχεια απο τους πιεζοηλεκτρικους μηχανισμους που αναφερεις. Νομιζω οτι αν τα εχω μπορω να σου δωσω αμεσα λυση με πολυ μικρο κοστος υλικων και ελεγχο απο οποιαδηποτε κονσολα με DMX512 ή και απο τον υπολογιστη σου. Θα μπορεις φυσικα να το δουλευεις και με CUE και το καλυτερο θα ειναι να το προγραμματιζεις μαζι με τα CUE των φωτων της παραστασης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Domenikos
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Θα σου στείλω μέσω inbox το μοντέλο του πιεζοηλεκτρικού ατομάιζερ. Εχω πολλά απ' αυτά. Νομίζω ότι τα dmx512 είναι πολύ ακριβά για το βαλάντιό μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    To DMX είναι αρχαίο πρωτόκολλο και έχει εμφανιστεί σε εκατοντάδες φτηνά project. Σίγουρα θα υπάρχει κάτι και για σένα. Μην κοιτάς που στον πιάνουν οι έμποροι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Domenikos
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    To DMX είναι αρχαίο πρωτόκολλο και έχει εμφανιστεί σε εκατοντάδες φτηνά project. Σίγουρα θα υπάρχει κάτι και για σένα. Μην κοιτάς που στον πιάνουν οι έμποροι.
    Τι σημαίνει dmx;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Εάν ρωτούσες τον ηλεκτρολόγο του θεάτρου θα σου έλεγε ότι το DMX είναι ψηφιακή μετάδοση δεδομένων και ότι όλα αυτά που θες γίνονται από την κονσόλα φωτισμού και για τον η τους ανεμιστήρες υπάρχουν με εντολή DMX 512

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Δομηνικε το λινκ που μου εστειλες δεν μου εδωσε να καταλαβω τα τεχνικα χαρακτηριστικα (πχ ταση λειτουργιας). Ειδα ενα απλο πιεζοηλεκτρικο που αναφερεται μονο η συχνοτητα. Θελω μια κοντινη φωτογραφια απο την κατασκευη σου και αν ειναι οπως τη φανταζομαι τοτε τη λυση την εχω ετοιμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Domenikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαίνει dmx;
    Digital multiplex.
    Παρόμοιο με το RS485 μόνο σε κάτι bits διαφέρει. Τα κυκλώματα ίδια όμως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Domenikos
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Καλοί μου φίλοι,
    δεν έχω λεφτά για να αγοράσω dmx και κονσόλα φωτισμού. Γνωρίζω πώς λειτουργούν επειδή δούλεψα ως φωτιστής σε πολλά θέατρα. Θέλω να χειριστώ με τον ίδιο τρόπο το μηχάνημά μου με όσο γίνεται λιγότερο κόστος. Δεν ξέρω περισσότερα τεχνικά χαρακτηριστικά του πιεζοηλεκτρικου συστήματος. Θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω αμπερόμετρο ή κάποιο άλλο εργαλείο; Τελικά τι να κάνω; Να μαζέψω λεφτά για να παρω dmx και κονσόλα, να φτιάξω μόνος μου κονσολα μεσω arduino ή υπάρχει κατι φτηνο και έτοιμο. Ας πούμε ότι εγώ δε θελω ντιμάρισμα. Θέλω απλά να ξεκινάει και να σταματάει κάθε στοιχείο ξεχωριστά. Και να μπορώ να το προγραμματίσω σε "μνήμες"/cues, όπως στον φωτισμό.

    Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Δομηνικε γραφεις οτι η παρασταση θα ειναι πειραματικη. Αυτη η παρασταση δεν θα εχει φωτα; Πως θα τα χειριζεσαι; Αν δεν εχει φωτα ολα οσα λεμε ειναι ακυρα.
    Αν ομως εχει φωτα τοτε που ακριβως βρισκεται το προβλημα αφου απλα θα εχεις μια συσκευη παραπανω εκτος των φωτων;
    Οπως εγραψες σε προηγουμενο μυνημα σου εχεις κανει τη συσκευη και δουλευει αλλα "χειροκινητα". Αρα πως την εκανες χωρις να γνωριζεις τα τεχνικα χαρακτηριστικα.
    Αν βαλεις εστω μια φωτογραφια της συσκευης εγω εχω τη διαθεση να σου κανω ολα αυτα που ζητας με μηδενικο κοστος γιατι απλα ειναι ενδιαφερον θεμα για μενα.
    Αν οντως η συσκευη δουλεψει θα σου την κανω δωρο μια που θα ειναι και πειραματικη.
    Θα μπορεις να δουλευεις απο τον υπολογιστη σου με DMX512 χωρις κονσολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Domenikos
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δομηνικε γραφεις οτι η παρασταση θα ειναι πειραματικη. Αυτη η παρασταση δεν θα εχει φωτα; Πως θα τα χειριζεσαι; Αν δεν εχει φωτα ολα οσα λεμε ειναι ακυρα.
    Αν ομως εχει φωτα τοτε που ακριβως βρισκεται το προβλημα αφου απλα θα εχεις μια συσκευη παραπανω εκτος των φωτων;
    Οπως εγραψες σε προηγουμενο μυνημα σου εχεις κανει τη συσκευη και δουλευει αλλα "χειροκινητα". Αρα πως την εκανες χωρις να γνωριζεις τα τεχνικα χαρακτηριστικα.
    Αν βαλεις εστω μια φωτογραφια της συσκευης εγω εχω τη διαθεση να σου κανω ολα αυτα που ζητας με μηδενικο κοστος γιατι απλα ειναι ενδιαφερον θεμα για μενα.
    Αν οντως η συσκευη δουλεψει θα σου την κανω δωρο μια που θα ειναι και πειραματικη.
    Θα μπορεις να δουλευεις απο τον υπολογιστη σου με DMX512 χωρις κονσολα.
    Το θέατρο διαθέτει dmx κονσόλα και dmx dimmer. Ωστόσο δε μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για τη δουλειά αυτή για τρεις λόγους:
    α) Όλες οι έξοδοι των dimmer ειναι "πιασμένες".
    β) Αν έβγαιναν από το μηχάνημα 21 καλώδια χοντρά θα ήταν αντιαισθητικό. (Μην ξεχνάμε ότι το μηχάνημα θα είναι κομμάτι του σκηνικού καμουφλαρισμένο) Προτιμώ να δουλέψω με μικρότερα καλώδια.
    γ) Δε θα με αφήσουν οι τεχνικοί του θεάτρου να βάλω δική μου συσκευή στα ντίμερ τους. Και αυτό το εμπόδιο είναι καθοριστικό. Τα άλλα δε με απασχολούν πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια με αυτοματισμό ρολών
    By κολας in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-17, 11:18
  2. Βοήθεια για επιλογή παιχνιδομηχανής
    By toni31 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-15, 12:43
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-12, 16:33
  4. Βοήθεια για έναν απλό αυτοματισμό
    By dimos23 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-12, 13:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας