Σελίδα 2 από 28 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 279

Θέμα: Δεν μου 'ρθε η παραγγελία από ebay, τι μπορώ να κάνω;

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    φιλε lynx ασχολεισαι με τα ομωνυμα inkjet?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    45 μέρες είπαμε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Χρήστο ζήτησε του να σου επιστρέψει τα χρήματα για τα προϊόντα που δεν σου ήρθανε. Όταν σου ερθουν τον πληρώνεις.Σε παρόμοια περίπτωση εξέφρασα παράπονα μέσω ebay για αργοπορεία και ο πωλητής μου επέστρεψε τα χρήματα. Όταν παρέλαβα το προϊόν τον πλήρωσα κανονικά. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΙΝ ΤΙΣ 45 ΗΜΕΡΕΣ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [URL="http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29375"
    xsterg[/URL] ]παιδια και σε εμενα εστειλε μεν τα 3 απο τα 9 αντικειμενα που του ειχα παραγγειλει. μου χρωσταει τα υπολοιπα 6. μου ειπε οτι τα εστειλε τωρα γιατι εκανε λαθος. εχει περασει 1 μηνας και 5-10 ημερες απο την παραγγελια. αν δεν τα λαβω σε 10-15 ημερες απο τωρα δηλαδη πριν το διμηνο θα ανοιξω ενα dispute. θα ειμαι καλυμμενος? η θα εχω προβλημα? ευχαριστω.
    Χρήστο ζήτησε του να σου επιστρέψει τα χρήματα για τα προϊόντα που δεν σου ήρθανε. Όταν σου ερθουν τον πληρώνεις.Σε παρόμοια περίπτωση εξέφρασα παράπονα μέσω ebay για αργοπορεία και ο πωλητής μου επέστρεψε τα χρήματα. Όταν παρέλαβα το προϊόν τον πλήρωσα κανονικά. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΙΝ ΤΙΣ 45 ΗΜΕΡΕΣ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά τις 60 μέρες το ebay δεν με αφήνει να γράψω κριτική (ήθελα να του γράψω αρνητική).
    Τι μπορώ να κάνω;
    Να του γράψεις "αρνητική" γιατί ?. Εδώ πέρασαν 70 μέρες και δεν ενδιαφέρθηκες εσύ, αυτός
    θα ενδιαφερθεί?. Δυστυχώς τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι θαυμα που καθεται και σου γραφει (εστω και παπαριες).
    Πολύ σωστό. Αυτό δείχνει οτι ενδιαφέρεται. Θα μπορούσε να μην σου απαντήσει κάν ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μας πείς τουλάχιστον ποιος είναι για να προσέχουμε?
    Λευτέρη αυτό που λες είναι άσχετο. Σου είπε ... 99% Positive. Αυτό σημαίνει οτι είναι Οκ.
    Όταν ο άλλος έχει 99% και πχ 5000 FeedBack, αυτό σημαίνει περίπου οτι οι 4990 δοσοληψίες
    του είναι Οκ με θετικά σχόλια.
    Και οι μερικές αρνητικές που έχει φάει, είναι περιπτώσεις όπως
    αυτή τώρα. Πολύ σημαντικό να διαβάζουμε και το λόγο/αιτία στις αρνητικές τους.

    Φαντάζομαι ΟΛΟΙ (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι) έχετε την απαίτηση να έρθει ένα δέμα
    απο την "άλλη πλευρά" του πλανήτη as Free Shipping. Που αυτό σημαίνει οτι πιο οικονομικό
    υπάρχει. Και εννοείται χωρίς Tracking Number. Πόσοι όμως έχετε τα @@@@@ να επιλέξετε
    την επιλογή "Register Mail" (το γνωστό μας συστημένο με Tracking Number)?. Αν υπάρχει ...
    Μερικές φορές, κάποιοι δεν την έχουν καν σαν επιλογή. Αν δεν βρούμε αλλού με
    Register Mail
    παίρνουμε αυτό, αλλά με ρίσκο.

    πχ προϊόν "Κίτρινη Μπανάνα".
    10$ Free Shipping
    14$
    Register Mail

    Το 99% απο εσάς/μας, θα επιλέξει
    Free Shipping, και μετά (αν μένει Ελλάδα ή Ιταλία) θα κλαίει
    το δεκαδόλλαρο. Αν παραγγείλετε θήκη κινητού Hello Kitty με 3$, παω πάσο. Και εγώ
    Free
    Shipping βάζω στις "
    Hello Kitty". Αν όμως παραγγείλω κάτι με ποσό χχ $ (το κρίνει ο καθένας
    μόνος του), επιλέγω
    Register Mail. Δεν έχει χαθεί ... ΠΟΤΕ τίποτα. Αν δεν μου έρθει η Hello Kitty
    (στο Free Shipping) δεν ενοχλώ κανέναν. Ρίσκαρα και έχασα ...


    Καταρχάς γνωρίζετε πόσα κρούσματα υπάρχουν (που έχουν αποσταλεί με οικονομικό τρόπο
    Free Shipping) του στύλ "Not Receive My Item", και την παραγγελία τους την έχουν πάρει?.
    Τι να κάνουν ?, έχουν απηυδήσει οι Κινέζοι. Μην το βλέπετε το θέμα τόσο "κοντόφθαλμα".

    Δυστυχώς οσοι δεν έχετε περάσει απο το στάδιο του seller δεν μπορείτε να καταλάβετε και
    πολλά
    . Αντιστρέψτε τους όρους και ελάτε εσείς στην θέση του seller να δούμε τι επιστροφές
    και γενικά τι κινήσεις θα κάνατε. Οι Κινέζοι το έχουμε πει. Είναι οι καλύτεροι επαγγελματίες.
    Ασφαλώς και οχι όλοι. Αυτοί που δεν είναι, φαίνονται απο την "εισαγωγή".

    Αν έχετε προσέξει γράφουν όλοι το "μην βάζετε αρνητική ψήφο, ειδοποιήστε μας να λύσουμε
    το πρόβλημα
    ". Πότε όμως?. Μέσα στα πλαίσια των κανόνων του eBay. Αυτό σημαίνει οτι τους
    ενδιαφέρει το αν θα βάλεις "αρνητική". Οι περισσότεροι απο αυτούς (σχεδόν όλοι) στέλνουν
    πάλι το δέμα εκ νέου, χωρίς πολύ σκέψη.
    __________________________________________________ _______________________
    Δεν είμαι επιθετικός, απλά γράφω επιθετικά. Έχω βαρεθεί χρόνια τώρα να φταίνε πάντα άλλοι.

    10 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xrhstos1978 (18-12-16)

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    οκ. ευχαριστω. ηδη εχω ανοιξει μια "διενεξη". εστειλα και εμαιλ στον πωλητη. παντως και οσα λεει ο φιλος μουτουλος ειναι σωστα. απλα ο καθε ενας κοιταζει τα πραγματα απο την δικη του σκοπια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα παραγγείλει ένα εξάρτημα από ebay αλλά ποτέ δε μου 'ρθε. Από Κίνα, από πωλητή που 'χε θετικές κριτικές 99%.
    Πέρασαν 70 μέρες (το 'χα ξεχάσει κι εγώ), και μου λέει θα στο ξαναστείλω, αλλά πέρασαν πάλι 30 μέρες και τίποτα.
    Μετά τις 60 μέρες το ebay δεν με αφήνει να γράψω κριτική (ήθελα να του γράψω αρνητική).
    Τι μπορώ να κάνω;
    (ζήτησα επιστροφή χρημάτων, αλλά μου λέει κάτι παραμύθια, δεν είναι εδώ τ' αφεντικό και παπαριές )
    (απ' τις 30 παραγγελίες που 'χω κάνει από ebay και γενικώς ίντερνετ, πρώτη φορά μου τυχαίνει κάτι τέτοιο, ευτυχώς είναι πολύ μικρό το ποσό)
    ********************
    Άκου τι θα κάνεις. Την έχω πατήσει κι εγώ. Σκέφτηκα κάτι το οποίο έπιασε, μάλιστα και σε δύο περιπτώσεις. Είσαι τυχερός που ο πωλητής δεν εξαφανίσθηκε και υπάρχει ακόμη το εβαυ μέιλ του και επικοινωνείς. Λοιπόν θα του πεις ότι θα κάνεις καταγγελία στην κινέζικη πρεσβεία στην Αθήνα και ότι είναι εύκολο να εντοπίσθεί αφού έχει δηλώσει πραγματικά στοιχεία στον πέυπαλ. Έπίσης ότι θα τον καταγγείλεις και στον εβαυ και στο πέυπαλ. Δύο φορές πήρα τα λεφτά μου πίσω που τα είχα ξεγραμμένα. Ο ένας έκανε τον "κινέζο" ήταν κιόλας, άλλος ήταν άγγλος και 'κλαιγόταν" τάχα ήταν η κόρη του άρρωστη και δεν είχε χρόνο να μου το στείλει και ζητούσε να περιμένω, ότι ο καιρός δεν ήταν καλός, ότι τάχα το έδωσε το ρουαγιάλ ποστ όφις και του το επέστρεψαν γιατί ξεκόλλησε από το δέμα το χαρτί που έγραφε τα στοιχεία μου κλπ κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Θα του δώσεις 3-4 μέρες προθεσμία και θα του πεις ότι μετά θα κάνεις την καταγγελία. Εκτιμώ ότι στις 2 μέρες θα έχεις τα λεφτά σου πίσω. Ενημέρωσέ μας σχετικά να μάθουμε τι έγινε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως ότι και να στείλω πάει συστημένο με αριθμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    να προσθέσω επίσης στο μεγαλο ποστ του Moutoulos οτι αν πας να το παρεις απο μαγαζι στη πόλη σου ...θα το παρεις σιγουρα

    (ετσι να τσιγκλίσω λίγο παραπάνω )

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 28 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-19, 17:58
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-14, 09:22
  3. Τι μπορώ να κάνω;
    By stavros_97s in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-13, 00:13
  4. πως μπορώ να κάνω fading in/out σε 24 led??
    By sb123 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-12, 19:35
  5. Τι μπορώ να κάνω?
    By lasenios in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-05, 05:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας