Σελίδα 3 από 28 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 279

Θέμα: Δεν μου 'ρθε η παραγγελία από ebay, τι μπορώ να κάνω;

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Aν αξίζει ο πωλητής στην πόλη μου και επίσης δεν με κωλοπίανει και επίσης το έχει το εξάρτημα, να το πάρω ευχαρίστως να μην περιμένω και τα Κινέζικα ταχυδρομεία. Άλλα σε τι ποσοστό θα πετύχω τα παραπάνω???

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη George74
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και από μένα. Φίλε Γρηγόρη τα λες πολύ καλά παραπάνω... Να πω και εγώ ότι παίρνω ηλεκτρονικά εξαρτήματα από το Χονγκ Κονγκ με συστημένο γράμμα και μου έρχονται και μια χαρά και πολύ γρήγορα (λιγότερο από 15 μέρες μερικές φορές). Αν προσέξετε τις τιμές στο free shipping θα δείτε ότι είναι λίγο ακριβότερες από το να μπεις κατευθείαν στο κατάστημα και να αγοράσεις... Έτσι αν πάρεις αρκετά εξαρτήματα μαζί το βγάζεις το συστημένο που για το κατάστημα που χρησιμοποιώ εγώ είναι λίγο λιγότερο από 3 ευρώ. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το αναφέρω το όνομά του εδώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.870

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta Εμφάνιση μηνυμάτων
    ********************
    Άκου τι θα κάνεις. Την έχω πατήσει κι εγώ. Σκέφτηκα κάτι το οποίο έπιασε, μάλιστα και σε δύο περιπτώσεις. Είσαι τυχερός που ο πωλητής δεν εξαφανίσθηκε και υπάρχει ακόμη το εβαυ μέιλ του και επικοινωνείς. Λοιπόν θα του πεις ότι θα κάνεις καταγγελία στην κινέζικη πρεσβεία στην Αθήνα και ότι είναι εύκολο να εντοπίσθεί αφού έχει δηλώσει πραγματικά στοιχεία στον πέυπαλ. Έπίσης ότι θα τον καταγγείλεις και στον εβαυ και στο πέυπαλ. Δύο φορές πήρα τα λεφτά μου πίσω που τα είχα ξεγραμμένα. Ο ένας έκανε τον "κινέζο" ήταν κιόλας, άλλος ήταν άγγλος και 'κλαιγόταν" τάχα ήταν η κόρη του άρρωστη και δεν είχε χρόνο να μου το στείλει και ζητούσε να περιμένω, ότι ο καιρός δεν ήταν καλός, ότι τάχα το έδωσε το ρουαγιάλ ποστ όφις και του το επέστρεψαν γιατί ξεκόλλησε από το δέμα το χαρτί που έγραφε τα στοιχεία μου κλπ κλπ.
    Θα του πω για καταγγελία στην κινέζικη πρεσβεία.
    Καταγγελία στο ebay και paypal δεν μπορώ να κάνω, αφού πέρασαν οι 60 μέρες που 'ναι το όριο.
    Αυτό παρήγγειλα, ο πωλητής είναι ο cn-resource (157321 ) 97.7% Positive feedback, έχει πέσει από τότε που το παρήγγειλα, άρα μάλλον δεν είμαι ο μόνος παραπονούμενος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να του γράψεις "αρνητική" γιατί ?. Εδώ πέρασαν 70 μέρες και δεν ενδιαφέρθηκες εσύ, αυτός
    θα ενδιαφερθεί?.

    Γιαι δε μου 'στειλε τίποτα.
    Και με δούλευε τόσο καιρό, περίμενε 5 μέρες, περίμενε μια βδομάδα, κι εγώ περίμενα γιατί δεν πίστευα ότι με δούλευε. Έχω κάνει καμιά τριανταριά αγορές από Κίνα, όλες με free postage ή πολύ μικρό κόστος αποστολής.
    Δεν είχα με καμιά πρόβλημα.
    Πρώτη φορά με αυτό εδώ.
    Άρα ενδιαφέρθηκα, αλλά μου το τρέναρε και απλά τον εμπιστεύθηκα.
    Επειδή και προηγούμενες αγορές είχαν καθυστερήσει, αλλά όλες τελικά ήταν οκ.
    Έτσι πέρασαν οι 60 μέρες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 17-07-13 στις 09:54
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή

    Με 97.7%, ούτε καν τον κοιτάς, όχι να παραγγείλλεις.
    Προσωπικά έχω κάνει εκατοντάδες αγορές για διάφορα πράγματα και όλα ήρθαν μια χαρά, εκτός δύο περιπτώσεων. Στην μία έχασα από έναν άγγλο 17 ευρώ γιατί άργησα να το καταγγείλω και στην άλλη μου επέστρεψε ο κινέζος τα λεφτά. Όλη η ιστορία είναι πάνω στο 40ήμερο να ανοίξεις υπόθεση στο e-bay, θα βρεις σίγουρα λύση, μετά πέταξε το πουλάκι.

    Οι χειρότεροι πωλητές για μένα είναι οι άγγλοι. Πράγματα δεν φτάνουν ποτέ ή καθυστερούν να φτάσουν και πάνω από μήνα. Τους αποφεύγω όσο μπορώ. Οι κινέζοι είναι πολλοί τζαμάτοι και βελτιώνονται συνεχώς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.870

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 97.7%, ούτε καν τον κοιτάς, όχι να παραγγείλλεις.
    Γιάννη, ήμουν σαφής νομίζω:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss
    97.7% Positive feedback, έχει πέσει από τότε που το παρήγγειλα
    μη λέμε συνέχεια τα ίδια...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κινέζοι είναι πολύ τζαμάτοι και βελτιώνονται συνεχώς.

    Πράγματι,
    γι αυτό τον εμπιστεύθηκα. Απ' τις 30 παραγγελίες από Κίνα, οι περισσότερες με free postage, αυτή ήταν η πρώτη προβληματική.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.870

    Προεπιλογή

    Τού 'πα ότι θα πάω στην κινέζικη πρεσβεία, και να τι μου απάντησε:
    Hi

    You are so humor that i can't stop to smile. If i have the right to refund you , I will do it at once .I inform my boss and make the refund records to mention him . I try my best.On the other hand , i don't think such little money means a lot to you. We will refund you as promise.

    Best Regards

    - cn-resource

    Πρώτη φορά μου απάντησε σαφώς ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα, και πρώτη φορά μου απάντησε τόσο γρήγορα, παρόλο που λέει ότι δεν μπορεί να σταματήσει να γελάει που του 'πα για την κινέζικη πρεσβεία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τού 'πα ότι θα πάω στην κινέζικη πρεσβεία, και να τι μου απάντησε:
    Hi

    You are so humor that i can't stop to smile. If i have the right to refund you , I will do it at once .I inform my boss and make the refund records to mention him . I try my best.On the other hand , i don't think such little money means a lot to you. We will refund you as promise.

    Best Regards

    - cn-resource

    Πρώτη φορά μου απάντησε σαφώς ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα, και πρώτη φορά μου απάντησε τόσο γρήγορα, παρόλο που λέει ότι δεν μπορεί να σταματήσει να γελάει που του 'πα για την κινέζικη πρεσβεία.
    Φυσικά, αφού είναι εξίσου αστείο με το να πεις " Θα πάω στο δικαστήριο ανθρωπίνων δικαωμάτων επειδή μου είπες ΡΕ".
    Παιδιά με το μεγάλο του ποστ ο moutoulos τα κάλυψε όλα. Έχουμε πει κι άλλες φορές, στις 30 ημέρες στέλνεις παράπονα ότι άργησε, σου λένε να περιμένεις μια βδομάδα, μετά ξαναστέλνεις αν δεν έχει έρθει πάνω στη βδομάδα (37 μέρες σύνολο δηλαδή) και σου κάνουν refund ή re-ship. Αν δεν απαντά, τότε ανοίγεις στο resolution center. Οι Κινέζοι είναι πολύ πιο σωστοί από άλλους.

    Έχω πάνω από 80 αγορές στο ebay, προϊόντα χαμηλής αξίας και πάντα χωρίς συστημένο και δεν έχω χάσει λεφτά ποτέ. Μάλιστα μια φορά, λόγω παραπόνων όταν ήρθε ένα usb bluetooth adaptor με ξεκολλημένο το σασί του, μου έστειλε ο πωλητής 4 ( ναι, ΤΕΣΣΕΡΑ) δωρεάν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.506

    Προεπιλογή

    Και όχι μόνο στα φτηνά, έχω κάνει παραγγελίες με μπόλικα φράγκα (vhf/uhf) και ήταν εδώ μέσα σε 12 μέρες. Πάντα επιλέγω το πιο φτηνό ταχυδρομείο εκτός αν παραγγέλνω από σελίδες όπως το fasttech.com όπου το register mail είναι δωρεάν.

    Περιττό να πω τι λεφτά έχω γλυτώσει από το αν τα αγόραζα στην Ελλάδα. Μπαίνεις σε ένα μαγαζί και σε βάζουν να τους πληρώσεις το νοίκι. Πολυεργαλείο Leatherman charge TTi, 90 ευρώ από το e-bay, 180 έως 250 ευρώ στην Ελλάδα. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john_b : 17-07-13 στις 11:34

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    Ελπιζω παντος αν δεν φταιει ο πωλητης αλλα ειναι θεμα ταχυδρομειων και λάβεις και τις δυο οθονουλες (την πρώτη και την δευτερη της αντικαταστασης) να του πληρωσεις την δευτερη και τα εξοδα αποστολης της...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Αυτες τις #@Ε@#!!5 καντε και οταν καποια στιγμη ξυπνησουν και στελνουν παντου ΕΚΤΟΣ Ελλαδας, μετα θα κλαιτε και θα τους βριζετε.

    4 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον bchris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (17-07-13)

Σελίδα 3 από 28 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-19, 17:58
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-14, 09:22
  3. Τι μπορώ να κάνω;
    By stavros_97s in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-13, 00:13
  4. πως μπορώ να κάνω fading in/out σε 24 led??
    By sb123 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-12, 19:35
  5. Τι μπορώ να κάνω?
    By lasenios in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-05, 05:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας