Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Προσπάθεια κατασκευής πλακέτας με την μέθοδο σιδερώματος

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironda19
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...=45202&page=15 μια περιγραφή και από ΄μένα . Με την διαφορά ότι τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα όταν χρησιμοποίησα χαρτί από διαφημιστικά φυλλάδια π.χ. του lidl . Επίσης με την ίδια μέθοδο αποτύπωσα στην πίσω πλευρά της πλακέτας τα εξαρτήματα.QUOTE]

    Ευχαριστώ και εγώ Γιώργο για την επισήμανση. Εντούτοις έχω βγάλει πολλές πλακέτες με το συγκεκριμένο τύπο χαρτιού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Αποτυχία νούμερο 2...

    Σήμερα ξαναπροσπάθησα αλλά και πάλι χωρίς επιτυχία. Πρώτη παρατήρηση ότι ο εκτυπωτής μου δεν γουστάρει καθόλου τα διαφημιστικά φυλλάδια από το Lidl. Κάθε φορά που προσπαθούσα να τυπώσω, υπήρχε μπλοκάρισμα του χαρτιού στο εσωτερικό του και κάθε φορά έπρεπε να λύνω τον μισό εκτυπωτή για να το αφαιρέσω. Έτσι ξαναγύρισα στο βιβλιαράκι του Πλαισίου όπου παρατήρησα ότι το εξώφυλλο ήταν πραγματικά glossy και το πάχος του δεν ήταν και πολύ χοντρό. Σε αυτό έκανα την χτεσινή δοκιμή, έχοντας καθαρίσει πολύ καλά με ασετόν τον χαλκό.

    Και το προηγούμενο σίδερο αλλά και το χτεσινό που χρησιμοποίησα, είχαν ένα πρόβλημα. Ότι η επιφάνεια της πλάκας είχε τρύπες. Υποθέτω στην σημερινή εποχή σίδερο χωρίς να υποστηρίζει ατμό, πρέπει να είναι αρκετά δυσεύρετο. Anyway… Και πάλι έβαλα το σίδερο στην μέγιστη θερμοκρασία, κρατώντας το αυτή την φορά με σχετική πίεση ακίνητο για 4 λεπτά επάνω στο χαρτί. Μετά για άλλα δύο λεπτά έκανα απαλές κινήσεις ώστε η μύτη του να περάσει σταδιακά από όλη την επιφάνεια της πλακέτας. Επίσης επειδή είχα κάτω από την πλακέτα ένα πλακάκι δαπέδου, η θερμοκρασία του έφτασε σε τέτοιο σημείο που ήταν αδύνατο να αγγίξεις το πλακάκι γύρω από την πλακέτα. Μετά άφησα το σίδερο να κρυώσει επάνω στο χαρτί για άλλα 5 λεπτά και έριξα την πλακέτα στο νερό για 10 λεπτά μέχρι που το χαρτί άρχισε να φουσκώνει. Η πρώτη παρατήρηση όταν άρχισε να αποκαλύπτεται η πλακέτα, ήταν πως το αποτέλεσμα ήταν πανομοιότυπο με την προηγούμενη προσπάθεια. Παρατήρησα επίσης ότι ακόμα και σε σημεία που είχε πάει αρκετό toner, υπήρχαν σημεία σε αγωγούς που παρέμειναν ακάλυπτα.

    Αυτή την φορά όμως υπήρξε ένα νέο πρόβλημα. Σε κάποιο σημείο ο χαλκός είχε φουσκώσει και είχε σχηματίσει έναν τέλειο κύκλο με διάμετρο γύρω στους 4,5 πόντους. Πως έγινε αυτό … άγνωστο. Ίσως έπαιξε ρόλο ότι το κομμάτι ήταν το ίδιο με αυτό που είχα χρησιμοποιήσει στην πρώτη δοκιμή. Επίσης μετά το πέρας της αποτυχημένης προσπάθειας, παρατήρησα ότι σε σχέση με το υπόλοιπο κομμάτι της πλακέτας που μου είχε μείνει, υπήρχε μια εμφανής αλλαγή του χρώματος. Είχε γίνει πιο σκούρα η πίσω επιφάνεια! Αυτό δείχνει μάλλον υπερβολική θερμοκρασία.

    Κάποιες παρατηρήσεις. Το toner που χρησιμοποιώ δεν είναι το γνήσιο της μαμάς του Epson, μιας και μου ζητάγανε για το γνήσιο να πληρώσω 199 ευρώ (πιο πάνω από όσο πείρα τον εκτυπωτή!), ενώ βρήκα συμβατό από Θεσσαλονίκη στα 19. Στην εκτύπωση στο χαρτί δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στην ποιότητα, αλλά ίσως όμως στην σιδεροτυπία να έχει σημαντική διαφορά η ποιότητα του toner. Επίσης η πλακέτα που έκοψα το κομμάτι, έχει ηλικία πάνω από 20 χρονών. Αν θυμάμαι καλά τελευταία αγορά πλακέτας είχα να κάνω από τις αρχές του ‘90. Δεν ξέρω αν επηρεάζονται οι πλακέτες στο πέρασμα του χρόνου.

    Απ΄ ότι κατάλαβα τελικά υπάρχουν πολλοί παράμετροι που πρέπει να είναι σωστοί για να έχεις και ένα σωστό αποτέλεσμα. Οπότε μάλλον την επόμενη δοκιμή λέω να την κάνω με την μέθοδο της φωτογράφησης. Θα ήθελα μια πρόταση για το ποια διαφάνεια κάνει για laser εκτυπωτή και για αυτή την δουλειά που θέλουμε. Επίσης μιας και πλακέτα θα πάρω έτοιμη φωτοευαίσθητη, αλλά επειδή δεν έχω πιά θάλαμο με UV, πέστε μου πόσο χρόνο να αφήσω την πλακέτα στον ήλιο τώρα το καλοκαίρι, καθώς και αν παίζει ρόλο το να είναι ακριβώς κάθετα ως προς τον ήλιο. Τέλος επειδή δεν θυμάμαι τίποτε από τότε, πέστε μου τι χημικό χρησιμοποιούμε μετά την εμφάνιση και πριν την αποχάλκωση.

    Ευχαριστώ και πάλι…

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Σεραφειμ
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    1. Καυστική σόδα. Θα την πάρεις από μαγαζιά που πουλάνε ηλεκτρονικά. Ένα φακελάκι σε ένα λίτρο νερό (διάβασε οδηγίες)
    2. Δεν χρειάζεται θάλαμος UV, μπορείς να φωτίσεις με λάμπα οικονομίας περί τα 20 watt ψυχρού λευκού φωτός. Εγώ πήρα μία από τζάμπο με 3 ευρώ περίπου και φωτίζω για μισή ώρα ή και παραπάνω
    3. Διαφάνειες από μαγαζιά τύπου πλαίσιο, αν και εγώ μετατρέπω το σχέδιο σε εκτυπώσιμη μορφή PDF και το εκτυπώνω σε φωτοτυπάδικο με 1 ευρώ περίπου
    4. Το φιλμ καλύτερα να το εκτυπώσεις διπλό και να βάλεις το ένα πάνω στο άλλο για πιο σίγουρα αποτελέσματα ( αδιαφάνεια στις UV)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Βρήκα ένα σακουλάκι με κάτι λευκό μέσα του, μάλλον καυστική σόδα πρέπει να είναι αλλά μετά από τόσα χρόνια μάλλον είναι για πέταμα. Για φωτοευαίσθητη πλακέτα πρέπει να κατέβω στον Φανό που ελπίζω να έχει και καυστική σόδα. Λάμπα οικονομίας δεν έχω καμία μιας και δουλεύω λάμπες LED, αλλά δεν νομίζω αυτές που έχω αν και στα 6000 Kelvin να κατεβαίνουν στα UV. Κάτι έχω ακούσει γιά ήλιο 15 με 20 λεπτά έκθεση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Αντί για λάμπες σαν προσωρινή λύση χρησιμοποίησε τον ήλιο . 10 με 15 min στον ήλιο και είσαι οκ.όχι παραπάνω Αν δεν βρίσκεις καυστική σόδα πήγαινε σε ένα μίνι μάρκετ και πάρε το γνωστό αποφρακτικό , τουμποφλό .Αναλογία μία κουταλιά του γλυκού σε 1lt νερό .Προϋπόθεση πολύ καλό ανακάτεμα για να διαλυθεί καλά στο νερό .Μόλις τοποθετήσεις την πλακέτα μέσα στο υγρό κούνησέ την απαλά και μετά από δευτερόλεπτα θα δεις το κύκλωμα να εμφανίζεται . Σε ΄μενα μετά από περίπου 3-5 min είχε εμφανιστεί το κύκλωμα και κατόπιν πήγα για αποχάλκωση με περιντρολ και ακουα φόρτε.
    Τα παραπάνω απαιτούν και δοκιμές .Εγώ σου παραθέτω χρόνους και τρόπους που σε μένα απέδωσαν καλά αποτελέσματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τελικά με λίγο ψάξιμο βρήκα τον παλιό μου θάλαμο που πρωτοείχα φτιάξει όμως για σβήσιμο EPROMs. Απ' ότι είδα από την λάμπα είναι UVC που σημαίνει ότι δεν είναι και πολύ κατάλληλη για φωτοευαίσθητες πλακέτες. Παρ' όλα αυτά στο παρελθόν είχα φτιάξει αρκετές με αυτό τον θάλαμο. Απ' ότι είδα από τις διαστάσεις της λάμπας, παίρνει ακριβώς την Sylvania F15W BL350 που φωτίζει ακριβώς στο σωστό μήκος κύματος. Οπότε απ' αύριο αρχίζει το ψάξιμο στα μαγαζιά.

    Τελικά από αλλού το ξεκίνησα ... και αλλού θα καταλήξω...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-13, 21:21
  2. Αναζήτηση Digital Potentiometer ή άλλη μέθοδο!!!
    By arnestis in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-13, 20:48
  3. Οδηγός κατασκευής πλακέτας με αυτοκόλλητο.
    By teo_GR in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 07:08
  4. Κινητό τηλέφωνο Ελληνικής κατασκευής απο την MLS
    By gsmaster in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-12, 18:31
  5. Για την κατασκευή της πλακέτας
    By jim in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-04, 09:00

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας