Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Προσπάθεια κατασκευής πλακέτας με την μέθοδο σιδερώματος

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Question Προσπάθεια κατασκευής πλακέτας με την μέθοδο σιδερώματος

    Από την τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί με την κατασκευή τυπωμένου κυκλώματος, έχουν περάσει πάνω από 2 δεκαετίες. Τότε είχα ασχοληθεί με την μέθοδο της φωτογράφησης αλλά τα αποτελέσματα δεν ήταν πάντα ικανοποιητικά. Το δύσκολο κομμάτι της υπόθεσης ήταν φυσικά πάντα το πόσο καλή ‘φωτογράφηση’ είχε γίνει για να βγούν σωστοί οι αγωγοί. Έτσι από τότε απέφευγα να κατασκευάζω πλακέτες στις εφαρμογές μου και κατέφευγα στην λύση των πλακετών γενικών κατασκευών.

    Διαβάζοντας πριν λίγο καιρό και βλέποντας videos σχετικά με την μέθοδο σιδερώματος, είπα να ξαναθυμηθώ το άθλημα. Προσπάθησα σήμερα να φτιάξω μια πλακέτα 8x6 σύμφωνα με διάφορες οδηγίες που είχα συλλέξει από διάφορα forums, αλλά το αποτέλεσμα ήταν πλήρης αποτυχία. Για τον λόγο αυτό θα ήθελα σχετικές συμβουλές από άτομα που φτιάχνουν πλακέτες με αυτή την μέθοδο.

    Σαν χαρτί χρησιμοποίησα μιά σελίδα από έντυπο του Πλαισίου. Τύπωσα το σχέδιο επάνω στο χαρτί αυτό, με έναν Epson laser και με την βοήθεια του Corel. Μετά αφού έκοψα το σχέδιο στις σωστές διαστάσεις, το έβαλα να βλέπει την επιφάνεια του χαλκού σε μια πλακέτα που την είχα καθαρίσει αρκετά καλά με πολύ ψιλό σύρμα (αυτό που τρίβουν τις κατσαρόλες). Έβαλα την πλακέτα με το χαρτί επάνω σε ένα πλακάκι δαπέδου για να μην κάψω το ξύλο του πάγκου, και πάνω από το χαρτί ένα ύφασμα σχετικά λεπτό (μάλλον βαμβακερό από παλιό σεντόνι), για να μην έρθει σε απευθείας επαφή το καυτό σίδερο με το χαρτί. Στο σίδερο έβαλα την μέγιστη θερμοκρασία και για 5 περίπου λεπτά σιδέρωνα την πλακέτα κάνοντας απαλές και μικρές κινήσεις. Μετά αφού κρύωσε λίγο η πλακέτα, την έβαλα σε ένα δοχείο με χλιαρό νερό και με μια μικρή σκληρή οδοντόβουρτσα και με απαλές κινήσεις ξεκόλλησα το χαρτί από την πλακέτα. Το σχέδιο επάνω στην επιφάνεια του χαλκού είχε τα μαύρα του τα χάλια…

    Η πρώτη διαπίστωση ήταν πως το toner δεν είχε μεταφερθεί ολόκληρο στον χαλκό αλλά ένα σημαντικό μέρος είχε παραμείνει στο χαρτί. Σε κάποιες μεριές λιγότερο, σε κάποιες άλλες περισσότερο. Η δεύτερη διαπίστωση ήταν πως το toner έφευγε αρκετά εύκολα από την επιφάνεια του χαλκού. Το ερώτημα είναι αν τελικά δουλεύει πραγματικά η μέθοδος αυτή και αν ναι τι πήγε στραβά.

    Παρακαλώ τα φώτα σας για να μην ξαναγυρίσω πάλι σε πλακέτες γενικών κατασκευών…

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη George74
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Από τα βιντεάκια που έχω δει κατά καιρούς χωρίς να έχω φτιάξει εγώ καμιά πλακέτα μέχρι τώρα , αυτοί βάζουν την πλακέτα πάνω στο μάτι της κουζίνας για να ζεσταίνεται και από κάτω... Επίσης η διαδικασία γίνεται με πολύ μεγάλη πίεση σου σίδερου πάνω στην πλακέτα και όχι με απαλές κινήσεις... Απλά χρειάζεται προσοχή στην αρχή για να μην κουνηθεί το χαρτί με το τυπωμένο κύκλωμα... Τέλος δεν βάζουν κάτι ανάμεσα στο χαρτί και στην πλακέτα, το κάνουν απευθείας για να έχει τη μέγιστη θερμότητα... Τώρα εγώ δεν ξέρω περισσότερα να σου πω, ίσως σε βοηθήσει καλύτερα κάποιος που κάνει αυτή τη διαδικασία και γνωρίζει περισσότερα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Αλέξανδρε,
    Δοκίμασα και εγώ την μέθοδο σιδερώματος, ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ιδιο τρόπο που έκανες και εσύ. Μάλιστα κατα τύχη, είχα βάλει και εγώ χαρτί απο τον κατάλογο του πλαισίου....
    Τα αποτελέσματα ήταν οικτρά. Οπως και σε εσένα, αλλού έγινε μεταφορά Toner αλλού δεν βγήκε τίποτα.
    Τελικά το γύρισα στην φωτογραφική μέθοδο και βρήκα την υγεία μου.
    Ετσι κι αλλιώς, τα υλικά για φωτογραφική μέθοδο είναι πλέων πολύ καλής ποιότητας και οι πλακέτες βγαίνουν έτοιμες φωτοευαίσθητες, οπότε δεν χρειάζεται να ασχολείσαι με σπρέυ όπως κάναμε κάποτε...
    Δοκιμασε το να δεις αν σου κάνει σαν μέθοδος. Για αρχή μπορείς να χρησημοποιήσεις τον ήλιο αντι για θάλαμο UV, και αν σ αρέσει, φτίαχνεις και θάλαμο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Η μέθοδος δουλεύει , και πάρα πολύ καλά μάλιστα....
    Το illustration χαρτί από τα περιοδικά που κάνω την εκτύπωση στον lazer κοιτάω να έχει οσο το δυνατόν ανοιχτόχρομη εκτύπωση...
    Η πλακέτα μετά το τρίψιμο με το σύρμα η πολύ ψιλό γυαλόχαρτο ,πλένετε πολύ καλά με ασετόν μέχρι να φύγει όλη η μαυρίλα και δεν ξανα-ακουμπάει το χέρι επάνω...
    Αφού μπεί το χαρτί επάνω στην πλακέτα ,το σίδερο πατάει κατ'ευθείαν στο χαρτί και όχι σε πανί...

    DSC01028.jpgDSC01031.jpgDSC01034.jpgDSC01037.jpgDSC01039.jpgDSC01042.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teresos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μέθοδος δουλεύει , και πάρα πολύ καλά μάλιστα....
    Το illustration χαρτί από τα περιοδικά που κάνω την εκτύπωση στον lazer κοιτάω να έχει οσο το δυνατόν ανοιχτόχρομη εκτύπωση...
    Η πλακέτα μετά το τρίψιμο με το σύρμα η πολύ ψιλό γυαλόχαρτο ,πλένετε πολύ καλά με ασετόν μέχρι να φύγει όλη η μαυρίλα και δεν ξανα-ακουμπάει το χέρι επάνω...
    Αφού μπεί το χαρτί επάνω στην πλακέτα ,το σίδερο πατάει κατ'ευθείαν στο χαρτί και όχι σε πανί...

    DSC01028.jpgDSC01031.jpgDSC01034.jpgDSC01037.jpgDSC01039.jpgDSC01042.jpg
    Και εγώ εχω χρησιμοποιήσει την ιδια μέθοδο κατά καιρούς με καλά αποτελέσματα.
    Ηθελα να ρωτήσω έχει χρησιμοποιήσει κανείς θερμοδιαφάνεια αντί για illustration χαρτί? Και με τι αποτελέσματα??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω κι εγώ πως η μέθοδος δουλεύει πάρα πολύ καλά. Θα δώσω μερικές συμβουλές για το πως εφαρμόζω εγώ αυτή τη μέθοδο και ίσως σε βοηθήσουν.

    Ο χαλκός της πλακέτας τρίβεται πολύ καλά με την σκληρή πλευρά από πλαστικό σφουγγαράκι κουζίνας και απορυπαντικό πιάτων για να φύγει το λίπος από τα δάχτυλα και το λεπτό στρώμα οξείδωσης μέχρι να γυαλίσει. Εάν είναι πολύ οξειδωμένη πρώτα την τρίβω με πολύ λεπτό ατσαλόμαλλο (συρματάκι για κατσαρόλες κλπ)

    Μετά το πλύσιμο είτε την αφήνω όρθια να στεγνώσει είτε την σκουπίζω με κάποιο πανί που δεν αφήνει πίσω του χνούδι.

    Το σίδερο αρχικά το πιέζω για κανένα λεπτό επάνω στο εκτυπωμένο χαρτί απευθείας, χωρίς να το κουνάω, για να ζεσταθεί όλη η πλακέτα και να κολλήσει λίγο το toner.
    Στη συνέχεια με κυκλικές κινήσεις περνάω πιέζοντας με την την μύτη του σίδερου όλη την πλακέτα. Ύστερα από κάποια ώρα το χαρτί έχει συμπιεστεί και καθώς το τρίβεις με τη μύτη αρχίζεις να νοιώθεις τα βουναλάκια με τις περιοχές που είναι το toner. Σε περιοχές της πλακέτας με πολύ λεπτούς χαλκοδιαδρόμους κλπ επιμένω περισσότερο.

    (Τις πρώτες 2 φορές που δοκίμασα την μέθοδο, σταμάτησα σε αυτό το σημείο και πήγα την πλακέτα για μούλιασμα σε νερό και απομάκρυνση του χαρτιού. Παρατήρησα πως ενώ στο 99% της επιφάνειας είχε κολλήσει τέλεια το toner, υπήρχαν και προβληματικά σημεία. Ήταν κυρίως περιοχές με μικρή απόσταση από γειτονικές περιοχές χαλκού και υποθέτω πως γίνονταν επειδή δεν μπορούσα να τις πιέσω αρκετά ομοιόμορφα)

    Στο τέλος κάνω ακόμα ένα πέρασμα όπως παραπάνω έχοντας όμως προσθέσει ένα φύλλο κλασικό χαρτί A4 πάνω από την εκτύπωση. Αυτό βοηθάει στην πιο ομοιόμορφη κατανομή της πίεσης και το αποτέλεσμα είναι τέλειο.

    Η όλη διαδικασία πέρνει γύρω στο 5λεπτο (ανάλογα βέβαια και με το μέγεθος της πλακέτας) και από τότε που την ακολουθώ δεν είχα προβλήματα
    Μετά από καλό μούλιασμα το χαρτί αφαιρείται σεδόν μονοκόμματο. Σε κάποια δύσκολα σημεία θέλει τρίψιμο με κάποια παλιά οδοντόβουρτσα για να απομακρυνθεί πλήρως.


    Εάν φτάνοντας σε αυτό το σημείο δεν έχει μεταφερθεί επαρκώς όλο το toner, δεν έχει νόημα να συνεχίσεις για αποχάλκωση.Αφαίρεσε το toner με ασετόν και ξαναπροσπάθησε.


    Με παρόμοιο τρόπο εκτυπώνω, εάν χρειάζεται, και το τοπογραφικό στην επάνω πλευρά της πλακέτας (παράδειγμα εδώ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...=45202&page=15 μια περιγραφή και από ΄μένα . Με την διαφορά ότι τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα όταν χρησιμοποίησα χαρτί από διαφημιστικά φυλλάδια π.χ. του lidl . Επίσης με την ίδια μέθοδο αποτύπωσα στην πίσω πλευρά της πλακέτας τα εξαρτήματα.
    10.jpg 9.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Κατ΄ αρχή να ευχαριστήσω όλους που μπήκαν στον κόπο να περιγράψουν την δικιά τους εμπειρία.

    Συμπεράσματα. Δεν είχα περάσει καθόλου την πλακέτα με ασετόν. Στην επόμενη δοκιμή θα γίνει επιμελώς ο καθαρισμός του χαλκού. Το χαρτί του Πλαισίου που χρησιμοποίησα δεν ήταν κακό αλλά έχω και φυλλάδια του Lidl για δοκιμή. Το σημείο που απαιτεί μεγάλη προσοχή απ’ ότι κατάλαβα, είναι ο τρόπος σιδερώματος. Οπότε καταργώ το πανί πάνω από το χαρτί και κρατάω το σίδερο σταθερό και με πίεση πάνω στο χαρτί. Πρέπει όμως να λύσω ένα ηλίθιο πρόβλημα που παρουσιάζει ένα παλιό σίδερο της Kenwood που χρησιμοποίησα. Αν το έχω ακίνητο πάνω από 30 δευτερόλεπτα, δίνει ένα ηχητικό σήμα και σταματάει την θέρμανση.

    Ερώτηση. Το χαρτί δεν καίγεται που μένει τόσα λεπτά σε απ’ ευθείας επαφή με το σίδερο και μάλιστα υπό πίεση; Επίσης μετά το σιδέρωμα το νερό που ρίχνουμε την πλακέτα για να αφαιρέσουμε το χαρτί, να είναι κρύο ή χλιαρό;

    Θα ξανακάνω επόμενη προσπάθεια και θα αναφέρω αποτελέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Αλέξανδρε εγώ δεν χρησημοποιώ σίδερο αλλά μηχανή πλαστικοποίησης χαρτιού. Τα αποτελέσματα είναι πραγματικά πολύ καλά. Συμφωνώ με το πολύ καλό τρίψιμο και με το ασετόν μετα. Απλά μετά το ζέσταμα της πλακέτα άφησέ το μεσα σε νερό για κανα 20λεπτο να μουλιάσει καλά και αφαίρεσέ το χαρτί με το χέρι πολύ προσεκτικά. Όσες φορές δοκίμασα με οδοντόβουρτσα δεν βγήκε καθόλου καλό. Αν δεις ότι δεν βγαίνει εύκολα άφησέ το πιο πολύ ώρα στο νερό. Μόλις το αφαιρέσεις δες αν έχει πουθενά κανένα σημείο που δεν έχει κολήσει το toner και μπορείς να το διορθώσεις με έναν ανεξύτηλο μαρκαδόρο. Με αυτή τη μέθοδο εκτυπώνω με επιτυχία πλακέτες με χαλκοδιαδρόμους έως 0.5mil. Καλή επιτυχία στις επόμενες προσπάθειες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ΄ αρχή να ευχαριστήσω όλους που μπήκαν στον κόπο να περιγράψουν την δικιά τους εμπειρία.

    Συμπεράσματα. Δεν είχα περάσει καθόλου την πλακέτα με ασετόν. Στην επόμενη δοκιμή θα γίνει επιμελώς ο καθαρισμός του χαλκού. Το χαρτί του Πλαισίου που χρησιμοποίησα δεν ήταν κακό αλλά έχω και φυλλάδια του Lidl για δοκιμή.

    Θα ξανακάνω επόμενη προσπάθεια και θα αναφέρω αποτελέσματα.

    Φ'ιλε μου τα φυλάδια του Lidl δεν κάνουν. Αποροφούν μέρος του τόνερ κατα το ζέσταμα με το σίδερο.
    Πάνε στο περίπτερο και πάρε ενα περιοδικό με γυαλιστερά φύλα illustration .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον teresos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ironda19 (18-07-13)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-13, 21:21
  2. Αναζήτηση Digital Potentiometer ή άλλη μέθοδο!!!
    By arnestis in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-13, 20:48
  3. Οδηγός κατασκευής πλακέτας με αυτοκόλλητο.
    By teo_GR in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 07:08
  4. Κινητό τηλέφωνο Ελληνικής κατασκευής απο την MLS
    By gsmaster in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-12, 18:31
  5. Για την κατασκευή της πλακέτας
    By jim in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-04, 09:00

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας