Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: INVERTER SOLAR ENERGY ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    george
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Thumbs down INVERTER SOLAR ENERGY ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

    Κύριοι συνάδελφοι εσείς που ασχολείστε ή θέλετε να ασχολειθείτε με την παραγωγή ρεύματος απο τον ήλιο διαβάστε τα παρακάτω:
    Εχει κυκλοφορήσει στην Ελληνική αγορά INVERTER (μετατροπείς τάσεις απο 12 ή 24 volt σε 220 volts) οι οποίος είναι ακρος επικύνδηνος.
    Συγκεκριμένα ενα eshop στην Ελλάδα εχει εισάγει τα ΙNVERTER SOLAR ENERGY τα οποία είναι κινέζικα και εκτός ότι παρουσιάζουν βλάβες οι οποίες δεν επισκευάζωντε λόγω έληψης ανταλακτικών και ανευθυνότητα του αντιπροσώπου, το κυριότερο είναι ότι υπάρχει κύνδηνος πυρκαγιάς.
    Η ποιότητα κατασκέυής (εσωτερικό κύκλωμα) είναι απαράδεκτο ως προς την τιμή πωλησής του. Το δε eshop μετά την απομάκρηνση του προϊόντος απο το κατάστημα ουδέν βλάβη αναγνωρίζει παρόλο που υπάρχει εγγύηση όπως υποστηρήζει το κατάστημα.
    Δεν θέλω να αναφέρω το κατάστημα φοβούμενος μην παραβιάσω τους όρoυς χρήσης αυτού του forum.
    Οσοι έχετε αγοράσει τα συγκεκριμένα ΙNVERTER της SOLAR ENERGY καλό θα είναι να τα αντικαταστήσετε το συντομότερο ή στην χειρότερη προβείτε στην αγορά κάποιου πυροσβεστήρα.(αυτό το γράφω για αστείο αν και δεν θα έπρεπε γιατί το θέμα είναι σοβαρό).

    Αυτά είδα και έπαθα και είχα την υποχρέωση να τα γράψω. Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sw8kui : 21-07-13 στις 02:55

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Γιώργο γειά σου

    Όλα αυτά που αναφέρεις, πως τα γνωρίζεις ?. Αγανακτισμένος πελάτης ?. Απλά κάπου το άκουσα ...
    ή έχει "βρομίσει" το διαδίκτυο απο αυτό που γράφεις ?. Γιατί ξέρεις μεμονωμένες περιπτώσεις είναι
    απλά κακή συνεννόηση/συνεργασία ... με το κατάστημα


    Όταν γράφεις:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sw8kui Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... και εκτός ότι παρουσιάζουν βλάβες οι οποίες δεν επισκευάζωντε ...
    ... φαντάζομαι το γράφεις για αστείο. Αυτό σου το είπε έμπειρος τεχνικός, ή υπάλληλος Super Market ?

    Φαντάζομαι καταλαβαίνεις οτι το θέμα είναι "λεπτό". Θα μπορούσα να πω οτιδήποτε και εγώ, για κάτι
    που δεν μου αρέσει, ή έχω "βεντέτα" με κάτι/κάποιον.

    Πόσο μάλλον όταν δεν επισυνάπτεις κάτι, ή τι ενέργεις έχεις κάνει (πχ καταγγελία ή οτιδήποτε άλλο).

    Αν τα πράγματα είναι έτσι, υπάρχουν διαδικτυακοί ιστότοποι, που μπορείς να απευθυνθείς και να
    βρείς το δίκιο σου
    .

    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    george
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Γειά σου Γρηγόρη,

    Δεν πρόκειται για βεντέτα ...αν έχω κάτι να πω σε κάποιον το λέω face to face και όχι πλαγίως.
    Οι λόγοι που το αναφέρω είναι να επισημάνω ενα ακατάληλο και επικύνδηνο προϊον που κυκλοφορεί και παράλληλα να προστατέψω κάποιους να βρεθούν στην θέση μου με χαλασμένα inverters στην ουσία άχρηστα γιατί δεν υπάρχει προθυμία εξυπηρέτης απο τον αντιπρόσωπο αλλα και ούτε τεχνική εξυπηρέτηση.Προσπάθησα να επισκευάσω κάποια μόνος μου αλλά μετά από πολύ ωρα ψάξιμο ανακάλυψα ότι όλος ο σχεδιασμός του κυκλώματος δεν ήταν αξιόπιστος. και δεν είχα άδικο.Εβαλα καινουργιο mosfet (αντίστοιχο γιατί το original ειναι με κωδικό της εταιρίας) και το πέταξε μετά απο 30 λεπτά. Οι προστασίες του που έχει είναι για να βάζεις τα γέλια..


    Δεν ήθελα να γράψω το βιογραφικό μου αλλα αφού το έθεσες εν συντομία αναφέρω.
    Γεννηθής το 1966 τελειόφητος University Indianapolis τεχνικός μητρικών καρτών Η/Υ εργάστηκα στην intel στην Arizona στο production line controlled για 12 χρόνια, κάποιοι σοβαροί λόγοι με φέρανε πίσω στην πατρίδα και χωρίς να μπορώ να βρώ δουλειά πάνω στον τομέα μου αποφάσισα να ασχοληθώ επαγγελματικά με την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστηματων.
    Αυτή την στιγμή αγοράζω καινούργια inverters με δικά μου χρήματα για να αντικαταστήσω τα χαλασμένα Solar Energy των πελατών μου...πιστεύω να κατάλαβες!
    Ισως υπάρχει το στοιχείο της αγανάκτησης σε αυτά που γράφω αλλά όταν σου λέει ο πελάτης ότι παραλήγο να καει το σπίτι του απο ενα inverter τότε δεν το αντιμετωπίζεις σαν μια βλάβη αλλα σαν ενα επικύνδηνο ελατωματικό προϊόν.
    Δεν θ'ελω να αναρτήσω τα email ολης της συνομιλίας μου με τον αντιπροσωπο γιατί δεν ψαχνω να βρώ το δίκιο μου απο εδώ ούτε περιμένω να μου πείτε ότι εχω δίκιο. Αφαιρώ απο την πρώτη ανάρτηση την πρόταση που στοχοποιεί τον αντιπρόσωπο γιατί δεν θέλω να φανεί σαν "βεντέτα"
    Απλα προσοχή σε αυτό που αγοράζετε και προσοχή απο ποιόν το αγοράζετε...thats all.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sw8kui : 21-07-13 στις 03:26

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    για σου συνονόματε ...
    Προσπάθησα να επισκευάσω κάποια μόνος μου αλλά μετά από πολύ ωρα ψάξιμο ανακάλυψα ότι όλος ο σχεδιασμός του κυκλώματος δεν ήταν αξιόπιστος
    πως ακριβώς το κατάφερες αυτό και ειδικά για τον σχεδιασμό του πως έβγαλες την κατασκευαστική ανάλυση ? εδω ειναι που μου θύμησες κάποιον εδω στο φόρουμ ... (μετρούσε κατι ups με πολυμετρα ) μην δίνεις σημασία στο τελευταίο ... και κάτι ακόμα εφόσον λες
    τεχνικός μητρικών καρτών Η/Υ εργάστηκα στην intel στην Arizona στο production line controlled για 12 χρόνια
    δεν μπήκες στον κόπο να πάρεις 2-3 ινβερτερ να τα δοκιμάσεις απ την αρχή και μετά να τα δώσεις στους πελάτες σου ? και αντε ας πούμε οχι , εφόσον είσαι επαγγελματίας δεν έκανες καμιά κατιδιαν συμφωνία με τον αντιπρόσωπο για ολα αυτα που αναφέρεις ..? βλάβες σέρβις αλλαγές και κλπ ....

    ααα και κάτι ακόμα ξέρεις κατι που δεν ειναι κινέζικο ? απο τέτοια ... άλλο τίποτα ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giwrgosss : 21-07-13 στις 03:36

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    όταν λέμε κινέζικο εννοούμε προϊόν που δεν κατασκευάζεται απο κάποια επώνυμη μάρκα,
    και έχει σχεδιαστεί απο κινέζους μηχανικούς στο πόδι, χωρίς καμία προδιαγραφή.

    Στη προκυμένη περίπτωση βλέπω οτι τα συγκεκριμένα inverter δεν λέγονται solar energy, αλλά είναι κινέζικο φασόν ,
    κάποιο εργοστάσιο τα παράγει κατά 1000000αδες και οι αντιπρόσωποι τα πουλάνε,
    δεν μου κάνει εντύπωση αυτό που λες , είναι τα κλασσικά κινέζικα

    http://www.asianproducts.com/mcs/A13.../dc-to-ac.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 21-07-13 στις 06:15

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    george
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    για σου συνονόματε ...

    Ναι Γιώργο με ένα πολύμετρο μπορείς να βρεις πολλά...θα σου αναφέρω την κυριότερη αστοχία που βρήκα στο κύκλωμα...σε ενα σημείο του κυκλώματος περνάει τάση 12 volts οι ηλεκτρολιτικοί πυκνωτές που είναι παράλληλα με αυτή την τάση είναι στα 10 volts. Στο voltage regulator δεν υπάρχουν zener για την ασφάλεια και του ολοκληρωμένου αλλά και για την προστασία του υπόλοιπου κυκλώματος . Η πλακέτα προστασίας παίρνει τάση απο αυτό το ολοκληρωμένο αν καεί αυτό δεν λειτουργεί καμία προστασία. Δηλαδή στην ουσία η βλάβη σε αυτά τα inverter ξεκινάει απο αυτό το ολοκληρωμένο και παίρνει μαζί του όλο το υπολοιπο κύκλωμα σε σημείο να μην συμφέρει να επισκευαστεί.
    Οπότε μετά απο αυτά το περίεργο θα ήταν να μην πάρει φωτιά και όχι οτι τελικά έγινε κάρβουνο.
    Δεν είχα την δυνατότητα να δώσω 1000 ευρώ για να πάρω δύο κομάτια να τα δοκιμάσω πριν τα δώσω στους πελάτες μου την στιγμή που ο ιδιος ο αντιπρόσωπος με διαβεβαίωνε ότι ειναι καλά δεν παρουσιάζουν ζημιές καί ότι χρειαστεί απο επισκευή με καλύπτει. Λόγια για να πουλήσει.


    Ακι σωστά αυτά που γράφεις απλά εδώ τα βαφτίζουν με διάφορες μάρκες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    σε όλο το κόσμο τα βαφτίζουν, ζενερ σε regulator δεν έχω δεν ποτέ, ας απαντήσει και κανένας παλιός αλλά νομίζω ότι ειναι ξεπερασμένη σχεδίαση, έχει κάποια zener το datasheet του regulator και δεν την έχουν βάλει?
    , τα τελευταία χρόνια όλα τα regulator είναι swich, και αυτό swich δεν είναι?
    Οπως το λές θα έπρεπε το regulator να στέλνει ένα λογικό ένα, στον ΜΕ και αν δεν το στείλει να κλείνει τα pwm.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 21-07-13 στις 14:28

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sw8kui Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είχα την δυνατότητα να δώσω 1000 ευρώ για να πάρω δύο κομάτια να τα δοκιμάσω πριν τα δώσω στους πελάτες μου την στιγμή που ο ιδιος ο αντιπρόσωπος με διαβεβαίωνε ότι ειναι καλά δεν παρουσιάζουν ζημιές καί ότι χρειαστεί απο επισκευή με καλύπτει.
    Νομίζω ότι εδώ βρίσκεται το πρόβλημα. Ήθελες τα ωραία λεφτουδάκια του πελάτη σου, αλλά ως επαγγελματίας δεν είχες ιδέα τι του πούλαγες, βασιζόμενος μόνο σε διαβεβαιώσεις. Αυτό πόσο επαγγελματικό είναι και πόσο αξιόπιστο σε κάνει στην πιάτσα;

    Λυπάμε για το ύφος μου, δεν γράφω ως επαγγελματίας μια και δεν είμαι, αλλά ως πελάτης που μπορεί να την πατήσει αύριο από έναν τεχνικό με την ίδια νοοτροπία.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    george
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Γιάννη μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά τα όσα γράφω.<<Αυτή την στιγμή αγοράζω καινούργια inverters με δικά μου χρήματα για να αντικαταστήσω τα χαλασμένα Solar Energy των πελατών μου...πιστεύω να κατάλαβες!>>.
    Οι πελάτες μου δεν επιβαρύνθικαν τίποτα ούτε έμειναν χωρίς ρεύμα γιατί αυτό έπρεπε να πράξω. Το τι θα κάνω εγώ με τον αντιπρόσωπο αυτό δεν αφορά τον πελάτη. Γιάννη ποιός είναι ο χαμένος? Εσύ πιστεύεις ότι όταν πας να αγοράσεις μία τηλεώραση ο έμπορος την έχει και την δοκιμάσει επί δυό μήνες για να δεί αν λειτουργεί σωστά πριν στην πουλήσει? Την αγοράζεις βάσιζώμενος στα λεγόμενα του εμπόρου.Τώρα αν την πας σπίτι σου και μετά από 6 μήνες πάρει φωτιά τι φταίει ο έμπορας. Αν έχει επαγγελματική συνήδηση θα πρέπει να στην αντικαταστήσει και αυτός μετά να τα βρεί με την εταιρία.Συγνώμη Γιάννη αλλά δεν αξιολογείς σωστά τα πράγματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sw8kui : 21-07-13 στις 21:58

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη chrisrer
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    πολυ επιθεση διακρινω ρε παιδια ο ανθρωπος εκανε παραθεση για ενα συστημα προβληματικο και το διευκρινιζει και αρκετοι εδω μεσα το κατακρινουν με λεκτικη επιθεση η πολλους υδημονες εχουμε εδω μεσα η συμφεροντα για να συνελθουμε λιγο λεω εγω...... παρακολουθω το forum πολυ καιρο ειμαι χομπιστας εχω μαθει πολλα απο εδω μεσα αλλα ταυτοχρονα εχω ξεχωρισει καποιες περιπτωσεις συμφεροντων και καποια ατομα που παντα ασκουν επιθεση με ειρωνικα σχολια....... εδω θελω να πιστευω εγω προσωπικα οτι υπαρχει ανταλλαγη γνωσεων και μαθησης και οχι ποιος ειναι ο καλυτερος και ποιο εξυπνος...πραγματικα λυπαμαι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Copy Πλακέτας Solar Tracker (Zimm Solar)
    By djnikosv in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 13:07
  2. FREE ENERGY
    By kokoblue in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-14, 11:49
  3. energy saver pro
    By giannis_k1 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 04:30
  4. Energy meter pulses
    By tco9998 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-12, 22:27
  5. Victron energy inverter
    By vagouras13 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-11, 18:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας