Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Προενισχυτής Phono κινητού μαγνήτη με λυχνίες 6Φ12Π

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή Προενισχυτής Phono κινητού μαγνήτη με λυχνίες 6Φ12Π

    Είχα ξεμείνει από προενισχυτή και είπα ας κάνω μια δοκιμή βρε παιδί, τι στα κομμάτια? κάτι θα βγει στο τέλος που να ακούγεται και διάβασε-διάβασε όλο και κάτι θα πιάσω σκέφτηκα.

    Λίγο ποιο πριν έψαχνα για φθηνές ρώσικες λαμπίτσες για πειράματα, που δεν χρησιμοποιεί «κανένας» . Έτσι βρέθηκα με 10 λαμπίτσες 6Φ12Π (τρίοδος – πέντοδος με υψηλό gain και διαγωγιμότητα) με κόστος μόνο 20ευρώ όλες, μαζί με τα μεταφορικά και λέω θα τις χρησιμοποιήσω ότι και να γίνει.

    Δεν είχα στόχο κάτι εξωτικό έτσι και αλλιώς, και ήθελα ναπαίξω. Στον ιστό δεν υπάρχει και πολύ πληροφορία και για να διαβάσεις κάποια από αυτή πρέπει να γνωρίζεις ρωσικά. Ωστόσο φαίνεται πως την συγκεκριμένη κάποιοι την χρησιμοποιούν για τέτοιες κατασκευές.
    Για να αρχίσω από κάπου βρήκα μόνο τα 4 παρακάτω διαγράμματα (και πολλά είναι).



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  riaa6f12p.jpg Εμφανίσεις:  481 Μέγεθος:  69,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  6f12p riaa 2.jpg Εμφανίσεις:  461 Μέγεθος:  64,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  6f12p.png Εμφανίσεις:  475 Μέγεθος:  17,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  6F12P RIAA.jpg Εμφανίσεις:  453 Μέγεθος:  42,5 KB
    Σαν αρχή τα αντέγραψα ένα-ένα (εκτός από το 2ο που μου έμοιαζε με το 3ο) και είπα ας δω τι ακούω μια και μόνο τα αυτία μου έχω για έλεγχο καθώς όργανα και γνώσεις λείπουν.

    Παρόλο που η κεφαλή μου είχε μόνο 2.5mV έξοδο, τοπρώτο σχέδιο είχε αρκετό gain. Επίσης είχε και μπάσο καλό αλλά ψηλότερα σαν τα μπέρδευε και είχε και αρκετό βόμβο νομίζω, αν και το έψαξα αρκετά.

    Τα τρίτο σαν να ήταν πολύ καλύτερο αλλά με πολύ χαμηλό gain για την περίπτωσή μου τουλάχιστον και αδύναμο μπάσο. Το τέταρτο μου φάνηκε καλύτερο από όλα αλλά είχε και αυτό χαμηλό gain.

    Έτσι με βάση τα δύο τελευταία κυρίως άρχισα τα πειράματα και το διάβασμα μέχρι να φτιάξω κάτι που θα ακούγεται σωστά τουλάχιστον αφού ο αρχικός αντικειμενικός στόχος ήταν να ακούω που και που κανένα δίσκο.

    ...
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  phono1.jpg Εμφανίσεις:  441 Μέγεθος:  147,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4738.jpg Εμφανίσεις:  456 Μέγεθος:  142,2 KB  

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 20-08-13 στις 01:26

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Τελικά μετά πολύ ψάξε- ψάξε, άκου- άκου κατέληξα στο παρακάτω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  6F12P.jpg Εμφανίσεις:  404 Μέγεθος:  128,5 KB

    Η τροφοδοσία είναι από ΕΔΩ και είναι ότι ακριβώς έψαχνα. Απλή και αποτελεσματική, δεν νομίζω πως χρειάζεται τίποτε άλλο, και σαν κατασκευή έχει πολύ λίγα και μικρά σε όγκο υλικά. 100
    hZ βόμβο δεν ακούς με τίποτα. Για τα νήματα έφτιαξα μια τυπική σταθεροποίηση με LM317 όπου και εκεί δεν νομίζω πως χρειαζόμουν τίποτα παραπάνω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4644.jpg Εμφανίσεις:  369 Μέγεθος:  144,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4739.jpg Εμφανίσεις:  314 Μέγεθος:  145,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4740.jpg Εμφανίσεις:  316 Μέγεθος:  144,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4745.jpg Εμφανίσεις:  307 Μέγεθος:  141,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4746.jpg Εμφανίσεις:  283 Μέγεθος:  147,9 KB

    Για όποιον θέλει από κάπου να ξεκινήσει.
    Κομπιουτεράκι παθητικού ισοσταθμηστή (και άλλα ενδιαφέροντα κομπιουτεράκια):
    http://www.mh-audio.nl/CalculateRIAA.asp

    Και ακόμη ένα καθώς και άλλο με λοιπά στοιχεία για ένα προενισχυτή RIAA:
    http://www.kabusa.com/riaa.htm
    http://www.kabusa.com/pregain.htm

    Και κάπως περισσότερη θεωρία και τύποι:
    http://www.platenspeler.com/backgrou...ckground_1.php

    Αφού φτιάξετε ένα τέτοιο να πως να το μετρήσετε:
    http://www.mh-audio.nl/MessPhonoAmp.asp

    Ολίγον για προενισχυτές και αποκρίσεις:
    http://sound.westhost.com/valves/preamps.html

    Και κομπιουτεράκι για τον υπολογισμό πυκνωτών σύζευξης σε συνάρτηση με συχνότητα-Ζ:
    http://www.v-cap.com/coupling-capacitor-calculator.php

    Και ένα πολύ ωραίo exe του tubecadjournal για παθητικό RIAA:
    http://rapidlibrary.com/files/tcj-ri...xwexi89on.html

    ...

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris73 : 22-07-13 στις 17:44

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον chris73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    AKHS (23-07-13), aris285 (24-07-13)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Από το τελευταίο προγραμματάκι του TubeCad πήρα τα παρακάτω και αυτά εφάρμοσα αυτούσια. Όσο ήταν όλα χύμα στο ράστερ δεν μου συνέβη τίποτα το περίεργο μόνο λίγος βόμβος αποκλειστικά στα 50hZ μόνο. Τσεκάρισα και την καλύτερη θέση μετασχηματιστή – τσόκ (Αντωνιάδης. Τώρα δεν θυμάμαι τιμή αλλά σίγουρα κάτω από 30ευρώ για τα δύο) σε σχέση με το κύκλωμα και είπα εντάξει ώρα για τις διάτρητες και το κουτί.

    Αφού έσπασα το κεφάλι μου -αλλά όχι και μέχρι απελπισίας όπως άλλες φορές- βρήκα το σχέδιο του κουτιού. Φτιάχνω και τις πλακέτες τροφοδοσίας και κυκλώματος και κάνω δοκιμή. Τραγικό! Τελικά μετά κατάλαβα αν και έπρεπε να το βρω νωρίτερα, πως το είχα γυρίσει στην εκπομπή ραδιοσυχνοτήτων. Λάμπες με υψηλή διαγωγιμότητα καθώς διαβάζω είναι πολύ ύποπτες σε ταλαντώσεις. Και αυτές οι συγκεκριμένες σαν να είναι έτοιμες κάθε στιγμή να αρχίσουν το ουρλιαχό…

    Το θέμα λύθηκε με την αντίσταση 1k στο πλέγμα της τριόδου. Σταύρωσα τα δάχτυλα και λέω ας δούμε όταν μπει στο κουτί τι θα συμβεί.


    ...
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4644.jpg Εμφανίσεις:  204 Μέγεθος:  144,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Καταγραφή3.JPG Εμφανίσεις:  198 Μέγεθος:  54,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4759.jpg Εμφανίσεις:  231 Μέγεθος:  153,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4760.jpg Εμφανίσεις:  238 Μέγεθος:  175,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4761.jpg Εμφανίσεις:  217 Μέγεθος:  157,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4763.jpg Εμφανίσεις:  212 Μέγεθος:  145,2 KB  


    5 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris73 : 22-07-13 στις 18:27

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Το κουτί έγινε όλο αποκλειστικά στο χέρι. (Κοπίδια, τρυπάνια χειρός, λίμες, πένσες γυαλόχαρτα, «στραντζαρίσματα». Εξωτερικά είναι αλουμίνιο 0.8mm μετην γνώριμη επένδυση -μου σκίσανε τον καναπέ-. Ντίζες 3mm εσωτερικά να συγκρατήσουν τα διάφορα που περιλαμβάνουν αλουμίνιο, χαλκό 1.2mm και σίδερο 0.8mm προσπαθώντας να φτιάξω πιθανές θωρακίσεις, καθώς και τις 2 διάτρητες. Τα πλαϊνά είναι από κόντρα πλακέ 4mm, που όμως άρχισε να φρικάρει στο τελικό σφίξιμο με τις κάτω ντίζες 4mm μέσα από σωλήνα αλουμινίου 6mm, και για αυτό στράβωσε έτοιμο να σπάσει. (Πες πως είναι μέρος του σχεδίου…λέμε τώρα…)

    Η κυριότερη ανησυχία μου ήταν αν τελικά καταφέρω να βάλω αυτό το σύστημα μέσα στο κέλυφος, και να κάνω τις τελικές κολλήσεις σε διακόπτες, rca και τα βιδώματα στις βάσεις, παρά αν θα συνέβαινε τίποτα άλλο από άποψη παρασίτων, μια και φαινόταν πως το πράγματα πάει πολύ καλά ακόμη και έξω από το κουτί, με φθηνά και σχετικά μακριά καλώδια προς τον τελικό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4767.jpg Εμφανίσεις:  225 Μέγεθος:  150,7 KB
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4770.jpg Εμφανίσεις:  220 Μέγεθος:  151,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4777.jpg Εμφανίσεις:  219 Μέγεθος:  141,9 KB

    Τελικά με λίγο ζόρι όλα πήγαν κατ΄ ευχή και δεν πήρα και καμιά φωτιά όταν τον άναψα. Μόνο πρόβλημα κάποιος βόμβος στα 50hZ.Τελικά κούνησα μέσα κανά 2 καλώδια εισόδου-εξόδου περί τον ένα πόντο μακριά από την πλακέτα και η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά. Πολύ ευαίσθητα πράγματα βρε παιδί μου με τέτοιο gain!
    Αν και δεν έχω καταλάβει ακόμη από που τον ψώνιζαν τον βόμβο των 50 από την πλακέτα ή τι άλλο μπορεί να συνέβαινε.


    Παρά το ότι ποιο φθηνό, μόνο σε τέρμα ένταση ακούς ένα μιρκόοοοο φύσημα. Ο βόμβος αρχίζει να γίνεται ακουστός (χωρίς φυσικά τη βελόνα στο δίσκο) από την μέση της διαδρομής του ποτενσιόμετρου και μετά ,αλλά πλέον τον θεωρώ αποδεκτό για ταδ εδομένα και θα μπορούσε μάλλον εύκολα να μειωθεί και άλλο σε μια όμοια κατασκευή αλλά σε άλλο κουτί.

    Ως τελικό αποτέλεσμα στο σύνολο μπορώ να πω πως με εξέπληξε ευχάριστα αφού πέτυχα τον στόχο μου με το παραπάνω, και τώρα με μια άλλη κεφαλή των 5mV τα πράγματα είναι ακόμη καλύτερα.

    Trivia:αν κανείς αναρωτιέται γιατί στο καλό το κατασκεύασμα ονομάστηκε Marguerita να η απάντηση: Ήταν το τελευταίο τραγούδι με το οποίο κατοχυρώθηκε το τελικό σχέδιο του κυκλώματος…


    Καλές κατασκευές!
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_4738.jpg Εμφανίσεις:  190 Μέγεθος:  142,2 KB  

    5 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris73 : 22-07-13 στις 18:53

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Μπραβο παλικαρι μου καλη συνεχεια.
    πολτυ μου αρεσει η κατασκευη του εσωτερικου. 1000 μπραβο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    αλλη μια πολύ όμορφη κατασκευή απο τον Χρήστο !
    respect !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Εργο τεχνης...ξανα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη AKHS
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    391

    Προεπιλογή

    Οπως πάντα απλά καταπληκτικος....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Μπραβο Χρηστο αψογη κατασκευηκαι εμφανιση και ακομα πιο αψογη παρουσιαση!
    Καλα ακουσματα!!!1

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Να είστε καλά, και όλοι μας να μπορούμε να ασχολούμαστε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής με λυχνίες 6Φ12Π SE, 2x2W
    By chris73 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-13, 14:59
  2. Προενισχυτής λυχνιών για phono και cd,aux..
    By SoulStripper66 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-10, 23:29
  3. Προενισχυτής Phono με την ecc83
    By h@ris in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 01:36
  4. Προενισσχυτής Phono με λυχνίες
    By Giannis511 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-05, 19:37

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας