Σελίδα 211 από 310 ΠρώτηΠρώτη ... 111 161 201 209 210 211 212 213 221 261 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 2.101 έως 2.110 από 3095

Θέμα: Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ

  1. #2101
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Από την ημέρα παραγγελίας, μέρες σύνολο και όχι εργάσιμες, αλλά δεν ξέρω αν έχει αλλάξεις κάτι γιατί τώρα που το έψαξα στο eBay δεν το βρίσκω το χρονικό όριο για dispute... :/

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2102
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    καλησπέρα. ο παρακάτω https://www.ebay.com/itm/274027481968 αναφέρει οτι στέλνει απο Αγγλία το δέμα. αλλα μου κάνει εντύπωση το χαμηλό κόστος μεταφορικών και οτι δεν γράφει royal mail. Είναι άλλη μεταφορική και για αυτό το κόστος είναι χαμηλό ή στέλνει απο Κίνα? Στο contact επίσης αναφέρει οτι στέλνει απο UK. Θέλα να πάρω 2 τεμάχια 4gb και ξεπερνούν τα 22Ε. Μην φάμε κανα τελωνείο....Ο συγκεκριμένος έχει 100% feedback αλλά όχι πολλές πωλήσεις. Παίζει κάτι λέτε?
    Ψάχνω για μνήμες 1333 MHz SODIMM DDR3 για να βάλω στο λάπτοπ inspiron 15r n5110 Dell. έχετε να προτείνετε απου που να ψωνίσω? οικονομικές προτάσεις βέβαια, μην μας βγει ο κούκος αηδόνι. τώρα φοράει 3gb ram και δεν τραβάει.
    έχω βρει και αυτόν https://www.ebay.co.uk/itm/8GB-4GB-2...3Y6HQ#shpCntId
    αλλά είναι Condition:Seller refurbished
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #2103
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. ο παρακάτω https://www.ebay.com/itm/274027481968 αναφέρει οτι στέλνει απο Αγγλία το δέμα. αλλα μου κάνει εντύπωση το χαμηλό κόστος μεταφορικών και οτι δεν γράφει royal mail. Είναι άλλη μεταφορική και για αυτό το κόστος είναι χαμηλό ή στέλνει απο Κίνα? Στο contact επίσης αναφέρει οτι στέλνει απο UK. Θέλα να πάρω 2 τεμάχια 4gb και ξεπερνούν τα 22Ε. Μην φάμε κανα τελωνείο....Ο συγκεκριμένος έχει 100% feedback αλλά όχι πολλές πωλήσεις. Παίζει κάτι λέτε?
    Ψάχνω για μνήμες 1333 MHz SODIMM DDR3 για να βάλω στο λάπτοπ inspiron 15r n5110 Dell. έχετε να προτείνετε απου που να ψωνίσω? οικονομικές προτάσεις βέβαια, μην μας βγει ο κούκος αηδόνι. τώρα φοράει 3gb ram και δεν τραβάει.
    έχω βρει και αυτόν https://www.ebay.co.uk/itm/8GB-4GB-2...3Y6HQ#shpCntId
    αλλά είναι Condition:Seller refurbished
    Ευχαριστώ!
    edit 3/11/2019:
    καλησπέρα. Αγορά 2τμ αυτό το προιόν https://www.aliexpress.com/item/3258...chweb201603_52
    μου βγάζει σύνολο 22,3 Ευρώ. δηλαδή είμαι πάνω απο τα 22Ευρώ. Ομως απο 11-13/11 θα έχω κουπόνι aliexpress € 2,66 για αγορές πάνω από € 17,71. αν χρησιμοποιήσω το κουπόνι το πακέτο που θα περάσει τελωνείο θα αναγράφει 22,3 € ή (22,3 € - 2,66 €)?? Στην 1η περίπτωση κινδυνεύω απο το τελωνείο να έχω χαράτσι στην 2η όχι. Γνωρίζει κάποιος σίγουρα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #2104
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    βασικά αφου ξεψαρώσαμε λιγο πιστευω ότι ολοι πρεπει νακανακοιταξουμε τονν νομο ο οποιος αναφερει ότι για ιδιώτες ειναι 50 το όριο και όχι 25...! οφ τοπικ αλλα πρεπει να το προσέξουμε λιγο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #2105
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά αφου ξεψαρώσαμε λιγο πιστευω ότι ολοι πρεπει νακανακοιταξουμε τονν νομο ο οποιος αναφερει ότι για ιδιώτες ειναι 50 το όριο και όχι 25...! οφ τοπικ αλλα πρεπει να το προσέξουμε λιγο.
    έχω χάσει κάτι? Κατι για 22Ε θυμάμαι οτι αναφερόταν εδω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #2106
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά αφου ξεψαρώσαμε λιγο πιστευω ότι ολοι πρεπει νακανακοιταξουμε τονν νομο ο οποιος αναφερει ότι για ιδιώτες ειναι 50 το όριο και όχι 25...! οφ τοπικ αλλα πρεπει να το προσέξουμε λιγο.
    κανενα link?
    εμενα και σε προσωπικες αγορες ως ιδιωτης βλεπω με χρεωνει το 3ευρω (οχι παντα, μαλλον σπανια, αλλα οταν ειναι να το χρεωσει το κανει)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #2107
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    45 ευρωω. εκανα λάθος....

    https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%...%8C%CF%82.aspx

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #2108
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    45 ευρωω. εκανα λάθος....

    https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%...%8C%CF%82.aspx
    .......Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:


    αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ
    .......
    Νομίζω οτι η αγορά δεν είναι αποστολή μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη). Αρα θεωρώ οτι ισχύει το 22 € ως όριο "κινδύνου" για αγορά

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #2109
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    καλησπέρα. παράγγειλα κάτι απο ebay απο Κίνα με αναγραφόμενη τιμή GBP 18.38 (Approximately EUR 21.31). Υπάρχει περίπτωση όταν θα φτάσει στο τελωνείο να υπάρχει άλλη ισοτιμία και να είμαστε πάνω απο τα 22Ε και να φάμε φόλα αν ο Κινέζος γράψει την τιμή σε GBP. Εκ των υστέρων το σκέφτηκα πριν λίγες ώρες έκανα την παραγγελεία και του εγραψα αν μπορεί να γράψει επάνω EUR 21.31. Τι λέτε? τα shipping είναι free. Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #2110
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά αφου ξεψαρώσαμε λιγο πιστευω ότι ολοι πρεπει νακανακοιταξουμε τονν νομο ο οποιος αναφερει ότι για ιδιώτες ειναι 50 το όριο και όχι 25...! οφ τοπικ αλλα πρεπει να το προσέξουμε λιγο.
    Σε αυτό μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι δεν ισχύει για αγορά καθώς μια χαρά πλήρωσα το μπουγιουρντί για χρέωση 23.60. Σε αγορά από κατάστημα το οριο είναι 22 ευρό συνολικά με τα μεταφορικά μέσα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. παράγγειλα κάτι απο ebay απο Κίνα με αναγραφόμενη τιμή GBP 18.38 (Approximately EUR 21.31). Υπάρχει περίπτωση όταν θα φτάσει στο τελωνείο να υπάρχει άλλη ισοτιμία και να είμαστε πάνω απο τα 22Ε και να φάμε φόλα αν ο Κινέζος γράψει την τιμή σε GBP. Εκ των υστέρων το σκέφτηκα πριν λίγες ώρες έκανα την παραγγελεία και του εγραψα αν μπορεί να γράψει επάνω EUR 21.31. Τι λέτε? τα shipping είναι free. Ευχαριστώ!
    Δεν έχει σημασία αν έχει αλλάξει η ισοτιμια. Ακόμα και αν υπάρξει τέτοιο θέμα όταν είναι να παραλαβεις αν έχεις χρέωση ζητάς να γίνει εκ νέου εκτελωνισμός και προσκομίζεις την απόδειξη από paypal η οποίο τρόπο χρησιμοποίησες με βάση την χρέωση που είχες.Αυτές είναι πάντα σε ευρό απ όσο ξερω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mathios : 05-11-19 στις 22:14
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

Σελίδα 211 από 310 ΠρώτηΠρώτη ... 111 161 201 209 210 211 212 213 221 261 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για πωλήσεις σε ebay
    By dimpet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-21, 15:22
  2. Οδηγός αγοράς: Wire spool (Silicone, AWG 20-16).
    By olspookishmagus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 21:05
  3. Φτηνές mcu από ebay, aliexpress
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 23:35
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 12:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας