Σελίδα 150 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 50 100 140 148 149 150 151 152 160 200 250 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.491 έως 1.500 από 3087

Θέμα: Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ

  1. #1491
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gregpro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πωλητής δεν έχει ορίσει έξοδα τελωνείου και λέει πως αυτά είναι ευθύνη του αγοραστή. Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσο περίπου θα κληθώ να πληρώσω;
    Ψάχνοντας κάτι να βρώ βρήκα αυτό :
    Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:
    • αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.
    • αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.
    • αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.





    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #1492
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνοντας κάτι να βρώ βρήκα αυτό :
    Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:
    • αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.
    • αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.
    • αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.




    Δυστυχώς, σε αυτή τη χώρα τίποτα δεν είναι σίγουρο. Ήρθε σήμερα η ειδοποίηση. 25 ευρώ Φ.Π.Α. πάνω στη συνολική τιμή (όπως περίμενα) και 15 ευρώ κόστος εκτελωνισμού. Τουλάχιστον το ποσό δεν είναι τόσο μεγάλο όσο φοβόμουν. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  3. #1493
    Banned
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας, είδα αυτό το θέμα και διαβάζοντας τα τελευταία ποστ θέλω να συμπληρώσω ότι
    εγώ τους τελευταίους 3 μήνες πήρα πολλά αντικείμενα απο το e-bay τα οποία υπερέβαιναν την τιμή των 25 ευρώ και ζητώντας από
    τον πωλητή να μην αναγράψει όλο το ποσό στο αντικείμενο και να γράψει κάτω από 18 ευρώ, με αποτέλεσμα να
    τα λάβω χωρίς επιβάρυνση.

    Μέχρι στιγμής δεν βρέθηκε καποιος πωλητής που να αρνήθηκε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #1494
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Πολλοί το κάνουν αυτό, αλλά ο πωλητής από τον οποίο αγόρασα έχει δηλώσει από την αρχή ότι δεν αναγράφει χαμηλότερο ποσό. Δεν είχα άλλη επιλογή, αφού έχει το μονοπώλιο στο αντικείμενο που αγόρασα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  5. #1495
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gregpro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, σε αυτή τη χώρα τίποτα δεν είναι σίγουρο. Ήρθε σήμερα η ειδοποίηση. 25 ευρώ Φ.Π.Α. πάνω στη συνολική τιμή (όπως περίμενα) και 15 ευρώ κόστος εκτελωνισμού. Τουλάχιστον το ποσό δεν είναι τόσο μεγάλο όσο φοβόμουν. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
    Πάντως είχα παραγγείλει κάτι απο lightinthebox αξίας 125€ και είχα πληρώσει ασφάλιστρα έναντι δασμών κλπ 35€ .... τελικά μου έβαλαν και μενα 15€ έξοδα ελέγχου και ΦΠΑ (επί του συνόλου της αξίας και κάποιων εξόδων) άλλα 32 €, σύνολο 47€. Έκανα τα παράπονα μου όπως προβλέπεται και μου είπαν ότι θα μου επιστρέψουν τα 47€ !!! Αναμένω να με πατσίσουν αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να πληρώνω τα ασφάλιστρα. Χωρίς αυτά ίσως να ήταν μικρότερη η διαδικασία και τέλος. άσε που αν έβαζαν μικρότερο ποσό θα ήταν σίγουρα λιγότερα τα λεφτά αλλά σε περίπτωση λάθους δεν ξέρω αν θα είχαμε μπέρδεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #1496
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως είχα παραγγείλει κάτι απο lightinthebox αξίας 125€ και είχα πληρώσει ασφάλιστρα έναντι δασμών κλπ 35€ .... τελικά μου έβαλαν και μενα 15€ έξοδα ελέγχου και ΦΠΑ (επί του συνόλου της αξίας και κάποιων εξόδων) άλλα 32 €, σύνολο 47€. Έκανα τα παράπονα μου όπως προβλέπεται και μου είπαν ότι θα μου επιστρέψουν τα 47€ !!! Αναμένω να με πατσίσουν αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να πληρώνω τα ασφάλιστρα. Χωρίς αυτά ίσως να ήταν μικρότερη η διαδικασία και τέλος. άσε που αν έβαζαν μικρότερο ποσό θα ήταν σίγουρα λιγότερα τα λεφτά αλλά σε περίπτωση λάθους δεν ξέρω αν θα είχαμε μπέρδεμα.
    Την ώρα που έγραφα αυτά μου είχαν επιστρέψει τα 47€ και δεν το είχα δεί .... Απλά ΥΠΕΡΟΧΑ !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #1497
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    καλησπέρα. το Shipping: FREE Economy SpeedPAK from China/Hong Kong/Taiwan θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς είναι, τώρα το βλέπω και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει θέμα τελωνείου για μικρης αξίας δέματα. ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #1498
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. το Shipping: FREE Economy SpeedPAK from China/Hong Kong/Taiwan θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς είναι, τώρα το βλέπω και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει θέμα τελωνείου για μικρης αξίας δέματα. ευχαριστω
    Διάβασε 2-3 σελίδες πιο πίσω .... !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #1499
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε 2-3 σελίδες πιο πίσω .... !!!
    που? εχει κάτι σχετικό για SpeedPAK γιατι δεν βρηκα κάτι.?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #1500
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    [QUOTE=tzitzikas;840983 αν έχει θέμα τελωνείου για μικρης αξίας δέματα. ευχαριστω[/QUOTE]
    Τι εννοεί κάθε εταιρεία με το : FREE Economy SpeedPAK δεν μπορώ να ξέρω αλλά στο υπόλοιπο ερώτημα υπάρχει η απάντηση .....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 150 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 50 100 140 148 149 150 151 152 160 200 250 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για πωλήσεις σε ebay
    By dimpet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-21, 15:22
  2. Οδηγός αγοράς: Wire spool (Silicone, AWG 20-16).
    By olspookishmagus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 21:05
  3. Φτηνές mcu από ebay, aliexpress
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 23:35
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 12:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας