Σελίδα 115 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 15 65 105 113 114 115 116 117 125 165 215 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.141 έως 1.150 από 3087

Θέμα: Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ

  1. #1141
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλω να παραγγείλω ενα προενισχυτη απο ΕΒΑΥ που κοστιζει γυρω στα 30$ σε μικρο πακετακι 10χ15χ3 διαστασεις οπως το κόβω αλλα φοβαμαι μηπως σκαλώσει σε κανα ελτα και μου φανε 15 ευρω..να πω του πωλητη να δηλωσει τιμη πχ 12.43$ και σαν περιγραφη πχ diy kit η κάτι αλλο??
    Από μόνος του ο πωλητής θα βάλει χαμηλότερη αξία αντικείμενου. Ουδείς δεν αναγράφει την πραγματική. Αναφέρομαι στους πωλητές της Κίνας Βεβαίως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #1142
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέλαβα εχθές δύο παραγγελίες από Κίνα, η μία με τριγωνική μέσο PostNL (Ολλανδίας) και η άλλη καρφί με Singapore post.
    Το PostNL είχε περιγραφή HD Media player 13.61€ και keyboard 1.4€, μέσα είχε ένα android box αξίας 70€ μαζί με πληκτρολόγιο.
    Το Singapore post είχε κάτι εξωλκείς βιδών δηλωμένα 1.5$ με αγορά 3.5€.
    Κανένα δεν σκάλωσε τελωνείο.
    Πάμε παρακάτω, έχω άλλες 7 παραγγελίες Ιουλίου ακόμα, για να δούμε.
    τις τριγωνικές πως τις βρίσκεις ? ή παιρνεις απο site που κάνουν μονο τριγωνικες? πες μερικά αν μπορεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #1143
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέλαβα εχθές δύο παραγγελίες από Κίνα, η μία με τριγωνική μέσο PostNL (Ολλανδίας) και η άλλη καρφί με Singapore post.
    Το PostNL είχε περιγραφή HD Media player 13.61€ και keyboard 1.4€, μέσα είχε ένα android box αξίας 70€ μαζί με πληκτρολόγιο.
    Το Singapore post είχε κάτι εξωλκείς βιδών δηλωμένα 1.5$ με αγορά 3.5€.
    Κανένα δεν σκάλωσε τελωνείο.
    Πάμε παρακάτω, έχω άλλες 7 παραγγελίες Ιουλίου ακόμα, για να δούμε.
    αν το πακέτο έχει διεύθυνση εταιρίας από Ολλανδία τότε ναι είναι τριγωνική συναλλαγή, αν όμως βλέπεις αποστολέα από Κίνα και ταχυδρομείο από Ολλανδία τότε δεν είναι τριγωνική απλά έχει εμπλακεί στη μεταφορά η Ολλανδική εταιρεία μεταφορών/ταχυδρομείων και φυσικά υπόκειται σε δασμούς αν έχει την ανάλογη αξία... (οι δασμοί δεν καθορίζονται από το ποιοι μετέφεραν αλλά από τη χώρα αποστολής.)

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #1144
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    τις τριγωνικές πως τις βρίσκεις ? ή παιρνεις απο site που κάνουν μονο τριγωνικες? πες μερικά αν μπορεις
    Το δικό μου δέμα εμφανίστηκε όπως παρακάτω
    tt.jpg
    Δεν ξέρω τι βλέπουν και πως το βλέπουν στα ελτα, τελωνείο δεν πλήρωσα και η παραγγελία ήταν από ali όπως το 99% αυτών που κάνω, που είναι αρκετές με χωρίς πρόβλημα προς το παρόν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #1145
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    στο τελωνείο λογικά ξέρουν ποια είναι η πραγματική του διαδρομή και αν πληρώθηκαν δασμοί σε άλλη χώρα κατα την είσοδο στην ΕΕ. Αν δεν έχουν πληρωθεί δασμοί σε άλλη χώρα της ΕΕ (το πιθανότερο) έχουν δικαίωμα να επιάλουν δασμους.
    Το ότι εμφανίστηκε για αποστολή από Ολανδία μπορεί να σημαίνει οτι ο μεταφορέας τα φέρνει ομαδικά σε ένα κέντρο διανομής στην Ολανδία και στη συνέχεια τα ταχυδρομεί από έκει. Όλα αυτά βέβαια τηρώντας τις νόμιμες διαδικασίες.... αφου μπορεί ο κινέζος να θέλει να κάνει πονηριές δηλώνοντας μικρότερες αξίες, όμως οι μεταφορείς που δραστηριοποιούνται στην ΕΕ ελέγχονται από τις αρχές στην ΕΕ οπότε λογικά εφαρμόζουν και τις διαδικασίες που αφορά τις ίδιες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 05-09-17 στις 22:40

  6. #1146
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο τελωνείο λογικά ξέρουν ποια είναι η πραγματική του διαδρομή και αν πληρώθηκαν δασμοί σε άλλη χώρα κατα την είσοδο στην ΕΕ. Αν δεν έχουν πληρωθεί δασμοί σε άλλη χώρα της ΕΕ (το πιθανότερο) έχουν δικαίωμα να επιάλουν δασμους.
    Αυτό το θεωρώ τελείως απίθανο να συμβαίνει. Για αυτό άλλωστε σου ζητάνε παραστατικό αγοράς για να δουν σε ποια εταιρία με ποια διεύθυνση πλήρωσες. Δεν μπορεί εγώ να αγοράσω π.χ. από την Γερμανία (από τον εκεί κινέζο) και το τελωνείο εδώ να μου πει ότι ο κινέζος στην Γερμανία δεν πλήρωσε δασμούς άρα βάζουμε σε σένα. Το αν πληρώθηκαν δασμοί κατά την είσοδο είναι του Γερμανού υπόθεση να το βρει.

    Το ότι εμφανίστηκε για αποστολή από Ολανδία μπορεί να σημαίνει οτι ο μεταφορέας τα φέρνει ομαδικά σε ένα κέντρο διανομής στην Ολανδία και στη συνέχεια τα ταχυδρομεί από έκει. Όλα αυτά βέβαια τηρώντας τις νόμιμες διαδικασίες.... αφου μπορεί ο κινέζος να θέλει να κάνει πονηριές δηλώνοντας μικρότερες αξίες, όμως οι μεταφορείς που δραστηριοποιούνται στην ΕΕ ελέγχονται από τις αρχές στην ΕΕ οπότε λογικά εφαρμόζουν και τις διαδικασίες που αφορά τις ίδιες.

    Αν η χώρα είναι transit δεν αλλάζει τίποτε και δεν φαίνεται και στα χαρτιά. Αν αλλάξει ταχυδρομείο (διπλή αποστολή - πράγμα πολύ δύσκολο, επανασυσκευασία και πληρωμή νέου τέλους αποστολής) τότε τα ίχνη αποστολής χάνονται και ο μόνος τρόπος για να το βρει το τελωνείο είναι να ζητήσει το παραστατικό αγοράς αλλά στα χιλιάδες ή εκατομμύρια δέματα που διακινούνται στην ΕΕ απίθανο να ασχοληθούν σε βάθος. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση στη χώρα εισόδου θα φαίνεται σαν χώρα αποστολής η Κίνα και θα πρέπει να ισχύσουν οι εκεί διαδικασίες που λογικά θα είναι ίδιες με εδώ.

    Επειδή έχω την κόρη μου στην Βουλγαρία σκέφτηκα κάποια ακριβά πράγματα να τα παραγγέλνει από εκεί και να μου τα στέλνει ή να τα παίρνω όταν πάω. Διαπιστώσαμε ότι και εκεί από τρίτες ισχύει 7,5 ευρώ έξοδα +20% (ΦΠΑ Βουλγαρίας) χωρίς όριο τελωνειακώς ελευθέρων, δηλαδή και τα πιο μικρά δέματα, κάτι που όμως δεν το εφαρμόζουν στην πράξη (για τα μικροδέματα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #1147
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    το παραστατικό αγοράς το ζητούν για να δουν την πραγματική αξία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #1148
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαπιστώσαμε ότι και εκεί από τρίτες ισχύει 7,5 ευρώ έξοδα +20% (ΦΠΑ Βουλγαρίας) χωρίς όριο τελωνειακώς ελευθέρων, δηλαδή και τα πιο μικρά δέματα, κάτι που όμως δεν το εφαρμόζουν στην πράξη (για τα μικροδέματα).
    Άρα τα επιπλέον +7,5 ευρώ +4% της Ελλάδας κάνουν συμφέρουσα μια τέτοια συναλλαγή μέσω Βουλγαρίας. Ειδικά αν τα Βουλγάρικα τελωνεία αντί του να χρησιμοποιούν την εγχώρια λιανική τιμή για να υπολογίσουν δασμούς, χρεώνουν βάσει της αξίας που πραγματικά πληρώθηκε και φαίνεται στα παραστατικά.
    Και για μια ακόμα φορά το ελληνικό κράτος επιλέγει να χάνει έσοδα επειδή δεν έχει συγκεκριμένες διαδικασίες και κανόνες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  9. #1149
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    το παραστατικό αγοράς το ζητούν για να δουν την πραγματική αξία.
    Σίγουρα και για αυτό.
    Όμως δεν είναι δυνατόν να πληρώσω δασμούς για κάτι που αγοράζω από Ευρωπαϊκή χώρα και αυτό αποδεικνύεται από το παραστατικό αγοράς. Το αν πληρώθηκαν φόροι εισαγωγής, στη χώρα που εισήχθη, για αυτό το αντικείμενο ποσώς με ενδιαφέρει.

    Άρα τα επιπλέον +7,5 ευρώ +4% της Ελλάδαςκάνουν συμφέρουσα μια τέτοια συναλλαγή μέσω Βουλγαρίας. Ειδικά αν τα Βουλγάρικα τελωνεία αντί του να χρησιμοποιούν την εγχώρια λιανική τιμή για να υπολογίσουν δασμούς, χρεώνουν βάσει της αξίας που πραγματικά πληρώθηκε και φαίνεται στα παραστατικά.
    Η χρηματική διαφορά δεν είναι πολύ μεγάλη για αντικείμενα αξίας.
    Άκου όμως και το καλύτερο, (η περίπτωση αφορά αγορά καλλυντικών από την κόρη μου από Αμερική), το ταχυδρομείο άφησε ειδοποίηση ότι το δέμα είναι στο τελωνείο, η κόρη μου έστειλε με mail το παραστατικό αγοράς στο τελωνείο, ζήτησε αποστολή στο σπίτι με κούριερ (+3ευρώ) και πλήρωσε όλα τα έξοδα στον Κούριερ. Ούτε ουρές ούτε ταλαιπωρίες με τόνους χαρτιά και πολλά βαρύ τελωνειακό με ύφος "θα σε σκίσω τώρα".

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #1150
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα και για αυτό.
    Όμως δεν είναι δυνατόν να πληρώσω δασμούς για κάτι που αγοράζω από Ευρωπαϊκή χώρα και αυτό αποδεικνύεται από το παραστατικό αγοράς. Το αν πληρώθηκαν φόροι εισαγωγής, στη χώρα που εισήχθη, για αυτό το αντικείμενο ποσώς με ενδιαφέρει.


    Η χρηματική διαφορά δεν είναι πολύ μεγάλη για αντικείμενα αξίας.
    Άκου όμως και το καλύτερο, (η περίπτωση αφορά αγορά καλλυντικών από την κόρη μου από Αμερική), το ταχυδρομείο άφησε ειδοποίηση ότι το δέμα είναι στο τελωνείο, η κόρη μου έστειλε με mail το παραστατικό αγοράς στο τελωνείο, ζήτησε αποστολή στο σπίτι με κούριερ (+3ευρώ) και πλήρωσε όλα τα έξοδα στον Κούριερ. Ούτε ουρές ούτε ταλαιπωρίες με τόνους χαρτιά και πολλά βαρύ τελωνειακό με ύφος "θα σε σκίσω τώρα".

    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει αποθήκη με τα πράγματα του κινέζου στην ΕΕ. Αυτό που γίνεται είναι μία ενδιάμεση στάση στην ΕΕ ως που να φτάσει σε σένα οπότε εσύ είσαι ο υπόχρεος για δασμούς.
    Επίσης νομίζω υπάρχουν και αποθήκες που μπορεί κάποιος να αποθηκεύει πράγματα εντός ΕΕ οι οποίες βρίσκονται πίσω από το τελωνείο (άρα δεν είναι υπόχρεες σε δασμούς) και από εκεί μπορούν να προοθούνται προϊόνται στην ίδια ή σε άλλη χώρα με τελικό υπόχρεο για δασμούς τον αγοραστή (και εκτελωνισμό στην τελική χώρα)!

    πάντως αν πιστεύει κάποιος ότι έχει εκτελωνιστεί σε άλλη χώρα μπορεί να ζητήσει τα παραστατικά (αποδείξεις) εκτελονισμού από τον πωλητή ή τον μεταφορέα και να απλαχθεί από τους εδώ δασμούς....

    νομίζω η συζήτηση δεν έχει βάση αν κάποιος είναι υπόχρεος σε δασμούς ή όχι, αλλά έχει εξελιχθεί στο να βρούμε παραθυράκια να δικαιολογήσουμε ότι δεν θέλουμε να πληρώσουμε δασμούς!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 115 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 15 65 105 113 114 115 116 117 125 165 215 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για πωλήσεις σε ebay
    By dimpet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-21, 15:22
  2. Οδηγός αγοράς: Wire spool (Silicone, AWG 20-16).
    By olspookishmagus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 21:05
  3. Φτηνές mcu από ebay, aliexpress
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 23:35
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 12:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας