Σελίδα 128 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 28 78 118 126 127 128 129 130 138 178 228 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.271 έως 1.280 από 3087

Θέμα: Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ

  1. #1271
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Το κίτρινο αυτοκόλλητο λέει: "Goods not Fulfilling the conditions laid down in Articles 28 and 29 of the Treaty on the functioning of the European Union"

    Τα άρθρα αυτά έχουν να κάνουν με την νομοθεσία περί της ελεύθερης διακίνησης προϊόντων εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στην ουσία δηλώνουν πως το περιεχόμενο του πακέτου προέρχεται από χώρα εκτός ΕΕ και δεν έχουν πληρωθεί δασμοί. Για τον λόγο αυτό πιθανό να χρειάζεται να ελεγχθεί στην χώρα προορισμό.

    Αυτό σημαίνει ότι η "τριγωνική" δεν συμπεριλάμβανε εκτελωνισμό στην Ολλανδία. Εσύ πλήρωσες τελωνείο; Ήταν ανοιγμένο και ελεγμένο το πακέτο σου όταν το παρέλαβες;

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. #1272
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Χθες παρέλαβα δέμα ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ μετά από 2 μήνες... εκ των οποίων οι 48 ημέρες ήταν τελωνείο εδώ!
    Και το ωραίο? Με τιμολόγιο εταιρίας αλλά πέρασεως "ελεύθερο" !!!
    Ότι να'ναι!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #1273
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Πραγματικά οτι να'ναι ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ πλήρωσες τελωνείο; Ήταν ανοιγμένο και ελεγμένο το πακέτο σου όταν το παρέλαβες;
    Οχι δεν είδα να είναι/ήταν κάπου ανοιγμένο (και ξανα-κολλημένο).

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. #1274
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Σήμερα είχα μια πληροφορία, που δεν ξέρω αν είναι σωστή, ότι επειδή στο ΕΛ. Βενιζέλος γίνεται της μουρλής, τα Βορινά θα φεύγουν Θεσσαλονίκη, για σκάλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #1275
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ από εχθές έτρεχα για δύο παραγγελίες από τις οποίες λύθηκε μόνο η μία, με την άλλη περιμένω.

    Η ιστορία.

    Δύο παραγγελίες από ali από διαφορετικούς πωλητές την 19/10/17, συστημένες και οι δύο. Βάζω τα track πριν λίγες μέρες εμφανίζονται Αθήνα, ωραία λέω πάμε καλά, η μία αναχωρεί για Αλεξανδρούπολη σωστά και η άλλη πάει Μεσολόγγι. Που το πας το δέμα ρε μεγάλε!! αναφωνώ στον αέρα. Άσε να δω που θα κάτσει να πάρω τηλέφωνο. Η άλλη ακολουθάει την πορεία της φτάνει Κομοτηνή εμφανίζεται προς παράδοση, περιμένω να εμφανιστεί το ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ, τσακ μου σκάει ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ. Που παραδόθηκε ρε μεγάλε! Αναφωνώ άλλη μια φορά στον αέρα.
    Παίρνω τηλ.
    ΕΓΩ: γειά σας, είμαι ο τάδε έχω τον τάδε αριθμό τι απέγινε?

    ΥΠ: Να κοιτάξω να δω, μισό λεπτό(τικ-τακ τικ-τακ), ναι με ακούτε το δέμα το παραλάβατε.

    ΕΓΩ: Αν το παραλάμβανα δεν θα σας έπαιρνα τηλ. να σας ρωτήσω τι απέγινε, οπότε όπως πολύ σωστά θα καταλάβατε ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΕΛΑΒΑ.

    ΥΠ: Αποκλείετε, εδώ φαίνεται ότι το παραλάβατε.

    ΕΓΩ: Μάλλον το πνίξατε το κουνέλι.

    ΥΠ: Ποιο κουνέλι?

    ΕΓΩ: Του μάγου που βγαίνει από το καπέλο, το δέμα δεν το παρέλαβα εγώ κάποιο λάθος κάνετε, ούτε καν ειδοποίηση δεν έχω διότι δεν εκδώσατε.

    ΥΠ: Μισό λεπτό να δω
    [(τικ-τακ τικ-τακ) ακούγονται φωνές από μέσα και λέω πάει βραχυκύκλωσαν τώρα]
    το δέμα παραδόθηκε σήμερα το πρωί (29/11) στην τάδε, που πέρασε και το πήρε (μάλλον γνώστη του γιατί μου την εξήγησε), μάλλον σας έδωσε λάθος αριθμό ο αποστολέας.
    [σε 10 εκ. κατοίκους, μου έδωσε λάθος αριθμό και έσκασε Κομοτηνή, unbelievable]

    ΕΓΩ: Δεν έχω καμιά σχέση με την κυρία, το δέμα μάλλον το παραδώσατε λάθος.

    ΥΠ: Θα έρθει και αύριο (η Κυρία) να παραλάβει κάποια δέματα και θα την ρωτήσω, αφήστε μου ένα τηλ.

    ΕΓΩ: 78263498725698367245, εντάξει περιμένω τηλ, γεια σας.

    Σήμερα πήγε 1 δεν πήρε, λέω κάτσε να περάσω από εκεί, μπας και πέσουν τίποτα ψιλές και γουστάρουμε. Με το που μπαίνω και λέω όνομα, κατευθείαν αρχίσαν τα συγνώμη και τα Κινέζικα, αφού είπαμε δυο κουβέντες, βουτηξα το δέμα και έφυγα γιατί θα έστελνα κανέναν από το παράθυρο.

    Στο εντωμεταξύ η άλλη παραγγελία που ήταν Μεσολόγγι, ε... έγινε ένα μικρό λάθος γύρισε Αθήνα και πήγε μετά... Αγ. Νικόλαο Κρήτης, ε ναι βέβαια να μην πάρω και εκεί ένα τηλ. να ρωτήσω τι κάνουν πως περνάνε αν έχουν κουνέλια? Εκεί όμως ήταν ποιο οργανωμένα τα πράματα, ψάχτηκαν αμέσως δεν βρήκαν το όνομα μου πουθενά αλλά ούτε και το track No., και η παραγγελία δεν έχει παραδοθεί ακόμα σε κανέναν σύντεκνο. Μιλάω με το πωλητή και μου αρχίζει τα friend αυτός είναι ο αριθμός έχε υπομονή και τέτοιες βλακείες. Του λέω, φίλε το track δεν είναι αυτό, ψάξου καλύτερα, μετά από λίγη ώρα μου ξεφουρνίζει άλλα 2 track έτσι για ποικιλία αλλά κανένα ανιχνεύσιμο. Έκοψα συνομιλίες γιατί δεν θα βγάλω άκρη σήμερα, δεν μπορώ να παλέψω με την μισή Ελλάδα και ένα Κινέζο.
    Την παραγγελία την κόβω για χαμένη.
    2 στα 2 σήμερα και βλέπουμε για την συνέχεια.
    Οπότε, τι αν έχει track τι όχι, τα ποσοστά χασούρας είναι τα ίδια, άντε και κάνει το λάθος ο ΕΛΤΑΣ και το δίνει σε κάποιον άλλον και το μαρκάρει ότι παραδόθηκε, άντε βγάλε άκρη. Ζήτησα αποδεικτικά αποστολής από τους Κινέζους αλλά ξέρετε που με γράψανε (λέτε να τα έχουν τόσο μεγάλα οι Κινέζοι, μήπως και αυτά πάνε με το όγκο εξαγωγών?)

    Ελπίζω να μη σας κούρασα, με τα ψυχολογικά μου την σήμερον.

    Το ταχυδρομειο δεν εκανε κανενα λαθος κατα πασα πιθανοτητα.

    Απλα ο απατεωνας στο ali σου εδωσε αλλο τρακ. Πολυ παλιο το κολπο.

    Οσοι επιμενετε να ψωνιζετε απο το ali εχεε υποψιν σας οτι εχουν μαζευτει οσοι εχουν παρει ποδι απο ebay.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #1276
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Μια ερώτηση: Μου έχουν δώσει για track number έναν 11 ψήφιο αριθμό, china post.Παίζει να είναι μούφα γιατί δεν έχει ούτε μπροστά ούτε πίσω κάποιο γράμμα (ΝΖ,GR) ? Από ebay.

    Και δεν μπορώ να το κάνω track πουθενά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #1277
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Έτσι γίνεται μάλλον.

    http://www.myphone.gr/forum/showthre...23#post7410023

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #1278
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1EDG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση: Μου έχουν δώσει για track number έναν 11 ψήφιο αριθμό, china post.Παίζει να είναι μούφα γιατί δεν έχει ούτε μπροστά ούτε πίσω κάποιο γράμμα (ΝΖ,GR) ? Από ebay.

    Και δεν μπορώ να το κάνω track πουθενά...
    Τέτοια tracking numbers είναι μόνο για εσωτερική τους κατανάλωση.
    Παλαιότερα, πολλοί "έξυπνοι" αγοραστές μετά την παραλαβή δήλωναν ότι δεν αφίχθει το δέμα και ο Κινέζος το ξανάστελνε.
    Έτσι έβγαιναν διπλά κερδισμένοι.
    Μέχρι που κατάλαβαν το παιζόταν κι έτσι έβαλα το tracking number για να αποδεικνύουν ότι έφυγε από τα χέρια τους αλλά πέρα απ' αυτό είναι αναξιοποίητο.
    Ένα τέτοιο μου έστειλαν κι εμένα προχθές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον liat για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SV1EDG (01-12-17)

  10. #1279
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέτοια tracking numbers είναι μόνο για εσωτερική τους κατανάλωση.
    Παλαιότερα, πολλοί "έξυπνοι" αγοραστές μετά την παραλαβή δήλωναν ότι δεν αφίχθει το δέμα και ο Κινέζος το ξανάστελνε.
    Έτσι έβγαιναν διπλά κερδισμένοι.
    Μέχρι που κατάλαβαν το παιζόταν κι έτσι έβαλα το tracking number για να αποδεικνύουν ότι έφυγε από τα χέρια τους αλλά πέρα απ' αυτό είναι αναξιοποίητο.
    Ένα τέτοιο μου έστειλαν κι εμένα προχθές.
    Να το ρίξω στην προσευχή, δηλαδή ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #1280
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ταχυδρομειο δεν εκανε κανενα λαθος κατα πασα πιθανοτητα.

    Απλα ο απατεωνας στο ali σου εδωσε αλλο τρακ. Πολυ παλιο το κολπο.

    Οσοι επιμενετε να ψωνιζετε απο το ali εχεε υποψιν σας οτι εχουν μαζευτει οσοι εχουν παρει ποδι απο ebay.
    Αν εννοείς την δεύτερη περίπτωση που έφυγε για Κρήτη, ναι μου έδωσε track κάποιου άλλου. Δεν μου έχει συμβεί ξανά, αυτό που συναντάω, είναι να δώσει track μαϊμού, το οποίο δεν ανιχνεύεται και το δέμα έρχεται απλό.
    Το ali έχει και μια διαφορά στην τιμή, εμένα πάντως είναι πολύ μικρό το ποσοστό που δεν έχει έρθει και πάντα έχω πάρει πίσω τα λεφτά μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 128 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 28 78 118 126 127 128 129 130 138 178 228 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για πωλήσεις σε ebay
    By dimpet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-21, 15:22
  2. Οδηγός αγοράς: Wire spool (Silicone, AWG 20-16).
    By olspookishmagus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 21:05
  3. Φτηνές mcu από ebay, aliexpress
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 23:35
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 12:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας