Σελίδα 127 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 27 77 117 125 126 127 128 129 137 177 227 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.261 έως 1.270 από 3087

Θέμα: Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ

  1. #1261
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Σε θυρίδα στο ταχυδρομείο μου τα αφήνουν, οπότε δεν τίθεται θέμα μεταφοράς τους κλπ. Τέλος πάντων απλά το ανέφερα γιατί μου έκανε εντύπωση. Δεν έχει ξανατύχει ποτέ άλλοτε, ακόμα και ημέρες που έφταναν πολλά μαζί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. #1262
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Στα 100χ100 mm green , στην allpcb ειναι δωρεάν τα μεταφορικά . Οι συγκεκριμένοι σε πράσινη μάσκα είναι ίσως οι φθηνότεροι όλων.
    Εχω κάνει αρκετές παραγγελίες και είμαι ευχαριστημένος . Οσο μπορείτε μακριά απο DHL(εκτός Ε.Ε.)...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #1263
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Εγώ από εχθές έτρεχα για δύο παραγγελίες από τις οποίες λύθηκε μόνο η μία, με την άλλη περιμένω.

    Η ιστορία.

    Δύο παραγγελίες από ali από διαφορετικούς πωλητές την 19/10/17, συστημένες και οι δύο. Βάζω τα track πριν λίγες μέρες εμφανίζονται Αθήνα, ωραία λέω πάμε καλά, η μία αναχωρεί για Αλεξανδρούπολη σωστά και η άλλη πάει Μεσολόγγι. Που το πας το δέμα ρε μεγάλε!! αναφωνώ στον αέρα. Άσε να δω που θα κάτσει να πάρω τηλέφωνο. Η άλλη ακολουθάει την πορεία της φτάνει Κομοτηνή εμφανίζεται προς παράδοση, περιμένω να εμφανιστεί το ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ, τσακ μου σκάει ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ. Που παραδόθηκε ρε μεγάλε! Αναφωνώ άλλη μια φορά στον αέρα.
    Παίρνω τηλ.
    ΕΓΩ: γειά σας, είμαι ο τάδε έχω τον τάδε αριθμό τι απέγινε?

    ΥΠ: Να κοιτάξω να δω, μισό λεπτό(τικ-τακ τικ-τακ), ναι με ακούτε το δέμα το παραλάβατε.

    ΕΓΩ: Αν το παραλάμβανα δεν θα σας έπαιρνα τηλ. να σας ρωτήσω τι απέγινε, οπότε όπως πολύ σωστά θα καταλάβατε ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΕΛΑΒΑ.

    ΥΠ: Αποκλείετε, εδώ φαίνεται ότι το παραλάβατε.

    ΕΓΩ: Μάλλον το πνίξατε το κουνέλι.

    ΥΠ: Ποιο κουνέλι?

    ΕΓΩ: Του μάγου που βγαίνει από το καπέλο, το δέμα δεν το παρέλαβα εγώ κάποιο λάθος κάνετε, ούτε καν ειδοποίηση δεν έχω διότι δεν εκδώσατε.

    ΥΠ: Μισό λεπτό να δω
    [(τικ-τακ τικ-τακ) ακούγονται φωνές από μέσα και λέω πάει βραχυκύκλωσαν τώρα]
    το δέμα παραδόθηκε σήμερα το πρωί (29/11) στην τάδε, που πέρασε και το πήρε (μάλλον γνώστη του γιατί μου την εξήγησε), μάλλον σας έδωσε λάθος αριθμό ο αποστολέας.
    [σε 10 εκ. κατοίκους, μου έδωσε λάθος αριθμό και έσκασε Κομοτηνή, unbelievable]

    ΕΓΩ: Δεν έχω καμιά σχέση με την κυρία, το δέμα μάλλον το παραδώσατε λάθος.

    ΥΠ: Θα έρθει και αύριο (η Κυρία) να παραλάβει κάποια δέματα και θα την ρωτήσω, αφήστε μου ένα τηλ.

    ΕΓΩ: 78263498725698367245, εντάξει περιμένω τηλ, γεια σας.

    Σήμερα πήγε 1 δεν πήρε, λέω κάτσε να περάσω από εκεί, μπας και πέσουν τίποτα ψιλές και γουστάρουμε. Με το που μπαίνω και λέω όνομα, κατευθείαν αρχίσαν τα συγνώμη και τα Κινέζικα, αφού είπαμε δυο κουβέντες, βουτηξα το δέμα και έφυγα γιατί θα έστελνα κανέναν από το παράθυρο.

    Στο εντωμεταξύ η άλλη παραγγελία που ήταν Μεσολόγγι, ε... έγινε ένα μικρό λάθος γύρισε Αθήνα και πήγε μετά... Αγ. Νικόλαο Κρήτης, ε ναι βέβαια να μην πάρω και εκεί ένα τηλ. να ρωτήσω τι κάνουν πως περνάνε αν έχουν κουνέλια? Εκεί όμως ήταν ποιο οργανωμένα τα πράματα, ψάχτηκαν αμέσως δεν βρήκαν το όνομα μου πουθενά αλλά ούτε και το track No., και η παραγγελία δεν έχει παραδοθεί ακόμα σε κανέναν σύντεκνο. Μιλάω με το πωλητή και μου αρχίζει τα friend αυτός είναι ο αριθμός έχε υπομονή και τέτοιες βλακείες. Του λέω, φίλε το track δεν είναι αυτό, ψάξου καλύτερα, μετά από λίγη ώρα μου ξεφουρνίζει άλλα 2 track έτσι για ποικιλία αλλά κανένα ανιχνεύσιμο. Έκοψα συνομιλίες γιατί δεν θα βγάλω άκρη σήμερα, δεν μπορώ να παλέψω με την μισή Ελλάδα και ένα Κινέζο.
    Την παραγγελία την κόβω για χαμένη.
    2 στα 2 σήμερα και βλέπουμε για την συνέχεια.
    Οπότε, τι αν έχει track τι όχι, τα ποσοστά χασούρας είναι τα ίδια, άντε και κάνει το λάθος ο ΕΛΤΑΣ και το δίνει σε κάποιον άλλον και το μαρκάρει ότι παραδόθηκε, άντε βγάλε άκρη. Ζήτησα αποδεικτικά αποστολής από τους Κινέζους αλλά ξέρετε που με γράψανε (λέτε να τα έχουν τόσο μεγάλα οι Κινέζοι, μήπως και αυτά πάνε με το όγκο εξαγωγών?)

    Ελπίζω να μη σας κούρασα, με τα ψυχολογικά μου την σήμερον.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη toni31 : 30-11-17 στις 23:41

  4. #1264
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Το θέμα με το ταχυδρομείο που το παρέδωσε σε άλλο άτομο, είναι πολύ χοντρό, δεν θα το άφηνα έτσι.
    Πως είναι δυνατόν να το πήρε άλλο άτομο τη στιγμή που ζητάνε ταυτότητα για τα συστημένα και δεν δίνουν αν δεν έχει το ίδιο όνομα που φαίνεται στο πακέτο;

    Εμένα να φανταστείς αρνούνται να μου δώσουν να παραλάβω συστημένα άλλων μελών της οικογένειας, παρόλο που η διεύθυνση παραλήπτη είναι η ταχυδρομική θυρίδα μου. Μόνο με εξουσιοδότηση γίνονται αυτά τα πράγματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #1265
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Έτσι είναι και εδώ, αν πας στο κατάστημα να το πάρεις ζητάνε ταυτότητα, εδώ όμως η Κυρία, που είναι γνωστή και διατηρεί κατάστημα γνωστό στην πόλη, δεν πάει στο κεντρικό κατάστημα μέσα στο κέντρο και την ταλαιπωρία όπως εμείς οι κοινοί θνητοί, πάει κατευθείαν στην πηγή, η οποία είναι η μονάδα διανομής, με άνετο παρκινγκ, που δεν εξυπηρετούν κόσμο εκεί, είναι μόνο για τους ταχυδρόμους. Τα συστημένα πάνε στο κεντρικό κατάστημα για παραλαβή, ούτε καν ο ταχυδρόμος δεν τα κουβαλάει.
    Δεν το άφησα έτσι, αλλά θα σου εξομολογηθώ ότι έκανα ένα καλό deal για να γίνω ημίθεος, από θνητός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #1266
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    εδω στο εξωτικο μπραχαμι ειναι τρις χειροτερα...για να ρωτησεις για το δεμα ειτε εχεις tracking number ειτε ακομα να εχεις το ειδοπητηριο στο χερι παιρνεις χαρτακι και περιμενεις στην σειρα...κλασικα κανα μισαωρο και παραπανω...φυσικα υπαρχουν και τα κονε που πανε στην καθε μερα μαρια κιτσα λουλα που ειναι στον γκισε λενε τις π@πες τους και τους εξυπηρετουν τσακ μπαμ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #1267
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να ρωτησεις για το δεμα ειτε εχεις tracking number ειτε ακομα να εχεις το ειδοπητηριο στο χερι παιρνεις χαρτακι και περιμενεις στην σειρα
    Παντού έτσι είναι, δεν έχουν διαχωρισμό ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις (τουλάχιστον όπου έχω δει εγώ). Για αναζητήσεις με tracking number χρησιμοποίησε το site ΕΛΤΑ courier.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  8. #1268
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    το κορυφαιο δεν το ειπα...πριν κανα 6μηνο ειχε καθυστερησει ο κινεζος παααααρα πολυ...και λεω δεν γ@μιεται ας παω να ρωτησω...μπαινω μεσα με βλεπει η θεια της λεω καλησπερα περιμενω κατι ανταλακτικα απο κινα...σας ηρθε ειδοπητηριο?οχι της λεω...και μου λεει με υφος...οταν σας ερθει ελατε να το παρετε την αλλη μερα!!!ουτε να ψαξει στα δεματα ουτε τιποτα...και φυσικα ολες οι θειες μεσα εκει ειναι μονιμες για να μην πεταχτει κανα εξυπνος και πει οτι ειναι με συμβαση και οτι κανουν αγκαρεια...και για την ιστορια ο κινεζος δεν εβαλε tracking number...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #1269
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αδάμ
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ από εχθές έτρεχα για δύο παραγγελίες από τις οποίες λύθηκε μόνο η μία, με την άλλη περιμένω.

    Η ιστορία.

    Δύο παραγγελίες από ali από διαφορετικούς πωλητές την 19/10/17, συστημένες και οι δύο. Βάζω τα track πριν λίγες μέρες εμφανίζονται Αθήνα, ωραία λέω πάμε καλά, η μία αναχωρεί για Αλεξανδρούπολη σωστά και η άλλη πάει Μεσολόγγι. Που το πας το δέμα ρε μεγάλε!! αναφωνώ στον αέρα. Άσε να δω που θα κάτσει να πάρω τηλέφωνο. Η άλλη ακολουθάει την πορεία της φτάνει Κομοτηνή εμφανίζεται προς παράδοση, περιμένω να εμφανιστεί το ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ, τσακ μου σκάει ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ. Που παραδόθηκε ρε μεγάλε! Αναφωνώ άλλη μια φορά στον αέρα.
    Παίρνω τηλ.
    ΕΓΩ: γειά σας, είμαι ο τάδε έχω τον τάδε αριθμό τι απέγινε?

    ΥΠ: Να κοιτάξω να δω, μισό λεπτό(τικ-τακ τικ-τακ), ναι με ακούτε το δέμα το παραλάβατε.

    ΕΓΩ: Αν το παραλάμβανα δεν θα σας έπαιρνα τηλ. να σας ρωτήσω τι απέγινε, οπότε όπως πολύ σωστά θα καταλάβατε ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΕΛΑΒΑ.

    ΥΠ: Αποκλείετε, εδώ φαίνεται ότι το παραλάβατε.

    ΕΓΩ: Μάλλον το πνίξατε το κουνέλι.

    ΥΠ: Ποιο κουνέλι?

    ΕΓΩ: Του μάγου που βγαίνει από το καπέλο, το δέμα δεν το παρέλαβα εγώ κάποιο λάθος κάνετε, ούτε καν ειδοποίηση δεν έχω διότι δεν εκδώσατε.

    ΥΠ: Μισό λεπτό να δω
    [(τικ-τακ τικ-τακ) ακούγονται φωνές από μέσα και λέω πάει βραχυκύκλωσαν τώρα]
    το δέμα παραδόθηκε σήμερα το πρωί (29/11) στην τάδε, που πέρασε και το πήρε (μάλλον γνώστη του γιατί μου την εξήγησε), μάλλον σας έδωσε λάθος αριθμό ο αποστολέας.
    [σε 10 εκ. κατοίκους, μου έδωσε λάθος αριθμό και έσκασε Κομοτηνή, unbelievable]

    ΕΓΩ: Δεν έχω καμιά σχέση με την κυρία, το δέμα μάλλον το παραδώσατε λάθος.

    ΥΠ: Θα έρθει και αύριο (η Κυρία) να παραλάβει κάποια δέματα και θα την ρωτήσω, αφήστε μου ένα τηλ.

    ΕΓΩ: 78263498725698367245, εντάξει περιμένω τηλ, γεια σας.

    Σήμερα πήγε 1 δεν πήρε, λέω κάτσε να περάσω από εκεί, μπας και πέσουν τίποτα ψιλές και γουστάρουμε. Με το που μπαίνω και λέω όνομα, κατευθείαν αρχίσαν τα συγνώμη και τα Κινέζικα, αφού είπαμε δυο κουβέντες, βουτηξα το δέμα και έφυγα γιατί θα έστελνα κανέναν από το παράθυρο.

    Στο εντωμεταξύ η άλλη παραγγελία που ήταν Μεσολόγγι, ε... έγινε ένα μικρό λάθος γύρισε Αθήνα και πήγε μετά... Αγ. Νικόλαο Κρήτης, ε ναι βέβαια να μην πάρω και εκεί ένα τηλ. να ρωτήσω τι κάνουν πως περνάνε αν έχουν κουνέλια? Εκεί όμως ήταν ποιο οργανωμένα τα πράματα, ψάχτηκαν αμέσως δεν βρήκαν το όνομα μου πουθενά αλλά ούτε και το track No., και η παραγγελία δεν έχει παραδοθεί ακόμα σε κανέναν σύντεκνο. Μιλάω με το πωλητή και μου αρχίζει τα friend αυτός είναι ο αριθμός έχε υπομονή και τέτοιες βλακείες. Του λέω, φίλε το track δεν είναι αυτό, ψάξου καλύτερα, μετά από λίγη ώρα μου ξεφουρνίζει άλλα 2 track έτσι για ποικιλία αλλά κανένα ανιχνεύσιμο. Έκοψα συνομιλίες γιατί δεν θα βγάλω άκρη σήμερα, δεν μπορώ να παλέψω με την μισή Ελλάδα και ένα Κινέζο.
    Την παραγγελία την κόβω για χαμένη.
    2 στα 2 σήμερα και βλέπουμε για την συνέχεια.
    Οπότε, τι αν έχει track τι όχι, τα ποσοστά χασούρας είναι τα ίδια, άντε και κάνει το λάθος ο ΕΛΤΑΣ και το δίνει σε κάποιον άλλον και το μαρκάρει ότι παραδόθηκε, άντε βγάλε άκρη. Ζήτησα αποδεικτικά αποστολής από τους Κινέζους αλλά ξέρετε που με γράψανε (λέτε να τα έχουν τόσο μεγάλα οι Κινέζοι, μήπως και αυτά πάνε με το όγκο εξαγωγών?)

    Ελπίζω να μη σας κούρασα, με τα ψυχολογικά μου την σήμερον.
    Μου έχει τύχη και εμένα. Παραδόθηκε στην Πάτρα. Πιστεύω ότι ήταν λάθος του Κινέζου. Παίζει και αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #1270
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ χειρότερα ...
    Καταντήσαμε να περιμένουμε τις παραγγελίες του eBay πετώντας φελλούς μέχρι να ωριμάσει και το whiskey.

    Παραγγελία 15 ΣΕΠ σε Κίνα.
    Αποστολή 18 ΣΕΠ μέσω Ευρώπης (Ολλανδία).

    Μπορει κάποιος να μου λύσει την απορία κατά την χρονική περίοδο 29 ΣΕΠ έως 24 ΝΟΕ, τι συμβαίνει ?.
    (μιλάμε για σχεδόν δυο μήνες).

    Συνημμένο Αρχείο 71443


    Επιτέλους ... το δέμα το παρέλαβα σήμερα. Άλλες 15 μέρες να αργούσε, θα κλείναμε 3μηνο !. Φτάσαμε στο σημείο να παραγγέλνουμε
    διάφορα υλικά, και εφόσον αυτά έρχονται, εμείς να έχουμε ξεχάσει για ποιό project τα παραγγείλαμε .


    2017-12-01 10.02.18 - Αντίγραφο.jpg

    2 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 127 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 27 77 117 125 126 127 128 129 137 177 227 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για πωλήσεις σε ebay
    By dimpet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-21, 15:22
  2. Οδηγός αγοράς: Wire spool (Silicone, AWG 20-16).
    By olspookishmagus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 21:05
  3. Φτηνές mcu από ebay, aliexpress
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 23:35
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 12:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας