Σελίδα 116 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 16 66 106 114 115 116 117 118 126 166 216 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.151 έως 1.160 από 3087

Θέμα: Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ

  1. #1151
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Ίσως να μην υπάρχουν αποθήκες όπως λες και εγώ δεν το γνωρίζω, υποθέσεις κάνω σύμφωνα με αυτά που γράφουν οι ίδιοι περί αποθηκών στην ΕΕ και γρήγορη αποστολή.
    Από δική μου εμπειρία πάντως, παρήγγειλα κινέζικο σταθμό θερμού αέρα από κινέζο που δηλώνει στο e-bay τοποθεσία του εμπορεύματος Γερμανία και μου ήρθε με DHL χωρίς κανένα πρόβλημα, ενώ είναι γνωστό ότι τα Κούριερ πηγαίνουν απευθείας στο τελωνείο.


    Υ.Γ.
    Νομίζω το έχω ξαναγράψει. Με μια αποθήκη σε χώρα της Ευρώπης (πλην Ελλάδος όπου προπληρώνεις το ΦΠΑ) δεν υπάρχει θέμα δασμών για αυτόν που θα φέρει παλέτες με σταθμό σαν αυτό που αγόρασα. Οι δασμοί είναι ελάχιστο ποσοστό στην ήδη χαμηλή κινέζικη τιμή. Το Θέμα είναι ότι ο κινέζος κατά ένα μαγικό τρόπο (κινεζομαϊμουδιά) σου στέλνει χωρίς να χρεώσει ΦΠΑ, όπως θα έπρεπε για φυσικά πρόσωπα, που είναι σημαντικό το ποσό για όλες τις χώρες της Ευρώπης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 06-09-17 στις 15:47
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #1152
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Οι κινέζοι που λένε ότι έχουν αποθήκη στην ΕΕ λογικά έχουν... όπως το banggood. Ο συγκεκριμένος σταθμός που ήρθε με την DHL και έλεγε και ο κινέζος ότι θα έρθει από Γερμανία λογικά πράγματι ήρθε από Γερμανία, και γι αυτό πολύ σωστά δεν περνούσε από τελωνείο!

    Αυτό με το ΦΠΑ δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα... Αυτό που συμβαίνει σε κάποιες χώρες είναι να μην πληρώνεται ο ΦΠΑ αν δεν εξοφληθεί το τιμολόγιο μεταξύ των εμπόρων, πράγμα το οποίο έχει συμβεί άρα πρέπει να έχει πληρώσει ΦΠΑ. Για να μην βάλει ΦΠΑ θα πρέπει να έχει ακολουθήσει μία διαδικασία η οποία προβλέπεται για την αποστολή προϊόντων σε χώρες εκτός ΕΕ όμως θα τον τσιμπήσουν.... ή θα πρέπει να μην έχει κόψει καθόλου απόδειξη... που με τόσο εμπόρευμα και πάλι θα τον τσιμπήσουν.... Γι αυτό το πιθανότερο είναι ότι αυτό που πλήρωσες έχει και ΦΠΑ μέσα.

    βέβαια υπάρχει μία περίπτωση να μην έχει ΦΠΑ και να είναι και όλα νόμιμα.... και η περίπτωση αυτή είναι να έχει μία αποθήκη στην Ευρώπη που λειτουργει σαν χονδρέμπορας και τα προϊόντα να τα παραδίδει σε μικρούς πωλητές (πιθανότα κινέζους μετανάστες) που λόγω μικρού κύκλου εργασιών εξαιρούνται υποχρέωσης ΦΠΑ. (υπάρχει και στη Γερμανία όπως και σε πολλες άλλες χώρε της ΕΕ αυτό που έχει γίνει εδώ και λίγα χρόνια στην Ελλάδα όπου αν έχει τζίρο κάτω από 10.000 ευρώ μπορείς να ζητήσεις εξαίρεση από ΦΠΑ. Δεν ξέρω αν και στη Γερμανία είναι 10.000 ευρώ ή περισσότερο). Έτσι όταν παίρνει από σένα την παραγγελία ο χονδρέμπορας την παραδίδει σε ένα μικρότερο ενδιάμεσο που ψωνίζει από αυτόν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #1153
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Μια ερώτηση:

    Σε περίπτωση που πλειοδοτήσω σε κάποια δημοπρασία (δώσω το υψηλότερο bid) πόσο χρονικό περιθώριο έχω να πληρώσω τον πωλητή;


    OK. Το βρήκα. Δυο μέρες είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 13-10-17 στις 20:14
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  4. #1154
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Το τελευταίο 20ήμερο (β' 15μερο ΟΚΤ μέχρι τώρα) αργούν οι αποστολές μέσω ΕΛΤΑ ή είναι ιδέα μου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #1155
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο 20ήμερο (β' 15μερο ΟΚΤ μέχρι τώρα) αργούν οι αποστολές μέσω ΕΛΤΑ ή είναι ιδέα μου;
    Συστημένο από Αμερική έχει σταλεί απο τις 20 του Οκτωβρίου και ακόμα δεν έχει φτάσει στην Ελλάδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kiros για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonis_p (07-11-17)

  7. #1156
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παρα παρα πολυ αργουνε το τελευταιο διμηνο..Δεμα εκανε εναμιση μηνα απο Κινα μεχρι Ελλαδα.Μπηκε σημερα να δουμε ποτε θα το παρω..
    Απο την αλλη εκανα επιστροφη δεμα σε Αγγλια στις 28 Οκτωβριου και 1 Νοεμβριου το ειχαν παραλαβει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonis_p (07-11-17)

  9. #1157
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρα παρα πολυ αργουνε το τελευταιο διμηνο..Δεμα εκανε εναμιση μηνα απο Κινα μεχρι Ελλαδα.
    Αυτό δεν είναι φοβερό delay, ως "κανόνα" έχω τις 5 εβδομάδες.

    Δηλαδή αν πλησιάσουμε τις γιορτές που είναι κανόνας οι καθυστερήσεις, τί θα γίνει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #1158
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Φίλος μου που έχει tracking σε μια κάμερα από Κίνα, του έκανε 15 ημέρες για να έρθει μέχρι το αεροδρόμιο του Ελληνικού, και εκεί καθυστερεί για 40 ολόκληρες ημέρες και έπεται η συνέχεια.

    Έτσι όπως πάμε, θα αρχίσουν να πέφτουν βροχή τα refunds, και τελικά οι Κινέζοι θα αρχίσουν να αποκλείουν την χώρα μας από την λίστα τους.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #1159
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Καθυστερει πολυ οτι περιμενει να περασει απο τελωνειο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #1160
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Ναι, πλέον υπάρχει καθυστέρηση σε πολλά δέματα, παρακάτω βάζω μια αναζήτηση που έκανε 40 μέρες για να την δω ότι μπήκε Ελλάδα. Το λέω αυτό γιατί δεν νομίζω να έκανε 40 μέρες για να φτάσει, απλά καθόταν κάπου σε κάποια αποθήκη. Η συγκεκριμένη περνάει από Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων (Γ.Ε.Τ.Α), αν θα μου κόψει φιρμάνι, δεν το νομίζω διότι είναι χαμηλής αξίας 3-4€, αλλά είναι η πρώτη μου μετά από πολλές παραγγελίες που έχω κάνει η οποία εμφανίζει στην αναζήτηση το ΓΕΤΑ. Πλέον τα περισσότερα δέματα θα ακολουθούν αυτό το δρομολόγιο.
    Το σημαντικό είναι ότι τα dispute θα αυξηθούν, για παράδειγμα για την αποστολή που εμφανίζω, έστειλα μήνυμα στον πωλητή (aliexpress) για παράταση του χρόνου προστασίας, το οποίο στα τόσα χρόνια που ψωνίζω, αποστολή με china register δεν μου έχει ξανασυμβεί να καθυστερήσει πάντα ήταν on time. Βέβαια η κατάληξη της είναι ότι ο πωλητής ενώ συμφώνησε αρχικά στα μηνύματα, για παράταση, δεν την έκανε ποτέ με αποτέλεσμα να κάνω dispute (λόγω χρόνου επειδή δεν εμφανιζόταν στο Ελλάδα), δεν μου απάντησε και έγινε refund άμεσα. Σε άλλη περίπτωση θα τα έδινα τα λεφτά πίσω αλλά επειδή με πούλησε θα τα κρατήσω. Πέρα από αυτό τα πολλά dispute θα έχουν και αρνητικό χαρακτήρα για τις μετέπειτα αγορές μας, βέβαια μπορεί να λυθεί αυτό (τουλάχιστον στο Ali) με παράταση του χρόνου, αν δεν σκεφτείς εκ του πονηρού.
    http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B...%8C%CF%82.aspx

    Screenshot-2017-11-7 ΕΛΤΑ Εντοπισμός Αντικειμένου.jpg

    Περιμένω ακόμα και άλλες http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post822855

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 116 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 16 66 106 114 115 116 117 118 126 166 216 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για πωλήσεις σε ebay
    By dimpet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-21, 15:22
  2. Οδηγός αγοράς: Wire spool (Silicone, AWG 20-16).
    By olspookishmagus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 21:05
  3. Φτηνές mcu από ebay, aliexpress
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 23:35
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 12:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας