Σελίδα 132 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 32 82 122 130 131 132 133 134 142 182 232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.311 έως 1.320 από 3087

Θέμα: Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ

  1. #1311
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    refund request ?
    Την άποψή μου επί του θέματος την έχω αναλύσει σε παλαιότερη συζήτηση εδώ και λίγο πιο αναλυτικά εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. #1312
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    σίγουρα όχι.... είχα βάλει νομίζω 100 ευρώ και θα είχα καταναλώσει 10 το πολύ 20 ευρώ.
    Μου την έχουν μπλοκάρει... λογικά θα έχει να κάνει με την αγορά που πήγα να κάνω τα (thumbwheel switch αξίας περίπου 2 ευρώ...) και δεν μπορούσε να πραγματοποιηθεί (λόγω capital control μου είχαν πει) και επέμενα να προσπαθώ να πληρώσει... περιμένω τηλεφώνημα να μου πουν τι έχει συμβεί!
    Τα ίδια έπαθα το καλοκαίρι με ένα ιδιαίτερο ανταλλακτικό αυτοκίνητου από Γερμανία που έβρισκα μόνο εκεί. Δεν μπορούσα να πληρώσω ούτε με Paypal ούτε με κάρτες Εθνικής , Πειραιώς , Eurobank. Ούτε και το request από Paypal που του ζήτησα και μου έστειλε εξηγώντας του ότι δεν μπορώ να πληρώσω.
    Τελικά πλήρωσα με μεταφορά σε Paypal Balance μαζί με τα αντίστοιχα κερατιάτικα στις προμήθειες του Paypal. Προφανώς είχε να κάνει με την κατηγορία που δηλώθηκε και σκάλωσε στα CC

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #1313
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Για όσους κάνουν αγορές από το εξωτερικό μπορούν με κάθε αγορά να έχουν έκπτωση (το ποσοστό της έκπτωσης είναι ανάλογα το κατάστημα που θα γίνει η αγορά).
    Παρακάτω σας γράφω τον πολύ εύκολο τρόπο να πάρουμε αυτή την έκπτωση.


    Για οποιαδήποτε αγορά παγκοσμίως (εκτός της Αγγλίας) μπαίνουμε στο topcashback.com και κάνουμε μια απλή εγγραφή.
    Πάμε στο my profil και βάζουμε τα στοιχεία μας (ΔΕΝ είναι απαραίτητο να είναι τα σωστά) , μετά ΔΕΞΙΑ έχει επιλογή Payout details εκεί βάζουμε την πραγματική διεύθυνση του PayPal που έχουμε (για να μας πληρώσουν) και είμαστε έτοιμοι.


    Πως λειτουργεί.
    Ας υποθέσουμε ότι θέλουμε να αγοράσουμε κάποιο προϊόν από το Bang good που κοστίζει 50 δολάρια, πηγαίνουμε ΠΡΩΤΑ στην ιστοσελίδα topcashback και μετά πάνω πάνω έχει ένα κουτί που είναι η αναζήτηση, εκεί γράφουμε το κατάστημα που θέλουμε να πάρουμε την έκπτωση (στο παράδειγμα μας το banggood) και γράφουμε την λέξη Banggood, όταν γράψουμε την λέξη αυτόματα θα δούμε από κάτω Banggood Cachback και ένα ΚΟΚΚΙΝΟ κουτάκι που γράφει Cashback (από πάνω του γράφει 6%).
    Πατάμε στο κουτάκι και μας βγάζει μια άλλη σελίδα πάλι με κόκκινο κουτάκι που γράφει τώρα Get Cashback Now. Το πατάμε και μας μεταφέρει ΑΥΤΟΜΑΤΑ στην σελίδα που θέλουμε να κάνουμε την αγορά μας.
    Αφού κάνουμε την αγορά μας κανονικά με την πραγματική του τιμή (50 δολάρια) το Top Cashback θα μας έχει στο λογαριασμό μας το 6% που έχουμε πληρώσει δηλαδή 3 δολάρια.
    Εάν κάνουμε αρκετές αγορές (μπορούμε να κάνουμε αγορές και για τους φίλους μας) το ποσό που θα μαζευτεί είναι αρκετά καλό (από το πουθενά) και μετά από μερικές εβδομάδες θα μπορούμε να τα μεταφέρουμε στον λογαριασμό του Pay Pal που έχουμε βάλει.


    ΑΓΓΛΙΑ
    Ακριβώς η ίδια διαδικασία είναι και για την Αγγλία (για αγορές ΜΟΝΟ από την Αγγλία) απλά θα πρέπει να γίνει εγγραφή στο Αγγλικό topcashback : topcashback.co.uk

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον assos1111 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonis_p (12-12-17)

  5. #1314
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giwrgos 2
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Υπάρχει περίπτωση ο ταχυδρόμος να βουτάει απλά δέματα όχι συστημένα γιατί αυτός άρχισε να παλιώνει και μου φαίνεται ότι του αρέσουν τα ηλεκτρονικά... ;Αν ένα δέμα έχει tracking number υπάρχει περίπτωση να βρούμε αν έφτασε στο τοπικό ταχυδρομείο της περιοχής μας ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #1315
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Τελικά με ενημέρωσαν οτι η προπληρωμένη μου κάρτα είχε μπλοκαριστεί για λόγους ασφαλείας επειδή είχα κάνει πολλές αγορές με paypal και από aliexpress και θεώρησαν ότι ίσως να μου έχουν κλέψει τα στοιχεία της κάρτας. Μου είπαν ότι με πήραν τηλέφωνο αλλά δεν με έβρισκαν γιατί το ένα ψηφίο από το τηλέφωνο μου ήταν λάθος....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnnyb (12-12-17)

  8. #1316
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Σε συνέχεια του πόστ 1296 επισυνάπτω άλλη μια παραγγελία που μου ήρθε και αυτή ...
    στους 2 1/2 μήνες.
    Βρε τι πάθαμε.
    Πραγματικά ξεχνάς γιατί τα παράγγειλες . Πληρωμή/Αγορά 27 Σεπ 2017.



    HeatSink.PNG

    2017-12-12 10.16.59.jpg

    3 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. #1317
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση ο ταχυδρόμος να βουτάει απλά δέματα όχι συστημένα γιατί αυτός άρχισε να παλιώνει και μου φαίνεται ότι του αρέσουν τα ηλεκτρονικά... ;Αν ένα δέμα έχει tracking number υπάρχει περίπτωση να βρούμε αν έφτασε στο τοπικό ταχυδρομείο της περιοχής μας ;;;
    1. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον αν δεν τον πιάσεις να το κάνει εκείνη την στιγμή, που και πάλι δεν θα βγάλεις άκρη.
    2.Αν δεν ήθελες να κάνεις τέτοιες σκέψεις θα τα παράγγελνες με συστημένο ταχυδρομείο, με κάτι παραπάνω ως έξοδο.
    3. Αν είναι συστημένο μπορείς να κάνεις αναζήτηση στην σελίδα των ΕΛΤΑ ή των ΕΛΤΑ Courier.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #1318
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giwrgos 2
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον αν δεν τον πιάσεις να το κάνει εκείνη την στιγμή, που και πάλι δεν θα βγάλεις άκρη.
    2.Αν δεν ήθελες να κάνεις τέτοιες σκέψεις θα τα παράγγελνες με συστημένο ταχυδρομείο, με κάτι παραπάνω ως έξοδο.
    3. Αν είναι συστημένο μπορείς να κάνεις αναζήτηση στην σελίδα των ΕΛΤΑ ή των ΕΛΤΑ Courier.
    Παραγγέλνω δέματα από το 2008 και δεν έχω χάσει ούτε μισό ! Τα τελευταία 2 χρόνια ήρθε ένας εποχιακός ο οποίος τον βλέπω λίγο σκεπτικό και σαν να βιάζεται όταν με βλέπει από τη στιγμή που 2 δέματα χάθηκαν των 25€ έκαστο ενώ παλιότερα ήταν πιο άνετος και ομιλητικός, τώρα το μόνο που μου λέει αν έχω παραγγείλει και άλλα και θα έρθουν θα έρθουν μην ανησυχείς ... Μπορείς να έχεις κάποιες υποψίες φυσικά, όχι να κατηγορήσεις κάποιον χωρίς στοιχεία... Αναρωτιέμαι υπάρχει κάπου στο ebay κάποια επιλογή και δεν το έχω προσέξει ως τώρα, που μπορείς να αγοράζεις με συστημένη επιστολή-παραγγελία ; Δηλαδή να πρέπει να υπογράψεις για να το παραλάβεις ; Το tracking number έχει κάποια αξία σε αυτό άραγε ; Μπορεί να είναι σύμπτωση όλα αυτά, αλλά όλα τα μικροπακέτα έχουν έρθει κανονικά ... τα μεσσαίου μεγέθους λείπουν ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αυτός που δεν έχει την επιστημονική περιέργεια, γίνεται επικίνδυνος για την επιστήμη όταν για άλλους λόγους προσπαθεί να επωφεληθεί αυτής...

  11. #1319
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραγγέλνω δέματα από το 2008 και δεν έχω χάσει ούτε μισό ! Τα τελευταία 2 χρόνια ήρθε ένας εποχιακός ο οποίος τον βλέπω λίγο σκεπτικό και σαν να βιάζεται όταν με βλέπει από τη στιγμή που 2 δέματα χάθηκαν των 25€ έκαστο ενώ παλιότερα ήταν πιο άνετος και ομιλητικός, τώρα το μόνο που μου λέει αν έχω παραγγείλει και άλλα και θα έρθουν θα έρθουν μην ανησυχείς ... Μπορείς να έχεις κάποιες υποψίες φυσικά, όχι να κατηγορήσεις κάποιον χωρίς στοιχεία... Αναρωτιέμαι υπάρχει κάπου στο ebay κάποια επιλογή και δεν το έχω προσέξει ως τώρα, που μπορείς να αγοράζεις με συστημένη επιστολή-παραγγελία ; Δηλαδή να πρέπει να υπογράψεις για να το παραλάβεις ; Το tracking number έχει κάποια αξία σε αυτό άραγε ; Μπορεί να είναι σύμπτωση όλα αυτά, αλλά όλα τα μικροπακέτα έχουν έρθει κανονικά ... τα μεσσαίου μεγέθους λείπουν ...
    Όλα τα συστημένα θέλουν ταυτότητα και υπογραφή σου κατά την παραλαβή ή εξουσιοδότηση εάν πρόκειται να παραλάβει άλλος. Εάν είναι συστημένο θα έχει και track number, εάν έχει track number μπορείς να το αναζητήσεις και να βρεθεί η άκρη, εάν είναι απλό τότε καλά κάνεις και έχεις υποψίες. Βέβαια όπως έχω ξαναπεί το να παραγγέλνει κανείς με απλό ταχυδρομείο είναι ένα ρίσκο που ο καθένας το ζυγίζει και δικαίωμα του, απλά να μην κλαίγεται μετά ότι το έχασε ή το έκλεψαν. Και ξέρεις κάτι, μην πιστεύεις στις συμπτώσεις τίποτα δεν είναι τυχαίο, ούτε το ότι σου τα κλέβουν...

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον toni31 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Giwrgos 2 (12-12-17)

  13. #1320
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια του πόστ 1296 επισυνάπτω άλλη μια παραγγελία που μου ήρθε και αυτή ...
    στους 2 1/2 μήνες.
    Βρε τι πάθαμε.
    Πραγματικά ξεχνάς γιατί τα παράγγειλες . Πληρωμή/Αγορά 27 Σεπ 2017.
    κάπως ετσι φαινεταινα ειναι η κατασταση τελικά . εγω παρελαβα απο τις 5 σεπτεμβρη πριν 5 μερες .....! τις προάλλες ηρθε πακετακι και αυτο μετα απο αιώνες και ειχε πάνω του αυτοκολητο απο τα τελωνεια...!

    γουσταρω να παρουν μπρος τα τελωνεια αλλα να δουλευουν λιγο πιο γρήγορα. αυτο φυσικά θα ποναει αλλα ετσι θα γινουμε πυλη εκτελωνισμου στην ευρώπη που μέχρι τώρα ειναι οι ιταλοι και η σκατοφάρα. να κοψουμε την σκατοφάρα τουλάχιστον.

    δεν γουσταρουν και τους κινεζους με τα εδώ νταλαβέρια τους θα σκάσουν οι βραύαροι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 132 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 32 82 122 130 131 132 133 134 142 182 232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για πωλήσεις σε ebay
    By dimpet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-21, 16:22
  2. Οδηγός αγοράς: Wire spool (Silicone, AWG 20-16).
    By olspookishmagus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 22:05
  3. Φτηνές mcu από ebay, aliexpress
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-17, 00:35
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 11:21
  5. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 13:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας