Σελίδα 202 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 102 152 192 200 201 202 203 204 212 252 302 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 2.011 έως 2.020 από 3087

Θέμα: Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ

  1. #2011
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αγοράσεις ένα μηχάνημα απο Ελλάδα που υπόσχεται οτι κάνει την Α δουλειά, και πιθανόν να είναι κινέζικο με 3πλάσια τιμή απο ότι αν το έπαιρνες απο Κίνα, αν δεν έκανε αυτή την Α δουλειά δεν θα ζήταγες τα χρήματά σου πίσω? Εχω αγοράσει διάφορα απο Κίνα τα πιο πολλά έκαναν την δουλειά τους ικανοποιητικά
    αν το αγοραζα απο Ελλαδα με αποδειξη και πληρωνα το φπα + προσθετα κοστη (εκτελωνισμος/μεταφορικα/παγια) με πιθανη πιστοποιηση για το πιθανον κινεζικο τοτε ΚΑΙ βεβαια θα ζηταγα αναλογη ανταποκριση!
    εσυ ομως θες να δωσεις τα 'σκληρα' ευρω σου στον κινεζο γιατι "δεν σε πιανουν κοροιδο",αλλα θες και την εξασφαλιση των απατεωνων Ελληνων εμπορων....
    πιο πανω σου προτεινα ενα εργαλειο σωστο με 25 ευρω -πολυ καλο για τα λεφτα του αλλα οχι επιπεδου σαν αυτα που προτεινει ο nick1974 (το εχω χρονια)
    τα ευρω βγαινουν δυσκολα και αν δεν θες να κλαις συνεχεια αλλαξε νοοτροπια αγορων...
    και πολυ ασχοληθηκα μαζι σου - ριξε και μια αρνητικη ακομα για να σου φυγει ο καημος ,αλλα μην το κανεις στον κινεζο, θα ειναι αδικο

    1 Not allowed! Not allowed!
    ...ο χειροτεροτεχνίτης..!

  2. #2012
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makocer Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου σε "χαλαει" τελικα ν ασχολησε με αγορες απο ebay,ali κλπ γιατι επιμενεις? αν θες να κανεις κεφια πηγαινε σε κανα πανυγηρι με παγκους με ολα τα 'ποιοτικα' εργαλεια για να εχεις και το πανω χερι
    Αυτό ακριβώς αγαπητέ τζίτζικα.
    Κάθε λίγο και λιγάκι παραπονιέσαι για αποτυχημένες μικροαγορές από τα εν λόγω μαγαζιά.
    Είσαι ο εφιάλτης των πωλητών.
    Αφού δεν σου κάνουν γιατί αγοράζεις ξανά και ξανά από κεί;
    Μου θυμίζεις το ανέκδοτο με την αρκούδα:
    Μια αρκούδα είχε ρημάξει ένα ολόκληρο χωριό και κανείς δε μπορούσε να τη σκοτώσει. Εμφανίστηκε ένας κυνηγός, σίγουρος για τον εαυτό του, και με μια καραμπίνα πήγε στη σπηλιά της αρκούδας.
    - "Αρκούδα βγες έξω. Ήρθε ο κυνηγός να σε σκοτώσει."
    Βγαίνει η αρκούδα, την πυροβολεί ο κυνηγός, αλλά αυτή δε νοιώθει τίποτα. Τον αρπάζει και τον γαμάει. Ντροπιασμένος αυτός, επιστρέφει με ένα μπαζούκας:
    - "Αρκούδα βγες έξω. Ήρθε ο κυνηγός να σε σκοτώσει."
    Βγαίνει αυτή, την πυροβολεί ο κυνηγός αλλά τσάμπα ο κόπος. Οπότε τον αρπάζει και τον γαμάει ξανά. Γυρίζει λοιπόν αυτός με τανκς. Στοχεύει στη σπηλιά, εκτοξεύει το βλήμα και την κατεδαφίζει. Σίγουρος ότι τη σκότωσε φωνάζει:
    - "Αρκούδα, ο κυνηγός σε σκότωσε."
    Μέσα από τα ερείπια βγαίνει η αρκούδα και του λέει:
    - "Αρχίδια κυνηγός... Για τον π**τσο έρχεσαι."

    5 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #2013
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makocer Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα οχι επιπεδου σαν αυτα που προτεινει ο nick1974
    εγω δεν προτεινα κατι συγκεκριμενο, ουτε ειπα αν θα το αγορασει απο Ελλαδα η απο Κινα η απο οπουδηποτε. Αυτο που προτεινα ειναι μια συγκεκριμενη τεχνολογια οργανου που ειναι τελειως διαφορετικη απο τα μπλιμπλικια με τη μεταβολη συχνοτητας και που αποδεδειγμενα λειτουργει.

    Επαναλαμβανω, διαφορετικες τεχνολογιες οργανων συγκρινα, ουτε μαρκες ουτε τιμες ουτε τιποτα σχετικο, και αν μου δινες να διαλεξω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αναμεσα σ αυτα με τα 400ρια και τα 700ρια που εδειξε ο Λεπουρας (δεν ξερω αν ειναι με συχνοτητα αλλα υποθετω τετοια ειναι) και στο χειροτερο τυπου γεννητρια δεκτη απο το παζαρι (αν ειχαν τεσπα τετοια στο παζαρι) χωρις καθολου ενδιασμο... δε τειθεται καν δειλιμα ουτε για πλακα και εννωειται θα διαλεγα το δευτερο αφου 10000000% το πρωτο μου ειναι παντελως αχρηστο, κι ας ειναι κι απο διαμαντια κι ας εχει εγγυηση μεχρι να διασταλει το συμπαν.

    Τωρα για χαζομετρησεις του στυλ "θελω να βαλω ενα καρφι και φοβαμαι μη βρω καλωδιο" τα κινητα μας λειτουργουν ΑΨΟΓΑ για τετοιες ανιχνευσεις




    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 06-06-19 στις 15:12

  4. #2014
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν προτεινα κατι συγκεκριμενο, ουτε ειπα αν θα το αγορασει απο Ελλαδα η απο Κινα η απο οπουδηποτε. Αυτο που προτεινα ειναι μια συγκεκριμενη τεχνολογια οργανου που ειναι τελειως διαφορετικη απο τα μπλιμπλικια με τη μεταβολη συχνοτητας και που αποδεδειγμενα λειτουργει.

    Επαναλαμβανω, διαφορετικες τεχνολογιες οργανων συγκρινα, ουτε μαρκες ουτε τιμες ουτε τιποτα σχετικο, και αν μου δινες να διαλεξω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αναμεσα σ αυτα με τα 400ρια και τα 700ρια που εδειξε ο Λεπουρας (δεν ξερω αν ειναι με συχνοτητα αλλα υποθετω τετοια ειναι) και στο χειροτερο τυπου γεννητρια δεκτη απο το παζαρι (αν ειχαν τεσπα τετοια στο παζαρι) χωρις καθολου ενδιασμο... δε τειθεται καν δειλιμα ουτε για πλακα και εννωειται θα διαλεγα το δευτερο αφου 10000000% το πρωτο μου ειναι παντελως αχρηστο, κι ας ειναι κι απο διαμαντια κι ας εχει εγγυηση μεχρι να διασταλει το συμπαν.

    Τωρα για χαζομετρησεις του στυλ "θελω να βαλω ενα καρφι και φοβαμαι μη βρω καλωδιο" τα κινητα μας λειτουργουν ΑΨΟΓΑ για τετοιες ανιχνευσεις




    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ότι εφαρμογές δοκίμασα σχετικές ήταν μούφες. Για τους παραπάνω ανέφερα οτι έχω κάνει καλές αγορές απο ΕΒΑΥ κτλ. μέσα σε αυτά εχω αγοράσει και 3-4 μούφες.
    makocer δεν σε υποχρέωσα εγώ ή κανείς άλλος να αφιερώσεις έστω και 1'' να απαντήσεις. Μόνος σου φαγώνεσαι με τα ρούχα σου
    Panoss να σε πάρουν στο ραδιο αρβύλα να λες τα ανέκδοτα, έχεις ρέντα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #2015
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Νίκο ( nick1974 ) επειδή έχω και ανιχνευτή τέτοιο που λες αλλά έχω και το Bosch των 500 (τοτε που το πήρα δεν υπήρχε των 700 που κάνει αρκετά περισσότερα πράγματα από το δικό μου)) μπορώ να σου πω ότι σωστά που λες ότι ο ανιχνευτής δουλεύει σχετικά, αλλά με το Bosch δεν έχει καμιά σχέση και έχω βρει από πατώματα μέχρι σε μπετα από σίδερα και σωλήνες (χώρια γραμμές κλπ) που με ανιχνευτή δεν μπορείς είτε λόγο αδυναμίας να συνδεθούν (πχ στα μπετά τα σιδερά που θα βάλεις τον ανιχνευτή ή στις πλαστικές σωλήνες νερού στο πάτωμα κλπ κλπ) με ακρίβεια χιλιοστού βάθους και σημείου που δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη. επίσης δεν είναι εύκολο πάντα να βάλεις γεννήτρια κύριος σε σημεία που δεν ξέρεις καν από που έρχονται οι γραμμές ή και τη γραμμές είναι. οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι σε εργαλεία που έστω δεν τα έχουμε δουλέψει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 06-06-19 στις 19:26
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (06-06-19)

  7. #2016
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο ( nick1974 ) επειδή έχω και ανιχνευτή τέτοιο που λες αλλά έχω και το Bosch τον 500 (τοτε που το πήρα δεν υπήρχε τον 700 που κάνει αρκετά περισσότερα πράγματα από το δικό μου)) μπορώ να σου πω ότι σωστά που λες ότι ο ανιχνευτής δουλεύει σχετικά, αλλά με το Bosch δεν έχει καμιά σχέση και έχω βρει από πατώματα μέχρι σε μπετα από σίδερα και σωλήνες (χώρια γραμμές κλπ) που με ανιχνευτή δεν μπορείς είτε λόγο αδυναμίας να συνδεθούν (πχ στα μπετά τα σιδερά που θα βάλεις τον ανιχνευτή ή στις πλαστικές σωλήνες νερού στο πάτωμα κλπ κλπ) με ακρίβεια χιλιοστού βάθους και σημείου που δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη. επίσης δεν είναι εύκολο πάντα να βάλεις γεννήτρια κύριος σε σημεία που δεν ξέρεις καν από που έρχονται οι γραμμές ή και τη γραμμές είναι. οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι σε εργαλεία που έστω δεν τα έχουμε δουλέψει.
    Γιαννη, επειδη εγω οταν ψαχνω αυτο γινεται διπλα η και αναμεσα σε σιδερα και αλλα μεταλλα θα μου επιτρεψεις να ειμαι απολυτος οτι ΚΑΝΕΝΑ απ αυτα δε θα μπορουσε να μου βρει ουτε παροχικες μπαρες. Για μενα λοιπον ειναι εντελως αχρηστα εργαλεια.
    Αντιθετα, οσα εχω λειτουργησει που ειναι τεχνολογιας γεννητρια δεκτη λειτουργουν αψογα, και για πιο περιεργες δουλειες σε μεγαλες αποστασεις, καλωδια σε σωληνες, απομακρυσμενα σημεια κτλ εχω προσθεσει ενα μοντουλακι ενισχυτη (θεωρητικα 20w) με 2 6βολτες μπαταριουλες και μπορω να βρισκω κυριολεκτικα τα παντα, ακομα και σημεια που ξεκινανε απο πλωρα η και απο αμπαρια/τανκια και καταληγουν σε μηχανηματα στη γεφυρα! (μιλαμε για τουλαχιστο 300 μετρα καλωδιωση)
    με τετοιο ανιχνευτη επισεις εχω βρει πολλες φορες ολη την καλωδιωση απο monitoring σε juction box (καμια 600ρια καλωδια) οποτε ξερω τι λεω και γιατι ειμαι υπερ αυτης της τεχνολογιας.
    Τωρα αν δε μπορει να χρησιμοποιηθει παντου ειναι αλλο θεμα.

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 06-06-19 στις 19:06

  8. #2017
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    το καταλαβαίνω αυτό που λες και εγώ χωρίς ενίσχυση σε καράβι έχω βρει και έχω ακολουθήσει γραμμές πάνω από 300+ μέτρα. αλλά εσύ μιλάς για εμπειρία σε καράβι και μόνο (ίσως). εγώ σου μιλάω για έξω από καράβι που μέσα από ντουβάρια πατώματα και μπετά είναι σχεδόν αδύνατον να βρεις με ανιχνευτή τέτοιο.. γιαυτό σου είπα και για άλλα αντικείμενα πέρα των καλωδίων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #2018
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    γεια σας παιδια..
    παρήγγειλα ενα ραδιο 2din για το αμαξι..φτηνο (27 ευρω) απο το ali και μου το κράτησαν στο τελωνείο και ζητούν αποδειξη...
    μεχρι ποσα λεφτα αποδειξη να παω του κινεζου να μου στειλει?
    μεχρι 20 η 30 ευρω περνανε τζαμπα τα δεματα στο τελωνειο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #2019
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Την απόδειξη του πωλητή δεν την δίνουν καμιά σημασία. Θέλουν την συγκεκριμένη κίνηση από την τράπεζα (στην Aliexpress δεν γίνονται πληρωμές μέσω paypal αλλιώς ζητούν το παραστατικό της κίνησης από paypal) και την σελίδα του προϊόντος που αγόρασες, με όλο το transaction όπου θα φαίνεται και ο κωδικός αποστολής (tracking number).
    Το μέγιστο αφορολόγητο ποσό (μαζί με τα μεταφορικά) είναι 22€.

    Δική μου περίπτωση με αξία αντικειμένου 22,47€ χρεώθηκε με 20,39€ επιπλέον.

    Εικόνα (08).jpg

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gep58 : 07-06-19 στις 22:23
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  11. #2020
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    οποτε την πάτησα...δε θα πιάσει η πατέντα που ήθελα να κανω..
    στο transaction φαίνονται ολα ρε γαμώτο...
    μηπως ξερεις ποσα χρηματα περίπου θα βγει το τελωνειο?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 202 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 102 152 192 200 201 202 203 204 212 252 302 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για πωλήσεις σε ebay
    By dimpet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-21, 15:22
  2. Οδηγός αγοράς: Wire spool (Silicone, AWG 20-16).
    By olspookishmagus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 21:05
  3. Φτηνές mcu από ebay, aliexpress
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 23:35
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 12:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας