Σελίδα 265 από 310 ΠρώτηΠρώτη ... 165 215 255 263 264 265 266 267 275 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 2.641 έως 2.650 από 3096

Θέμα: Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ

  1. #2641
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    SOS! μή αγορά (committed to buy) προιόντος Ebay

    Καλησπέρα. Σε ένα προϊόν που με ενδιέφερε είχε την επιλογή να κάνω request χαμηλότερη τιμή. Εκανα, δέχτηκε ο πωλητής και τώρα φαίνεται σαν δεσμευμένο απο εμένα το προϊόν και μου ζητά το Ebay να προχωρήσω σε checkout και πληρωμή. Στο προϊόν απο πάνω στο shopping chart γράφει <<You've committed to buy this item. Please go to checkout and pay.>>.


    Μέχρι να μεσολαβήσει αυτό βρήκα παρόμοιο προιόν το οποίο αγόρασα. Θέλω να κάνω cancel το προίόν που είχα κάνει request για χαμηλότερη τιμή αλλά δεν υπάρχει βλέπω τέτοια επιλογή και γράφει <<You can't remove items that you've already committed to buy. Please go to checkout and pay. If you want to cancel this, visit Customer Service.>>


    Πως μπορώ να κάνω διαγραφή το προΪόν απο την λίστα μου? Δεν γνώριζα οτι κάνοντας request χαμηλότερη τιμή δε δεσμευόταν σε εμένα το προϊόν αυτό, αλλιώς φυσικά δεν θα το έκανα. Στον πωλητή έστειλα email ζητώντας του να το κάνει cancel και οτι δεν μπορώ να το αγοράσω και δικούς μου λόγους. Ευχαριστώ πολύ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2642
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    "Committed" σημαίνει "δεσμεύομαι", σύμφωνα με το eBay είσαι υποχρεωμένος να κάνεις την αγορά.
    Αν βγει κάτι με μήνυμα στον πωλητή έχει καλώς, αλλιώς δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #2643
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    του έστειλα μήνυμα ζητώντας του συγγνώμη και του ζήτησα να το διαγράψει. Εγώ είχα κάνει request χαμηλότερη τιμή. Δεν ζήτησα να δεσμευτεί το προιόν. Προτείνετε να του γράψω κάτι άλλο? π.χ οτι δεν γνώριζα οτι θα δεσμευόταν το προιόν ή οτι δεν έχω τελικά τα χρήματα? Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #2644
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    update:
    λοιπόν ο πωλητής έκανε cancel αφού του έστειλα σχετικά αίτημα με μήνυμα, και πάτησα στο σχετικό email που έλαβα απο το ebay για να δηλώσω οτι δεν έχω πληρώσει για το προιόν και με πήγε στο γερμανικό ebay.de. Τελως πάντων (με google μεταφράσεις κτλ) ολοκλήρωσα την διαδικασία ακύρωσης δηλώνοντας οτι δεν έχω πληρώσει τίποτα και πάτησα υποβολή, και κατόπιν μου ήρθε και σχετικό email οτι ολοκληρώθηκε η διαδικασία ακύρωσης, αλλά στο ebay.com φαίνεται ακόμα το προϊόν <<committed to buy this item>> στο shopping cart μου. Για ποιο λόγο?? Τι αλλο πρέπει να κάνω? ευχαριστω!

    edit: τον ρώτησα σχετικά και μου απάντησε "hello, that's done, I only put my goods on ebay. de on ebay. com I have no articles"
    εγώ όμως μέσω ebay.com έκανα την αγορά και ζητάει ακόμα εκεί να το πληρώσω. περίεργα πράγματα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzitzikas : 14-04-21 στις 22:43

  5. #2645
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    update:
    λοιπόν ο πωλητής έκανε cancel αφού του έστειλα σχετικά αίτημα με μήνυμα, και πάτησα στο σχετικό email που έλαβα απο το ebay για να δηλώσω οτι δεν έχω πληρώσει για το προιόν και με πήγε στο γερμανικό ebay.de. Τελως πάντων (με google μεταφράσεις κτλ) ολοκλήρωσα την διαδικασία ακύρωσης δηλώνοντας οτι δεν έχω πληρώσει τίποτα και πάτησα υποβολή, και κατόπιν μου ήρθε και σχετικό email οτι ολοκληρώθηκε η διαδικασία ακύρωσης, αλλά στο ebay.com φαίνεται ακόμα το προϊόν <<committed to buy this item>> στο shopping cart μου. Για ποιο λόγο?? Τι αλλο πρέπει να κάνω? ευχαριστω!

    edit: τον ρώτησα σχετικά και μου απάντησε "hello, that's done, I only put my goods on ebay. de on ebay. com I have no articles"
    εγώ όμως μέσω ebay.com έκανα την αγορά και ζητάει ακόμα εκεί να το πληρώσω. περίεργα πράγματα
    Δηλαδή στο shopping cart σου δεν έχεις επιλογή να κάνεις διαγραφή καθόλου...???Πάντως εγώ δεν θα έδινα σημασία αφού ο πωλητής είχε κάνει cancel......

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #2646
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.340

    Προεπιλογή

    Τι λέτε θα φτάσει στις 20/4 άμα ο πωλητής δεν το έχει στείλει ακόμα από τις 28/3?

    Κλασσικά: Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #2647
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως όταν στο ebay.com βλέπω σελίδες με Γερμανικά τους ρωτάω αλλά και τους απαντάω στα μηνύματα στα Ελληνικά μόνο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #2648
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.340

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως όταν στο ebay.com βλέπω σελίδες με Γερμανικά τους ρωτάω αλλά και τους απαντάω στα μηνύματα στα Ελληνικά μόνο.
    Ευχαριστώ για την -βοηθεια, αλλά είναι το ebay.de

    Κλασσικά: Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #2649
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παραγγελία από Alliexpress στις 6/2/2021, σε 10 μέρες έφτασε Ευρώπη (16/2 Λιέγη Βελγίου ), στις 12/3 ήταν στο αεροδρόμιο Ε. Βενιζέλος (εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο). Μετά από σχεδόν έναν μήνα ξεφορτώθηκε πάλι από μεταφορικό μέσο στο αεροδρόμιο... WTF!!! Κάθε μήνα φορτώνουν και ξεφορτώνουν τα εμπορεύματα για να έχουν δουλειά; Από τότε παραμένει εκεί, ελπίζω να μην το ξεφορτώσουν πάλι, θα πονέσει η μέση τους...

    A1.JPG A2.JPG


    Δεύτερη παραγγελία από ebay στις 23/3 αναχώρησε από Κίνα και στις 5/4 έφτασε Θεσσαλονίκη, δηλαδή σε περίπου 2 εβδομάδες.
    Πέρασαν άλλες δυο εβδομάδες και ακόμα δεν ήρθε από Θεσσαλονίκη στην Καστοριά, μάλλον πρέπει να πάω να το παραλάβω από Θεσσαλονίκη...

    B1.JPG B2.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  10. #2650
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.947

    Προεπιλογή

    Έχω την εντύπωση ότι τα ΕΛΤΑ καθυστερούν πολύ τα δέματα από Κίνα επίτηδες. Έχω κάνει πολλές παραγγελίες από τα τέλη του 2020 μέχρι τώρα (πάνω από 40) και μου έχουν έρθει μέχρι τώρα 2 ειδοποιητήρια για δέματα με μαρκάρισμα -Ογκώδες- τα οποία ουσιαστικά ήταν μαζεμένα περίπου 10 παραγγελίες μαζί (11 το ένα και 8 το άλλο) και δεν είχαν καμία σχέση με ογκώδες δέμα. Απλά με αυτό τον τρόπο δεν έφεραν τίποτε στο σπίτι και χρειάστηκε να πάω στο κατάστημα ΕΛΤΑ.
    Με τον τρόπο αυτό αποθαρρύνομαι να κάνω παραγγελίες στην Κίνα (αυτό πιστεύω ότι είναι ο στόχος των ΕΛΤΑ) και αναγκάζομαι να παραγγέλνω τα ίδια πράγματα από Ελλάδα σε πολύ υψηλότερες τιμές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 265 από 310 ΠρώτηΠρώτη ... 165 215 255 263 264 265 266 267 275 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για πωλήσεις σε ebay
    By dimpet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-21, 15:22
  2. Οδηγός αγοράς: Wire spool (Silicone, AWG 20-16).
    By olspookishmagus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 21:05
  3. Φτηνές mcu από ebay, aliexpress
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 23:35
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 12:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας