Σελίδα 269 από 310 ΠρώτηΠρώτη ... 169 219 259 267 268 269 270 271 279 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 2.681 έως 2.690 από 3097

Θέμα: Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ

  1. #2681
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Αγορά στις 17/1 από ebay-china ήρθε σήμερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kiros για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    diony (24-04-21)

  3. #2682
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.344

    Προεπιλογή

    Να πω και εγω τον πονο μου/να ζητησω την αποψη σας..
    παραγγελια απο ebay.de στις 28/3/21 απο πωλητη https://www.ebay.co.uk/usr/south-west-renewables πληρωμη μεσω paypal.
    Not shipped yet μεχρι τις 20/4/21 (estimated delivery date) οπου μετα απο αρνητικη αξιολογηση επικοινωνησε ο πωλητης μαζι μου, και τελικα εβαλε ενα tracking number στο οποιο την επομενη μερα δειχνει οτι παραδοθηκε καπου στην ρουμανια!
    εκ νεου επικοινωνια με πωλητη, ο οποιος ισχυριστηκε mislabeling απο την μεταφορικη και οτι θα στειλει προιον εκ νεου. 23/4 σημερα, σιγη ιχθυως.
    παραθετω φωτος.
    πως να κινηθω? τι χρονικα περιθωρια για refound υπαρχουν?ebay1 hiden.jpgebay track hidden.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #2683
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω και εγω τον πονο μου/να ζητησω την αποψη σας..
    παραγγελια απο ebay.de στις 28/3/21 απο πωλητη https://www.ebay.co.uk/usr/south-west-renewables πληρωμη μεσω paypal.
    Not shipped yet μεχρι τις 20/4/21 (estimated delivery date) οπου μετα απο αρνητικη αξιολογηση επικοινωνησε ο πωλητης μαζι μου, και τελικα εβαλε ενα tracking number στο οποιο την επομενη μερα δειχνει οτι παραδοθηκε καπου στην ρουμανια!
    εκ νεου επικοινωνια με πωλητη, ο οποιος ισχυριστηκε mislabeling απο την μεταφορικη και οτι θα στειλει προιον εκ νεου. 23/4 σημερα, σιγη ιχθυως.
    παραθετω φωτος.
    πως να κινηθω? τι χρονικα περιθωρια για refound υπαρχουν?ebay1 hiden.jpgebay track hidden.jpg
    Παρ όλο που έγινε όλο αυτό έχει περάσει μόνο ένας σκάρτος μήνας μέχρι τώρα, οπότε έτσι κι αλλιώς μπορείς να περιμένεις ένα μήνα ακόμη. Ομως αν αγόρασες από αυτόν τον πωλητή λόγω του ότι θα σου το έστελνε γρήγορα τότε έχει γίνει φάουλ από πλευράς του. Ποιός είναι ο αρχικός χρόνος παράδοσης....??? εννοώ χωρίς να γίνουν αυτά τα κόλπα - λάθη από πλευράς πωλητή, πότε θα παραλάμβανες το αντικείμενο???

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #2684
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.344

    Προεπιλογή

    Το expected delivery date ηταν μεχρι Τις 20/4/21 όπου και έβαλα αρνητική αξιολόγηση.
    Ξέρετε τι γίνεται με τυχόν Import fees? Απο Αγγλία ο πωλητής. Το είχα ξεχάσει τελείως.

    Κλασσικά: Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 24-04-21 στις 18:00

  6. #2685
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι expected delivery date ηταν μεχρι Τις 20/4/21 όπου και έβαλα αρνητική αξιολόγηση.
    Ξέρετε τι γίνεται με τυχόν Import fees? Απο Αγγλία κ πωλητής. Το είχα ξεχάσει τελείως.

    Κλασσικά: Tapatalk
    Κατά πρώτον αναφέρει ότι το αντικείμενο έχει παραδοθεί,και μόνο αυτή η εγγραφή σε αναγκάζει να ανοίξεις υπόθεση επιστροφής χρημάτων και να εμπλέξεις το ebay.Εχει γίνει και σε εμένα κάτι παρόμοιο. Κατά δεύτερον έπρεπε να σου έχει κάνει επιστροφή και να αγοράσεις ξανά έτσι ώστε να ισχύει ο νέος χρόνος παράδοσης. Οσο για το ότι είναι από Αγγλία να ξέρεις ότι ισχύει ότι ισχύει και για την Κίνα.Το ποσό είναι μεγάλο έρχεται και με ταχυμεταφορά δεν θα την γλιτώσεις.Θα άνοιγα υπόθεση κανονικά αν ήμουν στη θέση σου. Πολλά μαζεύτηκαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (24-04-21)

  8. #2686
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.037

    Προεπιλογή

    Η άποψή μου: αίτηση για refund αφού και στην περίπτωση που έρθει, θα έχεις επιπλέον 150 ευρώ για εκτελωνιστικά! Σε συμφέρει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (24-04-21)

  10. #2687
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.870

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι expected delivery date ηταν μεχρι Τις 20/4/21 όπου και έβαλα αρνητική αξιολόγηση.
    Ξέρετε τι γίνεται με τυχόν Import fees? Απο Αγγλία κ πωλητής. Το είχα ξεχάσει τελείως.

    Κλασσικά: Tapatalk
    Εφόσον το 'expected delivery date' σήμαινε δέσμευση του πωλητή ότι θα έφτανε μέχρι αυτή την ημερομηνία (π.χ. στο aliexpress σε μερικά προϊόντα σου λέει ότι αν δεν φτάσει μέχρι την τάδε ημερομηνία δικαιούσαι refund), κάνεις αίτηση για refund...χτες! Άργησες ήδη!
    Ο πωλητής αθέτησε τη συμφωνία αγοράς και συγκεκριμένα το χρόνο παράδοσης, οπότε δικαιούσαι (κατά τη γνώμη μου υποχρεούσαι) να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω.

    Κάποιοι θα πούνε 'μην ασκήσεις το δικαίωμά σου για να μην...αποκλείσουν την Ελλάδα...οι...πωλητές' (ναι, υπάρχουν άτομα που φοβούνται μη...στερέψουν οι πωλητές αυτού του κόσμου ). Απλώς χαμογέλα και ζήτα refund.


    Προστασία αγοραστή στο aliexpress
    :
    MONEY BACK GUARANTEE
    We promise your money back if the item you received is not as described, or if your item is not delivered within the Buyer Protection period.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 24-04-21 στις 18:01
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (24-04-21)

  12. #2688
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.951

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον το 'expected delivery date' σήμαινε δέσμευση του πωλητή ότι θα έφτανε μέχρι αυτή την ημερομηνία (π.χ. στο aliexpress σε μερικά προϊόντα σου λέει ότι αν δεν φτάσει μέχρι την τάδε ημερομηνία δικαιούσαι refund), κάνεις αίτηση για refund...χτες! Άργησες ήδη!
    Ο πωλητής αθέτησε τη συμφωνία αγοράς και συγκεκριμένα το χρόνο παράδοσης, οπότε δικαιούσαι (κατά τη γνώμη μου υποχρεούσαι) να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω.

    Κάποιοι θα πούνε 'μην ασκήσεις το δικαίωμά σου για να μην...αποκλείσουν την Ελλάδα...οι...πωλητές' (ναι, υπάρχουν άτομα που φοβούνται μη...στερέψουν οι πωλητές αυτού του κόσμου ). Απλώς χαμογέλα και ζήτα refund.


    Προστασία αγοραστή στο aliexpress
    :
    MONEY BACK GUARANTEE
    We promise your money back if the item you received is not as described, or if your item is not delivered within the Buyer Protection period.

    Οι πωλητές δεν θα στερέψουν αλλά σίγουρα θα αλλάξεις άποψη αν γίνεις πωλητής στο e-bay.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  13. #2689
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Νεα παραλαβη απο Banggood σε ~11 ημερες. Αυτην την φορα με DHL. Ισως γιατι ηταν ακριβοτερο απο πριν.
    Ξεχασα να πω οτι και οι 2 προσφατες παραγγελιες εγιναν απο την αποθηκη Τσεχιας.
    Αν και 3-5 Ε ακριβοτερα σε σχεση με Κινα, ωστοσο ουτε τελωνεια, ουτε "που χαθηκε το δεμα?"...
    Απο ebay περιμενω ακομα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #2690
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Σε αντίστοιχη περίπτωση με εμένα λοιπόν πριν από 3 χρόνια περίπου. Περίμενα αντικείμενο των 19,99 δολαρίων.Το αντικείμενο είχε αριθμό παρακολούθησης και βλέπω ότι ήρθε Ελλάδα.Αναφέρει ότι το δέμα εισήχθη αλλά υπόκειται σε τελωνιακό έλεγχο και αναλαμβάνω να πάρω εγώ τηλέφωνο στο τελωνείο να δω τι χρειάζονται. Ζητούσαν την πληρωμή μου από το paypal και ένα Screen shot από την σελίδα του πωλητή. Τα στέλνω μαζί με φωτοαντίγραφο ταυτότητας, και μου ανακοινώνουν ότι το αντικείμενο πέρασε από τελωνειακό έλεγχο με ατέλεια και αποδεσμεύεται. Παρατηρώ όμως ότι το αντικείμενο αντί να έρθει Αθήνα πηγαίνει Θεσσαλονίκη και τελικά παραδίδεται εκεί. Πλακώνομαι στα τηλέφωνα και μίλησα μέχρι και με τον ταχυδρόμο ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι το παρέδωσε ο ίδιος στον παραλήπτη και μάλιστα μου είπε και το όνομά του.Τελικά εν ολίγοις αυτό που είχε συμβεί ήταν ότι το ίδιο αντικείμενο το είχε παραγγείλει κι άλλος πελάτης στη Θεσσαλονίκη και ο πωλητής με απατηλό τρόπο μας έδωσε και στους δύο τον ίδιο αριθμό παρακολούθησης. Η δική μου αποστολή δεν έγινε ποτέ.Τα συμπεράσματα δικά σας. Ευτυχώς που μέσω Ebay διορθώνονται και οι απατηλές αποστολές, και οι κανόνες υπάρχουν για να βάζουν σε τάξη κάποιους.....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 269 από 310 ΠρώτηΠρώτη ... 169 219 259 267 268 269 270 271 279 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για πωλήσεις σε ebay
    By dimpet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-21, 15:22
  2. Οδηγός αγοράς: Wire spool (Silicone, AWG 20-16).
    By olspookishmagus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 21:05
  3. Φτηνές mcu από ebay, aliexpress
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 23:35
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 12:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας