Σελίδα 87 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 37 77 85 86 87 88 89 97 137 187 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 861 έως 870 από 3087

Θέμα: Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ

  1. #861
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που τα είδες αυτά? Με International Priority Shipping τα στέλνει, δηλαδή USPS.
    Import charges είναι οι φόροι που θα πλήρωνες εδω, απλά με συμφωνία που έχει κάνει η PitneyBowes με διάφορες χώρες, τους προπληρώνεις.
    Κανονικά, πρέπει και στο σύνολο (αξία αγοράς,μεταφορικά και φόρος) να προστεθεί και το 24% φπα, αλλά δεν ξέρω εάν αυτό γίνετε και από ποιον, από τα ΕΛΤΑ ίσως?
    Για το global shipping program αναφερομουν σε αυτο εδω
    Με usps πληρωνεις μονο τα μεταφορικα,εαν ομως σε "πιασουν" στα ΕΛΤΑ πληρωνεις τον δικο τους εκτελωνισμο που ειναι 3-4 ευρω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #862
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kωστα,θυμαμαι καποτε που ειχα ρωτησει κατι σχετικο με κατι εργλαεια milwaukee μου ειχες πει οτι θα πληρωσω (μπορει να κανω και λαθος οτι ησουν εσυ,οποτε προκαταβολικα ζηταω συγνωμη)
    Πως ξεχωριζουμε ποτε θα πληρωνεις δασμους και ποσο?Ειναι πολυ μπερδεμενο το θεμα.

    Δεν ειναι μπερδεμενο, ο Γρηγορης στο #880 το γραφει ξεκαθαρα, εφοσον ειναι με usps, το πολυ πολυ να πληρωσεις τα 4 ευρω εκτελωνισμου (παλια ηταν 3 ευρω).
    κοιτωντας την αγγελια δεν ειδα πουθενα τα import charges, ουτε σαν συνδεδεμενος χρηστης, που σημαινει οτι φαινεται οτι ειμαι απο την ελλαδα, αλλα ουτε και σαν μη συνδεδεμενος. Γι αυτο σου εγραψα οτι θα πληρωσεις μονο το κοστος των μεταφορικων μονο.
    Βεβαια η αγγελια εχει κλεισει, αλλα βρηκα αυτην
    http://www.ebay.com/itm/Makita-Tools...XNYHv#shpCntId

    κι εδω πιστευω οτι θα πληρωσεις μονο τα 38.90 ευρω μεταφορικων.
    Υπαρχουν πωλητες στην αμερικη που στελνουν τα δεματα τους με ιδιωτικη εταιρια (forwarders). Σε αυτην την περιπτωση, περαν των μεταφορικων που αναγραφονται, ειναι ξεκαθαρο και το επιπλεον ποσο που θα πρεπει να πληρωσεις στον ιδιωτη.
    Στην παραπανω αγγελια, η αποστολη γινεται με usps, αρα χωρις επιπλεον κοστος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #863
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Κωστα δεν ειχα αναρτησει αυτη .ειναι λιγο παλιοτερα αλλα δεν εχει σημασια.οποτε αναγραφουν το κοστος import charges τα οποια ισχυουν με upsp μονο.οτι αλλη εταιρεια αγνωστο που θα φτασει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #864
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Στις τελευταιες παραγγελιες μου (τουλαχιστον εδω και 1,5 μηνα) ο ταχυδρομος δεν αφηνει το πακετο στο κουτι της πολυκατοικιας οπως γινοταν αλλα επειδη δεν υπαρχει κουτι με το ονομα μου αφηνει ειδοποιηση για να το παραλαβω απο ταχυδρομειο την επομενη. Φυσικα επειδη δεν ειναι συστημενο δε ζητανε ουτε ταυτοτητα ουτε τιποτα. Ο λογος που το κανουν αυτο ειναι επειδη τους κανανε πολλα παραπονα για χαμενα πακετα και συμφωνα με τον διευθυντη των ελτα της περιοχης μου αποζημειωθηκαν οι πελατες απο τα ελτα.
    Οτι να ναι δηλαδη.
    Σε ερωτηση μου αν κανω υπευθηνη δηλωση οτι αναλαμβανω εγω την ευθυνη να μου το αφηνει ο ταχυδρομος στο κοινοχρηστο κουτι της πολυκατικιας μου απαντησε 'δε γινονται αυτα κυριε'.
    Καθε μερα και δυσκολοτερα δηλαδη..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #865
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    τελικά η χαλάρωση των capital control έγινε... αλλά απ΄ ότι κατάλαβα.. μας ξέχασαν εμάς που χρειάζεται να αγοράσουμε κάτι απο το εξωτερικό...
    κρίμα....

    δεν έδωσαν καν τη δυνατότητα κάποιου ορίου για αγορές με κάρτα από τους επαγγελματίες (με τον όρο να πρέπει να προσκομίζουν μετά την αγροά το τιμολόγιο αγοράς)

    ούτε ένα μικρό όριο για τους ιδιώτες.. πχ 50-100 ευρώ το εξάμηνο... δηλαδή μου δίνουν τη δυνατότητα να πάω στο εξωτερικό και να καταναλώση 1500-2000 ευρώ είτε σε διασκέδαση είτε σε αγορές εξαρτημάτων... αλλά να μείνω στην Ελλάδα και να αγοράσω πράγματα από το εξωτερικό αξίας 50-100 ευρώ που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα απαγορεύεται...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #866
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά η χαλάρωση των capital control έγινε... αλλά απ΄ ότι κατάλαβα.. μας ξέχασαν εμάς που χρειάζεται να αγοράσουμε κάτι απο το εξωτερικό...
    κρίμα....

    δεν έδωσαν καν τη δυνατότητα κάποιου ορίου για αγορές με κάρτα από τους επαγγελματίες (με τον όρο να πρέπει να προσκομίζουν μετά την αγροά το τιμολόγιο αγοράς)

    ούτε ένα μικρό όριο για τους ιδιώτες.. πχ 50-100 ευρώ το εξάμηνο... δηλαδή μου δίνουν τη δυνατότητα να πάω στο εξωτερικό και να καταναλώση 1500-2000 ευρώ είτε σε διασκέδαση είτε σε αγορές εξαρτημάτων... αλλά να μείνω στην Ελλάδα και να αγοράσω πράγματα από το εξωτερικό αξίας 50-100 ευρώ που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα απαγορεύεται...
    Γι αυτο φτιαχνεις μια revolut και τελειωσες!!

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #867
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παρα την ταλαιπωρια με τα σημειωματα του ταχυδρομου εχω χασει τοσες παραγγελιες οσο ποτε. Απο τελη μαιου εχουν χαθει (η υπερβολικα καθυστερησει) 4 παραγγελιες και ειμαι στα ορια για αλλες 3. Θα μου πειτε καλοκαιρι ειναι αδειες και περικοπες παιζουν ομως παραγγελιες που εκανα μεσα ιουλιου φτασαν ολα σε χρονο ρεκορ για τα δεδομενα του ebay.
    Θεμα κλοπης των πακετων δεν παιζει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #868
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρα την ταλαιπωρια με τα σημειωματα του ταχυδρομου εχω χασει τοσες παραγγελιες οσο ποτε. Απο τελη μαιου εχουν χαθει (η υπερβολικα καθυστερησει) 4 παραγγελιες και ειμαι στα ορια για αλλες 3. Θα μου πειτε καλοκαιρι ειναι αδειες και περικοπες παιζουν ομως παραγγελιες που εκανα μεσα ιουλιου φτασαν ολα σε χρονο ρεκορ για τα δεδομενα του ebay.
    Θεμα κλοπης των πακετων δεν παιζει..
    Δεν νομίζω ότι φταίει το καλοκαίρι κάτι άλλο παίζει. Προσωπικά σε μένα πιο γρήγορα μου έρχονται οι παραγγελίες από eBay τώρα το καλοκαίρι από ότι τον χειμώνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #869
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Εντομεταξυ μερικους πωλητες που εχω ρωτησει για καποια πραγματακια αξιας 15-20 δολλαριων τι προσφερει σε περιπτωση απωλειας μου απαντησαν ολοι με πολυ μεγαλη ευκολια resend or refund, πραγμα που μου κανει εντυπωση. Μονο αν τους ρωτησεις για track number σου λενε οτι υπαρχει αυτη η επιλογη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #870
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια ποιος μπορει να κανει αγορες απο το ebay δηλαδη να του δινω την λυστα και να κανει την αγορα και να του καταθετω εγω τα λεφτα σε ενα λογαλιασμο του!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 87 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 37 77 85 86 87 88 89 97 137 187 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για πωλήσεις σε ebay
    By dimpet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-21, 15:22
  2. Οδηγός αγοράς: Wire spool (Silicone, AWG 20-16).
    By olspookishmagus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 21:05
  3. Φτηνές mcu από ebay, aliexpress
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 23:35
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 12:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας