Σελίδα 111 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 11 61 101 109 110 111 112 113 121 161 211 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.101 έως 1.110 από 3087

Θέμα: Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ

  1. #1101
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    προβλέπω η πιο επιτειχημένη επιχειρήση να ειναι τριγωνικές συνναλαγές απο ebay μέσω βουλγαρίας.
    Πήρα τηλ στα ελτα και μου ειπαν οτι ο εκτελονισμός ειναι θέμα του Υπουργείου οικονομικών , πλέον θα πληρώνουμε και οταν πηγαίνουμε τουαλέτα.
    Ας πληρώσω το ΦΠΑ μου όχι ομως ότι θέλει ο κάθε τελωνειακός.
    Μαζεύουν χρήμα απο όπου μπορούν, πλέον δεν θα μπορούμε να αγοράσουμε ούτε τις κινέζικες σαβούρες με τους κινέζικους μισθούς.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #1102
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    προβλέπω η πιο επιτειχημένη επιχειρήση να ειναι τριγωνικές συνναλαγές απο ebay μέσω βουλγαρίας.
    Απορώ πως δεν έχει ήδη φτιαχτεί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #1103
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Από τον Μάρτιο περίπου και μετά ένοιωσα το 3ευρο (Τέλος Παρουσίασης στο Τελωνείο) όπως αναφέρει και στο pdf που ανέβασε ο Αντώνης στα 8 από τα 10 δέματα που παρέλαβα μέχρι τώρα τα περισσότερο σε φακέλους διαστάσεων 10x15cm περ. ανεξαρτήτου αναγραφόμενης τιμής κόστους. Ειδικά για ένα που πλήρωσα 1,24€ στο Aliexpress με πόνεσε το 3ευρο προς όφελος του τελωνείου κι όχι των ΕΛΤΑ. Βέβαια δεν θα το παραλάμβανα αν δεν με μπέρδευε η 2η ειδοποίηση που κατέφτασε χωρίς να προσέξω το tracking nr πιστεύοντας ότι πρόκειται για κάποιο άλλο που έβλεπα μέσω tracking ότι έφτασε. Τελικά μετά από αυτή την διαπίστωση έχω αναβάλλει τις όποιες αγορές από Κίνα γιατί έτσι ως ένα βαθμό είναι ασύμφορες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  4. #1104
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    το τελευταίο καιρό έχω δει πολλούς κινέζους να γράφουν ευρωπαική πόλη και να στέλνουν απο ΚΙΝα , σε εναν μαλιστα που δεν το ηξερα του εριξα και αρνητική.
    Μου ήρθε απο ιρλανδία και καλά με κινέζικο truck number , δεν πέρασε τελωνείο . Δεν ξέρω αν ειναι αυτό η λύση

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #1105
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παιδιά από τη μία υπάρχει το παράπονο:
    - 'οι κινέζοι έχουν αλώσει την αγορά με τιμές χώμα που τις πετυχαίνουν με κινέζικους μισθούς'

    Και από την άλλη:
    - 'πλέον δεν θα μπορούμε να αγοράσουμε ούτε τις κινέζικες σαβούρες με τους κινέζικους μισθούς' (btw: α. αν είναι σαβούρες, γιατί να θες να τις αγοράσεις; β. μήπως οι μισθοί μας γίνανε κινέζικοι επειδή αγοράζουμε τα πάντα από την Κίνα; (επειδή έχουν αλώσει την αγορά; ) )

    Από τη μία στενοχωριόμαστε που οι Κινέζοι έχουν σαρώσει την αγορά, από την άλλη ανησυχούμε μην τυχόν και δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να αγοράζουμε τα κινέζικα (και σταματήσουμε να βοηθάμε τους κινέζους να σαρώνουν την αγορά)!

    Οι δασμοί δίνουν την ευκαιρία να αναπτυχθεί η ευρωπαική παραγωγή.
    Αν η τιμή ενός dc-dc converter από Κίνα είναι 1,5 ευρώ και 'είναι αδύνατον να τους ανταγωνιστούμε' (και είναι) οι δασμοί ανεβάζουν την τιμή του σε 4,5 ευρώ.
    Αν δε, οι δασμοί είναι 15 ευρώ, σε 16,5 ευρώ.
    Δηλαδή οι δασμοί σου δίνουν την ευκαιρία να φτιάξεις dc-dc converter και να τον πουλήσεις 4,5 ευρώ εντός ΕΕ (550 εκ. δυνητικοί πελάτες).
    Ή και μέχρι 16,5 ευρώ.

    Μήπως οι δασμοί είναι μια ευκαιρία 'να τους ανταγωνιστούμε';
    Και μιας και είστε ηλεκτρονικοί πολλοί από δω μέσα, μήπως θα έπρεπε να ζητάτε μεγαλύτερους δασμούς στα κινέζικα;

    2 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #1106
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    κάποια υπάρχουν και στην ελληνική αγορά και τα dc dc που λές με επιπλέον 1ε , υπάρχουν πάρα πολλά που δεν υπάρχουν στην ελλάδα ή ευρώπη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #1107
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δασμοί δίνουν την ευκαιρία να αναπτυχθεί η ευρωπαική παραγωγή.
    Αν η τιμή ενός dc-dc converter από Κίνα είναι 1,5 ευρώ και 'είναι αδύνατον να τους ανταγωνιστούμε' (και είναι) οι δασμοί ανεβάζουν την τιμή του σε 4,5 ευρώ.
    Αν δε, οι δασμοί είναι 15 ευρώ, σε 16,5 ευρώ.
    Δηλαδή οι δασμοί σου δίνουν την ευκαιρία να φτιάξεις dc-dc converter και να τον πουλήσεις 4,5 ευρώ εντός ΕΕ (550 εκ. δυνητικοί πελάτες).
    Ή και μέχρι 16,5 ευρώ.
    Ίσως, αλλά εγώ πχ αντί να το πάρω 16.5$ θα κάνω 16 παραγγελίες του 1$, οι Κινέζοι θα έχουν χ16 πωλήσεις, οι τελωνειακοί θα έχουν χ16 δουλειά και το κράτος θα πάρει τα @@ μου.
    Και μετά ας πληρώσουν με τους buck converter στο υπουργείο.
    1000 φορές να τα πάρει ο Κινέζος απ' το να πληρώσω γαμησιάτικα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #1108
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Και το αφεντικό θα σου πει: 'τι τέλει; μιστό;'
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πάρει τα @@ μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #1109
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    το τελευταίο καιρό έχω δει πολλούς κινέζους να γράφουν ευρωπαική πόλη και να στέλνουν απο ΚΙΝα , σε εναν μαλιστα που δεν το ηξερα του εριξα και αρνητική.
    Μου ήρθε απο ιρλανδία και καλά με κινέζικο truck number , δεν πέρασε τελωνείο . Δεν ξέρω αν ειναι αυτό η λύση
    δεν νομίζω... κι εμένα μου ήρθε μέσω Ολλανδίας με την PostNL αλλά είχε την επισήμανση "μεταφερόμενο προϊόν από χώρα εκτός Ευρώπης" και το τσίμπισε το 3ευρο... νομίζω πως άξιζε όμως γιατί ήταν ένα τέτοιο

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  10. #1110
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το αφεντικό θα σου πει: 'τι τέλει; μιστό;'
    Το αφεντικό αν το πρόβλημά του είναι οι Κινέζικοι buck converter δεν είναι ικανό για αφεντικό.
    Αν ήταν ικανό θα μπορούσε να είχε φέρει μια γραμμή παραγωγής έτσι ώστε να εξασφαλίσει το μέλλον του και στην συνέχεια να αναπτυχθεί περισσότερο για να φτάσει σε τέτοιες τιμές, παρ' όλα αυτά δεν το έκανε και έδωσε περιθώριο στον Κινέζο να τον μηδενίσει. Για ποιον λόγο να στηρίξω έναν ανίκανο? Και να τον στηρίξω δεν πρόκειται να ανακάμψει, με τρανό παράδειγμα το ότι αντί να κοιτάξουν να βελτιωθούν για να χτυπήσουν τον Κινέζο κοιτάνε να τον δυσκολέψουν και να βγάλουν λεφτά απ' την δόξα του, αλλά ο Κινέζος δεν είναι χαζός, και πόρτες στήνει, και τα λιμάνια του αγοράζει. Δεν θα συμβάλω στο να συνεχίσουν να κάνουν κύκλους γύρο απ' τον εαυτό τους.

    http://www.marelectronics.gr/?lang=gr έχω βρει κοινούς διακόπτες φτηνότερους από Κίνα, και ένα κάρο φόρους πληρώνει και κέρδος θα βγάλει, μάγος είναι?
    Ένας άλλος είναι φαρμακείο, γιατί? Γιατί να τον στηρίξω? Για να δουλέψει ο εργαζόμενος του? Και γιατί να μην κλείσει έτσι ώστε να έρθει ο επόμενος που θα είναι ικανός? Και εκείνος θα χρειάζεται εργαζόμενο. Όταν μαζευτούν 5 ικανοί θα έχω την δυνατότητα να φτιάξω έναν φτηνότερο buck. Το θέμα δεν είναι να στηρίξουμε όποιον νάνε αλλά όποιον μπορεί να φέρει βελτίωση.

    Σε όλους τους κλάδους συμβαίνει αυτό και σε όλους τους κλάδους υπάρχουν επιχειρήσεις που παραμένουν ανταγωνιστικές και αναπτύσσονται παρά τις όποιες δυσκολίες.
    Τεσπα, ξεφεύγουμε απ' το θέμα, αυτή την γνώμη έχω σχηματίσει απ' τις κινήσεις που βλέπω καθημερινά απ' τα αφεντικά του κύκλου μου, δεν το συνεχίζω.

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 111 από 309 ΠρώτηΠρώτη ... 11 61 101 109 110 111 112 113 121 161 211 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για πωλήσεις σε ebay
    By dimpet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-21, 15:22
  2. Οδηγός αγοράς: Wire spool (Silicone, AWG 20-16).
    By olspookishmagus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-18, 21:05
  3. Φτηνές mcu από ebay, aliexpress
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 23:35
  4. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  5. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 12:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας