Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: κατασκευή απλού και εύκολου ενισχυτή

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή κατασκευή απλού και εύκολου ενισχυτή

    Γεια σε όλους θέλω τα φώτα σας ..
    Λοιπόν μου μπήκε το μικρόβιο να κατασκευάσω κάποιον ενισχυτή ήχου απλό και εύκολο και οικονομικό (είμαι αρχάριος και δεν έχω κατασκευάσει ποτέ κάτι τέτοιο και θέλω να κατασκευάσω κάτι φτηνό για να μην κλαίω τα λεφτά μου) καθώς έψαχνα βρήκα αυτό http://www.hlektronika.gr/forum/down...do=file&id=321
    και οικονομικό είναι και απλό πιστεύω και θέλω να πιστεύω και το καλό είναι ότι έχω τροφοδοτικά σε αυτά τα volt (ένα που είναι 13.8 volt ambere δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι είναι πάνω από 5-6 και τροφοδοτικό υπολογιστή που βγάζει 12v και έχει σίγουρα πάνω από 8-10 ambere) άρα είμαι κομπλέ και από τροφοδοτικό
    λοιπόν θέλω να μου πείτε
    1) αν υπάρχει κάτι πιο απλό ....
    2) περίπου το πόσο θα κοστίσει αυτό που έχω διαλέξει ή αυτό που θα μου προτείνετε ..
    3) πλακέτα που θα βρω ? είχα δει μια πατέντα που είχε κάνει κάποιος στο και έφτιαξε έναν ενισχυτή μικρό και αντί για πλακέτα έβαλε χαρτόνι και τα σύνδεσε όλα με καλώδια από κάτω(λογικά δεν είμαι σίγουρος για τα καλώδια αλλά δεν νομίζω κάτι άλλο)
    προς το παρών αυτά
    πληροφοριακά δεν είμαι και τελείως άσχετος ξέρω 1-2 πραγματάκια δηλαδή έχω και κολλητήρι απλό λίγα watt (από το lidl το είχα πάρει και είχε και βάση μαζί) και ένα πολύμετρο ψηφιακό γνωρίζω και την θερμή και την ψυχρή κόλληση κλπ....
    εάν έχω κάνει κάποιο λάθος ζητάω συγνώμη είμαι καινούριος εδώ ...
    όλες οι απόψεις δεκτές και ευχαριστώ προκαταβολικά για όσους ασχοληθούν και θα με βοηθήσουν...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ninolas : 24-07-13 στις 16:56

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Μεταφέρθηκε από τα κυκλώματα.
    Κάνε και έναν κόπο να διαβάσεις καλά αυτό http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Κανένας δεν γνωρίζει... ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη elettronica
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Τι ποιο απλό απο μια κατασκευή απο αυτή που διάλεξες με το TDA φτιάχνεις και άλλο ένα ίδιο και έχεις έναν στερεοφωνικό ενισχυτή . Το κόστος είναι μικρο οπότε δεν πρέπει να σε προβληματιζει πάνω σε μια ψήκτρα κάνεις όλη την κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όσοι το χάλκεον χέρι
    βαρύ του φόβου αισθάνονται,
    ζυγόν δουλείας ας έχωσι·
    θέλει αρετήν και τόλμην
    η ελευθερία
    Εδώ ‘ναι η στάχτη ενός λαού, που είταν αιώνια φλόγα.

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elettronica Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ποιο απλό απο μια κατασκευή απο αυτή που διάλεξες με το TDA φτιάχνεις και άλλο ένα ίδιο και έχεις έναν στερεοφωνικό ενισχυτή . Το κόστος είναι μικρο οπότε δεν πρέπει να σε προβληματιζει πάνω σε μια ψήκτρα κάνεις όλη την κατασκευή.
    1) το κάνω απλά για να μπω στον κόσμο τον ηλεκτρονικών και επειδή μου αρέσει.. για αυτό προς το παρών θα κάνω μονοφωνικό για να μάθω και βλέπουμε για στερεοφωνικό
    2) με την πλακέτα τι μπορώ να κάνω? να αγοράσω ?και αν ναι που πουλάνε ? ή να κάνω την πατέντα με το χαρτόνι και από κάτω να ενώσω τα καλώδια ?
    ωραία ιδέα είναι να κάνω μόνος μου την πλακέτα αλλά δεν έχω ούτε εκτυπωτή αλλά και επειδή ακόμα δεν έχω την εμπειρία δεν θέλω να πέσω στα βαθιά ακόμα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    μπορείς να τον φτιάξεις σε διάτρητη πλακέτα....
    http://www.marelectronics.gr/product...=16109&lang=gr
    http://www.marelectronics.gr/product...=11086&lang=gr
    Τα υλικά του ενισχυτή χωρίς πλακέτα γύρω στα 2-3 ευρώ θα σου πάνε (για κάθε κανάλι)
    http://www.marelectronics.gr/product...d=3287&lang=gr
    Η διάτρητη πλακέτα θα εχει 3-4 ευρώ αλλά θα χρειαστείς ένα μέρος της και την υπόλοιπη θα την χρησιμοποιήσεις σε μελοντικά προτζεκτ. Επίσης θα χρειαστείς και κάποια ψυκτρα ή καποιο κοματι αλουμίνιο για την ψυξη του TDA2002. Αν εχεις κανένα χαλασμένο τροφοδοτικό απο Pc πιστεύω οτι θα μπορούσες να χρησιμοποιησεις από εκεινο.

    Προσωπικά θα κοιτουσα κατι ποιο σύγχρονο οπως το στερεοφωνικό TDA1519A ή με ποιο μικρή ισχύ TDA1519B ή για περίπου 20W έξοδο TDA7240. Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο σχεδιο αλλα μπορείς να δεις το αντιστοιχο datasheet του κατασκευαστή η πιθανόν να βρεις και κατι στο ιντερνετ. Το κοστος θα ειναι 2-3 ευρώ παραπάνω απ οτι το TDA2002.
    (το κόστος έχει πάντα σχέση και με το απο που αφοράζεις.. πχ σε άλλο κατάστημα (στην Ελλάδα) βρισκεις την διατρητη 2 ευρώ αλλου 4)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ninolas (28-07-13)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς να τον φτιάξεις σε διάτρητη πλακέτα....
    http://www.marelectronics.gr/product...=16109&lang=gr
    http://www.marelectronics.gr/product...=11086&lang=gr
    Τα υλικά του ενισχυτή χωρίς πλακέτα γύρω στα 2-3 ευρώ θα σου πάνε (για κάθε κανάλι)
    http://www.marelectronics.gr/product...d=3287&lang=gr
    Η διάτρητη πλακέτα θα εχει 3-4 ευρώ αλλά θα χρειαστείς ένα μέρος της και την υπόλοιπη θα την χρησιμοποιήσεις σε μελοντικά προτζεκτ. Επίσης θα χρειαστείς και κάποια ψυκτρα ή καποιο κοματι αλουμίνιο για την ψυξη του TDA2002. Αν εχεις κανένα χαλασμένο τροφοδοτικό απο Pc πιστεύω οτι θα μπορούσες να χρησιμοποιησεις από εκεινο.

    Προσωπικά θα κοιτουσα κατι ποιο σύγχρονο οπως το στερεοφωνικό TDA1519A ή με ποιο μικρή ισχύ TDA1519B ή για περίπου 20W έξοδο TDA7240. Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο σχεδιο αλλα μπορείς να δεις το αντιστοιχο datasheet του κατασκευαστή η πιθανόν να βρεις και κατι στο ιντερνετ. Το κοστος θα ειναι 2-3 ευρώ παραπάνω απ οτι το TDA2002.
    (το κόστος έχει πάντα σχέση και με το απο που αφοράζεις.. πχ σε άλλο κατάστημα (στην Ελλάδα) βρισκεις την διατρητη 2 ευρώ αλλου 4)
    ναι ψήκτρα έχω από τροφοδοτικό χαλασμένο άμα χρειαστεί που δεν νομίζω βάζω και ένα fan
    και θα βάλω το TDA2003 γιατί βγάζει παραπάνω watt (το TDA2002 βγάζει 5-8w και το TDA2003 βγάζει 6-10w) μικρή λεπτομέρια αλλά απλά το λέω...
    βασικά θα κοιτάξω και αυτό που λες με TDA1519B ή TDA7240 και ανάλογα θα πράξω...
    κάτι άλλο για την πλακέτα. Μπορεί να είναι ηλίθια η ερώτηση αλλά δεν ξέρω μικρός είναι θα μάθω
    πως θα συνδεθούν τα υλικά ? με καλώδια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Ναι με καλωδια.
    Η ακομα καλητερα με συρματακια θα κανεις αγωγους απο την κατω πλευρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    οκ σας ευχαριστώ όλους σας για της πληροφορίες
    για ότι απορία είναι θα σας ξαναρωτήσω
    σας ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Εγω εχω αλλη αποψη.

    Κατ' αρχας τα διαφορα TDAxxx ειναι λιγο παλια (για την ακριβεια ηταν παλια οταν τα βουνα ηταν ακομη νεα)

    Εγω προτεινω το φρεσκο STA540SAN
    το οποιο χρειαζεται μονο τα παρακατω εξτρα ψιψιψινια:

    R1 10 kΩ Standby time constant
    R2 1.8 kΩ Ripple rejection
    C1, C2, C3, C4 0.22 ΅F Input AC coupling
    C5 0.1 ΅F Voltage supply decoupling
    C6 1000 ΅F Voltage supply decoupling
    C7, C8, C9, C10 2200 ΅F Output AC coupling
    C11 47 ΅F Ripple rejection
    C12 10 ΅F Standby time constant
    C13 100 nF Ripple rejection
    ZD1 10 ΅F Standby time constant


    Επισης, θα σου προτεινα να κατεβασεις καποιο σχεδιαστικο προγραμμα (πχ eagle ή αν εχεις κανα θειο στην Σουηδια μπορει να βρεις και κανα καλυτερο ).
    Σχεδιο θα βρεις μεσα στο datasheet του STA540SAN καθως επισης και το layout της πλακετας.
    Βασικα θα βρεις τα παντα.
    Απλα το μονο που χρειαζεται ειναι να τα αντιγραψεις.

    Μετα, θα δωσεις την πλακετουλα σου σε καποιο Κινεζακι και σε 20 ημερουλες θα ειναι ετοιμη, επαγγελματικη πλακετα, που θα κρατησεις χρονια.
    Αυτα με τα χαρτονια και τις τρυπιες τις πλακετες για μενα ειναι για μικρα παιδια ή για να κανεις καποια δοκιμη.

    Μη σε φοβιζει το αθλημα, ολοι εδω ειναι προθυμοτατοι να βοηθησουν, αμα κολλησεις καπου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον bchris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ninolas (28-07-13)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή κουτιών ηχείων και ενισχυτή με το TDA1552Q
    By andrew321 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 20:00
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-14, 23:02
  3. Κατασκευή ενισχυτή & ηχείων - συμβουλές και προτάσεις
    By gnt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-11, 01:56
  4. κατασκευή απλού ενισχυτή (new-μπας)
    By mparmpamathios in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-10, 02:12
  5. Κατασκευή ενισχυτή!
    By power of sound in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-09, 05:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας