Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Κατασκευή μετασχηματιστή - απορίες

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή Κατασκευή μετασχηματιστή - απορίες

    Καλησπέρα σε όλους!

    Ήρθε ο καιρός να φτιάξω (επιτέλους) ένα ολο-δικό μου τροφοδοτικό πιο πολυ για τον πειραματισμό της υπόθεσης.

    Επειδή δεν έχω την υπομονή (και μάλλον ούτε τις γνώσεις) να σχεδιάσω και να φτιάξω παλμοτροφοδοτικό,
    θα ακολουθήσω την κλασσική προσέγγιση με μετασχηματιστή, ανόρθωση, εξομάλυνση και τα λοιπά..

    Το πρόβλημα μου, όπως φαίνεται και από τον τίτλο του θέματος, είναι ο μετασχηματιστής.. Ομολογώ ότι θα ήθελα
    να φτιάξω εγώ έναν, καθως είναι κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ και θα ήθελα να δω πως γίνεται από πρώτο χέρι.

    Βρήκα ένα video στον σωλήνα, αυτό εδώ, το οποίο μου φάνηκε αρκετά κατατοπιστικό για τα πως και τι της υπόθεσης,
    ωστόσο έχω κάποιες λίγες απορίες για τους υπολογισμούς..

    Με βάση τον σύνδεσμο που έχει στο description του video, πήρα μια γεύση ότι ανάλογα με τον πυρήνα, την ισχύ
    και την τάση δικτύου υπολογίζεται ο αριθμός των σπειρών του πρωτεύοντος (ε και με βάση το Ν1 βγάινει το Ν2, μέχρι εκεί το ξέρω..)

    Οπότε αριθμημένα, με ησυχία, τάξη και ασφάλεια έχουμε και λέμε:

    1) Γενικά, πώς μπορώ να υπολογίσω για το πρωτεύον τύλιγμα διατομή και αριθμό των σπειρών, δεδομένων των απαιτήσεων στην έξοδο;
    2) Υπάρχει κάποια συνταγή για το μέγεθος (διαστάσεις) του πυρήνα σε συναρτήση με την ισχύ ή πάει πιο ..εμπειρικά;

    Επίσης, στο πιο πρακτικό κομμάτι της κατασκευής πως λέγονται (στα ελληνικά ντε) και που βρίσκω τα εξής:

    1) Οι μεταλλικές φέτες σχήματος Ε και Ι που αποτελούν τον πυρήνα <- Ποντάρω "φερίτες";
    2) Το πλαστικό (?) "καρούλι" (?) πάνω στο οποίο τυλίγονται οι σπείρες και στο οποίο μπαίνουν τα ψιψιψίνια του ερωτήματος #1

    Καταλαβαίνω ότι μάλλον ρώτησα πολλά πράγματα, οπότε εάν έχετε κάποιο κείμενο για να με παραπέμψετε μην αρχίσετε να γράφετε κατεβατά!


    ΥΓ Έτσι για να γίνεται κουβέντα, σκεφτόμουν μετασχηματιστή (η μάλλον τροφοδοτικό..) που να δίνει στην έξοδο 18V ή 24V και ~10A

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Εχμμμμ είμαι πραγματικά ο ποιο άσχετος για να σου πω πως ακριβώς θα τον κατασκευάσεις αλλά μιας και θέλεις να φτιάξεις τροφοδοτικό (και δεν γνωρίζω τι εμπειρία έχεις) μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρεις έναν έτοιμο? Το λέω αυτό γιατί εμπλέκονται υψηλές τάσεις και το δευτερεύον σου επίσης είναι βαρβάτο.
    Εκτός αν αντέχεις στα ηλεκτροσόκ τύπου rambo (αυτά που οι λάμπες πυράκτωσης σβήνουν από την πτώση τάσης όταν τρως το σουτ) και το κάνεις για την εμπειρία.

    Σίγουρα κάποιοι θα γνωρίζουν παραπάνω και θα απαντήσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Δεν αντιλέγω ρε συνονόματε ότι θα είναι η πιο αναίμακτη λύση να πάρω έναν έτοιμο, αλλά πως αλλιώς θα μάθω;
    Και επίσης ποιος σου είπε οτι θα τον τυλίξω με συνδεδεμένο το καλώδιο στην πρίζα;

    Τέλος πάντων για να επιστρέψουμε στο σοβαρό, εύλογες οι ανησυχίες σου αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα (ούτε έλλειψη εμπειρίας),
    απλώς είναι κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ και θέλω να κάνω/μάθω πως γίνεται.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Για τους υπολογισμους υπαρχει ενα απλο προγραμματακι στα αρχεια καθως και διαφορα παλιοτερα θεματα.

    Υλικα σε λιανικη... λιγο δυσκολο να βρεις, οι περισσοτεροι δινουν μονο χονδρικη. Κανε μια ερωτηση σε αυτους: http://www.massouras.gr/ http://www.sinadinos.gr/

    Τα ΕΙ στους απλους μετασχηματιστες δεν ειναι φερριτες, απλος πυρηνας σιδηρου ειναι. Μπορεις να τα ζητησεις σαν λαμακια ΕΙ (μεγεθος) για μετασχηματιστη.Το "καρουλι" που τυλιγεις το συρμα λεγεται καρκασα (μεγεθος αντιστοιχο με τα ΕΙ που εχεις).

    Εκτος αυτων αν θες να κανεις καλη δουλεια θα χρειαστεις και κανα κομματι πρεσπαν, ταινια, βερνικι, κλεμες και λαμακια στηριξης για τον μετασχηματιστη.


    Θα συμφωνησω οτι δεν ειναι τοσο απλο και δεν νομιζω οτι πολυαξιζει να φτιαχνεις δικους σου μετασχηματιστες, ειδικα αν δεν εχεις παραγωγη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tasosmos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kplgr (28-07-13)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Φίλε Κώστε θα σε παρότρυνα να μην το προσπαθήσεις. Θα χάσεις σε χρήμα σε χρόνο σε ενέργεια και πιθανότατα να σουταριστείς. Αν θες πάρε ενα μετασχηματιστή απο φουρνο μικροκυμάτων και ασχολεισου με το να τον κανεις με λιγες στροφές στο δευτερεύον με χοντρό χάλκινο σύρμα καμιά μικροπόντα. Είναι πιο σίγουρο. Εχει πολλά ψιψινια (μ'αρέσει η λέξη) ενας μετασχηματιστής και κατι να γίνει λάθος θα σου στοιχήσει τη ζωή ανευ "undo"
    Ασε που μόνος σου λες πως "Επειδή δεν έχω την υπομονή (και μάλλον ούτε τις γνώσεις) " και τα δύο αυτά χρειάζονται πολύ!!!!!!!!

    φιλικά

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά, μάλλον εχω παρεξηγηθεί και δε μ'αρέσει να πω την αλήθεια..

    Κατανοώ ότι έχετε κάθε καλη πρόθεση να "προφυλάξετε" κόσμο από το "μεγάλο κακό του ηλεκτρικού ρεύματος" αλλά προσωπικά έχω να πω
    οτι καταντάει κουραστικό.

    Το ότι δεν έχω τις γνώσεις (η την υπομονή για να τις αποκτήσω) ώστε να σχεδιάσω παλμοτροφοδοτικό, όπως λέει το πρώτο μήνυμα
    (για να μην κρατάμε ότι θέλουμε, έτσι;) δεν πάει να πεί ότι δεν έχω γνώσεις/εμπειρία ηλεκτροτεχνικής ή ηλεκτρονικής. Στο κάτω κάτω
    βάζω στοίχημα ότι πολλοί από εδώ μέσα δεν μπορούν να το κάνουν, τους κάνει αυτό περισσότερο επιρρεπείς στην ηλεκτροπληξία;

    Μια (η μαλλον 4) πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις έκανα, αν γνωρίζετε απαντήστε, αλλιώς σας παρακαλώ πολύ αφήστε τα "μη, κάνει τζιζ",
    δεν υπάρχει έλλειψη σε κριτική ικανότητα/σκέψη.

    Συγγνώμη για το "ξέσπασμα" αλλά δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η τακτική του "άστο είναι επικίνδυνο", που την βλέπω ψωμοτύρι εδώ πέρα μόλις
    κάποιος σταματήσει να ρωτάει για τον χρονισμό 555 και τι κάνει το ποδαράκι #4 του τάδε τσιπ.

    φιλικά, που λέτε και εσείς...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Φίλε για το χρονισμό του 555 δεν υπάρχει κύνδινος αλλα για κακοφτιαμένο μετασχηματιστή... δεν είναι το ίδιο νομίζω?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Αυτό κατάλαβες ρε συ Άγη από όλο το προηγούμενο μήνυμα..; Ότι συμπέρανα και ανακοίνωσα πως είναι εξίσου επικίνδυνα το ένα με το άλλο;

    Και ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί a priori καταλήξαμε πως ο μετασχηματιστής που θα φτιάξω θα είναι κακοφτιαγμένος και θα έχουμε πυρηνικό
    ολοκαύτωμα στον βοτανικό..

    Τέλος πάντων, ας μην το μετατρέψουμε σε chat, γιατί μάλλον το βλέπω να φεύγει σούμπιτο το θέμα (ίσως και ήδη να είναι αργά αλλά τέλος πάντων..)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Ωραια ας επανέλθουμε στο θέμα και συγχώρα με αν παρενόησα....Οπως είδες στο βιντεο θα χρειαστείς υπολογισμούς. παρακολούθησα το εν λόγω βίντεο μαζί με κάτι άλλα για υπολογισμούς όλα αυτά στα γρήγορα. Πάνω κατω εχω καταλάβει πως γίνονται οι υπολογισμοί αλλά στο βιντεο που παρέθεσες δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει μια σταθερά ο αριθμός 42. Μπορει κα΄ποιος να μας εξηγήσει?


    Υπάρχουν πίνακες ολόκληροι στο διαδίκτυο ετοιμοι που σου λενε ανάλογα τα Αμπερε πόσο χοντρό θα είναι το συρμα περιέλιξης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agis68 : 28-07-13 στις 18:52
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Φιλε κωστα χωρεις να θελω να σε αποθαρεινω,αν ξεκινησεις κατι τετοιο,θα δεις οτι ο κοπος/χρονος/εξοδα/δυσκολια συγκεντρωσης υλικων/πολυπλοκωτητα υπολογισμων για την κατασκευη του Μ/Τ στο τελος θα ειναι πολλαπλασια του (αμφιλεγομενου) αποτελεσματος. Μιας και σε ενδιαφερει στην τελικη να κατασκευασεις τροφοδοτικο επικεντρωσου στην επιλογη καλου σχεδιου και σωστων υλικων με καποιον μετσχηματιστη του εμποριου.Αν επιμενεις ομως σε αυτο που εχεις στοχο,τοτε η υπομονη σου θα πρεπει να ειναι στα ''κοκκινα''..Φιλικα παντα..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-17, 13:47
  2. Κατασκευή απλού μετασχηματιστή
    By thodoris12 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-14, 20:18
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 13:06
  4. Κατασκευή τροφοδοτικού με μετασχηματιστή 270W
    By PCMan in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-11, 08:59
  5. Κατασκευή μετασχηματιστή τροφοδοσίας
    By Panoss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-06, 19:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας