Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΆ ΓΙΝΕΤΑΙ;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΆ ΓΙΝΕΤΑΙ;

    Καλησπερα θα ηθελα να με πει οποιος γνωριζει να μου δωσει καποιες πληροφοριες συνδεσμολογιας φωτοβολταικα με αντισταση dc .
    Καταρχας εχω 7 πανελ 127watt το καθενα και 40 volt max.
    Εχω βρει αυτη http://www.ebay.co.uk/itm/36-Volt-36...item1c037e9e5d την αντισταση .και λεω να τα συνδέσω όλες τις πλάκες παράλληλα και ετσι τα watt θα αθροιστούν 127*7= 889 watt .
    Το ερωτηματα μου ειναι 3
    1)αν γινεται να συνδεθει αμεσως μετα τις πλακες η αντησταση η θελει κανενα τυπου inverter ;
    2) αφου οι πλακες βγαζουν 40 βολτ πια αντισταση να παρω 36 η48 βολτ;
    3) αν πεσει ο ηλιος κ πεση η ταση θα παθουν τιποτα οι πλακες κανενα βραχυκύκλωμα που θα ειναι παντα συνδεμενες ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Αδερφέ μου, αν σου είναι εύκολο, πες μου για ποιο λόγο θέλεις να το κάνεις αυτο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    να ζεστάνω ενα δωμάτιο το χειμωνα ! φετεται παραξενω λιγο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Φίλε μου έτσι κι αλλιώς έχεις μόλις 889 Watt μέγιστη δύναμη ! (λίγη για θέρμανση αλλά όχι ευκαταφρόνητη)
    Η αντίσταση που διαλέγεις είναι 700 Watt άρα καλά ως εδώ (περίπου)
    Σε πιθανή σκέτη συνδεσμολογία θα έχεις ένα αποτέλεσμα μόνο 2 ηλιόλουστες ώρες που πιθανόν θα είναι περιττή η θέρμανση εκείνη την ώρα !
    Το θέμα είναι να την αποθηκεύσεις την ενέργεια για να την πάρεις όταν θα την έχεις ανάγκη δλδ την νύχτα !
    άρα θες μπαταρίες για αποθήκευση, φορτιστή για σωστή φόρτιση, και πιθανά μερικά καλούδια ακόμα για ασφάλεια του συστήματος !
    Πάντως αν επιμένεις να ζεστάνεις λάδι ή νερό δεν είναι ανάγκη να τρέχεις στο e-bay ο Κλαπάκης που ειδικεύεται στις αντιστάσεις όλων των τύπων, θα μπορούσε να σου δώσει την λύση σου, αν αυτη είναι εφικτή έτσι όπως το ψάχνεις σε πολύ χαμηλότερες τιμές φαντάζομαι. : http://www.vrisko.gr/details/1gd6ci6...1dbb133cdg077b & http://www.mix-klapakisabee.gr/conta...?lang=1&trig=7

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    O αλλος τροπος ειναι με μικροκυματα..ζεσταινεις το νερο γρηγορα,χωρις να χρειαζεσαι μεγαλα ποσα ενεργειας..το προβλημα ειναι να φτιαξεις μια τετοια κατασκευη

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angel_grig Εμφάνιση μηνυμάτων
    O αλλος τροπος ειναι με μικροκυματα..ζεσταινεις το νερο γρηγορα,χωρις να χρειαζεσαι μεγαλα ποσα ενεργειας..το προβλημα ειναι να φτιαξεις μια τετοια κατασκευη
    Συγκεκριμένη ποσότητα νερού χρειάζεται συγκεκριμένη ποσότητα ενέργειας για να ζεσταθεί οποιοδήποτε τρόπο και να χρησιμοποιήσω για να το ζεστάνω. Από εκεί και πέρα είναι θέμα απωλειών το αν θα χρειαστεί κάτι παραπάνω, ΠΟΤΕ όμως δε θα χρειαστεί κάτι λιγότερο...

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Τα πάνελ λειτουργούν ώς πηγή ρεύματος και όχι τάσης
    Δεν υπάρχει φόβος αν τα συνδέσεις άμεσα στην αντίσταση. Όσο έχει ήλιο θα έχεις και ρεύμα, ακόμα και στο σούρουπο θα δείς τάση πάνω στην αντίσταση.
    Το πρόβλημα σου δεν είναι το πρωί αλλά το βράδυ
    Μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς μια άνεμο γεννήτρια αλλά και αυτή θα θέλει τον εκλεκτής για να μη σπάσει από τον αέρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκεκριμένη ποσότητα νερού χρειάζεται συγκεκριμένη ποσότητα ενέργειας για να ζεσταθεί οποιοδήποτε τρόπο και να χρησιμοποιήσω για να το ζεστάνω. Από εκεί και πέρα είναι θέμα απωλειών το αν θα χρειαστεί κάτι παραπάνω, ΠΟΤΕ όμως δε θα χρειαστεί κάτι λιγότερο...
    Tεχνικες γνωσεις δεν εχω αλλα πχ ενα ποτηρι νερο στο φουρνο μικροκυματων σε 2 λεπτα εχει σχεδον βρασει ενω η ιδια ποσοτητα για τον ιδιο χρονο στο ηλεκτρικο ματι δεν εχει καν ζεσταθει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angel_grig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tεχνικες γνωσεις δεν εχω αλλα πχ ενα ποτηρι νερο στο φουρνο μικροκυματων σε 2 λεπτα εχει σχεδον βρασει ενω η ιδια ποσοτητα για τον ιδιο χρονο στο ηλεκτρικο ματι δεν εχει καν ζεσταθει...
    Σε βραστήρα δοκίμασες; Όπου έχεις την καλύτερη δυνατή μετάδοση της θερμότητας μέσα στο προς θέρμανση μέσο (νερό).
    Επίσης το ηλ. μάτι ακόμα και αν το σβήσεις, καίει για αρκετή ώρα ακόμα. Άρα δεν έχεις την ταχύτερη και αποτελεσματικότερη μετάδοση θερμότητας.

    Ο φούρνος μικροκυμάτων διεγείρει (με αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας) μόρια νερού και άλλων πολωμένων μορίων μέσα στο τρόφιμα. Αυτή η διέγερση είναι αρκετά ομοιόμορφη ώστε να θερμαίνεται σε όλο τον όγκο του το τρόφιμο, ένα χαρακτηριστικό που δεν υπάρχει σε καμία άλλη μέθοδο θέρμανσης τροφίμων...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΣΕ ΠΑΛΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    By apog in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-17, 00:11
  2. Ζεστο νερο με μικροκυματα
    By giannis.serres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-15, 16:09
  3. νερο απο κλιματιστικο
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 11:28
  4. Ζεστο νερο χωρις καυσιμα.
    By -nikos- in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-12, 23:08
  5. Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-12, 19:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας