Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΆ ΓΙΝΕΤΑΙ;

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΆ ΓΙΝΕΤΑΙ;

    Καλησπερα θα ηθελα να με πει οποιος γνωριζει να μου δωσει καποιες πληροφοριες συνδεσμολογιας φωτοβολταικα με αντισταση dc .
    Καταρχας εχω 7 πανελ 127watt το καθενα και 40 volt max.
    Εχω βρει αυτη http://www.ebay.co.uk/itm/36-Volt-36...item1c037e9e5d την αντισταση .και λεω να τα συνδέσω όλες τις πλάκες παράλληλα και ετσι τα watt θα αθροιστούν 127*7= 889 watt .
    Το ερωτηματα μου ειναι 3
    1)αν γινεται να συνδεθει αμεσως μετα τις πλακες η αντησταση η θελει κανενα τυπου inverter ;
    2) αφου οι πλακες βγαζουν 40 βολτ πια αντισταση να παρω 36 η48 βολτ;
    3) αν πεσει ο ηλιος κ πεση η ταση θα παθουν τιποτα οι πλακες κανενα βραχυκύκλωμα που θα ειναι παντα συνδεμενες ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Αδερφέ μου, αν σου είναι εύκολο, πες μου για ποιο λόγο θέλεις να το κάνεις αυτο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    να ζεστάνω ενα δωμάτιο το χειμωνα ! φετεται παραξενω λιγο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.465


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Φίλε μου έτσι κι αλλιώς έχεις μόλις 889 Watt μέγιστη δύναμη ! (λίγη για θέρμανση αλλά όχι ευκαταφρόνητη)
    Η αντίσταση που διαλέγεις είναι 700 Watt άρα καλά ως εδώ (περίπου)
    Σε πιθανή σκέτη συνδεσμολογία θα έχεις ένα αποτέλεσμα μόνο 2 ηλιόλουστες ώρες που πιθανόν θα είναι περιττή η θέρμανση εκείνη την ώρα !
    Το θέμα είναι να την αποθηκεύσεις την ενέργεια για να την πάρεις όταν θα την έχεις ανάγκη δλδ την νύχτα !
    άρα θες μπαταρίες για αποθήκευση, φορτιστή για σωστή φόρτιση, και πιθανά μερικά καλούδια ακόμα για ασφάλεια του συστήματος !
    Πάντως αν επιμένεις να ζεστάνεις λάδι ή νερό δεν είναι ανάγκη να τρέχεις στο e-bay ο Κλαπάκης που ειδικεύεται στις αντιστάσεις όλων των τύπων, θα μπορούσε να σου δώσει την λύση σου, αν αυτη είναι εφικτή έτσι όπως το ψάχνεις σε πολύ χαμηλότερες τιμές φαντάζομαι. : http://www.vrisko.gr/details/1gd6ci6...1dbb133cdg077b & http://www.mix-klapakisabee.gr/conta...?lang=1&trig=7

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    O αλλος τροπος ειναι με μικροκυματα..ζεσταινεις το νερο γρηγορα,χωρις να χρειαζεσαι μεγαλα ποσα ενεργειας..το προβλημα ειναι να φτιαξεις μια τετοια κατασκευη

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.039

    Προεπιλογή

    Θεωρητικά γίνεται, πρακτικά όμως δεν γίνεται αρκετά αποδοτικά και δεν συμφέρει.

    Ο βασικός λόγος είναι ότι τα Φ/β είναι μη γραμμικό εξάρτημα ενώ οι αντιστάσεις είναι γραμμικό εξάρτημα.
    Η απόδοση των Φ/Β στην διάρκεια της ημέρας είναι μία συνεχώς μεταβαλλόμενη καμπύλη.
    Μόνο σε ένα σημείο λειτουργίας θα υπάρχει η μέγιστη μεταφορά ισχύος από τα Φ/Β στην αντίσταση και μόνο σε αυτό το σημείο θα είναι ικανοποιητικός ο βαθμός απόδοσης.
    Υπάρχει περίπτωση, σε κάποιο ενδιάμεσο σημείο λειτουργίας, τα Φ/Β να μπορούν να δώσουν μια δεδομένη ποσότητα ισχύος αλλά η αντίσταση να μην μπορεί να απορροφήσει ούτε την μισή από αυτήν.

    Ένα άλλος βασικός λόγος είναι ότι - δυστυχώς - η ηλιακή ενέργεια είναι συνήθως ανύπαρκτη κατά την διάρκεια του χειμώνα όταν την χρειαζόμαστε για θέρμανση. Μπορούμε να την εκμεταλλευτούμε περισσότερο στα "ενδιάμεσα" χρονικά διαστήματα της άνοιξης και του φθινοπώρου όταν (σε κάποιες περιοχές της χώρας) χρειάζεται θέρμανση στο σπίτι και υπάρχει αρκετή ηλιακή ακτινοβολία.

    Ο καλύτερος και αποδοτικότερος τρόπος για να ζεστάνεις νερό από τον ήλιο, είτε για ζεστό νερό χρήσης μόνο, είτε και για υποστήριξη θέρμανσης, είναι οι γνωστοί ηλιοθερμικοί συλλέκτες σε συνδυασμό με ένα μεγάλο δοχείο "συσσώρευσης" ενέργειας υπό μορφή ζεστού νερού.
    Δεν θα υποκαταστήσει πλήρως την συμβατική σου θέρμανση, εφόσον όμως η εγκατάσταση σχεδιαστεί, εγκατασταθεί και ρυθμιστεί σωστά, θα εξοικονομήσει σημαντικό ποσοστό συμβατικών μορφών ενέργειας.
    Ο καλύτερος συνδυασμός είναι όταν έχεις ήδη κάποιο σύστημα θέρμανσης "χαμηλών θερμοκρασιών" (ενδοδαπέδιο ή fan-coils).

    Αν θέλεις να εκμεταλλευθείς ενέργεια από Φ/Β, θα πρέπει να φτιάξεις ένα πλήρες σύστημα αυτόνομης ηλεκτροδότησης και με αυτό να τροφοδοτήσεις μία αντλία θερμότητας. Η αντλία θερμότητας λειτουργεί με cop >3 που σημαίνει ότι για κάθε μονάδα ηλεκτρικής ενέργειας παράγει περισσότερες από 3 μονάδες θερμικής ενέργειας, συγκρινόμενη με τη απλή αντίσταση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xsterg (28-07-13)

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    καλησπερα φιλε μου, λοιπον ενα ηδραυλικος εχει φτιαξει το εξης..ηλιακος θερμοσιφονας 200αρης καμια δεκαρια παλια πανελ και αντιψυκτικο στο προτευων κυκλομα των πανελ .στο δευτερευων που το οδηγει στα καλοριφερ με κυκλοφορητη,παλι εχει βαλει αντιψυκτικο αλα λιγοτερο ,το ολο συστημα τον βασταει 4 μερες χωρις ηλιο να ζωματανε σχεδων τα σωματα.τωρα τα φ/βκα εχουν μικρη δυναμη επισης το νερο εχει μεγαλυτερη θερμοαποθηκευτικη ικανοτητα(α και να σκευτεις οτι ολο το συστημα ειναι απο παλια πανελ καθος και ο ηλιακος, αυτα ελπιζω να βοηθησα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Νεκταριε τι πανελ ενοεις οτι εβαλε? εγω προσωπικα επειδη το εψαχνα το θεμα με φ/β διαπιστωσα οτι δεν συμφερει θες το λιγοτερο μια αντισταση 4000 βατ θες περιπου 20 πανελ των 240 η 250 βατ(για χωρις μπαταριες) με 200 € το ενα παμε 4000€ βαλε φορτιστη καλωδια βασεις αν βαλεις και μπαταριες(πεφτει το κοστος των πανελ αλλα ειναι πολυ ακριβες οι μπαταριες) τοτε χαιρετισματα .......εγω τι εκανα βρηκα ενα παλαιο boiler 3πλης ενεργειας εβαλα ενα συλλεκτη στα κεραμιδια και αγορασα ενα κιτ βεβιασμενης ροης ολα συνολο 650 € και εχω συνεχεια ζεστο νερο το καλοκαιρι το χειμωνα εχω ξυλολεβητα

    -1 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    πανελ απο παλιους ηλιακους συλεκτες ΟΧΙ φ/βκα και αντιψυκτικο .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΣΕ ΠΑΛΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    By apog in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-17, 00:11
  2. Ζεστο νερο με μικροκυματα
    By giannis.serres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-15, 16:09
  3. νερο απο κλιματιστικο
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 11:28
  4. Ζεστο νερο χωρις καυσιμα.
    By -nikos- in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-12, 23:08
  5. Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-12, 19:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας