Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα ερωτήσεις.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θεόφραστος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα ερωτήσεις.

    Καλησπέρα!!/καλημέρα!
    Θέλω να φτιάξω ένα αυτόνομο φωτοβολταικό σύστημα για το σπίτι και θέλω κάποιες πληροφορίες για να κάνω τους υπολογισμούς μου.
    Ας υποθέσουμε πως το θέμα ψύξης/θέρμανσης ζεστού νερού και κουζίνας το έχουμε λύσει.
    Η πρώτη μου ερώτηση είναι πως υπολογίζουμε την φόρτιση των μπαταριών.
    Ας υποθέσουμε πως έχουμε 4 πάνελ 12V παράλληλα συνολικά 1000w σε έναν ρυθμιστή φόρτισης που είναι για αυτά τα watt, πάντα σε ιδανικές συνθήκες, υποθέτουμε πως παίρνουμε το 100% της ισχύς απο τα πάνελ, αυτό σημαίνει πως θα παίρνουμε στις 12v μπαταρίες μας 1000w ανα ώρα;
    Οι ρυθμιστές θα είναι αυτοί http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...:X:RTQ:US:1123 μήπως τυχόν τους γνωρίζει κάποιος να μας πεί γνώμες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Ξεκινας μετρωντας τι καταναλωσεις θα εχεις και για ποσσες μερες αυτονομιας θες π.χ πες οτι εχεις 3000 w καταναλωσεις τις διαιρεις δια του 5 για το καλοκαιρι και δια του 3 τον χειμωνα (ημερες ηλιοφανειας ) και βρισκεις το αθροισμα των watt των πανελ που θα χρειασθεις π.χ 3000/5 = 600 αρα συνολο 600 watt πανελ και παλι τα 3000 wh που θελουμε δια το 12 = 250 ah μπαταριες φυσικα ολο το υπολογιζεις με επι 1.5 για τυχον απωλειες κ.τ.λ αυτα ειναι ενας προχειρος υπολογισμος για να παρεις μια ιδεα ...καλη τυχη

    -1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θεόφραστος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Τις καταναλώσεις μου τις γνωρίζω, αυτό που δεν γνωρίζω είναι με τι ρυθμό φορτίζουν οι μπαταρίες, φορτίζουν με τον τρόπο που έγραψα ή αλλιώς;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Ο χρόνος φόρτισης των μπαταριών εξαρτάτε από τις ίδιες τις μπαταρίες.
    Από εκεί που σκέφτεσαι να τις πάρεις ρώτα με πόσο ρεύμα φορτίζουν και σε πόσο χρόνο.
    Αν θυμάμαι καλά ο εκλεκτής που δείχνεις έχει υποστήριξη για 3 ειδών μπαταρίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Αν καταλαβα καλα ρωτας τα 1000W πανελ ποση ενεργεια θα αποδωσουν?
    Στο απανταει και ο Πλουταρχος στο ποστ 2(Πλουταρχε ,μαλλον τον μπερδεψες με το ''ημερες ηλιοφανειας'' )
    Στα 1000w πανελ το καλοκαιρι υπολογιζονται *6 ωρες και τον χειμωνα *4.Οποτε αυτη την εποχη θα παρεις 6kwh ενεργεια μειον βεβαια τις απωλειες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    1000W Φ/Β θα δώσουν το καλοκαίρι ημερησίως γύρω στις 6 - 6,5kWh μόνο με ρυθμιστή φόρτισης τύπου ΜΡΡΤ.
    1000W Φ/Β θα δώσουν το καλοκαίρι ημερησίως γύρω στις 4 - 4,5kWh με ρυθμιστή φόρτισης τύπου PWM.

    Μία ηλιόλουστη ημέρα του Δεκέμβρη / Γενάρη θα δώσουν περίπου τα μισά (κατ' αντιστοιχία με τον ρυθμιστή) ή και ακόμη λιγότερο.

    Μετά από αυτά υπολογίζουμε απώλειες της τάξης του 20 - 25% ανάλογα με τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lepouras (29-07-13), vasilllis (28-07-13)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θεόφραστος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ...
    Βασικά αυτό που ήθελα να ξέρω είναι αν τα 1000w/h απο τα πάνελ μπορούν να αποθηκευτούν όλα μέσα στην ώρα που θα περάσει
    Οπότε μάλλον κοιτάμε για MPPT φορτιστές.
    Κάτι ακόμα υπάρχουν σοβαρά κέρδη αν τα φ/β είναι 24v?.
    Διλαδή 1kw 12v με 1kw 24v έχει σημαντικά καλύτερη απόδοση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από quotsopuerno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ...
    Βασικά αυτό που ήθελα να ξέρω είναι αν τα 1000w/h απο τα πάνελ μπορούν να αποθηκευτούν όλα μέσα στην ώρα που θα περάσει
    Οπότε μάλλον κοιτάμε για MPPT φορτιστές.
    Κάτι ακόμα υπάρχουν σοβαρά κέρδη αν τα φ/β είναι 24v?.
    Διλαδή 1kw 12v με 1kw 24v έχει σημαντικά καλύτερη απόδοση?
    ε?

    12v πανελ δεν φορτιζει 12βολτη μπαταρια.Προφανως εννοεις πανελ για 12 ή 24 βολτ συστοιχιες?προτιμησε το δευτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θεόφραστος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Ωραία για βοήθηστε με εδώ λίγο, γιατί ρώτησα τον κινέζο με τους φορτιστές και τον ρώτησα αν απο 12V πάνελ μπορώ να φορτίσω 12v μπαταρία ή χρειάζομαι παραπάνω volt και μου απάντησε πως γίνετε γιατί τα (ονομαστικά) 12v πάνελ βγάζουν παραπάνω απο 12v.
    Γιατί αν δεν ισχύει με λίγα λόγια με ένα πάνελ 12v και έναν φορτιστή που να χτυπιέμαι δεν θα φορτίσω μπαταρία 12v ..σωστά;
    Που σημαίνει για να έχω 1kw/h με 250w έκαστο πάνελ θέλω 8χ12v πάνελ σε δύο παράλληλες τετράδες σε σειρά για να έχω 24v, οπου με 24v δεν μπορώ να φορτίσω 24v μπαταρίες παρα μόνο 12v σωστά και εδώ;
    Οπότε για να έχω 24v στοιχεία για να έχει καλύτερη απόδοση το inverter και να τα φορτίζω με 1kw/h θέλω 12χ12v πάνελ των 250w έλαστο σε 3 παράληλες τετράδες σε σειρά για να έχω ~36v που θα φορτίζουν 24v μπαταρίες σωστά; Που αν μιλάμε για μικρό ποσοστό βελτίωσης της απόδοσης του inverter κατά την μετατροπή νομίζω πως είναι κάπως ασύμφορο.
    edit..Ή μπορώ να βάλω κατευείαν 24v πάνελ για 12v μπαταρίες μιας και απ'ότι βλέπω οι τιμές τους είναι σχεδόν ίδιες με τα 12v. right?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quotsopuerno : 29-07-13 στις 02:41

  11. #10
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Μην τα μπερδευεις τα πραγματα τα πανελ 12 βολτ βγαζουν παραπανω συνηθως 17 βολτ χωρις φορτιο και 15 με 14,5 με φορτιο αρα για τις 12 βολτ μπαταριες θες 12 βολτ πανελ για τα 24 βολτ πανελ θα πρεπει να βαλεις σε σειρα 2 12 βολτ μπαταριες αυτα συνηθως βγαζουν 30 με 32 βολτ χωρις φορτιο και 27 με 26,5 με φορτιο
    αν παρεις ρυθμιστη φορτισης αυτοματο τοτε οταν ο ρυθμιστης δει περιπου 15 με 17 βολτ τοτε δουλευει στα 12 βολτ αν δει 26 με 27 βολτ τοτε δουλευει στα 24 αν εσυ συνδεσεις 24 βολτ πανελ στο φορτιστη και 12 βολτ μπαταρια τοτε δεν θα σου δουλεψει και θα βγαλει σφαλμα .....αυτα καλη τυχη και προσοχη στο ρευμα.....ειδικα για 1000 βατ πανελ ΒΑΡΑΕΙ ΑΣΧΗΜΑ

    -1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα 12v
    By ganagnost02 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-22, 13:33
  2. Ερώτηση για αυτόνομο φωτοβολταϊκό
    By tbaitasis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-15, 11:51
  3. Ερώτηση για αυτόνομο με φωτοβολταϊκά
    By ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-12, 11:46
  4. αυτόνομο σύστημα θέρμανσης.
    By taxideytis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-12, 14:49
  5. Ερώτηση για αυτόνομο Air Condition με φωτοβολταϊκά
    By Lord Vek in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-11, 15:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας