Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 56

Θέμα: ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟΣ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟΣ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗΣ ΤΑΣΗΣ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    οχι δεν σε προστατευει ο επιτηρητης.Κοιταξε για αντικεραυνικα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (09-02-15)

  3. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    ΠΑιδια μια ερωτηση και απο εμενα.
    Κατοικω σε σπιτι 20ετιας. Την τελευταια 5ετια μου εχουν καει ηλεκτρικες συσκευες αξιας 3Κ+ λογω χαμηλης τασης κυριως αλλα και λογω υψηλης (πιο σπανια) και κεραυνων (ακομη πιο σπανια).
    Εσχατως αποκτησαμε και στιγμιαιες διακοπες ρευματος (σβηνει και επανερχεται σχεδον αμεσως) οποτε το προβλημα επιδεινωθηκε ακομη πιο πολυ.
    Για τους κεραυνους με συμβουλεψαν να βαλω αντικεραυνικο (πχ αυτο)
    http://www.kafkas.gr/proionta/ktiria...-n-20ka_65882/
    .Τωρα για το θεμα της χαμηλης τασης μου ειπαν να βαλω επιτηρητη τασης.
    Ξεκινησα για αυτον
    http://www.kafkas.gr/proionta/ilektr...s-eu102_96612/
    αλλα μου ειπαν οτι καλο θα ηταν να εχει και χρονικη καθυστερηση στην επανενεργοποιηση (τουλαχιστον 3λεπτη) που ο προηγουμενος δεν εχει, οποτε παμε σε αυτον.
    https://papantoniou.gr/el/epithrites...0un-hager.html
    Μου ειπαν επισης σε αυτον να συνδεσω μόνο ότι έχει μοτέρ, όπως ψυγεία και κλιματιστικά, αφου όλα τα υπόλοιπα, όπως τηλεορασεις, φώτα, υπολογιστές δεν θα έχουν κάποια επιπλέον προστασία από την καθυστερημένη επαναφορά.

    Ο λόγος είναι ότι τα μοτέρ κατά την εκκίνηση τραβάνε ρεύμα πολύ μεγαλύτερο από το ονομαστικό και ζεσταίνονται. Αν γίνουν 2-3 διακοπες-επαναφορες σε σύντομο χρονικό διάστημα τα μοτέρ υπερθερμαίνονται από τις πολλές εκκινήσεις και καίγονται.
    Συμφωνειτε με την επιλογη μου? Θα χρειαστω κατι αλλο? Τι να προσεξω? Πως θα συνδεσω σε αυτο μονο οσα θελω (κλιματιστικα, ψυγειο, πλυντ
    ηρια κτλ) παρακαμπτωντας τα υπολοιπα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι ο πρώτος έχει καθυστέρηση αλλά πολύ εύκολα μπορείς να μπεις στην Hager και να δεις το manual του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    ηθελα να ηξερα ποιοι στα λενε ολα αυτα ..
    τι συσκευες σου εχουν καει απο τις πτωσεις τασεως και ποση ειναι αυτη η πτωση τασης?
    Για τα μοτερ οι εκκινησεις ανα ωρα εξαρτώνται απο πολλους παραγοντες και δεν υπαρχει περιπτωση οποια μεθοδο και να χρησιμοποιουν με 5 εκκινησεις να καουν.Ειναι ισως και τα λιγοτερο ευαισθητα εξαρτηματα σε βυθισεις.Αυτο που τους δημιουργει τεραστιο προβλημα ειναι η απωλεια φασης σε συναρτηση με τις ελλειπεις διαταξεις προστασιας.
    τα αντικεραυνικα προυποθετουν να εχεις καλη γειωση

    το πρωτο εχει ρυθμιζομενο χρονο αποκρισης αλλα δεν εχει delay στηνεπαναφορα ειναι αμεσος ή manual.Ο δευτερος απο την στιγμη που βγει εκτος οριων εχει ρυθμιζομενο χρονο επανενεργοποιησης.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Ενδεικτικα την τελευταια 7 ετια μου εχουν καει .
    2 Ψυγεια , πλυντηριο ρουχων,πιατων , απορροφητηρας, 2 τηλεορασεις, 2 φορες η μητρικη του υπολογιστη (τη μια μαλιστα τον ειχα συνδεδεμενο στο ups καηκε η πλακετα του ups και η μητρικη), 2 ρουτερ και προχθες ο πυκνωτης του a/c.
    Ειχα μετρησει την ταση και ειχα δει οτι ειναι γυρω στα 210 με πολλα σκαμπανεβασματα. Ειχα φωναξει και τη ΔΕΗ και μου ειπαν οτι ειναι μεσα στα ορια και αυτο γινεται γιατι παιρνουμε παροχη απο την τελευταια κολωνα της περιοχης , δεν ξερω βεβαια κατα ποσο στεκει αυτο.
    Οταν οι ζημιες αρχισαν να αυξανονται το εψαξα να κινηθω νομικα κατα της ΔΕΗ. Η απαντηση τους ηταν να φωναξω μηχανολογο να πιστοποιησει εγγραφως οτι η βλαβη οντως εχει να κανει με την ταση, να τους καταθεσω την πραγματογνωμοσυνη, να την εξετασουν και να αποφανθουν.
    Πηγα και σε δικηγορο απευθυνθηκα και στο συνηγορο του καταναλωτη και μου ειπαν περιπου τα ιδια. Οικονομικα μαλλον με συμφερει να προχωρησω στην προστασια των παροχων οσο μπορω.
    Εσχατως αποκτησαμε και στιγμιαιες διακοπες οι οποιες αν μη τι αλλο επιδεινωνουν το προβλημα.
    Εχω φτασει στο σημειο να βαζω πλεον 5ετεις εγγυησεις σε οποια ηλεκτρικη συσκευη αγοραζω , αν και ετσι δε λυνω το προβλημα.
    Το a/c ηταν η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι , ευτυχως την γλυτωσα φτηνα , αν ηθελε πλακετα ομως θα ηταν δυσκολα τα πραγματα (εγινε υστερα απο στιγμιααι διακοπη ρευματος).
    Στο θεμα μας.
    Αντικεραυνικο ειναι στανταρ.
    Με αυτον ειμαι οκ?
    http://www.kafkas.gr/proionta/ilektr...s-eu102_96612/
    Το οτι εχει αυτοματη επαναφορα μου ειναι καλο κακο ή αδιαφορο? Θα καλυπτει ολο το σπιτι ή μονο τις συσκευες που με ενδιαφερουν και αν ναι πως μπορει να γινει αυτο?
    Θα κοιταξω σιγουρα και τη γειωση. Τωρα που σας περιεγραψα το προβλημα μου εχετε να κανετε καποια αλλη προταση για την οσο το δυνατον καλυτερη προστασια του συστηματος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cult Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδεικτικα την τελευταια 7 ετια μου εχουν καει .
    2 Ψυγεια , πλυντηριο ρουχων,πιατων , απορροφητηρας, 2 τηλεορασεις, 2 φορες η μητρικη του υπολογιστη (τη μια μαλιστα τον ειχα συνδεδεμενο στο ups καηκε η πλακετα του ups και η μητρικη), 2 ρουτερ και προχθες ο πυκνωτης του a/c.
    Ειχα μετρησει την ταση και ειχα δει οτι ειναι γυρω στα 210 με πολλα σκαμπανεβασματα. Ειχα φωναξει και τη ΔΕΗ και μου ειπαν οτι ειναι μεσα στα ορια και αυτο γινεται γιατι παιρνουμε παροχη απο την τελευταια κολωνα της περιοχης , δεν ξερω βεβαια κατα ποσο στεκει αυτο.
    Οταν οι ζημιες αρχισαν να αυξανονται το εψαξα να κινηθω νομικα κατα της ΔΕΗ. Η απαντηση τους ηταν να φωναξω μηχανολογο να πιστοποιησει εγγραφως οτι η βλαβη οντως εχει να κανει με την ταση, να τους καταθεσω την πραγματογνωμοσυνη, να την εξετασουν και να αποφανθουν.
    Πηγα και σε δικηγορο απευθυνθηκα και στο συνηγορο του καταναλωτη και μου ειπαν περιπου τα ιδια. Οικονομικα μαλλον με συμφερει να προχωρησω στην προστασια των παροχων οσο μπορω.
    Εσχατως αποκτησαμε και στιγμιαιες διακοπες οι οποιες αν μη τι αλλο επιδεινωνουν το προβλημα.
    Εχω φτασει στο σημειο να βαζω πλεον 5ετεις εγγυησεις σε οποια ηλεκτρικη συσκευη αγοραζω , αν και ετσι δε λυνω το προβλημα.
    Το a/c ηταν η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι , ευτυχως την γλυτωσα φτηνα , αν ηθελε πλακετα ομως θα ηταν δυσκολα τα πραγματα (εγινε υστερα απο στιγμιααι διακοπη ρευματος).
    Στο θεμα μας.
    Αντικεραυνικο ειναι στανταρ.
    Με αυτον ειμαι οκ?
    http://www.kafkas.gr/proionta/ilektr...s-eu102_96612/
    Το οτι εχει αυτοματη επαναφορα μου ειναι καλο κακο ή αδιαφορο? Θα καλυπτει ολο το σπιτι ή μονο τις συσκευες που με ενδιαφερουν και αν ναι πως μπορει να γινει αυτο?
    Θα κοιταξω σιγουρα και τη γειωση. Τωρα που σας περιεγραψα το προβλημα μου εχετε να κανετε καποια αλλη προταση για την οσο το δυνατον καλυτερη προστασια του συστηματος?

    Στο θεμα μας ειμαστε,δεν σε ρωταω απο κουτσομπολιο,πιστεψε με.
    το ups εχει ταση λειτουργιας 140-300v (apc).Οποτε θεωρουμε οτι η ταση που το εκαψε ηταν εκτος αυτων των οριων.
    το ρουτερ τροφοδοτειται με τροφοδοτικο,συνηθως τασης λειτουργιας 100-240v.Οποτε για να καηκε ηταν εκτος αυτων των οριων.
    Αντιστοιχα ισχυουν και για την μητρικη του υπολογιστη.
    Ο επιτηρητης τασης δεν νομιζω να βοηθησει σε τιποτα διοτι αυτο που καταστρεφει τις συσκευες σου ειναι στιγμιαιες διακυμανσεις της τασης που ο επιτηρητης δεν θα προλαβαινει να πιανει.Αν ομως εχεις αποφασισει να τον βαλεις,δεν θα κανει κακο.
    το αντικεραυνικο παρε το στα 40KA οχι 20.Επισης ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ θα φτιαξεις ΚΑΛΗ γειωση.
    Θα προτεινα να τοποθετηθει και σταθεροποιητης τασης αλλα εφοσον σου εκαψε το Ups δεν νομιζω να βοηθησει και πολυ.
    το 210 που μετρας δεν λεει και τιποτα,εξαλλου οταν το μετρας δεν καιγονται οι συσκευες,αλλη ωρα καιγονται.Πρεπει να τοποθετηθει καταγραφικο σε 24ωρη βαση οπου θα καταγραφονται ολες οιδιακυμανσεις της τασης..Υποπτευομαι να υπαρχουν και αρμονικες που επιδεινωνουν το προβλημα ,κατι το οποιο και αυτο μπορει να μετρηθει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Αρα, ποια ειναι η λυση στο προβλημα μου;
    Καταρχας τελικα να βαλω αντικεραυνικο (σε συνδυασμο παντα με την επανεκτιμηση της γειωσης)? Να τονισω οτι στη γειτονια (στα 200 μ) εχουμε αλεξικεραυνο, πυ τραβαει τους κεραυνους ολης της περιοχης οποτε εχουμε θεμα. Εννοειται οτι το αντικεραυνικο παιζει ρολο αν σκασει ο κεραυνος σε καποια αποσταση. Επισης μου ειπαν οτι για να μπει αυτο θα πρεπει ο Ηλεκτρολογος να μετρησει και αλλα πραγματα, δεν καταλαβα ομως τι.
    Τελος παντων με αυτο ειμαι οκ?
    http://www.kafkas.gr/proionta/ktiria...30-400v_96354/
    ΟΣο αναφορα τα αλλα να τονισω οτι δεν εγιναν ολα μαζι. Σε αλλη φαση καηκε το ρουτερ (μετα απο κεραυνους στην περιοχη και απο οτι μου ειπαν ειχαν καει παρα πολλα την ιδια ημερα, ) σε αλλη ταψυγεια κοκ.
    Τωρα οσο αφορα τα υπολοιπα.Το συστημα μου επι του παροντος ειναι γυμνο. Για τις στιγμιααιες διακυμανσεις της τασης ή τις αρμονικες μπορω να κανω κατι με λογικο κοστος?
    Αν οχι προχωραω στην επιλογη του επιτηρητη? Θα εχω επιπλεον αποτελεσμα στην προστασια των συσκευων μου ή τσαμπα κοπος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.330

    Προεπιλογή

    Να προτείνω κάτι δύσκολο και ακριβό?
    Μετασχηματιστη απομόνωσης 1:1 απαγωγέις κρουστικων υπερτασεων μπρος πίσω σε ανεξάρτητο τρίγωνο γείωσης, και μετά ένα on-line ups διπλής μετατροπής για όλα τα φορτία (εκτός θερμοσίφωνα)
    Λύση 99.999%
    Αλλά υπερβολική για σπίτι...


    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Για τι κοστος Μιλαμε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    mike ο μετ/στης στην παρουσα φαση δεν νομιζω να προσφερει τίποτα.μια καλη λυση ειναι το ups,συμφωνω,αλλα ηδη οπως ειπε του εχει καψει ενα.
    σκεφτηκα και για σταθερόποιητη τασης,αλλα δεν βρηκα καποιον αξιοπιστο να προτεινω.ισως απο εξωτερικο να βρουμε πληροφορίες για ευρος τασης λειτουργιας και max/min voltage .
    προς το παρον αφου δεν εχουμε και τιποτα μετρησεις στα χερια μας θα προτεινα να μπει αυτο το αντικεραυνικο της hager.να φτιαχτει μια καλη γειωση και να τοποθετηθουν πριζες ασφαλειας (τα πολυμπριζα κρουστικων υπερτασεων) στα ευαισθητα φορτια.επισης φανταζομαι και εναεριο το καλωδιο του οτε,οποτε να βαλει και κατι τετοιο
    https://www.google.gr/search?q=αντικ...KuZ3qbX0AbKpM:
    η αντιστοιχο (παλι με καλη γειωση(για αυτο δεν συζηταμε για ξεχωριστα τριγωνα/γειωσεις) .
    για τον επιτήρητη τασης πιστευω δεν θα κερδισεις κατι,αλλα αν εχεις παρει αποφαση να τον βαλεις κανε το .καποτε θα χρειαστεί να δουλεψει και αυτος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιτηρητής Τάσης
    By andris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-21, 00:14
  2. Επιτηρητης βαθμου εκφορτισης μπαταριας
    By αλπινιστης in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-16, 09:19
  3. ΕΠΙΤΗΡΗΤΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΝΕΡΟΥ
    By ΙΑΚΩΒΟΣ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-14, 09:39
  4. Καμερα επιτηρησης ταμειου
    By αλπινιστης in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-12, 19:24
  5. Επιτηρητης τασης κ συχνοτητας
    By genaris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-12, 22:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας