Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 41

Θέμα: PLL FM (rdvv) 15 Watt χωρίς τυπωμένα πηνία

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή PLL FM (rdvv) 15 Watt χωρίς τυπωμένα πηνία

    Μετά από πολύ κόπο (αρχάριος γαρ) και βοήθεια από τους φίλους στο φόρουμ, ολοκλήρωσα την κατασκευή του pll. Πλακέτα και τροφοδοτικό ολοκληρώθηκαν αρκετό καιρό πριν, μέχρι που πήρα την απόφαση να τα βάλω όλα σε κουτί. Μου πήρε πολύ περισσότερο χρόνο απ όσο περίμενα, αφού ήμουν παντελώς άσχετος από μηχανολογικά (ποτηροτρύπανα, τροχάκια, βίδες, ροδέλες, αλουμίνια, μετρήσεις, υπολογισμοί, κατανομή στο χώρο).

    Κλειδώνει σε όλη την μπάντα 87,5 - 108 και έχει έξοδο 13-17W σε φορτίο. Έχει δοκιμαστεί και σε κεραία και τα καταφέρνει περίφημα!

    Έχω παρέμβει στον κώδικα του PIC16f628a για να αλλάξω το κείμενο στην οθόνη. Καποιες άλλες μικροαλλαγές στο σχέδιο (καθοριστικές για τη λειτουργία) υπάρχουν στη σχετική συζήτηση στο φόρουμ (λινκ πιο κατω )


    Στην πρώτη του σχεδίαση το κουτί ήταν αρκετά πιο συμμαζεμένο (καλώδια κλπ) αλλά εμφάνισε πολλά προβλήματα, και... από το "βάλε - βγάλε" στο κουτί, τα καλώδια κατέληξαν αρκετά... χύμα.

    Σχέδιο θα βρείτε εδώ: http://www.viproje.com/links/click.php?id=4
    Συζήτηση σχετικά με την κατασκευή εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66715
    Πρόβλημα που εμφάνιζε με στάσιμα εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=FW1ATzw8o8Q

    Φωτογραφίες εδώ:Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  photo1.jpg Εμφανίσεις:  762 Μέγεθος:  137,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  photo2.jpg Εμφανίσεις:  687 Μέγεθος:  140,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  photo3.jpg Εμφανίσεις:  711 Μέγεθος:  158,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  photo8.jpg Εμφανίσεις:  931 Μέγεθος:  141,6 KB
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  photo4.jpg Εμφανίσεις:  947 Μέγεθος:  136,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  photo5.jpg Εμφανίσεις:  711 Μέγεθος:  133,9 KB  

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη driverbulba : 29-07-13 στις 11:53
    Πηνία, FET, μικροελεγκτές για το καλό μου
    σήμερα πήρανε νεκρό τον πυκνωτή μου
    ενώ παλεύω για να βρω την pcb μου
    κι έχω κρυμμένο ένα ρελαί για το καλό μου....

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον driverbulba για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sakisr (29-07-13)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη driverbulba
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    245

    Προεπιλογή

    κι εδω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  photo6.jpg Εμφανίσεις:  400 Μέγεθος:  137,3 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  photo7.jpg Εμφανίσεις:  382 Μέγεθος:  123,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMGP8193.jpg Εμφανίσεις:  455 Μέγεθος:  143,8 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMGP8199.jpg Εμφανίσεις:  512 Μέγεθος:  147,2 KB

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη driverbulba : 29-07-13 στις 12:31
    Πηνία, FET, μικροελεγκτές για το καλό μου
    σήμερα πήρανε νεκρό τον πυκνωτή μου
    ενώ παλεύω για να βρω την pcb μου
    κι έχω κρυμμένο ένα ρελαί για το καλό μου....

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον driverbulba για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sakisr (29-07-13)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Φιλε Νικο συγχαριτηρια ,καλη η προσπαθεια,φανταζομαι θα ειναι απο της πρωτες σου κατασκευες.Καλο θα ηταν κατ'έμενα ενα λιγο μεγαλυτερο κουτι και σιγουρα ενας καποιος διαχωρισμος τροφοδοτικου/pll.O μετασχηματιστης μπροστα στην πλακετα δεν ειναι και το καλητερο για κατασκευη με RF.Γενικα θελει μαζεματακι το ολλο θεμα......Καλες εκπομπες !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Για πρώτη προσπάθεια,δυνατός.Βάλε δετικά καλωδίων στο τροφοδοτικό σου,μάζεμα καλωδίων όπου σε παίρνει και καμμιά θωράκιση μεταξύ τροφοδοτικού-πομπού.Δοκίμασε να τυπώσεις και καμμιά πρόσοψη και θα αλλάξει τελείως όψη το μηχάνημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Αυτό με τις προσόψεις είναι μεγάλο πρόβλημα.
    Τις τετράγωνες τρύπες τι κάνω με κατσαβίδι και σφηρί (κοπανάω το κατσαβίδι βήμα βήμα τρυγύρω μέχρι να ξετρυπήσει την πρόσοψη). Τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω ένα dremel που πήρα, αλλά αν ξεφύγει λίγο θα την κάνει την ζημιά. Πως στο καλό τα κόβουν τόσο ωραία μερικοί;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τις προσόψεις είναι μεγάλο πρόβλημα.
    Τις τετράγωνες τρύπες τι κάνω με κατσαβίδι και σφηρί (κοπανάω το κατσαβίδι βήμα βήμα τρυγύρω μέχρι να ξετρυπήσει την πρόσοψη). Τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω ένα dremel που πήρα, αλλά αν ξεφύγει λίγο θα την κάνει την ζημιά. Πως στο καλό τα κόβουν τόσο ωραία μερικοί;
    Για ΟΛΟΥΣ όσους θέλουν να κόβουν σε διάφορα σχήματα πλην κύκλου ένα σχετικά μαλακό αλουμίνιο μέχρι 1.5χιλ, για παράδειγμα να κόβουν το τετράγωνο για οθόνες... ή για διακόπτες επίσης... το εργαλείο χειρός που πρέπει να αγοράσουν είναι ΑΥΤΟ!!!

    Συνημμένο Αρχείο 45166

    http://www.ebay.co.uk/itm/160459856656

    4 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    efialtisfm (29-08-13), SV1EDG (30-07-13)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ΟΛΟΥΣ όσους θέλουν να κόβουν σε διάφορα σχήματα πλην κύκλου ένα σχετικά μαλακό αλουμίνιο μέχρι 1.5χιλ, για παράδειγμα να κόβουν το τετράγωνο για οθόνες... ή για διακόπτες επίσης... το εργαλείο χειρός που πρέπει να αγοράσουν είναι ΑΥΤΟ!!!

    Συνημμένο Αρχείο 45166

    http://www.ebay.co.uk/itm/160459856656
    Μια μικρη προσθηκη στα παραπανω: Υπαρχει και στα εγχωρια μαγαζια ηλεκτρονικων σε νορμαλ τιμες, αν θελετε μονο αυτο δεν νομιζω οτι αξιζει απο ebay.

    Επισης αν φτιαχνεις πολλες κατασκευες κτλ ισως αξιζει να παρεις το αντιστοιχο πνευματικο ή ηλεκτρικο εργαλειο. Βεβαια δεν ξερω αν κυκλοφορουν εδω αυτα...

    Τελος υπαρχει κι η κλασικη μεθοδος με μικρο τρυπανακι στο δραπανο για να ανοιξεις τρυπες στην περιμετρο της τρυπας και μετα με ρασπα και λιμα να το φερεις εκει που θες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Σε ποια μαγαζια εδω στην Αθηνα υπαρχει το συγκεκριμενο εργαλειο γιατι εχω ψαξει και δεν το ξερει κανενας

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από studio52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια μαγαζια εδω στην Αθηνα υπαρχει το συγκεκριμενο εργαλειο γιατι εχω ψαξει και δεν το ξερει κανενας
    Πριν περίπου 20+ έτη το είχε ο Κατουμάς στην Πραξιτέλους!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    νομίζω ότι λέγεται στραντζοψάλιδο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή rdvv pll 8 watt no tune
    By liat in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-21, 13:23
  2. RDVV PLL 15 WATT FM
    By driverbulba in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-17, 04:09
  3. RDVV PLL 8 WATT κιαλοοοοοοοοοο
    By crown in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-16, 12:14
  4. pll rdvv 8 watt stauros
    By staurosv in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-16, 19:58
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ME RDVV PLL 8 WATT
    By performer in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 13:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας