Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Αναγνώριση SMD LED (από Logitech G15)

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή Αναγνώριση SMD LED (από Logitech G15)

    Καλημέρα ελπίζω να ειμαι στο σωστό μέρος, θα ήθελα την βοήθεια σας αν γινεται για την αναγνωριση των LED που φαίνονται στις φωτό. Είναι από πληκτρολόγιο Logitech G15 (το αναφέρω μήπως τα έχει δει και κάποιος από κοντά) και φέγγουν πολυυυυυυ! Δεν θα με πείραζε να μην ήταν και ακριβώς τα ίδια γιατί θέλω να τα αντικαταστήσω όλα για να αλλάξω το χρώμα φωτισμού.

    Μετρώντας τάση στο βυσμα που συνδέονται τα LED δίνει 4,44V ενώ σε κάθε πλακετίτσα που πάει το καλώδιο έχει 4,34V.
    Στο καθε led μέτρησα από 1,90 εως 2,02V (έχει αντίσταση στο καθενα κατι ψειρουλες SMD που γραφουν 151 εκτος απο το τελευταίο λεντ που εχει 121)
    Τι αλλο να μετρησω μπας και βοηθήσει;

    Ευχαριστώ πολύ σόρρυ για το πρήξιμο
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σεραφειμ
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Από ότι φαίνεται τα λεντάκια είναι επιφανειακής στήριξης, υψηλής φωτεινότητας. Οι αντιστάσεις είναι 150 ομ και 120 ομ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Μαλλον για 1208 με reflector μου φαινονται. πχ σαν αυτο: http://gr.rsdelivers.com/product/roh...8/7007821.aspx (τυχαιο λινκ, αν ψαξεις θα βρεις απο διαφορους κατασκευαστες/διανομεις).

    Αν δεν σε πειραζει να ειναι χαμηλοτερης φωτεινοτητας μπορεις να τα αντικαταστησεις με 1206 (λιγο μικροτερη η μικρη πλευρα, δεν σε πειραζει αυτο για την αλλαγη) που πιθανοτατα μπορεις να βρεις ετοιμοπαραδοτα και σε ντοπια μαγαζια.

    Τι χρωμα θελεις να βαλεις; Ισως χρειαστει να αλλαξεις και αντιστασεις.
    Δεν ξερω τι πειρα εχεις με smd και τι εργαλεια διαθετεις αλλα γενικως θελει μια προσοχη και να κανεις εξασκηση σε κανα παλιο pcb αν εχεις, κυριως για το ξεκολλημα γιατι μπορει να ξηλωσεις και κανα pad παρεα με το λεντακι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasosmos : 02-08-13 στις 14:50

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dade Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι φαίνεται τα λεντάκια είναι επιφανειακής στήριξης, υψηλής φωτεινότητας. Οι αντιστάσεις είναι 150 ομ και 120 ομ
    Δεν εχουν ομως καποιο ονομα αυτα τα λεντ; :p Όπως για παράδειγμα τα smd 3528, 5050 κλπ κλπ? Κάπως να τα βρω τελος παντων αν υπάρχουν στο ebay.
    Αλλιώς ψάχνω για κάτι παρόμοιο σε μέγεθος; Τι γίνεται όμως αν έχουν διαφορετικό ρεύμα και τάση λειτουργίας; Αλλάζω και αντιστάσεις λογικά ε;

    Edit:
    Τάσο ευχαριστώ, θα τα κοιτάξω. Δε με πειράζει να είναι κι από έξω. Φαντάζομαι ότι από Ελλαδα θα μου κόψουν τον πωπο για τέτοια ledakia οπότε άστο καλύτερα.
    Οταν λες με reflector? Υπάρχουν δηλαδή και 1208 χωρίς τέτοιο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .::Nikos::. : 02-08-13 στις 14:38

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Αυτο το λινκ που εδωσα παραπανω ουσιαστικα ειναι απεξω και τα παραλαμβανεις απο Ν. Ιωνια.
    1206 (τα λιγο μικροτερα) θα βρεις πολυ φτηνα και εδω, 1208 απλα δεν προκειται να εχει κανεις.

    1208 γενικως δεν πολυκυκλοφορουν, οποτε εχω δει ειναι με reflector αλλα λογικα θα υπαρχουν και χωρις.
    Τα κλασικα ειναι καπως ετσι (1206): http://image.made-in-china.com/2f0j0...06-SMD-LED.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Α θα το έχω υποψην μου το κατάστημα αυτό στο λινκ. (αν και δε βγάζω άκρη με την αναζήτηση του...) Οταν λες θα βρω και εδώ, ξέρεις κάπου σίγουρα; Μη γυρνάω όλη μέρα στο κέντρο της Αθήνας όλα τα μαγαζιά γιατί τότε καλύτερα να τα πάρω απέξω. Ψάχνοντας στο ebay τώρα βρήκα 1206 αλλά επίσης βρήκα και άλλα που μοιάζουν. Όπως: 0603 και 0805 (τα ξέρεις αυτά; Υποθέτω είναι μικρότερα σε μέγεθος οπότε να μην κοιτάζω για τίποτα τέτοια) Τα 1210 μήπως είναι τα γνωστά 3528 που έχουν και αρκετές κινεζο-led ταινίες;

    (μάλλον τα 1208 τα ξεχνάω πάντως)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι χρωμα θελεις να βαλεις; Ισως χρειαστει να αλλαξεις και αντιστασεις.
    Δεν ξερω τι πειρα εχεις με smd και τι εργαλεια διαθετεις αλλα γενικως θελει μια προσοχη και να κανεις εξασκηση σε κανα παλιο pcb αν εχεις, κυριως για το ξεκολλημα γιατι μπορει να ξηλωσεις και κανα pad παρεα με το λεντακι.
    Λευκά ή μπλε ή ίσως και συνδιασμό και των 2.
    Για το κόλλημα θα την βγάλω την άκρη εντάξει κάτι έχω ξανακάνει. Το πιο πιθανό είναι να χαλάσω κάνα led. (για αυτό θέλω πολλά και φθηνά )

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .::Nikos::. : 02-08-13 στις 15:07

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Ο αριθμος εκφραζει το μεγεθος της συσκευασιας, τα 2 πρωτα ψηφια την μια πλευρα και τα 2 τελευταια την αλλη.
    0603,0805, 3528 κλπ ειναι ολα διαφορετικα προφανως και δεν σου κανουν αν θες να χρησιμοποιησεις τα υπαρχοντα πλακετακια.
    1210 ισως μπορεις να βαλεις αλλα δεν θα εχουν μεγαλη διαφορα σε φωτεινοτητα ουτως η αλλως, θα λεγα καλυτερα 1206 που θα βρεις κι ευκολοτερα.

    SMD leds απ οτι θυμαμαι εχουν ο Φανος, ο Κατουμας κι ο Τριδημας στην Αθηνα αλλα κι αν δεν εχουν 99,9% μπορουν να βρουν απο τοπικο εμπορο χοντρικης. Δεν χρειαζεται να παρεις τους δρομους, παρε κανα τηλεφωνο... Υπαρχουν στο σχετικο θεμα τα τηλεφωνα τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Όσον αφορά αυτό που ρώτησα για τα 1210 και 3528 ειναι γιατί πάνω στο ψάξιμο είδα να λένε: 3528(1210) και μου κίνησε την περιέργεια.

    Φοβάμαι τις αγορές από φυσικά καταστήματα για πράγματα που δε γνωρίζω. Φαντάσου να μπω μέσα και να μη ξέρω τι ζητάω, ο αλλος μπορει να μου πουλήσει ό,τι θέλει σε ό,τι τιμή θέλει και μένα να μου φανεί φυσιολογικό (όπως μου είχε τύχει άλλωστε πολύ παλαιότερα)
    Το ξέρω το σχετικό θέμα που λες με τα καταστήματα, θα το σκεφτώ. Θα δω πρώτα από κάνα ebay πάντως.

    Edit: ωχ μαλλον την πάτησα. Προχωρώντας πιο βαθιά στο πληκτρολόγιο ανακάλυψα κι άλλο είδος led... Πιο μικρό και ειναι κολλημένο να φέγγει στο πλάι. Τέτοιο δε φαντάζομαι να υπάρχει πουθενά
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .::Nikos::. : 02-08-13 στις 15:33

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Κανονικα δεν ειναι το ιδιο, τωρα το τι λενε οι κινεζοι και τι εννοουν...

    Σαφως και εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να παρεις κατι διαφορετικο απο αυτο που θες οταν πας στο μαγαζι παρα ψωνιζοντας απο ebay.
    Τωρα αν πας χωρις να εχεις ιδεα τι θελεις... λογικο ειναι να μην ξερει κι ο πωλητης τι να σου δωσει. Σε τετοιες περιπτωσεις ομως μπορεις καλλιστα να παρεις ενα δειγμα ή και το πλακετακι ολοκληρο και να πας εκει να το δειτε μαζι και να σου πει αν εχει κατι που σε καλυπτει.

    Οσον αφορα το μικροτερο led οτι θελεις υπαρχει, αρκει να εχεις ορεξη να το ψαξεις. Το συγκεκριμενο πιθανοτατα ειναι 0605 και γενικοτερα αυτου του ειδους τα βρισκεις σαν right angle ή side. Μονο απο εξωτερικο βεβαια θα το βρεις.
    Αυτο φανταζομαι δεν ειναι για φωτισμο αλλα για καποια ενδειξη πχ caps lock οποτε μπορεις να το αφησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Το σχόλιο για τα καταστήματα το έκανα διότι μου έχει τύχει να πάω να ζητήσω κάτι που πρώτη φορά αγοράζω, και να μου το πουλήσουν 3 φορές πάνω σε € από ότι κόστιζε κανονικά. Κι αυτό έγινε διότι φάνηκα άσχετος. Φαντάσου τώρα να μπω σε ένα κατάστημα με έναν ηλίθιο κλασσικό Ελληναρά καταστηματάρχη και να κρατάω μια πλακέτα και να πω: θέλω 10 λεντακια από αυτά... Πόσο έχουν; 1 ευρώ το ένα να μου πει εγώ μπορεί να το θεωρήσω φυσιολογικό αν δεν έχω ξαναπάρει.

    Όχι δεν ειναι από ένδειξη. 2 είναι από κάτι multimedia keys γύρω γύρω από την οθόνη του πληκτρολογίου και άλλα 2 ο φωτισμός της οθόνης. Οποτε πρεπει να αλλαχτούν γιατί θα είναι καρναβάλι.
    Όπως και να χει σε ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντικατάσταση SMD LED με κανονικό LED
    By NIKPAPAZOGLOU in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-14, 17:05
  2. smd led
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-14, 11:43
  3. Αναγνώριση τυλιγμάτων από μετασχηματιστή UPS
    By makatas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 14:21
  4. Αναγνώριση SMD εξαρτημάτων
    By raise0 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-12, 11:14
  5. LED SMD
    By makis.civ in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-11, 17:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας