Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 73

Θέμα: Προτάσεις για εργαλεία

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    τα τρυπανια ξυλου και τουβλου (διαμαντοτρυπανα) φυσικα και ΔΕΝ ακονιζονται.. μονο τα σιδεροτρυπανα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    ακονιζονται αλλα οχι με αυτο το εργαλειο.

    εγω μαλλον θα το παρω γιατι εχει μεσα και μια συλογη με τρυπανια hss που εχουνε επικαλυψη νιτριδιων του του τιτανιου

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    με ποιο ? απο οσο ξερω τα διαντοτρυπανα εκει κεφαλη με σκληροτερο υλικο "το διαμαντι" αυτο αμα το ακονισεις ..παει

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    δεν τα ακονιζεις σε κλασικο ακονιστηρι
    απλα τρυπας σε ειδικο πορωδες quartz υλικο και βγαινει καινουργια τραχια επιφανεια με ρινισματα διαμαντιου.
    Με το ιδιο τροπο επαναφερουνε τους διαμαντοδισκους κοβουνε αυτο το υλικο που μοιαζει με το υλικο της πετρας του ακονιου.

    Το διαμαντι δεν ειναι σκετο αλλα ειναι ρινισματα μεσα σε μεταλλο που εχουνε επιστρωσει ηλεκτρολυτικα ή ειναι χυτο μιγμα
    η ηλεκτρολυτικη επιστρωση ειναι η παμφτηνη και το χυτο το καλο και ακριβο.
    Αν τωρα φας το μεταλλο που ειναι μεσα του τα ρινισματα του διαμαντιου απο κατω βγαινουνε καινουργια ρινισματα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mtzag για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manos151515 (08-04-14)

  6. #65
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Καλησπερα, θα ηθελα να πω την περιπετεια ενος κατσαβιδιου.
    Κατα το 2010-12 αγορασα καποια επωνυμα εργαλεια FACOM (απο τον τοπικο αντιπροσωπο στην Θεσσαλονικη, εκεινη την εποχη μονο αυτος ειχε τα FACOM στην πολη-επι της Μοναστηριου το μαγαζι του).
    Μεσα σε αυτα τα εργαλεια ηταν και μια σειρα κατσαβιδιων και μαλιστα η ακριβη σειρα η ΑCZH.
    Απο τοτε εχουν περασει 10-12 χρονια.
    Λιγο πριν το Πασχα πηγα στο χωριο και εκοψα τα χορτα με το χλοοκοπτικο.Παντα μετα το κοψιμο καθαριζω το μηχανημα.Ετσι πρεπει να βγαλω το μαχαιρι, να ανοιξω καποια καπακια κλπ.
    Ανοιγω την εργαλειοθηκη και βλεπω οτι λαβη σε ενα απο τα καλα κατσαβιδια της FACOM αρχισε να ξεφλουδιζει. Την ετριψα λιγο και εφυγε εντελως το μαυρο λαστιχενιο προστατευτικο και φανηκε απο κατω ο κοκκινος σκελετος.
    Απογοητευτικα γιατι δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο ουτε σε κινεζικα εργαλεια του ενος ευρω ποσο μαλλον σε ενα επωνυμο κατσαβιδι.
    Λεω δεν θα το αφησω να περασει ετσι, ειναι κατι για το οποιο δεν φταιω εγω και υποτιθεται οτι αυτα ειναι εργαλεια για μια ζωη, να μου το παρουσιαζε το προβλημα μετα απο 30 χρονια οκ, αλλα μετα απο 10-12 δεν μου φανηκε σωστο.Μπαινω λοιπον στο γαλλικο site της FACOM και στο τμημα AFTER SALES ειχε ενα mail επικοινωνιας. Τους εγραψα λοιπον ποιος ειμαι, απο που ειμαι και τι προβλημα εχω, τους εστειλα και τις φωτο του κατσαβιδιου.
    Με το που εστειλα το mail, ηρθε η απαντηση οτι το αιτημα μου πηρε τον ταδε αριθμο και θα το εξετασει η τεχνικη ομαδα.
    Την αλλη μερα ηρθε η επισημη απαντηση που λεει οτι γνωριζουν το προβλημα του ξεφλουδισματος , αφορα συγκεκριμενη παρτιδα και οτι το εργαλειο μου ειναι σε εγγυηση και δικαιουμε αλλαγη.
    Γραφω λοιπον ενα mail στον τοπικο αντιπροσωπο με ολο το ιστορικο και του ζητουσα να μου απαντησει αν θα μου αλλαξει το κατσαβιδι η οχι , παντα με βαση την παραδοχη και τα mail της FACOM.
    Περιμενα 10 μερες και δεν πηρα απαντηση, με εγραψε κανονικα.
    Στη συνεχεια πηρα τηλεφωνο στην Αθηνα στην Stanley Ηellas (η stanley εχει αγορασει την Facom) και τους ειπα οτι θελω μια αντικατασταση ενος κατσαβιδιου συμφωνα με τις οδηγιες της μητρικης εταιρειας.
    Αυτοι μου εδωσαν το τηλεφωνο του κυριου Βραττη ο οποιος εχει τα FACOM στην Αθηνα (δεν ξερω αν ειναι ο μονος η οχι, παλια ηξερα οτι τα ειχε ο κυριος Μπαρμπερης).
    Του εστειλα και του κυριου Βραττη ενα αναλυτικο mail με ολο το ιστορικο, τις φωτο, τα μαιλ της FACOM κλπ.
    Μεσα σε μιση ωρα με πηρε τηλεφωνο και πολυ ευγενικα μου ειπε οτι θα μου αλλαξει το κατσαβιδι καθως γνωριζει το προβλημα.Επειδη μαλιστα το δικο μου μοντελο δεν ηταν πια σε παραγωγη θα μου εστελνε το αντιστοιχο που ειναι σημερα.Μαλιστα το κοστος μεταφορας το ανελαβε ο ιδιος και μου ζητησε να μην του στειλω πισω το φθαρμενο κατσαβιδι για να μην εχω εξοδα.
    Ετσι θα ηθελα να ευχαριστησω δημοσια (και παρακαλω να μην ληφθει σαν διαφημιση) την FACOM η οποια μετα απο 10-12 χρονια παραδεχτηκε το προβλημα οπως και τον κυριο Βραττη που μου αντικατεστησε αμεσως το φθαρμενο κατσαβιδι (εφτασε στο γραφειο μου την αλλη μερα) χωρις να πληρωσω ουτε ενα ευρω.Η ολη ιστορια δεν εγινε για τα 15-20 ευρω που κοστιζει ενα κατσαβιδι αλλα για το γαμωτο.
    Πιστευω οτι ετσι ξεχωριζουν οι σοβαρες εταιρειες αλλα και οι σοβαροι αντιπροσωποι απο τον σωρο.
    Ολα τα παραπανω αφορουν μονο την προσωπικη μου εμπειρια και καποιος αλλος μπορει να εχει φυσικα μια αλλη αρνητικη εμπειρια.
    Στις link που επισυναπτω στις φωτο 1-2-3-4 το προβλημα που ειχε το κατσαβιδι μου, στην φωτο 5 το μαιλ της FACOM αναφερει οτι η τεχνικη ομαδα θα εξετασει το αιτημα μου.Στην φωτο 6 η επισημη απαντηση που αναφερει οτι γνωριζουν το προβλημα και οτι το κατσαβιδι μου ειναι σε εγγυηση και μπορει να αλλαχτει και στις φωτο 7-8 το νεο κατσαβιδι που μου εστειλε ο κυριος Βραττης.

    https://imgur.com/a/6U4oFKC

    4 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SU-30 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (26-05-22)

  8. #66
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    O Βραττης είναι καλός και γενικά η facom έχει καλή εξυπηρέτηση. Υπάρχει λόγος που είναι μια απο τις καλύτερες εταιρίες.

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Κωνσταντινε εχεις εξαφανιστει τελευταια..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #68
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωνσταντινε εχεις εξαφανιστει τελευταια..

    έχει γίνει ποιο πολύ κουρτινιαρης γιαυτό...

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. #69
    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    καπου το 90ακατι ειχα παρει μια σειρα (φτηνη) της facom.μετα 10-12 χρονια αρχισε και ετριβε-σκορπαγε το κοκκινο πλαστικο στη λαβη,ειπα
    να μην ασχοληθω .μια μερα που περνουσα απο τη σπυρου πατση μπηκα σε αυτον που ειναι παραδιπλα αποτην skf και του ειπα το θεμα μου.
    η απαντηση;φερτα μου να στα αλλαξω ολα,ετσι απλα και χωρις μα και μου.φυσικα τα εχω ακομα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgis1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (22-05-22)

  13. #70
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καπου το 90ακατι ειχα παρει μια σειρα (φτηνη) της facom.μετα 10-12 χρονια αρχισε και ετριβε-σκορπαγε το κοκκινο πλαστικο στη λαβη,ειπα
    να μην ασχοληθω .μια μερα που περνουσα απο τη σπυρου πατση μπηκα σε αυτον που ειναι παραδιπλα αποτην skf και του ειπα το θεμα μου.
    η απαντηση;φερτα μου να στα αλλαξω ολα,ετσι απλα και χωρις μα και μου.φυσικα τα εχω ακομα.
    Εννοεις τον Ηλια Βραττη?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργαλεία για έλεγχο και επισκευή τροφοδοτικών
    By Ακρίτας in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-16, 03:44
  2. εργαλεία για ηλεκτρονικά
    By ninolas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-14, 15:16
  3. Εργαλεία-όργανα για αρχάριους
    By billaros in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-12, 16:59
  4. Εργαλεία για επισκευές κινητών; (ιδέες, μαγαζιά)
    By Hary Dee in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-12, 11:07
  5. Κοπτικά εργαλεία για σασί
    By itta-vitta in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-09, 12:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας