Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ηλεκτρονικός υπολογιστής και ψύξη

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστπς
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    5

    Question Ηλεκτρονικός υπολογιστής και ψύξη

    Καλησπέρα στην κοινότητα ,
    είμαι καινούργιος μου άρεσε αρκετά η ιστοσελίδα σας
    θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και αν μπορείτε να δώσετε μια σχετική απάντηση ή μια ολοκληρωμένη

    -Θα ήθελα να εγκαταστήσω υδρόψυξη στον υπολογιστή μου μέσα αξίζει έχει κανείς?

    -Επίσης ένα ακόμη θέμα που με απασχολεί είναι αν είναι εφικτό να προσδιορίσουμε τους ανεμιστήρες αν όχι όλους κάποια ομάδα που έχουμε εγκατεστημένη να της δώσουμε την εντολή ότι ξες όταν κλείνει ο υπολογιστής άφησε τους ανεμιστήρες 1-2-3 ή όλους για 1 λεπτό και μετά να κλείσουν και αυτοί είνα

    -Ακόμα μια ερώτηση που με απασχολεί είναι αν κάνεις ξέρει για την Palit Gtx 620 κανα ψύκτη

    -Δεύτερον ξέρετε κανένα ανεμιστήρα ανθρώπινο δηλαδή να μην κάνει σαν να έχεις αεροπλάνο μέσα στο σπίτι αλλά να κάνει μια καλή δουλεία
    εγώ βρήκα αυτόν εδώ http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806331 είναι και μεFan controller ώστε να αλλάζεις τις στροφές

    Για αρχή αυτά τα ερωτήματα θα ήθελα να προσδιορίσω ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spiroslouis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Πολύ καλησπέρα φίλε μου,

    Για υδρόψυξη ανάλογα τι θες να κάνεις. Εγώ π.χ. έχω την corsair H60 στον AMD 1090T μου. (τον χειμώνα φτάνει στα 4Ghz) Αν δεν θες να κάνεις overclock δεν έχει αξία να ξοδέψεις τόσα λεφτά. Να θυμάσαι πάντως ότι έχει αρκετή φασαρία η υδρόψυξη καθώς έχεις ανεμιστήρες για το ψυγείο. Επιπλέον υπάρχουν και ατυχήματα με απώλειες..(leaks if you know what i mean ) Αν θες να έχεις σχετικά καλή ψύξη και όχι τόσο θόρυβο καλό είναι να πάρεις ένα "τούβλο". Δηλαδή μεγάλη ψήκτρα με μεγάλο ανεμιστήρα. Έτσι έχεις και καλή ψύξη και δεν έχεις θόρυβο.

    Για το δεύτερο ερώτημα του να μπορέσεις να κρατήσεις κάποιους ανεμιστήρες ανοικτούς για ένα λεπτό, δεν βλέπω καμία αξία εκτός του να φτιάξεις κύκλωμα μόνος σου κτλ. Για να γίνει κάτι τέτοιο πάντως πρέπει να φτιάξεις άλλο κύκλωμα που όμως θα τροφοδοτείτε από το τροφοδοτικό.(ακόμα και όταν το pc είναι κλειστό) Απλά δεν μπορεί να πάρει εντολές από τον υπολογιστή.(καθότι η λογική μονάδα - επεξεργαστής - είναι σε ύπνο βαθύ )


    Ανεμιστήρες καλοί - αποδοτικοί και αθόρυβοι είναι οι Noctua. Πρέπει να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη όμως. Να θυμάσαι ότι όσο ποιο πολλά mm είναι τόσο ποιο αθόρυβος και αποδοτικός.(δεν είναι κανόνας όμως αυτό) Καλό επίσης θα είναι να βρεις ανεμιστήρα που να υποστηρίζει PWM για να μπορείς να τον κοντρολάρεις εσύ αν θες.(εκτός αν φτιάξεις εξωτερικό κύκλωμα πάλι κτλ κτλ)

    (sorry για την έκθεση )

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστπς
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    -Για το την υδρόψυξη όμως ξέρω οτί μπορείς να κάνεις πλαστικοποιήσει την μητρική και ότι άλλο θες και έτσι ώστε να αν έχεις διαρροή να μην τα ανατινάξεις όλα στον αέρα
    υδρόψυξη αξίζει άλλα πιο καλά δεν είναι να την φτιάξεις μόνο σου ώστε να συνδέσεις και άλλα πράγματα κάρτα γραφικών μητρική κτλ κτλ.

    -Έχεις κάποιον Link για τους ανεμιστήρες που με είπες ?

    -το σκέφτηκα εγώ έτσι όπως παράδειγμα τα αμάξια(όχι όλα) όταν σβήνει τη μηχανή του αυτοκινήτου - κάποιο σύστημα ψύξης λειτουργεί ακόμα έτσι ώστε να δροσίσει η μηχανή
    με την λογική πετυχαίνεται η μακροζωία του μηχανήματος , είναι σαν τον ανθρώπινο οργανισμό χρειάζεται μετά από κάποια άσκηση την αποθεραπεία του

    Καλύτερα έκθεση

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Αν δεν ρίξεις λεφτά στην υδρόψυξη δεν θα φτιάξεις ασφαλές σύστημα. Αλλά ακόμα κι έτσι ενδέχεται να τα πάρεις όλα στο χέρι.
    Όπως ο Radiometer πρόσφατα που του έφυγε το pc σφυρίζοντας από το παράθυρο.
    Εκτός αυτού θα ασχολείσαι μετά συνέχεια με αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spiroslouis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aivas Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Για το την υδρόψυξη όμως ξέρω οτί μπορείς να κάνεις πλαστικοποιήσει την μητρική και ότι άλλο θες και έτσι ώστε να αν έχεις διαρροή να μην τα ανατινάξεις όλα στον αέρα
    υδρόψυξη αξίζει άλλα πιο καλά δεν είναι να την φτιάξεις μόνο σου ώστε να συνδέσεις και άλλα πράγματα κάρτα γραφικών μητρική κτλ κτλ.

    -Έχεις κάποιον Link για τους ανεμιστήρες που με είπες ?

    -το σκέφτηκα εγώ έτσι όπως παράδειγμα τα αμάξια(όχι όλα) όταν σβήνει τη μηχανή του αυτοκινήτου - κάποιο σύστημα ψύξης λειτουργεί ακόμα έτσι ώστε να δροσίσει η μηχανή
    με την λογική πετυχαίνεται η μακροζωία του μηχανήματος , είναι σαν τον ανθρώπινο οργανισμό χρειάζεται μετά από κάποια άσκηση την αποθεραπεία του

    Καλύτερα έκθεση
    Κάτι σπρέυ είχα δει εγώ αλλά δεν μου άρεσαν ποτέ αυτά. Είναι που είναι κακός αγωγός ο αέρας για θερμότητα αν βάλεις και κάτι τέτοιο..+άμα σπάσει πάνω στο socket και χυθεί νερό δεν τη γλυτώνεις. Αλλά σου λέω αν δεν κάνεις overclock δεν έχει καμία αξία να βάλεις υδρόψυξη. (τουλάχιστον custom)

    Για να βάλεις και κάρτα γραφικών και επεξεργαστή και northbrigde υδρόψυξη σίγουρα πρέπει να φτιάξεις custom. Θες τότε ένα μεγάλο ψυγείο(3x120mm ανεμιστήρες) + αντλία + mounts για κάρτα & επεξεργαστή & chipset + σωλήνες + υγρό + λάστιχα + σφυκτιράκια.(+ καλό θα είναι το κουτί σου να υποστηρίζει βάσεις για όλα αυτά για να μην κείτονται σαν τις άδικες κατάρες έξω από το κουτί.) Δεν θυμάμαι κάτι άλλο, μπορεί να ξεχνάω κάτι.

    Μια custom υδρόψυξη για όλα αυτά βγαίνει περίπου 300€ αν θυμάμαι καλά.(μπορεί και παραπάνω) Η corsair Η100 που είναι μια καλή υδρόψυξη επεξεργαστή βγαίνει γύρο στα 100€.

    Για noctua δες στον τσιγκούνι http://www.skroutz.gr/c/674/case-fan...31/Noctua.html (πρόσεξε τα 120mm αξίζουν πολλές φορές παραπάνω από τα μικρότερα)


    (τελευταίο ερώτημα) το φαντάστικα ότι το σκέφτηκες έτσι αλλά όχι δεν χρειάζεται. Εφόσον τη στιγμή που λειτουργεί ο η/υ είναι καλές οι θερμοκρασίες(cpu + gpu) που μας ενδιαφέρουν τότε μόλις κλείσει αυτές θα πέσουν κατακόρυφα λόγο των ψηκτρών που έχουν. Και ας μην γυρνάνε τα ανεμηστίρια λειτουργούν παθητικά. Τότε οι θερμοκρασίες πέφτουν κατακόρυφα αμέσως.

    Μακροζωία πετυχαίνεις με τις καλές θερμοκρασίες εν ώρα λειτουργίας. π.χ. ο AMD μου με θερμοκρασία δωματίου γύρο στους 30 έχει 40 βαθμούς σε idle υπερχρονισμένος στα 3,5Ghz. Είναι αρκετά καλή θερμοκρασία αν σκεφτείς ότι μπορεί να φτάσει μέχρι τους ~70 πριν κλείσει από υπερθέρμανση.

    Επιπλέον να θυμάσαι ότι η θερμοκρασία του συστήματος σου θα είναι : θερμ. δωματίου + ~2 στην καλύτερη των περιπτώσεων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spiroslouis : 04-08-13 στις 15:30

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστπς
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    σκέφτομαι να αγοράσω 2 ανεμιστήρες 120Mmm να ανοίξω τρύπες στο πλαϊνό του κουτιού το κουτί μου είναι αυτό http://www.videogamecollectors.com/g...2_itemId=37877 χωρίς το τζάμι εμένα είναι αλουμίνιο το πλαινό του χωρίς να έχει πανω τα USB και είναι λίγο διαφορετικό κάτω δεξιά
    να ανοίξω τρύπες εκεί και να βάλω τους ανεμιστήρες

    -επίσης ξέρει κανείς για την κάρτα Palit GTX 620 http://www.wiredsystems.com/store/pa...nectivity.html
    Καμία ψήκτρα ?

    -επίσης αξίζει να βάλω ανεμιστήρες πάνω στις μνήμες Ram?n
    το PC Θέλω να το κρατήσω στην ζωή το αγαπάω
    έχουμε πάρει το καινούργιο το Asus tytan cg8890 εντάξει το PC γαμάει
    αλλά θέλω το παλιό εγώ να κρατήσω στην ζωή και να γαμάει

    -Ακόμα ο ανεμιστήρας Noctua παράδειγμα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.651255
    όταν ανεβάζεις στροφές ανεβαίνει και ο θόρυβος γιατί λέει 22,4 στις πόσες δεν αναφέρει
    και πώς αλάζεις στροφές έχει Fan controller ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aivas : 04-08-13 στις 16:00

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Όνομα
    Μάριος Φασουλάκης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    293

    Προεπιλογή

    Στην περίπτωση που έχεις όρεξη και κέφι,από το να πάρεις ένα έτοιμο σετ,
    θα σου πρότεινα αυτό που είχα φτιάξει εγώ.....

    Μειονεκτήματα......
    Μεγάλος όγκος-υλικά με πολλή προσωπική δουλειά και λιγάκι πιο ακριβά από όλα τα σετ..

    Πλεονεκτήματα.... Θερμοκρασίες που δεν θα δεις ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ......


    Αντλία ΕΗΕΙΜ 1200 l/hή της tetratec επίσης 1200 l/h
    αλλαγμένα τα ρακόρ της σε ρακόρ μισής ίντσας.
    Σωλήνα ποτίσματος απλή(όλα τα άλλα είναι πεταμένα λ7
    και τώρα ότι καλύτερο.... block από τον Eleven στην Θεσσαλονίκη λίγο τσιμπημένα, (ελληνικά προϊόντα με
    σχεδίαση-κατασκευή και υλοποιηση δικιά του).....!!!!(επιτέλους και κάτι κάνουν οι Έλληνες....(αλλά διάβασε πρώτα κριτικές γιαυτά τα blocks).
    Και προαιρετικά αν θες βάζεις και ένα tank απλά για να βλέπεις το υγρό.

    Υπόψιν εάν το κάνεις θα πρέπει να αλλάξεις και την ψήκτρα του chipset,λόγω του ότι στερείς από την μητρική τον αέρα που θα είχε από την ροή του blower του επεξεργαστή.....(έφαγα 3 μέρες να βρω γιατί σκατά μου ανέβηκε η θερμοκρασία του chipset εφόσον είχα βάλει τόσο καλά και διακριτά εξαρτήματα,που έριχναν την cpu αλλά όχι της Motherboard...!!!!).
    Ψυγείο από μάντρα με τρακαρισμένα θα πάρεις από Ford transit του 2000 (είναι τα πιο μικρά...ΑΛΛΑ....ΧΑΛΚΙΝΑ....!!!!!!!). περίπου στα 10-15 ευρώ

    Οποιαδήποτε περεταίρω πληροφορία ευχαρίστως.
    (Θα προσπαθήσω να ξεθάψω τις φωτο.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    This signature sent with 100% recycled electrons.........

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosinsuex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση που έχεις όρεξη και κέφι,από το να πάρεις ένα έτοιμο σετ,
    θα σου πρότεινα αυτό που είχα φτιάξει εγώ.....

    Μειονεκτήματα......
    Μεγάλος όγκος-υλικά με πολλή προσωπική δουλειά και λιγάκι πιο ακριβά από όλα τα σετ..

    Πλεονεκτήματα.... Θερμοκρασίες που δεν θα δεις ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ......


    Αντλία ΕΗΕΙΜ 1200 l/hή της tetratec επίσης 1200 l/h
    αλλαγμένα τα ρακόρ της σε ρακόρ μισής ίντσας.
    Σωλήνα ποτίσματος απλή(όλα τα άλλα είναι πεταμένα λ7
    και τώρα ότι καλύτερο.... block από τον Eleven στην Θεσσαλονίκη λίγο τσιμπημένα, (ελληνικά προϊόντα με
    σχεδίαση-κατασκευή και υλοποιηση δικιά του).....!!!!(επιτέλους και κάτι κάνουν οι Έλληνες....(αλλά διάβασε πρώτα κριτικές γιαυτά τα blocks).
    Και προαιρετικά αν θες βάζεις και ένα tank απλά για να βλέπεις το υγρό.

    Υπόψιν εάν το κάνεις θα πρέπει να αλλάξεις και την ψήκτρα του chipset,λόγω του ότι στερείς από την μητρική τον αέρα που θα είχε από την ροή του blower του επεξεργαστή.....(έφαγα 3 μέρες να βρω γιατί σκατά μου ανέβηκε η θερμοκρασία του chipset εφόσον είχα βάλει τόσο καλά και διακριτά εξαρτήματα,που έριχναν την cpu αλλά όχι της Motherboard...!!!!).
    Ψυγείο από μάντρα με τρακαρισμένα θα πάρεις από Ford transit του 2000 (είναι τα πιο μικρά...ΑΛΛΑ....ΧΑΛΚΙΝΑ....!!!!!!!). περίπου στα 10-15 ευρώ

    Οποιαδήποτε περεταίρω πληροφορία ευχαρίστως.
    (Θα προσπαθήσω να ξεθάψω τις φωτο.....

    Καπου το εχω ξαναδει αυτο το εργο
    2-3 chiller στην ταρατσα με ψεκασμο νερου κιολας να παγωνουν τα ψυγεια..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mariosinsuex (04-08-13)

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Όνομα
    Μάριος Φασουλάκης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    293

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπου το εχω ξαναδει αυτο το εργο
    2-3 chiller στην ταρατσα με ψεκασμο νερου κιολας να παγωνουν τα ψυγεια..
    Αχαχαχχαχαα Όχι ρε Βασίλη δεν έφτασα εκεί...άσε που ήμουν σε ισόγειο 5όροφης χαχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!
    This signature sent with 100% recycled electrons.........

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    δεν πολυαξιζουν τα υδροψυχτα
    ειδικα τα custom made , το κουτι που δειχνεις ειναι μικρο , πραγματικα , αμα κανεις καμια αποπειρα , θα καταληξεις να τα στριμωξεις ολα τοσο πολυ , που μετα θα το μετανιωσεις , φαντασου να μπουνε και 6 σχεδον σωλινες εκει μεσα . απλα χαος

    αν θελεις παντος υδροψυξη , η καλυτερη λυση για εμενα , ειναι οι προτασεις τυπου Η60 . Η80 , που ειναι μονο για cpu . και χωρις να σου τρωνε χωρο


    γενικα ομως φαινετε πως θελεις να το κανεις αυτο σε ενα παλιο πισι , νομιζω δεν αξιζει καν τον κοπο
    το κερδος που θα βγαλεις , δεν θα καλυψει ποτε τις απετισεις των νεων εφαρμογων/παιχνιδιων

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-12, 16:17
  2. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-12, 14:58
  3. ηλεκτρονικός και ηλεκτρολόγος
    By vagkalpan in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-10, 21:09
  4. Ψύξη lm338 και τοποθέτησή του στο κουτί
    By frix199 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-10, 21:21

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας