Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: Αντικατάσταση τροφοδοτικού desktop

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    η κάρτα γραφικών σου θα τραβήξει το πολύ 200watt σε κατάσταση full load
    http://www.legitreviews.com/article/486/15/
    οπότε το rail της πρέπει να έχει 16A και πάνω , σπάνια να μην βρείς τέτοιο τροφοδοτικό

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη AAEIV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από .::Nikos::. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με το 450αρι που σου εδειξα δε πιστευω οτι θα εχεις προβλημα. Και καλά κανεις και κοιτας τα ampere και αν το ψαξεις λιγο το θεμα θα δεις οτι ενα ακριβο 500αρι για παράδειγμα από κάποια καλή εταιρία, βγαζει πολλά περισσότερα ampere από ότι ένα φθηνιάρικο που μπορεί να γράφει 550-600W. Πράγμα που σημαίνει ότι το μικρότερο σε Watt είναι πιο δυνατό.
    Αυτό είναι αλήθεια ότι με μπερδεύει!
    Αν μια γραμμή βγάζει ας πούμε 12 V, 16A σημαίνει ότι η ισχύς είναι 192W.
    Αν μια άλλη γραμμή βγάζει 12V, 24Α η παραγόμενη ισχύς θα είναι 288W.

    Καταλαβαίνω ότι όλα αυτά αφορούν σε μέγιστη ισχύ, αλλά μια συσκευή δεν θα πρέπει να υπολειτουργεί, έτσι δεν είναι?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κάρτα γραφικών σου θα τραβήξει το πολύ 200watt σε κατάσταση full load
    http://www.legitreviews.com/article/486/15/
    οπότε το rail της πρέπει να έχει 16A και πάνω , σπάνια να μην βρείς τέτοιο τροφοδοτικό
    Το θέμα με την επιλογή του τροφοδοτικού έχει να κάνει με το ότι ο υπολογιστής έχει ένα πρόβλημα.
    Επιγραμματικά, μόλις πατάς power on ανοίγει για ένα δευτερόλεπτο και κλείνει. Έχω τσεκάρει ότι το παλιό τροφοδοτικό βγάζει τις τάσεις που πρέπει αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω(βλ.: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71241).

    Άρα να διαλέξουμε κάτι, που θα είναι φθηνό, ώστε σε περίπτωση που δεν φταίει το τροφοδοτικό μην πάνε χαμένα τα χρήματα, ή αν όντως φταίει το τροφοδοτικό να πάρω κάτι που είναι αξιόπιστο πληρώνοντας κάτι παραπάνω, για έναν υπολογιστή desktop 6ετίας?

    Αυτά που πρότεινε ο Nikos είναι μέσα στα οικονομικά πλαίσια.
    Αυτά που βρήκα αρχικά, είναι επαρκή?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Στο πρόβλημα όμως μπορεί να φταίει η μητρική... Δε μπορείς να δοκιμασεις ενα δικο σου τροφοδοτικο πανω στο μηχανημα να δεις αν ξεκιναει; Απλά τα 2 βυσματα στην μητρική και το ενα στην κάρτα γραφικών βάλε και αφήνεις το τροφοδοτικό χύμα δε χρειάζεται να πεδευεσαι. Μην αγοράζεις τσάμπα τροφοδοτικό.
    Εκτός αν πάρεις κάποιο αρκετά δυνατό εργαλείο όπως το XFX PRO550W core edition και το κρατάς για το επόμενο μηχάνημα αν εχετε σκοπο να παρετε καινουριο στο αμεσο μελλον.
    Επίσης κάποια τροφοδοτικά έχουν την 12άρα την γραμμή σε ενα rail οπότε δεν θα ανησυχεις μηπως δεν αντεχει καποιο rail το φορτίο σου. Αλλά αυτά που λένε πολλά rails μην τα προσθέτεις όλα μαζί διότι στην πράξη δεν βγαίνουν έτσι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AAEIV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ συμβαίνει κάτι περίεργο...
    Το PC όταν το δούλευα θυμάμαι ότι η κάρτα γραφικών ήταν nvidia(υπ'όψιν ότι το PC δεν είναι δικό μου).

    Η απόδειξη αγοράς του Η/Υ λέει

    SVGA PCI-X Twin Tech 8600 GTS 256MB HDCP

    Η κάρτα γραφικών μέσα στο tower είναι όντως nVidia. Ψάχνωντας στο net βρήκα ότι δεν υπάρχει nVidia SVGA PCI-X Twin Tech 8600 GTS 256MB HDCP

    αλλά μόνο nVidia VGA PCI-X Twin Tech 8600 GTS 256MB HDCP...

    Δεν ξέρω τι παίζει...

    SVGA=Super Video Graphic Array υποδηλώνει οτι δεν είναι απλή VGA δεν είναι μάρκα αλλά τύπος μιας καλής κάρτας γραφικών για παιχνίδια κλπ. Η συγκεκριμένη είναι αρκετά καλή κριμα που κουβαλάει μόνο 256 ΜΒ. Αν είχε 512 τουλάχιστον θα επαιζε και σύγχρονα απαιτητικά παιχνίδια και με ένα τερρα δεν το ζησητώ τι θα έκανε.....εχει παθητική ψύξη ή φέρει ανεμιστήρα (-ες)?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Όνομα
    Μάριος Φασουλάκης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    293

    Προεπιλογή

    Ποιος ο λόγος πέραν του απόλυτου οικονομικού που σε απασχολούν αυτά τα 50 Watt;

    Στην περίπτωση και μόνο που ΔΕΝέχεις-έχει η κοπέλα σου ,πάρε το πιο φτηνό 500άρι που θα βρεις....
    Σε οποιαδήποτε άλλη πάρε αυτό που αντέχει η τσέπη σου,στο μέγιστο της τσέπης σου.....
    Πλέον γνωστό σε όλους μας-άγραφος νόμος όσο το δυνατόν "καλύτερα ρεύματα"",τόσο λιγότερα προβλήματα.
    Έχω δει τα τέρατα όπως όλοι σε πολύ φτηνά psu.

    0 Not allowed! Not allowed!
    This signature sent with 100% recycled electrons.........

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Το θέμα δεν είναι μόνο ότι τα φθηνά δε βγάζουν τα watt που λένε αλλα οτι από θέμα προστασίας δεν έχουν τίποτα και όταν γίνει μια στραβή δε ξέρεις τι θα πάρει σβάρνα μαζί του... (μητρικές, σκληρούς κλπ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη AAEIV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από .::Nikos::. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πρόβλημα όμως μπορεί να φταίει η μητρική... Δε μπορείς να δοκιμασεις ενα δικο σου τροφοδοτικο πανω στο μηχανημα να δεις αν ξεκιναει;
    Όντως μπορεί να φταίει η μητρική ή ακόμα κι ο επεξεργαστής...
    Δεν ξέρω πως να το τσεκάρω...
    Καμιά ιδέα γι'αυτό?
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τροφοδοτικό 500W για να το τεστάρω...
    Μακάρι να είχα-θα μου έλυνε τα χέρια!
    Αν χρησιμοποιήσω κάποιο με λιγότερα Watt για να κάνω το τεστ?

    Βέβαια έβαλα το τροφοδοτικό σε έναν άλλον υπολογιστή(ο οποίος φόραγε 350W τροφοδοτικό) και δούλεψε κανονικά...
    Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συγκεκριμένη είναι αρκετά καλή κριμα που κουβαλάει μόνο 256 ΜΒ. Αν είχε 512 τουλάχιστον θα επαιζε και σύγχρονα απαιτητικά παιχνίδια και με ένα τερρα δεν το ζησητώ τι θα έκανε.....εχει παθητική ψύξη ή φέρει ανεμιστήρα (-ες)?
    Η κάρτα έχει δικό της ανεμιστηράκι!
    Η αλήθεια είναι ότι δεν χρησιμοποιείται για gaming o υπολογιστής-άντε για καμιά ταινία.
    Αν κρίνω από την τιμή αγοράς(~200€) ίσως τότε δεν υπήρχαν 512MB ή 1GB διαθέσιμες...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosinsuex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ο λόγος πέραν του απόλυτου οικονομικού που σε απασχολούν αυτά τα 50 Watt;
    Ο λόγος είναι ότι το παλιό τροφοδοτικό μπορεί να μην έχει πάθει ζημιά και όλο αυτό να οφειλέται στην mb ή στον επεξεργαστή οπότε δεν θέλω να τους πω να αγοράσουν κάτι το οποίο κοστίζει, απλά και μόνο για να κάνω την δοκιμή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    βρες ένα τροφοδοτικό άμα μπορείς για να δεις τι παίζει...(δανείσου από κανέναν άλλο λειτουργικό)
    για εξήγησέ μου τι ακριβώς έχει συμβεί με τον υπολογιστή

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη AAEIV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ninolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρες ένα τροφοδοτικό άμα μπορείς για να δεις τι παίζει...(δανείσου από κανέναν άλλο λειτουργικό)
    για εξήγησέ μου τι ακριβώς έχει συμβεί με τον υπολογιστή
    Δεν έχω βρει κάποιον να μπορεί να μου δανείσει...
    Όλοι οι γνωστοί έχουν laptop...

    Επιγραμματικά αυτό που έχει γίνει είναι ότι μόλις πατάς power on ανοίγει για ένα δευτερόλεπτο και κλείνει. Έχω τσεκάρει ότι το παλιό τροφοδοτικό βγάζει τις τάσεις που πρέπει αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω(βλ.: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71241).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AAEIV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω βρει κάποιον να μπορεί να μου δανείσει...
    Όλοι οι γνωστοί έχουν laptop...

    Επιγραμματικά αυτό που έχει γίνει είναι ότι μόλις πατάς power on ανοίγει για ένα δευτερόλεπτο και κλείνει. Έχω τσεκάρει ότι το παλιό τροφοδοτικό βγάζει τις τάσεις που πρέπει αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω(βλ.: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71241).
    λοιπόν από αυτά που μου λες για μητρική μου βρομάει κάτι τέτοιο είχε πάθει ο πατέρας μου
    ξαφνικά έκλεισε και μετά τίποτα πήγαμε και στο πλαίσιο και μας είπαν η μητρική (σιγά μην τον φτιάχναμε)
    τώρα για να κάτσεις να ασχοληθείς για την επισκευή του δεν θα το πρότεινα γιατί μπορεί και να παιδευτείς και να μην δεις και αποτελέσματα...
    που έχεις τον υπολογιστή ? άμα είσαι πουθενά κοντά μπορούμε να συναντηθούμε και να σε εξυπηρετήσω γιατί έχω τροφοδοτικό δεύτερο λειτουργικό μικρό είναι αλλά θα δούμε άμα φταίει ή δεν φταίει το τροφοδοτικό..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ANABAΘΜΙΣΗ DESKTOP
    By RNR in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 13:46
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-14, 01:19
  3. Ήχος σε desktop
    By Χρήστος2011 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-13, 18:21
  4. desktop id
    By briko in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-13, 17:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας