Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: συνδεση proximity reader σε crow pw4/8

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη rep
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    1.331

    Προεπιλογή συνδεση proximity reader σε crow pw4/8

    Βρηκα εναν αναγνωστη καρτων στην αποθηκη και ειπα να τον συνδεσω σπιτι μου .εχει συνδεσει καποιος τετοιο τυπο πληκτολογιο/αναγνωστη καρτων.θελω συνδεση και βασικο προγραμματισμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρηκα εναν αναγνωστη καρτων στην αποθηκη και ειπα να τον συνδεσω σπιτι μου .εχει συνδεσει καποιος τετοιο τυπο πληκτολογιο/αναγνωστη καρτων.θελω συνδεση και βασικο προγραμματισμο.
    ποιον σε τι πως και γιατι?μαρκα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη rep
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    1.331

    Προεπιλογή

    http://www.thecrowgroup.com/pr106/ αυτον εχω θελω να το συνδεσω σε ενα πινακα PW4/8 CROW δεν θελω να οπλιζει/αφοπλιζει την μοναδα αλλα να δινει εντολη να ανοιγει κια ηλεκτρικη πορτα.


    edit, μοιαζει με αυτον, model no 0031021 λεει ο δικος μου.κααι τωρα στο πλαι ειδα οτι μπορει να δουλεψει και αυτονομος.γινεται?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rep : 06-08-13 στις 15:25

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rep Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.thecrowgroup.com/pr106/ αυτον εχω θελω να το συνδεσω σε ενα πινακα PW4/8 CROW δεν θελω να οπλιζει/αφοπλιζει την μοναδα αλλα να δινει εντολη να ανοιγει κια ηλεκτρικη πορτα.


    edit, μοιαζει με αυτον, model no 0031021 λεει ο δικος μου.κααι τωρα στο πλαι ειδα οτι μπορει να δουλεψει και αυτονομος.γινεται?
    Ναι γινεται να συνδεθει αυτονομα.Ομως λες 'θελω να το συνδεσω σε ενα πινακα PW4/8 CROW '
    http://www.thecrowgroup.com/&mod=dow...df_2&me_id=121
    Εχει αναλυτηκοτατο σχεδιακι,δεν νομιζω να εχεις προβλημα για να τον συνδεσεις σαν αυτονομο.Για να τον συνδεσεις πανω στο κεντρο ειναι η ιδια συνδεση .Πρεπει να ορισεις ενα κλειδοδιακοπτη (momentary νομιζω) στο κεντρο ,αλλα θα δουλευει σαν οπλισμος-αφοπλισμος.
    Τωρα για να τον συνδεσεις σε κεντρο να σου οπλιζει pgm δεν νομιζω να αξιζει,οποτε προτεινω ανεξαρτητο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Χρυσόστομε , δεν τον ήξερα τον συγκεκριμένο αναγνώστη , αλλά έχω μερικές ενστάσεις τώρα που διάβασα το pdf.

    1. Δεν έχει διακόπτη tamper
    2. Το πληκτρολόγιο είναι μαζί με τα ηλεκτρονικά
    3 . Εχει factory reset με πολύ απλό τρόπο .
    4. αυτο το πρόβλημα , το έχουν όλοι οι proximity στα 125 khz αν δεν κάνω λάθος .... οι κάρτες 125 Khz αντιγράφονται
    οπότε δεν μπορεις να δώσεις μια κάρτα στην οικ βοηθό πχ και να στην επιστρέψει και να εισαι σίγουρος οτι δεν εχει κάνει αντικλείδι ....
    ( για πιο ασφαλείς προς το παρον λύσεις θα επέλεγα mifare ( 13.56 Mhz ) αντι 125Khz , θεωρητικα δεν πρεπει να εχουν διαφορά στην τιμή - πόσο κάνει αλήθεια ? )

    οπότε θα έλεγα οτι μια καλή χρήση για τον συγκεκριμένο είναι για προστασία εισόδου σε μια αίθουσα πχ σε μια επιχείρηση απο μη διαπιστευμένο προσωπικό
    Θα το έβαζα ίσως και για έλεγχο κλειδαριάς πχ από έναν ηλικιωμένο , αρκεί να προστατευθεί κάπως η καλωδίωση και τα ηλεκτρονικά του ...


    Βασίλη , φαντάζομαι το αντίστοιχο κέντρο να δέχεται πληκτρολόγιο με είσοδο wiegand και να τον καταλαβαίνει ως πληκτρολόγιο και οχι pgm

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρυσόστομε , δεν τον ήξερα τον συγκεκριμένο αναγνώστη , αλλά έχω μερικές ενστάσεις τώρα που διάβασα το pdf.

    1. Δεν έχει διακόπτη tamper
    2. Το πληκτρολόγιο είναι μαζί με τα ηλεκτρονικά
    3 . Εχει factory reset με πολύ απλό τρόπο .
    4. αυτο το πρόβλημα , το έχουν όλοι οι proximity στα 125 khz αν δεν κάνω λάθος .... οι κάρτες 125 Khz αντιγράφονται
    οπότε δεν μπορεις να δώσεις μια κάρτα στην οικ βοηθό πχ και να στην επιστρέψει και να εισαι σίγουρος οτι δεν εχει κάνει αντικλείδι ....
    ( για πιο ασφαλείς προς το παρον λύσεις θα επέλεγα mifare ( 13.56 Mhz ) αντι 125Khz , θεωρητικα δεν πρεπει να εχουν διαφορά στην τιμή - πόσο κάνει αλήθεια ? )

    οπότε θα έλεγα οτι μια καλή χρήση για τον συγκεκριμένο είναι για προστασία εισόδου σε μια αίθουσα πχ σε μια επιχείρηση απο μη διαπιστευμένο προσωπικό
    Θα το έβαζα ίσως και για έλεγχο κλειδαριάς πχ από έναν ηλικιωμένο , αρκεί να προστατευθεί κάπως η καλωδίωση και τα ηλεκτρονικά του ...


    Βασίλη , φαντάζομαι το αντίστοιχο κέντρο να δέχεται πληκτρολόγιο με είσοδο wiegand και να τον καταλαβαίνει ως πληκτρολόγιο και οχι pgm
    σε ποιον αναφερεσαι???
    1.συμφωνω
    2.δεν καταλαβα
    3.ποιο ειναι το προβλημα???
    4.δινει δυνατοτητα και κωδικου περα απο την καρτα

    Πως θα το συνδεσεις σε κεντρο,θες data .clock.αυτα δεν υπαρχουν,ειναι μονο για ανεξαρτητη χρηση.

    http://www.thecrowgroup.com/&mod=dow...pdf_2&me_id=43

    αυτος ειναι συμβατος για την σειρα runner

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη rep
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    1.331

    Προεπιλογή

    παιδες αυτος που εχω εχει και data kai clock.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rep Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδες αυτος που εχω εχει και data kai clock.
    Τοτε δεν ειναι αυτος που ειπες.
    δες αν ειναι αυτος http://www.thecrowgroup.com/&mod=dow...pdf_2&me_id=43
    με πληκτρολογιο.Συνδεεται πανω στο κεντρο,οποτε με προγραμματισμο κανεις οτι θες..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Στον Χρυσόστομο απαντούσα στο πρώτο σκέλος ... αλλα ας διευκρινίσω τα 2, 3 που είπα και για τον Βασίλη.
    2. Το πληκτρολόγιο είναι μαζί με τα ηλεκτρονικά
    3 . Εχει factory reset με πολύ απλό τρόπο .

    αναλυτικότερα ... δηλαδή

    2 Σε πληκτρολογια και αναγνωστες "ασφαλειας " οπου το συστημα αυτο ειναι προσβασιμο απο τον "κακο "
    θα μπορούσε να το ανοιξει ο κακος ,,,, και να επέμβει στα ηλεκτρονικα για να ανοιξει τη πορτα .
    ειδικα το συγκεκριμενο που εχει πλαστικο καπάκι στις βιδες...
    Αμα ο αναγνώστης ήταν 2 κομματια ( κεραία και μπουτονιερα εξω -ανασφαλή - , ηλεκτρονικα μεσα -ασφαλή - )
    και να σπασει καποιος ακομα το πληκτρολογιο δεν θα ειχε προσβαση στα ηλεκτρονικα που οπλιζουν αφοπλίζουν το ρελε της πορτας ....

    3 Ενας "διαβασμένος hi tech " κακος ( οχι ο ναρκομανής ή ο βιαστικός κλέφτης ) ... ειναι ευκολο να κανει ρεσετ , ...
    να περάσει μετα στις εξουσιοδοτημένες .... και τη δικη του καρτα και να μπαινει ι μέσα σαν κύριος ... χωρίς να έχει πάρει μυρωδιά το αφεντικό ....

    4. Δικιο εχεις οτι αμα θέλει κάποιος βάζει και κωδικούς , αλλά αφού είμαστε στο 2013 και η λογικη είναι να κάνεις τη ζωή κάποιου που δεν τα πάει καλά με τα πληκτρολόγια εύκολη ,
    και τα mifare ειναιι τσάμπα , γιατί να πουλιούνται ακόμα αρχαία ( 125 Khz ) μηχανήματα ?
    http://www.ebay.com/itm/400447291624 mifare σε τιμή χώμα...



    Τα κεντρα μιλανε με τα πλκτρολογια συνήθως , ανάλογα με τον καθε κατασκευαστή, και μετά αν το πληκτρολόγιο εχει πρόβλεψη για αναγνώστη ο αναγνώστης συνήθως κουμπώνει στο κοντινότερο πληκτρολόγιο . ( ως επέκταση του πληκτρολογίου ) Με crow δεν έχω ασχοληθεί , αλλά λίγο πολύ αυτά νομίζω είναι παρόμοια σε όλους . Η wiegand εξοδος ειναι ενα ειδος σειριακής , οπότε ναι , εχει datα kai clock (αν και υπάρχουν 2-3 παραλλαγές νομίζω )


    βρηκα λεπτομερειες αν και ειναι απο αλλο κατασκευαστη ( HID )
    http://www.rfidtoys.net/forum/upload...ta_formats.pdf

    Λεπτομέρειες ...
    The Wiegand Reader-to-Controller Interface
    An interface defines how two devices communicate with one another. Various HID readers can communicate with access
    control panels using a variety of well-established, industry-standard interfaces including:
    • Wiegand
    • Serial (RS232, RS422, RS485)
    • Clock-and-Data (Magnetic Stripe Track/2) – Also known as ABA format.
    We will concentrate on the Wiegand interface because it is the most prominent industry interface for card access control.
    The Wiegand interface consists of three conductors (wires) called Data Zero (usually green), Data One (usually white), and
    Data Return (usually black). When installers obtain an HID reader, they expect to see these three names on the connection
    points (terminals) for both the reader and the access control panel. All current standard HID reader ......

    o 106 που ειπε ο Βασιλης , απ οτι λεει το pdf exei data 0 , data 1 ( ο δικος σου Χρυσοστομε , εχει clock data τελικα ? δεν καταλαβα !!! μπερδευτηκα και με το motorola format που μπορεις να διαλέξεις -λεει το pdf - στον 106 ....!!! )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 16-08-13 στις 04:03

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον Χρυσόστομο απαντούσα στο πρώτο σκέλος ... αλλα ας διευκρινίσω τα 2, 3 που είπα και για τον Βασίλη.
    2. Το πληκτρολόγιο είναι μαζί με τα ηλεκτρονικά
    3 . Εχει factory reset με πολύ απλό τρόπο .

    αναλυτικότερα ... δηλαδή

    2 Σε πληκτρολογια και αναγνωστες "ασφαλειας " οπου το συστημα αυτο ειναι προσβασιμο απο τον "κακο "
    θα μπορούσε να το ανοιξει ο κακος ,,,, και να επέμβει στα ηλεκτρονικα για να ανοιξει τη πορτα .
    ειδικα το συγκεκριμενο που εχει πλαστικο καπάκι στις βιδες...
    Αμα ο αναγνώστης ήταν 2 κομματια ( κεραία και μπουτονιερα εξω -ανασφαλή - , ηλεκτρονικα μεσα -ασφαλή - )
    και να σπασει καποιος ακομα το πληκτρολογιο δεν θα ειχε προσβαση στα ηλεκτρονικα που οπλιζουν αφοπλίζουν το ρελε της πορτας ....

    3 Ενας "διαβασμένος hi tech " κακος ( οχι ο ναρκομανής ή ο βιαστικός κλέφτης ) ... ειναι ευκολο να κανει ρεσετ , ...
    να περάσει μετα στις εξουσιοδοτημένες .... και τη δικη του καρτα και να μπαινει ι μέσα σαν κύριος ... χωρίς να έχει πάρει μυρωδιά το αφεντικό ....

    4. Δικιο εχεις οτι αμα θέλει κάποιος βάζει και κωδικούς , αλλά αφού είμαστε στο 2013 και η λογικη είναι να κάνεις τη ζωή κάποιου που δεν τα πάει καλά με τα πληκτρολόγια εύκολη ,
    και τα mifare ειναιι τσάμπα , γιατί να πουλιούνται ακόμα αρχαία ( 125 Khz ) μηχανήματα ?
    http://www.ebay.com/itm/400447291624 mifare σε τιμή χώμα...



    Τα κεντρα μιλανε με τα πλκτρολογια συνήθως , ανάλογα με τον καθε κατασκευαστή, και μετά αν το πληκτρολόγιο εχει πρόβλεψη για αναγνώστη ο αναγνώστης συνήθως κουμπώνει στο κοντινότερο πληκτρολόγιο . ( ως επέκταση του πληκτρολογίου ) Με crow δεν έχω ασχοληθεί , αλλά λίγο πολύ αυτά νομίζω είναι παρόμοια σε όλους . Η wiegand εξοδος ειναι ενα ειδος σειριακής , οπότε ναι , εχει datα kai clock (αν και υπάρχουν 2-3 παραλλαγές νομίζω )


    βρηκα λεπτομερειες αν και ειναι απο αλλο κατασκευαστη ( HID )
    http://www.rfidtoys.net/forum/upload...ta_formats.pdf

    Λεπτομέρειες ...
    The Wiegand Reader-to-Controller Interface
    An interface defines how two devices communicate with one another. Various HID readers can communicate with access
    control panels using a variety of well-established, industry-standard interfaces including:
    • Wiegand
    • Serial (RS232, RS422, RS485)
    • Clock-and-Data (Magnetic Stripe Track/2) – Also known as ABA format.
    We will concentrate on the Wiegand interface because it is the most prominent industry interface for card access control.
    The Wiegand interface consists of three conductors (wires) called Data Zero (usually green), Data One (usually white), and
    Data Return (usually black). When installers obtain an HID reader, they expect to see these three names on the connection
    points (terminals) for both the reader and the access control panel. All current standard HID reader ......

    o 106 που ειπε ο Βασιλης , απ οτι λεει το pdf exei data 0 , data 1 ( ο δικος σου Χρυσοστομε , εχει clock data τελικα ? δεν καταλαβα !!! μπερδευτηκα και με το motorola format που μπορεις να διαλέξεις -λεει το pdf - στον 106 ....!!! )

    Mια απλη συκευη ειναι,με ολα τα προβληματα του απλου-φτηνου.Αν θυμαμαι καλα παιζει κοντα στα 60€.
    Επισης ο (Ενας "διαβασμένος hi tech " κακος) θα ανοιξει και θα παραβιαση τα παντα,αν οχι τωρα σε δυο χρονια....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVR και Smart Card Reader ή Magnetic Card Reader.
    By mushaba in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 08:39
  2. proximity switches
    By gdimis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-11, 15:43
  3. αισθητήριο proximity για parking buzzer
    By johnpan in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-05, 18:12
  4. PROXIMITY Αισθητήριο προσέγγισης
    By qaggelos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-04, 00:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας