Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 90

Θέμα: πρόβλημα με φαγωμένες μύτες ...

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχχχχ, μου θυμισες τα δικα μου που 13 χρονων προσπαθουσα να επισκευασω το κινεζικο κολλητηρι που ειχα (αγορα 380 δραχμες), γιατι δεν ειχα λεφτα για καινουργιο!
    Μετα απο δυο μερες ταλαιπωριας, (τα κινεζικα ΔΕΝ εχουν ανταλλακτικα!!! Απλα τα πετας!) εκανα την σωστη κινηση..........
    Ρωτησα τον πατερα μου αν μπορουσε να βοηθησει,.....και βοηθησε! Εννοειτε παλι κινεζο ειχα παρει τοτε (δεν υπηρχε μια), αλλα θα σου προτεινα να κανεις το ιδιο. Ο γονιος που βλεπει το παιδι του να ασχολειται με κατι τετοιο ειναι χαρουμενος γονιος. Και πιστευω οτι στα μετρα που μπορει θα κανει οτι μπορει να βοηθησει. Ρωτα τους γονεις σου. Αν ζηταγες λεφτα για μπυρες και βολτες θα σε μισοκοιταξουν. Αν ομως ζητησεις για καινουριο κολλητηρι, θα σε βοηθησουν. Στο μετρο που μπορει ο καθενας (οι εποχες ειναι δυσκολες), αλλα καντο. Παρε ενα σκυλι των 20-25€ και θα το εχεις χρονια.
    καλά τα λες μακάρι να τα εφαρμόσεις και στα παιδιά σου
    εγώ είμαι 17 χρονών αλλά δεν ξέρεις ο κάθε άνθρωπος(για τους γονείς μου μιλάω) πως έχει μεγαλώσει και τι έχει μάθει (αν με καταλαβαίνεις) και δεν γουστάρω να ζητάω από τους γονείς μου πράγματα ειδικά τέτοιες εποχές αλλά και γενικά δεν θα ζήταγα και επίσης αυτό το κολλητήρι το πήρα πριν από κανένα μήνα θα μου πούνε τι το χάλασες ακόμα δεν το πήρες ? και άντε να εξηγήσω εγώ τι είναι σωστό και τι λάθος.. :/
    άρα και αυτό το σενάριο το ξεχνάμε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    μπορεις να παρεις αυτή τη μυτη ανταλακτικο που κάνει , ειναι ανωτερης ποιοτητας απο αυτες που ειχε
    http://www.darlas.gr/comersus/store/...roduct=2175469 (το φερνουν μαγαζια με παραγγελία)

    επισης μην ξεχνας, παντα κοληση στη μύτη και καθάρισμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις να παρεις αυτή τη μυτη ανταλακτικο που κάνει , ειναι ανωτερης ποιοτητας απο αυτες που ειχε
    http://www.darlas.gr/comersus/store/...roduct=2175469 (το φερνουν μαγαζια με παραγγελία)

    επισης μην ξεχνας, παντα κοληση στη μύτη και καθάρισμα
    είσαι μεγάλος πολύ μεγάλος σε ευχαριστώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Νικόλα Καλησπέρα μια ιδέα και από ΄μενα . Εφόσον σαν μέταλλο ο σίδηρος κάνει για μύτη άκου . Πήγαινε και αγόρασε βίδες στο πάσο μήκος που θες . Κόψε το κεφάλι . Στήριξε την βίδα στο δράπανο . Για να μην σου χαλάσει τα πάσα το τσοκ του δραπάνου μπορείς να παρεμβάλεις κάτι σκληρό μεταξύ σιαγόνων τσοκ δραπάνου και βίδας . Συνήθως βάζουν ψηλό φίλο χαλκού. Μην σφίξεις καργάρεις που λέμε το τσοκ του δραπάνου . Μόνο να συγκρατεί την βίδα . Έπειτα με μια λίμα φτιάξε την μύτη που θες. Έχε κατά νου ότι υπάρχουν και βίδες χωρίς κεφάλι.
    Ενδεικτικά σου παραθέτω φωτο χωρίς να επεξεργαστώ την μύτη ,απλά μια ιδέα να πάρεις για την βίδα
    1.jpg 2.jpg 3.jpg

    Οι υπόλοιποι μην βαράτε . Σωστά είδατε parkside είναι . Η κάθε μύτη είναι για κόλληση υλικών μιας πλακέτας ή για ένα 8ωρο όχι παραπάνω

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ninolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά τα λες μακάρι να τα εφαρμόσεις και στα παιδιά σου
    εγώ είμαι 17 χρονών αλλά δεν ξέρεις ο κάθε άνθρωπος(για τους γονείς μου μιλάω) πως έχει μεγαλώσει και τι έχει μάθει (αν με καταλαβαίνεις) και δεν γουστάρω να ζητάω από τους γονείς μου πράγματα ειδικά τέτοιες εποχές αλλά και γενικά δεν θα ζήταγα και επίσης αυτό το κολλητήρι το πήρα πριν από κανένα μήνα θα μου πούνε τι το χάλασες ακόμα δεν το πήρες ? και άντε να εξηγήσω εγώ τι είναι σωστό και τι λάθος.. :/
    άρα και αυτό το σενάριο το ξεχνάμε...

    Φίλε πέρνα απο το εργαστήριο μου μια μέρα να σου κάνω δώρο ένα κολλητήρι.....ετσι για να με θυμάσαι στειλε πμ οποτε μπορεις να έρθεις να συννενοηθούμε.

    7 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ninolas (08-08-13)

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironda19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικόλα Καλησπέρα μια ιδέα και από ΄μενα . Εφόσον σαν μέταλλο ο σίδηρος κάνει για μύτη άκου . Πήγαινε και αγόρασε βίδες στο πάσο μήκος που θες . Κόψε το κεφάλι . Στήριξε την βίδα στο δράπανο . Για να μην σου χαλάσει τα πάσα το τσοκ του δραπάνου μπορείς να παρεμβάλεις κάτι σκληρό μεταξύ σιαγόνων τσοκ δραπάνου και βίδας . Συνήθως βάζουν ψηλό φίλο χαλκού. Μην σφίξεις καργάρεις που λέμε το τσοκ του δραπάνου . Μόνο να συγκρατεί την βίδα . Έπειτα με μια λίμα φτιάξε την μύτη που θες. Έχε κατά νου ότι υπάρχουν και βίδες χωρίς κεφάλι.
    Ενδεικτικά σου παραθέτω φωτο χωρίς να επεξεργαστώ την μύτη ,απλά μια ιδέα να πάρεις για την βίδα
    1.jpg 2.jpg 3.jpg

    Οι υπόλοιποι μην βαράτε . Σωστά είδατε parkside είναι . Η κάθε μύτη είναι για κόλληση υλικών μιας πλακέτας ή για ένα 8ωρο όχι παραπάνω
    ωραία η πατέντα σου φίλε... μήπως να βάλω μια ανοξείδωτη βίδα ? εε πιστεύω να έχει μεγαλύτερη αντοχή :P πάντως και να αγοράσω καμιά μύτη θεωρείτε οικονομική λύση... αλλά θα δούμε..
    ναι ρε φίλε parkside και εσύ αλήθεια η μύτες πόσο σου κράτησαν ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ninolas : 08-08-13 στις 21:12

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε πέρνα απο το εργαστήριο μου μια μέρα να σου κάνω δώρο ένα κολλητήρι.....ετσι για να με θυμάσαι στειλε πμ οποτε μπορεις να έρθεις να συννενοηθούμε.
    σε ευχαριστώ πάρα πολύ Άγι μόνο και μόνο η πράξη μου με κάλυψε
    δεν μπορώ να το δεχτώ το κολλητήρι γιατί σίγουρα θα το χρεισιμοποιείς πάντως σε ευχαριστώ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΚΟΛΛΗΤΗΤΡΙ και μόνο από αυτή σου την κίνηση θα σε θυμάμαι..

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ninolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστώ πάρα πολύ Άγι μόνο και μόνο η πράξη μου με κάλυψε
    δεν μπορώ να το δεχτώ το κολλητήρι γιατί σίγουρα θα το χρεισιμοποιείς πάντως σε ευχαριστώ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΚΟΛΛΗΤΗΤΡΙ και μόνο από αυτή σου την κίνηση θα σε θυμάμαι..
    Νίκο δεν κρατάνε . Μην το ψάχνεις . Για να καταλάβεις, έφτιαξα το παρακάτω τροφοδοτικό (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55620) το οποίο έχει αναρτήσει ο Βαγγέλης (Ikaros197 και η μύτη διαλύθηκε. Αλλά έχω εργαλεία (τόρνο , φρέζα cnc)και έφτιαχνα ανταλλακτικές μπρούτζινες μύτες.
    4a.jpg 1a.jpg 2a.jpg 3a.jpg

    Το πρώτο είναι το αυτοσχέδιο cncακι μου .Για τις ανάγκες τουτροφοδοτικού έκανα κάποιες τρύπες στο πάνελ και για τον εξαερισμό από πάνω.

    Να σου φτιάξω 2, 3 μύτες να σου στείλω με courier?. Αλλά τόσο που θα σου στοιχίσει η courier παίρνεις μύτη καινούρια. Σκέψου και γράψε μου

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ninolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...έχω αυτό το κολλητήρι Parkside PLBS 30 A1 και έχω πρόβλημα με τις μύτες (γνωστό στους περισσότερους)
    Αγνωστο και το "όργανο/εξοπλισμός" (κολλητήρι), άγνωστα και τα προβλήματά του!
    Διάβασε πάλι όλα τα σχόλια που αναφέρθηκαν σε antex, weller, ersa κλπ.
    Τα υπόλοιπα σχόλια αγνόησέ τα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironda19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου φτιάξω 2, 3 μύτες να σου στείλω με courier?. Αλλά τόσο που θα σου στοιχίσει η courier παίρνεις μύτη καινούρια. Σκέψου και γράψε μου
    Στείλτες με απλό ταχυδρομείο που θα κάνει <€1.

    edit: συμπληρώνω από άλλο θέμα λίγες οδηγίες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αναφέρουμε τα 'βασικά':
    Κάθε καινούργιο κολλητήρι (ή νέα μύτη) χρειάζεται επικασσιτέρωση. Αυτό γίνεται στο πρώτο ζέσταμα με κόλληση όπως δείχνουν σε αυτό το video.

    Κατά την κόλληση μπορεί να χρειαστείς flux το οποίο τοποθετείται στο σημείο της κόλλησης και όχι 'βουτώντας' τη μύτη του κολλητηριού...
    Πριν κολλήσεις καθαρίζεις το κολλητήρι με νωπό ειδικό σφουγγάρι (ή νωπό χαρτί κουζίνας). Μετά την κόλληση ΔΕΝ καθαρίζεις τη μύτη ή αν την καθαρίσεις βάζεις επάνω της πάλι λίγο κόλληση.
    Οταν τελειώσεις την εργασία σου καθαρίζεις τη μύτη με το νωπό σφουγγάρι και βάζεις επάνω της πάλι λίγη κόλληση (όπως έγινε και στην επικασσιτέρωση). Στο επόμενο ζέσταμα θα καθαρίσεις τη μύτη για να κολλήσεις. Η καθαρή κόλληση που παραμένει επάνω στη μύτη την προστατεύει. Ποτέ δεν λιμάρεις και δεν ξύνεις τη μύτη με άλλα μέταλλα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 08-08-13 στις 22:06

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Σωστός Γιώργο . Τι μ@λ@κ@ς είμαι .Απλά δεν το πολυδουλεύω το Ταχυδρομείο λόγω ταλαιπωρίας π.χ. χάθηκε δεν χάθηκε ,άργησε δεν άργησε κ.λ.π Νίκο στείλε δ/νση και μέσα στο Σ/Κ θα τις ετοιμάσω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ironda19 : 08-08-13 στις 22:29

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μύτες για SMD
    By Filippos Pantazis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-12, 13:38
  2. Μύτες για Weller WD1000
    By shoco in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-10, 14:39
  3. Κολλητήρι και χαλασμένες μύτες...
    By patridas595 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-09, 15:59
  4. Φθείρονται οι μύτες κολλητηριού;
    By orestis1987 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-08, 18:57
  5. Μύτες για κολλητήρι JBC
    By aeonios in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-07, 18:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας