Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: shift light βοήθεια

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη rkiller
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή shift light βοήθεια

    Καλησπέρα σε όλους, έχω βρει ένα σχέδιο shift light για αυτοκίνητο το οποίο λειτουργεί κανονικά αλλά σε οχήματα με ένα πολλαπλασιαστή το δικό μου όμως έχει δύο, το κύκλωμα δηλαδή βλέπει τις μισές στροφές από αυτές που έχει ο κινητήρας, αν αλλάξει κάτι στο κύκλωμα γίνετε να βλέπει τις κανονικές στροφές; (να αντιλαμβάνομαι εγώ τις πραγματικές, θέλω αντί να έχω επιλογή 4500rpm-7500rpm να έχω 2250rpm-3750rpm).
    Τα έγραψα κάπως μπερδεμένα ελπίζω όσοι διαβάσουν να καταλάβουν τι εννοώ, το κύκλωμα είναι αυτό shift light.png.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Υπεύθυνος J.M.Team

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    απ οτι καταλαβα για στροφομετρο μιλας...
    αν κατάλαβα καλα το πρόβλημα... θα δοκίμαζα διπλάσια τιμή στον πυκνωτή που έχει στο ποδαρακι 2 το lm2907

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη rkiller
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    απ οτι καταλαβα για στροφομετρο μιλας...
    αν κατάλαβα καλα το πρόβλημα... θα δοκίμαζα διπλάσια τιμή στον πυκνωτή που έχει στο ποδαρακι 2 το lm2907
    Θα το δοκιμάσω αύριο, με αυτή την αλλαγή θα το κάνω το lm2907 να βλέπει τις μισές στροφές από ότι θα έβλεπε κανονικά; (αυτό είναι που ζητάω)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Υπεύθυνος J.M.Team

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    στις μισες στροφες θα βγαζει διπλάσια ενδειξη απο οτι εβγαζε... αν θες το ανάποδο μειώνεις στο μισό τη χωρητικότητα...
    (στην πρώτη περίπτωση τα 20nF τα κάνεις 39nf στη δεύτερη τα 20 τα κάνεις 10nf

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη rkiller
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    στις μισες στροφες θα βγαζει διπλάσια ενδειξη απο οτι εβγαζε... αν θες το ανάποδο μειώνεις στο μισό τη χωρητικότητα...
    (στην πρώτη περίπτωση τα 20nF τα κάνεις 39nf στη δεύτερη τα 20 τα κάνεις 10nf
    Καλημέρα, έκανα και τις δυο περιπτώσεις αλλα δε λειτούργησε με καμία, άλλαξα και το τριμεράκι των 100Κ με ένα μεγαλύτερο (υποτίθεται πως από εκεί ρυθμίζεις τις επιθυμητές στροφές) άλλα πάλι τπτ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Υπεύθυνος J.M.Team

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    όπως ειναι το σχεδιο δουλεύει αλλα δείχνει τη μισή ένδειξη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasos987
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Το δυναμο σου βγαζει D+ ? μηπως να δοκιμαζες να παρεις σημα απο εκει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    α. Αν ψάξετε για "shift light" στο πεδίο ανεύρεσης του forum, δίνει αρκετά αποτελέσματα μεταξύ αυτών και παρουσίαση κατασκευών. Τα έχετε διαβάσει μήπως έχουν κάποιες καλές ιδέες;

    β. τις δοκιμές τις κάνετε "on-line" (επιτόπου στη μηχανή); Θα ήταν σοφότερο να μετρήσετε τα σήματα και να κάνετε δοκιμές στον πάγκο. Μετά, αφού ρυθμιστεί το κύκλωμα πάτε πάλι στην ... πίστα δοκιμών!

    γ. Το κύκλωμα του σχόλιου #1 αποτελείται από 2 τμήματα, τον μετατροπέα συχνότητας σε τάση (LM29x7) και τον συγκριτή "ορίου αλλαγής" (741). Αν το πρώτο μέρος λειτουργεί σωστά (άσχετα με το επίπεδο τάσης εξόδου), θα μπορούσε να γίνει ρύθμιση στην πλευρά του συγκριτή. Μετρήστε την τάση που βγάζει το κανονικό κύκλωμα και μετά στο εργαστήριο "πειράζετε" τις αντιστάσεις σύγκρισης.

    δ. Εχετε διαβάσει το datasheet του LM29x7; Βάζω πάλι το βασικό κύκλωμα (περιγραφή στη σελίδα 10 του datasheet):


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 11-08-13 στις 11:38

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη rkiller
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    όπως ειναι το σχεδιο δουλεύει αλλα δείχνει τη μισή ένδειξη?
    Ο δημιουργός λέει ότι δουλεύει αλλά σε αμάξι με ένα πολλαπλασιαστή, το δικό μου έχει δύο, όταν ήθελα να βάλω στροφόμετρο έδειχνε τις μισές στροφές και τελικά αγόρασα το μαμίσιο, γι αυτό λέω ότι το shift light βλέπει κι αυτό τις μισές στροφές και γι αυτό δεν οπλίζει το relay, γιατί για να δει το κύκλωμα 4500rpm το αμάξι πρέπει να φτάσει στις 9000rpm το οποίο είναι αδυνατο.

    α. Αν ψάξετε για "shift light" στο πεδίο ανεύρεσης του forum, δίνει αρκετά αποτελέσματα μεταξύ αυτών και παρουσίαση κατασκευών. Τα έχετε διαβάσει μήπως έχουν κάποιες καλές ιδέες;

    β. τις δοκιμές τις κάνετε "on-line" (επιτόπου στη μηχανή); Θα ήταν σοφότερο να μετρήσετε τα σήματα και να κάνετε δοκιμές στον πάγκο. Μετά, αφού ρυθμιστεί το κύκλωμα πάτε πάλι στην ... πίστα δοκιμών!

    γ. Το κύκλωμα του σχόλιου #1 αποτελείται από 2 τμήματα, τον μετατροπέα συχνότητας σε τάση (LM29x7) και τον συγκριτή "ορίου αλλαγής" (741). Αν το πρώτο μέρος λειτουργεί σωστά (άσχετα με το επίπεδο τάσης εξόδου), θα μπορούσε να γίνει ρύθμιση στην πλευρά του συγκριτή. Μετρήστε την τάση που βγάζει το κανονικό κύκλωμα και μετά στο εργαστήριο "πειράζετε" τις αντιστάσεις σύγκρισης.

    δ. Εχετε διαβάσει το datasheet του LM29x7; Βάζω πάλι το βασικό κύκλωμα (περιγραφή στη σελίδα 10 του datasheet):

    α. τα έχω διαβάσει όμως δε λειτουργούν στο αμάξι μου.
    β. δυστυχώς δεν έχω κατάλληλο εξοπλισμό για να πραγματοποιήσω μετρήσεις
    γ.τις αντιστάσεις τις έχω πειράξει αλλά μόνο αυτές που αφορούν το lm2907
    δ.έχω διαβάσει το datasheet αλλά έχει κυκλώματα που αφορούν 8 κύλινδρο κινητήρα με ένα πολλαπλασιαστή και 6-κύλινδρο κινητήρα πάλι με ένα πολλαπλασιαστή

    Το δυναμο σου βγαζει D+ ? μηπως να δοκιμαζες να παρεις σημα απο εκει?
    ναι βγάζει, δε δοκίμασα διότι γράφει ότι το σήμα το παίρνει από την εντολή του στροφόμετρου, αν το βάλω εκεί υπάρχει πιθανότητα να λειτουργήσει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rkiller : 11-08-13 στις 13:51
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Υπεύθυνος J.M.Team

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasos987
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Το D+ ΕΙΝΑΙ εξοδος για στροφομετρο απο το δυναμο. Το αν το στροφομετρο σου παιρνει σημα απο το δυναμο η απο το pickup του στροφαλου η απο τον πολαπλασιαστη δεν το γνωριζω καθως δεν γνωριζω για ποιο αυτοκινητο μιλαμε.
    Για του λογου το αληθες, αν το πολυμετρο σου εχει συχνομετρο μπορεις να μετρησεις το D+ για να πειστεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino OBDII Bluetooth Car Engine RPM Shift Light
    By guscokes in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 22:09
  2. Sequential Shift Light με microcontroller
    By Inferno in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-13, 20:57
  3. SHIFT LIGHT
    By alexandrosp910i in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-13, 15:59
  4. Ρολόι σε shift register
    By oceanborn in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-11, 13:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας