Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: shift light βοήθεια

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rkiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δημιουργός λέει ότι δουλεύει ...
    β. δυστυχώς δεν έχω κατάλληλο εξοπλισμό για να πραγματοποιήσω μετρήσεις
    Συγκρίνοντας το σχέδιο του datasheet (αυτό που έδειξα εγώ) με εκείνο που έδειξες εσύ (με το 741) βλέπουμε ότι είναι ίδιο στο τμήμα μετατροπής συχνότητας σε τάση. Αυτό σημαίνει ότι με είσοδο 400Hz (8 κύλινδροι, 6000rpm) θα δώσει έξοδο 6VDC στα πόδια 5 και 10 (είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους).

    Η συχνότητα σπινθήρων είναι ίση με κύλινδροι / 120 x rpm δηλαδή ο 4-κύλινδρος σε 2250rpm δίνει 75Hz (στα 3750rpm -> 125Hz).
    Στον δικό σου κινητήρα θα έχεις τη μισή συχνότητα, δηλαδή 37.5Hz (2250rpm) και 62.5Hz (3750rpm).

    Αν θεωρήσουμε το LM29x7 γραμμικό, τότε θα έχεις έξοδο 0.5625V (2250rpm) και 0,9375V (3750rpm).
    Βάλε ένα πολύμετρο στο πόδι 5 ή 10 για να επιβεβαιώσεις αυτή την τάση. Αν δεν την μετρήσεις τότε κάτι άλλο φταίει (λ.χ. το σήμα δεν είναι σωστό, η τροφοδοσία δεν είναι καθαρή, έχεις λάθος στο κύκλωμα ή κάηκε το LM29x7).

    edit: καλύτερα να χρησιμοποιήσεις LM2917 που έχει εσωτερική zener για σταθερότερη λειτουργία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 11-08-13 στις 14:56

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Undisclosed
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Μήπως εάν αναφερθεί (εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να είχε αναφερθεί εξαρχης) και για τι αυτοκίνητο πρόκειται, να βοηθηθεί λίγο η ανεύρεση λύσης;

    Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη rkiller
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alxnks Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως εάν αναφερθεί (εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να είχε αναφερθεί εξαρχης) και για τι αυτοκίνητο πρόκειται, να βοηθηθεί λίγο η ανεύρεση λύσης;

    Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
    Fiat seicento s 0.9L

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Υπεύθυνος J.M.Team

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη rkiller
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκρίνοντας το σχέδιο του datasheet (αυτό που έδειξα εγώ) με εκείνο που έδειξες εσύ (με το 741) βλέπουμε ότι είναι ίδιο στο τμήμα μετατροπής συχνότητας σε τάση. Αυτό σημαίνει ότι με είσοδο 400Hz (8 κύλινδροι, 6000rpm) θα δώσει έξοδο 6VDC στα πόδια 5 και 10 (είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους).

    Η συχνότητα σπινθήρων είναι ίση με κύλινδροι / 120 x rpm δηλαδή ο 4-κύλινδρος σε 2250rpm δίνει 75Hz (στα 3750rpm -> 125Hz).
    Στον δικό σου κινητήρα θα έχεις τη μισή συχνότητα, δηλαδή 37.5Hz (2250rpm) και 62.5Hz (3750rpm).

    Αν θεωρήσουμε το LM29x7 γραμμικό, τότε θα έχεις έξοδο 0.5625V (2250rpm) και 0,9375V (3750rpm).
    Βάλε ένα πολύμετρο στο πόδι 5 ή 10 για να επιβεβαιώσεις αυτή την τάση. Αν δεν την μετρήσεις τότε κάτι άλλο φταίει (λ.χ. το σήμα δεν είναι σωστό, η τροφοδοσία δεν είναι καθαρή, έχεις λάθος στο κύκλωμα ή κάηκε το LM29x7).

    edit: καλύτερα να χρησιμοποιήσεις LM2917 που έχει εσωτερική zener για σταθερότερη λειτουργία
    Το βρίσκω απόλυτα λογικό αυτό που λες... θα το δοκιμάσω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Υπεύθυνος J.M.Team

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη rkiller
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Μόλις το έκανα, αυτό που μετράω είναι ένα ολοστρόγγυλο μηδενικό.... το κύκλωμα είναι σωστό το έχω κοιτάξει αρκετές φορές το σήμα το παίρνω από εκεί που σύνδεσα και το στροφόμετρο, λέτε να κάηκε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Υπεύθυνος J.M.Team

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rkiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις το έκανα, αυτό που μετράω είναι ένα ολοστρόγγυλο μηδενικό.... το κύκλωμα είναι σωστό το έχω κοιτάξει αρκετές φορές το σήμα το παίρνω από εκεί που σύνδεσα και το στροφόμετρο, λέτε να κάηκε?
    Είναι πολύ πιθανό να παίρνεις το σήμα από κάποιο αισθητήριο και όχι από τον πολλαπλασιαστή (όπως έκαναν παλαιότερα). Αν υπάρχει αισθητήριο, μπορεί να είναι απλή επαφή που ενεργοποιείται από μαγνητικό πεδίο ή κάποιο φως. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να "πολώσεις" το σήμα σου θετικά ή αρνητικά για να δημιουργηθεί ο παλμός εισόδου στο LM29x7. Αν το τελικό σήμα έχει μικρό πλάτος, ίσως θέλει αλλαγή η αντίσταση εισόδου.

    Το κύκλωμα που βρήκες αναφέρει πως γίνεται η συνδεσή του; Εφόσον είναι ίδιο με αυτό του datasheet θα εννοεί όπως δείχνει το datasheet (πολλαπλασιαστής, πλατίνες, κλπ.). Ας σημειώσουμε ότι το LM29x7 ήταν high tech για την "προ-Uno" εποχή που φτιάχτηκε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη rkiller
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Το μόνο που αναφέρει ο δημιουργός είναι ότι το σήμα εισόδου συνδέετε εκεί που παίρνει και το στροφόμετρο κι εγώ εκεί το σύνδεσα (το σήμα το δίνει ο εγκέφαλος και καταλήγει στον ένα πολλαπλασιαστή και στο στροφόμετρο) ο εγκέφαλος έχει αντικατασταθεί με έναν της novitec αλλά έχει τα ίδια σήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Υπεύθυνος J.M.Team

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rkiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... το σήμα το δίνει ο εγκέφαλος και καταλήγει στον ένα πολλαπλασιαστή και στο στροφόμετρο
    Θα είναι "open collector" (σε σχέση με το GND). Σύνδεσε μια αντίσταση 10Κ από το "σήμα" προς το B+ και μέτρησε την έξοδο με το πολύμετρο στην κλίμακα 2VDC μεταξύ LM29x7 pin 5 και GND. Το ρεύμα μέσα από την αντίσταση θα είναι μικρό (1-1.5mA) και δε νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα κάπου αλλού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη rkiller
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είναι "open collector" (σε σχέση με το GND). Σύνδεσε μια αντίσταση 10Κ από το "σήμα" προς το B+ και μέτρησε την έξοδο με το πολύμετρο στην κλίμακα 2VDC μεταξύ LM29x7 pin 5 και GND. Το ρεύμα μέσα από την αντίσταση θα είναι μικρό (1-1.5mA) και δε νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα κάπου αλλού.
    Β+ τι εννοείς? στην μπαταρία? με μπερδεύει ο τρόπος που το έχεις διατυπώσει, να συνδέσω κανονικά το κύκλωμα και να συνδέσω και μία έξτρα αντίσταση 10Κ? (από το σήμα στο +)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Υπεύθυνος J.M.Team

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rkiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Β+ τι εννοείς? στην μπαταρία? με μπερδεύει ο τρόπος που το έχεις διατυπώσει, να συνδέσω κανονικά το κύκλωμα και να συνδέσω και μία έξτρα αντίσταση 10Κ? (από το σήμα στο +)
    Γιάννη τα σχόλιά μου είναι σύμφωνα με την υπογραφή σου!
    Αν έγραφες "Ζωγράφος Μηχανικός" μπορεί να σημείωνα "καφέ του van Dyck" εννοώντας απόχρωση του καφέ όπως την ζωγράφιζε εκείνος. Εφόσον έχω παραθέσει σχέδιο που αναφέρει B+ εννοούμε το B+ (Battery+) όπως φαντάζομαι αναφέρεται και στα ηλεκτρικά σχέδια των οχημάτων. Επίσης έχω αναφέρει ότι ΔΕΝ γνωρίζω από ηλεκτρολογία οχημάτων. Απλά ακολουθώ τις οδηγίες του datasheet και εννοείται ότι έχω βάλει στροφόμετρο με 20 LED σε Vespa 125PX το 1981 (LM29x7 και 2xLM3914).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino OBDII Bluetooth Car Engine RPM Shift Light
    By guscokes in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 22:09
  2. Sequential Shift Light με microcontroller
    By Inferno in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-13, 20:57
  3. SHIFT LIGHT
    By alexandrosp910i in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-13, 15:59
  4. Ρολόι σε shift register
    By oceanborn in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-11, 13:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας